Miasto kurort w Egipcie, zlokalizowane jest na południowym krańcu półwyspu Synaj. Jego nazwa oznacza Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka. Leży nad brzegiem Morza Czerwonego w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego, nazywana w czasach okupacji Izraelskiej Zatoka Salomona. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatem przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Miasto podzielone jest na trzy główne części: zlokalizowana na południu Old Market i Hadaba, następnie centrum miasta, czyli tętniąca życiem przez całą dobę dzielnica Naama Bay. Obok Hurghady jest drugim najpopularniejszym regionem wypoczynkowym w Egipcie. Miasto zostało stworzone jako typowy kurort turystyczny. Zachwyca przede wszystkim morze i najlepsze w tej części świata rafy koralowe, do których chce się wracać. W mieście jest delfinarium, wiele kościołów koptyjskich i meczetów godnych zobaczenia. Będąc w Sharm El Sheik trzeba odwiedzić Naama Bay (dzielnica rozrywki), Soho (ulica handlowa ) Old Market (bazar). Każdy znajdzie coś dla siebie.
Ciekawostka: Egipt był najdłużej istniejącą cywilizacją w historii. Starożytni Egipcjanie czcili ponad 1400 różnych bogów i bogiń. Oddawali cześć siłom przyrody, częściom wszechświata, królom, lokalnym bohaterom i bóstwom obcym.
Popularne w tej chwili...
Co wiem o Egipcie
Egipt jest jedną z najstarszych kultur na świecie. Pierwsze ekspedycje archeologiczne przybyły tu w czasach średniowiecza. Jeśli prowadzono wtedy wykopaliska to jedynie po to aby znaleźć skarb. Dopiero czasy Napoleona stały się początkiem prawdziwej archeologii. Niestety wielką część znalezisk wywozili specjalnie wysyłani poszukiwacze z bogatych krajów, którym pomagali kairscy kupcy, oraz lokalni urzędnicy. Sto lat temu zbiory w krajach Europy Zachodniej rosły jak na drożdżach. Przywożono do nich całe skrzynie zabytków z Egiptu. W dzisiejszych czasach Egipcjanie żądają zwrotu zabytków, a ich żądania są coraz częstsze. W sporach racje mają obie strony. Nie tylko Egipt ma prawo do korzystania ze swej przeszłości. Wielkie muzea twierdzą że jest to dziedzictwo całej ludzkości i tym samym oddanie zabytków w rzeczywistości osłabia promowanie bogatej przeszłości kraju z którego pochodzą.
Polski akcent w archeologii jest dość mocny. Pierwsza Polska stacja powstała w 1937 r. założył ją Kazimierz Michałowski. Obecność polskich archeologów na terenie Egiptu na przełomie czasu uległa ogromnemu zwiększeniu, jest ich dziś kilkanaście. Stanowiska badane przez Polaków stały się symbolem znaczących odkryć dla archeologii Egiptu.
Historycznie najstarsze ślady obecności człowieka nad Nilem sięgają ok. 20 tysięcy lat p.n.e. W czasach historycznych następowały po sobie kolejne warianty państwowości w postaci jednolitych królestw. Państwo to leżało na obu stronach Nilu, dlatego życie wielu Egipcjan skupiało się właśnie nad tą rzeką. Władcy Egiptu nazywani byli faraonami, mieli władzę absolutną i stanowili prawo. Faraon był najwyższym bogiem i kapłanem. Do niego należało dowództwo nad armią. Przez swoich podwładnych był traktowany jak bóg. Faraonowie po śmierci byli mumifikowani i składani do specjalnych najczęściej wybranych przez siebie grobowców, piramid. Wraz ze zmarłymi faraonami składano również wiele bogactw, które zdaniem ludzi i kapłanów mogłyby przydać się w życiu pośmiertnym. Przy tworzeniu tych „stożkowatych” budowli ginęło wielu egipskich robotników, chłopów i rzemieślników. Prace nad piramidą trwały często ponad 20 lat.
Najbardziej znanymi zabytkami starożytnego Egiptu o których na pewno każdy słyszał są: Piramida Cheopsa, znajduje się w Gizie. Zbudowana w okresie Starego Państwa ok. 2560 p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa. Sfinks, który ma twarz faraona Chefrena, rządził on w okresie zwanym Starym Państwem prawdopodobnie między 2570 a 2540 rokiem p.n.e. Wykazano też, że Sfinks ma strzec skarbów ukrytych w piramidach. Wspaniała świątynia Hatszepsut w Luksorze. Świątynia położona jest u stóp gigantycznej skalnej ściany w Deir el Bahari, powstała w XV wieku p.n.e. Kolejne zabytki to kompleksy grobowe w Dolinie Królów , są miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX w p.n.e. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Nie można zapomnieć o zapiskach na papirusie, czy hieroglifach które pozwalają współczesnym archeologom na odkrywanie dawnych czasów. Egipt to jeden z najstarszych ośrodków literackich na ziemi. Współcześnie różnego rodzaju papirusy pochodzące ze starożytnego Egiptu możemy podziwiać m.in. w muzeach we Wiedniu, Berlinie, Neapolu, Londynie, Oxfordzie i oczywiście w muzeum w Kairze.
