Hurghada to dawna wioska rybacka, która przekształciła się w rozległy kurort wczasowy będący dużym skupiskiem ośrodków wypoczynkowych. Położona na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego Stała się słynnym kurortem dzięki oszałamiającym rafom koralowym i turkusowym wodom, doskonałym do uprawiania windsurfingu. Także bliskość zapierających dech w piersiach wysp Giftun i Wschodniej Pustyni Arabskiej. W Hurghadzie można się opalać przez cały rok. Posiada piękną i bardzo nowoczesną Marinę. Jedno z najlepszych miejsc na wczasy, gdzie można połączyć relaksujący wypoczynek z możliwością zwiedzania Egiptu. Kierując się na południe od Hurghady, można podziwiać Luksor z wyjątkową świątynią Karnak, Doliną Królów, świątynia Hatszepsut, Giza, Kair.
Ciekawostka: Kobiety w starożytnym Egipcie dysponowały prawnym i ekonomicznym statusem równym mężczyznom. Niestety nie tyczyło się to przywilejów społecznych. Zarówno egipskie kobiety jak i mężczyźni stosowali makijaż. Pierwotnie służył on raczej jako ochrona przed silnym promieniowaniem słonecznym. Z czasem stał się elementem ozdobnym.
Co wiem o Egipcie
Egipt jest jedną z najstarszych kultur na świecie. Pierwsze ekspedycje archeologiczne przybyły tu w czasach średniowiecza. Jeśli prowadzono wtedy wykopaliska to jedynie po to aby znaleźć skarb. Dopiero czasy Napoleona stały się początkiem prawdziwej archeologii. Niestety wielką część znalezisk wywozili specjalnie wysyłani poszukiwacze z bogatych krajów, którym pomagali kairscy kupcy, oraz lokalni urzędnicy. Sto lat temu zbiory w krajach Europy Zachodniej rosły jak na drożdżach. Przywożono do nich całe skrzynie zabytków z Egiptu. W dzisiejszych czasach Egipcjanie żądają zwrotu zabytków, a ich żądania są coraz częstsze. W sporach racje mają obie strony. Nie tylko Egipt ma prawo do korzystania ze swej przeszłości. Wielkie muzea twierdzą że jest to dziedzictwo całej ludzkości i tym samym oddanie zabytków w rzeczywistości osłabia promowanie bogatej przeszłości kraju z którego pochodzą.
Popularne w tej chwili...
W Karnaku
Polski akcent w archeologii jest dość mocny. Pierwsza Polska stacja powstała w 1937 r. założył ją Kazimierz Michałowski. Obecność polskich archeologów na terenie Egiptu na przełomie czasu uległa ogromnemu zwiększeniu, jest ich dziś kilkanaście. Stanowiska badane przez Polaków stały się symbolem znaczących odkryć dla archeologii Egiptu.
Historycznie najstarsze ślady obecności człowieka nad Nilem sięgają ok. 20 tysięcy lat p.n.e. W czasach historycznych następowały po sobie kolejne warianty państwowości w postaci jednolitych królestw. Państwo to leżało na obu stronach Nilu, dlatego życie wielu Egipcjan skupiało się właśnie nad tą rzeką. Władcy Egiptu nazywani byli faraonami, mieli władzę absolutną i stanowili prawo. Faraon był najwyższym bogiem i kapłanem. Do niego należało dowództwo nad armią. Przez swoich podwładnych był traktowany jak bóg. Faraonowie po śmierci byli mumifikowani i składani do specjalnych najczęściej wybranych przez siebie grobowców, piramid. Wraz ze zmarłymi faraonami składano również wiele bogactw, które zdaniem ludzi i kapłanów mogłyby przydać się w życiu pośmiertnym. Przy tworzeniu tych „stożkowatych” budowli ginęło wielu egipskich robotników, chłopów i rzemieślników. Prace nad piramidą trwały często ponad 20 lat.
