Alanya – Jest jednym z najliczniej obleganych przez turystów miejsc na Riwierze Tureckiej, dawniej nazywana miastem piratów, dziś popularnym miastem historycznym a zarazem idealnym miejscem do wypoczynku. Od północy otoczona jest górami Taurus, a od południa Morze Śródziemne. Najbardziej charakterystycznym punktem orientacyjnym miasta jest wysunięty głęboko w morze cypel, na którym znajdują się pozostałości dawnej twierdzy. Najsłynniejsza plaża to plaża Kleopatry ciągnie się przez 2,5 km, która ma przyznaną flagą Unii Europejskiej za ogólne zadowolenie turystów. W Alanyii obowiązkowo trzeba zobaczyć: port (piękny szczególnie nocą), ruiny zamku, latarnie morską, plażę Kleopatry. Dodatkowe atrakcje które można wykupić u rezydentów lub na mieście: łaźnia turecka, rafting, delfinarium, Jeep Safari różnego rodzaju rejsy statkiem (Rejs wzdłuż wybrzeża Alanyii, Rejs po rzece Manavgat, Rejs po Szmaragdowym Jeziorze). W okolicy jest dużo barów, pubów, dyskotek, kawiarni, restauracji. To idealne miejsce na zakupy, oczywiście wszędzie trzeba się targować. Tak jak już wcześniej pisałem, miejscowość typowo turystyczna, góry i morze w jednym, każdy znajdzie coś dla siebie.
Ciekawostka: W większości hoteli, restauracji i instytucji publicznych, na suficie namalowana jest czarna strzałka. Pokazuje ona kierunek Mekki.
Panorama miasta Widok na zamek w Alanyi Port Widok na port i miasto W centrum Główna ulica W meczecie Deptak przy morzu Wodospad Duden Wybrzeże Alanyi Wybrzeże Alanyi Góry Taurus Góry Taurus Góry Taurus Na zakupach Na zakupach
Wodospad Duden Dolny Utworzone przez rzekę Duden Cayi. Można go zobaczyć zwiedzając miasto Antalya, znajduje się on w jego pobliżu, lub obejrzeć od strony morza, po wykupieniu wycieczki statkiem wypływającym z portu w Antalyi. Sam wodospad nie jest szczególnie wysoki, ale spływająca woda robi wrażenie.
Popularne w tej chwili...
Konya zakręcone miasto i Tańczący Derwisze To kolejny punkt wycieczki. Konya to zbytkowe i prawie milionowe miasto położone na wysokości przeszło tysiąca m n.p.m. położone na Wyżynie Anatolijskiej. Obecnie Konya to jedno z najważniejszych miejsc świętych w świecie islamu. To właśnie tutaj zmierzają wszystkie pielgrzymki z całej Turcji. Głównym punktem programu wszystkich wycieczek jest Mauzoleum Mevlany średniowiecznego mistyka (to ktoś kto odczuwa obecność boga) i założyciela bractwa wirujących derwiszów. Symbol wirującego mnicha krąży po całej Turcji, a w tym właśnie miejscu ma on swój początek. Mauzoleum robi wrażenie. Oprócz samego grobu, znajduje się tu niewielkie muzeum, w którym zgromadzono historię Zakonu. Bractwo Derwiszów rozwiązano na polecenie Ataturka w 1925 r.
Warto wiedzieć
W Turcji obowiązuje szacunek w stosunku do pierwszego prezydenta Republiki Tureckiej Ataturka, którego pomniki i wizerunki spotkamy niemal wszędzie. Nie wolno ich profanować ani szydzić grozi za to kara więzienia.
Zwiedzając meczet trzeba przestrzegać kilku reguł, pozwolą nam uszanować panujące obyczaje. Przede wszystkim należy być odpowiednio ubranym. Zakryte nogi oraz przykryte ramiona aż po łokcie. Kobiety muszą również założyć chustę na głowę. Jeżeli nie jesteśmy odpowiednio ubrani nie ma problemu, prawie każdy meczet wypożycza nieodpłatnie ubrania. Przed wejściem do środka trzeba zdjąć buty. Zostawiamy przed meczetem albo chowamy do worka i zabieramy ze sobą.
Turcja konstytucyjnie jest państwem świeckim, ale większość jej mieszkańców ponad 98% to muzułmanie.
Pierwszy kościół chrześcijański pod wezwaniem św. Piotra powstał w Antiochii.