Najbardziej znanymi zabytkami starożytnego Egiptu o których na pewno każdy słyszał są: Piramida Cheopsa, znajduje się w Gizie. Zbudowana w okresie Starego Państwa ok. 2560 p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa. Sfinks, który ma twarz faraona Chefrena, rządził on w okresie zwanym Starym Państwem prawdopodobnie między 2570 a 2540 rokiem p.n.e. Wykazano też, że Sfinks ma strzec skarbów ukrytych w piramidach. Wspaniała świątynia Hatszepsut w Luksorze. Świątynia położona jest u stóp gigantycznej skalnej ściany w Deir el Bahari, powstała w XV wieku p.n.e. Kolejne zabytki to kompleksy grobowe w Dolinie Królów , są miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX w p.n.e. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Nie można zapomnieć o zapiskach na papirusie, czy hieroglifach które pozwalają współczesnym archeologom na odkrywanie dawnych czasów. Egipt to jeden z najstarszych ośrodków literackich na ziemi. Współcześnie różnego rodzaju papirusy pochodzące ze starożytnego Egiptu możemy podziwiać m.in. w muzeach we Wiedniu, Berlinie, Neapolu, Londynie, Oxfordzie i oczywiście w muzeum w Kairze.
Ciekawostka: Największa piramida na świecie znajduje się w Meksyku a nie w Egipcie. Natomiast Sudan może poszczycić się ich największą liczbą (233). Starożytny egipski faraon Tutanchamon zmarł w wieku 18 lat.
Egipt dziś
Egipt jest republiką, z głową państwa w osobie prezydenta. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament oraz Zgromadzenie Narodowe z 454 członkami. Ludność Egiptu jest niemal wyłącznie arabskojęzyczna. Około 90% populacji stanowią muzułmanie, głównie sunnici. Oprócz nich w Egipcie żyje ok. 8 mln (ok. 10%) chrześcijan, głównie Koptów, czyli wiernych wyznania dominującego w Egipcie przed podbojami arabskimi. Mimo posługiwania się obecnie językiem arabskim część z nich nie uważa się za Arabów. Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu. Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki.
Zakupy
Gospodarczo Egipt jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów Afryki. Najbardziej region delty Nilu, między trzema miastami – Kair, Aleksandria i Suez. Posiada bogate złoża surowców naturalnych, ropę naftową, gaz ziemny, rudy żelaza, cynku, ołowiu, mangan, fosforany. Dobrze rozwinięty jest przemysł chemiczny, szczególnie produkcja nawozów sztucznych, włókien syntetycznych, farmaceutyków, a także przemysł włókienniczy i odzieżowy.
Rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju W egipskim klimacie możliwe są nawet trzy zbiory plonów w ciągu roku. Najwięcej gruntów zajmuje uprawa bawełny, głównego produktu eksportowego. Z roślin spożywczych najważniejsze są: ryż, kukurydza, pszenica. Uprawia się również trzcinę cukrową, palmę daktylową, drzewa cytrusowe i warzywa. Hodowla zwierząt odgrywa w Egipcie drugorzędną rolę ze względu na brak pastwisk. W latach 70 XX w. wybudowano Wysoką Tamę Asuańską na Nilu. Powstało przez to jedno z największych sztucznych jezior świata – Jezioro Nasera. Jego utworzenie pozwoliło uregulować bieg Nilu, zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę i rybołówstwo, produkcję energii elektrycznej, oraz zyskać pola uprawne na dawnych terenach pustynnych. W efekcie Nil przestał wylewać, więc rośliny można uprawiać tylko na terenach sztucznie nawadnianych.
Turystyka stała się jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Egiptu, stanowiącą ok. 13 proc PKB podaje portal turystyka.wp.pl. Niestety początki XXI wieku przyniosły Krajowi Faraonów wyzwanie w postaci terroryzmu, który skutecznie i powoli zabija przemysł wakacyjny. Powtarzające się akty terroru w kurortach turystycznych, które były do tej pory wyjęte spod tych ataków, spowodowały, iż duża część turystów przestała jeździć do Egiptu, choć wiele biur i hoteli znacznie obniża ceny i za mniejsze pieniądze niż w poprzednich latach można odwiedzić Egipt.
Ciekawostka: Egipcjanie kąpali się codziennie. Nie znali mydła, używali mieszanki z oliwy, olejków zapachowych i cytryny. Dbali też o higienę jamy ustnej, stosując wodę z solą.
Co warto zobaczyć
W wiosce Beduinów
Quad Safari Przejazd quadami (ok. 20 km) na pustynię do wioski Beduinów, poczęstunek herbatą z hibiskusa i sziszą, oglądamy jak przebiega produkcja chleba, przejażdżka na wielbłądach, oglądanie zachodu słońca.
Jeep Safari Jeepami jedziemy na przejażdżkę po pustyni do wioski beduińskiej usytuowanej pomiędzy pasmem gór a Morzem Czerwonym. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć fatamorganę i podziwiać panoramę gór. W wiosce odpoczynek, degustacja beduińskiej herbaty. Przewodnik opowiada o tradycji, obrzędach, religii i życiu Beduinów. Następnie przejażdżka na wielbłądach oraz wizyta na „bazarze”. Zobaczyć można w jaki sposób wypiekany jest chleb, kto chce może spróbować. Oglądanie zachodu słońca na pustyni.
Wyspa Giftun Wyspa Giftun, nazywana Rajską wyspą to jedna z najpiękniejsza wysp w okolicach Hurghady. Każdy z turystów przebywających w Hurghadzie powinien wybrać się na tą wyspę i zobaczyć przepiękne widoki, lazurowego morza, oraz piaszczystą plaże. Na tej wycieczce jest okazja aby pływając w Morzu Czerwonym z maską i rurką zobaczyć rafy koralowe rybę murenę. Wycieczka trwa około 6 godzin. Na samej wyspie możemy skorzystać z barów oferujących napoje i przekąski.
Kair – Muzeum Egipskie Niestety zdjęć ze środka nie posiadam ponieważ jest zakaz fotografowania. Muzeum Egipskie możemy zaliczyć do jednego z najbardziej zachwycających miejsc w Kairze. Jest to absolutnie obowiązkowe miejsce do zwiedzenia. Ze względu na mnogość cennych zbiorów można je nazwać „jaskinią Ali Baby”. Całe muzeum podzielone jest według okresów panowania dynastii faraonów, ułatwiając w ten sposób dotarcie do interesujących nas eksponatów. Najbardziej cennymi eksponatami są skarby z grobowca faraona Tutenchamona. Muzeum zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Pozostałości po egipskich władcach i pamiątek z tamtej ery jest tyle, że prawdopodobnie potrzeba by 2 tygodni, żeby obejść szczegółowo całe muzeum.
Kair – Piramidy w Gizie i Sfinks Osiem kilometrów od Kairu jest miasteczko Giza, położone jest w delcie Nilu na obszarze stanowiącym niegdyś granicę pomiędzy Górnym a Dolnym Egiptem, ponad pustymi obszarami oraz kompleksem mniejszych piramid i grobowców górują trzy wielkie piramidy, największa Cheopsa, potem Chefrena i na końcu najmniejsza Mykerynosa. Piramidy z Gizy należą do największych dzieł budownictwa ludzkości. Ostatnie pozostałości Siedmiu Cudów Świata Starożytnego Egiptu. Mnie w piramidach zachwycił ich ogrom. Na zdjęciach lub w telewizji naprawdę wyglądają na malutkie. Następną atrakcją jest dumny i tajemniczy Sfnks, strzeże on trzech piramid. Posąg ten jest, zważywszy na jego wiek, doskonale zachowany. W czasach swojej świetności musiał wyglądać imponująco. Jest prawdopodobnie podobizną faraona Chefrena, który nakazał budowę Wielkiego Sfinksa.
Luxor
Luksor – Dolina Królów Powstanie Doliny Królów trwało prawdopodobnie od VI do Xl wieku p.n.e. Uznaje się, że była ona używana jako miejsce pochówku Faraonów przez ok. 500 lat. Zostało tu odnalezionych wiele grobowców starożytnych władców takich jak: Grobowiec Tutanhamona, Setiego I, Ramzesa I, Ramzesa II, Ramzesa III, Ramzesa IV. W Dolinie Królów odkryto około 63 grobowców. Odwiedziny w Dolinie Królów są absolutną koniecznością w trakcie pobytu w Egipcie. W cenę biletu mieści się zwiedzanie wielu grobowców, aby wejść do grobowca Tutanhamona trzeba uiścić dodatkowa opłatę.