Robienie zdjęć kobietom które twarze mają zakryte chustami może wywołać spore zamieszanie (delikatnie powiedziane). Zresztą dotyczy to prawie każdego kraju muzułmańskiego. Lepiej zrobić to z dalszej odległości np. używając do tego dłuższego obiektywu.
Kobiety tureckie otrzymały czynne prawo wyborcze w 1934 roku przed większością kobiet w Europie.
Narodowym napojem alkoholowym jest wódka anyżowa nazywana „raki” lub „mleko lwa”. Nazwę swą zawdzięcza mętnieniu po rozcieńczeniu z wodą, z przeźroczystej robi się biała jak mleko. Powstaje najczęściej ze świeżych winogron z dodatkiem anyżu. Jest mocna, dwukrotnie destylowana ma 40-50% pija się ją pół na pół z wodą.
Imperium Osmańskie, jako jedyne państwo na świecie nie uznało rozbiorów Polski.
Wiele ważnych wydarzeń dla chrześcijaństwa miało miejsce w Turcji. Apostołowie Święty Jan, Święty Paweł i Święty Piotr wszyscy mieszkali i nauczali w Anatolii.
W 1959 r. na terenie dzisiejszej Turcji odnaleziono kształt przypominający łódź. Wymiary odpowiadają biblijnemu opisowi Arki Noego. Biblia informuje nas, że Arka osiadła w górach Ararat. Góra Ararat znajdująca się w Turcji przy Armeńskiej granicy. Nowe badania które przeprowadzili badacze z Chin i Turcji mówią że na 99 procent, odnaleźli Arkę Noego, jej wiek określają na 4,8 tys. lat. Domniemana arka leży na wysokości 4 tysięcy metrów.
Czas przelotu z Polski do Antalyi wynosi około 3 godzin.
Wizy do Turcji są wymagane, nie ma problemu aby ją otrzymać, najprościej jest wykupić po przylocie na lotnisku, można również zakupić w systemie elektronicznym (zobacz ). szczegółowy opis dotyczący otrzymania wizy jest na stronie MSZ (zobacz )
Zegarki przestawiamy, czas polski plus 1 godzina.
Waluta turecka to lira turecka (YTL) wymienić można w kantorach, są wyraźnie oznaczone na żółto. Pieniądze można wybierać również w bankomatach, ale zdarza się że połykają karty kredytowe. Najlepiej korzystać z tych stojących przy bankach, będziemy mogli szybko odzyskać kartę.
Napiwki – przyjęte jest dawanie 5-10 %. Często bywa że kelnerzy, czy pokojówki zarabiają głównie na napiwkach. Ich pensje są przeważnie głodowe.
Rozmowy telefoniczne z polskiego numeru do kraju są drogie, najkorzystniej jest dzwonić z budki, są niemal wszędzie. Kupujemy kartę telefoniczną (50 i 100 impulsów) dostaniemy ją w prawie każdym markecie.
Kobiety powinny ubierać się w sposób niewyzywający, szczególnie odwiedzając stare dzielnice, boczne uliczki. Zdarzają się zaczepki, ale nie są one agresywne – raczej męczące. Najlepszą metodą jest milczenie i brak reakcji.
W tureckich sklepach czy na bazarach nie ma stałych cen. Wszędzie trzeba się targować. O zbijaniu ceny można by napisać doktorat. Ceny jakie podają sprzedawcy zależą od naszego wyglądu jakie mamy buty, zegarek, oryginalną odzież, hotel w którym się zatrzymaliśmy (opaska hotelu na ręce). Zbijamy na pewno 50% znam takich co potrafią nawet 70 %.
Wodę pić tylko przegotowaną, lub zakupioną w sklepach oryginalnie zamkniętą.
W Turcji nie ma problemu z zakupem alkoholu można go kupić w sklepach i marketach. Zakaz obowiązuje tylko w godzinach od 22.00 – 6.00 sprzedawcy zasłaniają regały z napojami wysokoprocentowymi. Zakaz nie dotyczy hoteli.
Co przywieźć z Turcji. Z artykułów spożywczych: chałwa, oliwa, przyprawy, bakalie, suszone owoce, słodycze, orzechy, turecka anyżówka – Raki. Pozostałe wyroby: skóra, wyroby z mosiądzu, miedzi, „oko proroka” popularna pamiątka z Turcji, w różnych wersjach i kształtach, mówi się że chroni przed złym urokiem.