Luksor – Kolosy Memnona Kolosy Memnona znajdują się w rejonie Doliny Królów są jednym z ważnych i znanych zabytków starożytnego Egiptu, oraz atrakcją turystyczną Luksoru, są to dwa monumentalne, bardzo zniszczone przez trzęsienia ziemi, oraz wylewy Nilu, posągi faraona Amenhotepa III. Zatrzymaliśmy sie w drodze powrotnej z Doliny Królów. Warto zobaczyć.
Luksor – Kompleks świątyń w Karnaku 2,5 km od Luksoru, na wschodnim brzegu Nilu, wznoszą się ruiny świątyni Karnaku. Znajdują się one w miejscowości Karnak, obecnie traktowanej jako przedmieście Luksoru. Przed wiekami była to część Teb, dawnej, legendarnej stolicy Egiptu. Już z daleka świątynie w Karnaku sprawiają wrażenie ogromnych, ale o wielkości i potędze poszczególnych budowli warto przekonać się oglądając je z bliska. Świątynia w Karnaku była najważniejszym ośrodkiem religijnym w całym Egipcie.
Świątynia Królowej Hatszepsut Budowla sakralna została zbudowana u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari (Teby). Świątynia jej poświęcona, w znacznej części wykuta jest w skale. Składa się z trzech, ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą rampami tarasów. Wszystko pięknie skomponowane z otoczeniem. Ściany świątyni pokrywają barwne malowidła, tajemniczych postaci i bogów. Najlepszy czas na wizytę w świątyni Hatszepsut jest podobno w miesiącach zimowych. Latem jest tutaj niemiłosiernie gorąco, byłem w lato temperatura sięgała 48 stopni C.
Rozmowa z telefonów komórkowych nie należy do najtańszych. Można zakupić numer Egipski i doładować go w miarę potrzeb lub jeśli chcesz mieć kontakt z Polską zainstaluj jeśli chcesz mieć kontakt z Polską kartę eSIM od Arialo
Lot do Hurghady trwa ok. 4 godziny.
W Egipcie wymagana jest wiza, zakupimy ją po przylocie na lotnisku ok 25 USD.
Przy wjeździe konieczne jest wypełnienie formularza wjazdowego, którego dostaniemy na lotnisku.
Pamiętajmy z Egiptu nie wolno wywozić muszli czy rafy koralowej, grożą za to surowe kary.
Waluta Egiptu jest Funt Egipski, w obiegu są banknoty 1,5,10,20,50,100 EGP. Z Polski najlepiej jest wziąść dolary lub euro.
W ciągu 48 godzin po przylocie przysługuje nam prawo zakupu alkoholu w sklepie bezcłowym, poza barami i restauracjami. Zakup w sklepie bezcłowym odnotowany zostaje w paszporcie.
W Egipcie bardzo rozpowszechnione jest dawanie napiwków (tzw. bakszysz). Należy pamiętać że napiwki stanowią często jedyny zarobek wielu Egipcjan.
Co pić w Egipcie. Przede wszystkim woda mineralna (banalne ale widziałem ludzi pijących wodę z kranu). Przy zakupie wody zwracać uwagę czy jest oryginalnie zamknięta, zdarza się że sprzedają kranówkę.. Jeśli kupujemy soki z owoców robione na „mieście” to tylko te które są robione przy nas.
Zemsta Faraona czyli zatrucia pokarmowe, objawy, leczenie, zapobieganie szeroki artykuł można przeczytać (zobacz ) . Ja ze swej strony mogę polecić lek o którym nie piszą w artykule, zakupimy go na miejscu w każdej aptece to ANTINAL. Pamiętajmy, że pracownicy aptek świetnie znają się na handlu i potrafią sprzedać lek po cenie dziesięciokrotnie wyższej, niż jego prawdziwa wartość, tym bardziej że widać, że nam na zakupie zależy. Ja kupowałem po około 3 USD za duże opakowanie (targowanie zaczynał od 10 USD), dla miejscowego cena to pół dolara.