Ciekawostka: Najczęściej słyszanym słowem przez turystów od Egipcjan jest słowo „bakszysz”, co oznacza ,,podziel się majątkiem”
Egipt obecnie
Egipt jest republiką, z głową państwa w osobie prezydenta. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament oraz Zgromadzenie Narodowe z 454 członkami. Ludność Egiptu jest niemal wyłącznie arabskojęzyczna. Około 90% populacji stanowią muzułmanie, głównie sunnici. Oprócz nich w Egipcie żyje ok. 8 mln (ok. 10%) chrześcijan, głównie Koptów, czyli wiernych wyznania dominującego w Egipcie przed podbojami arabskimi. Mimo posługiwania się obecnie językiem arabskim część z nich nie uważa się za Arabów. Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu. Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki.
Gospodarczo Egipt jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów Afryki. Najbardziej region delty Nilu, między trzema miastami – Kair, Aleksandria i Suez. Posiada bogate złoża surowców naturalnych, ropę naftową, gaz ziemny, rudy żelaza, cynku, ołowiu, mangan, fosforany. Dobrze rozwinięty jest przemysł chemiczny, szczególnie produkcja nawozów sztucznych, włókien syntetycznych, farmaceutyków, a także przemysł włókienniczy i odzieżowy.
Rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju W egipskim klimacie możliwe są nawet trzy zbiory plonów w ciągu roku. Najwięcej gruntów zajmuje uprawa bawełny, głównego produktu eksportowego. Z roślin spożywczych najważniejsze są: ryż, kukurydza, pszenica. Uprawia się również trzcinę cukrową, palmę daktylową, drzewa cytrusowe i warzywa. Hodowla zwierząt odgrywa w Egipcie drugorzędną rolę ze względu na brak pastwisk. W latach 70 XX w. wybudowano Wysoką Tamę Asuańską na Nilu. Powstało przez to jedno z największych sztucznych jezior świata – Jezioro Nasera. Jego utworzenie pozwoliło uregulować bieg Nilu, zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę i rybołówstwo, produkcję energii elektrycznej, oraz zyskać pola uprawne na dawnych terenach pustynnych. W efekcie Nil przestał wylewać, więc rośliny można uprawiać tylko na terenach sztucznie nawadnianych.
Turystyka stała się jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Egiptu, stanowiącą ok. 13 proc PKB podaje portal turystyka.wp.pl. Niestety początki XXI wieku przyniosły Krajowi Faraonów wyzwanie w postaci terroryzmu, który skutecznie i powoli zabija przemysł wakacyjny. Powtarzające się akty terroru w kurortach turystycznych, które były do tej pory wyjęte spod tych ataków, spowodowały, iż duża część turystów przestała jeździć do Egiptu, choć wiele biur i hoteli znacznie obniża ceny i za mniejsze pieniądze niż w poprzednich latach można odwiedzić Egipt. Do tego Polski MSZ na swych stronach ma rekomendacje – nie podróżuj (stan na styczeń 2017, patrz stan dzisiaj ). Wybór czy pojechać do Egiptu, czy raczej nie należy do nas.
Ciekawostki: Chrześcijaństwo było główną religią w Egipcie pomiędzy czwartym, a szóstym wiekiem. W starożytnym Egipcie infekcje leczono przy użyciu spleśniałego chleba.
Co warto zobaczyć
Klasztor świętej Katarzyny Znajduje się u stóp góry, Synaj jest najstarszym ciągle działającym monastyrem na świecie, a zarazem jednym z najważniejszych zabytków Egiptu. Wpisany jest również na listę UNESCO. Związany jest z grupą pustelników, którzy osiedlili się w tych górach i wybudowali klasztor w VI w. Mnisi nie wybrali tego miejsca przypadkowo. Według przekazów biblijnych właśnie tu rośnie gorejący krzew, który „przemówił” do Mojżesza. Krzew ten do dziś rośnie na dziedzińcu klasztoru. Patronką klasztoru jest męczennica z Aleksandrii, zamordowana w 300 r. Według tradycji anioły przeniosły jej ciało na pobliską górę, także nazwanej jej imieniem. Klasztor odwiedza kilkaset osób dziennie, jest to poważne wyzwanie dla kilkunastu mnichów. Na terenie klasztoru znajduje się biblioteka z bogatym zbiorem rękopisów. Tutaj właśnie uczony niemiecki Tischendorf odnalazł w roku 1844 najstarszy rękopis Pisma świętego, w języku greckim, który dzisiaj jest wspaniałą ozdobą British Museum.
Góra Mojżesza Oddalona o ok. 100 km od Szarm el-Szejkh. Wznosi się na wysokości 2285 m n.p.m. nazywana często górą Synaj. Wspinaczkę zaczynamy około godziny 1.00 w nocy marsz trwa 3 do 4 godzin (jest 7 stacji odpoczynku). Idziemy tak żeby zdążyć na wschód słońca. To jedno z najpiękniejszych wrażeń, jakie czeka nas podczas pobytu w Egipcie. Pamiętajmy o ciepłych ubiorach. O świcie na szczycie potrafi być naprawdę chłodno. Na górę są dwie drogi dłuższa ale łatwiejsza i druga bardziej stroma, podobno właśnie tą drogą szedł Mojżesz. Można wynająć Beduina z wielbłądem aby dostać się na górę. Ostatni odcinek jest najtrudniejszy, to 3750 stopni bardzo stromych stopni wykutych w skale. Na samej górze stoi kapliczka która została zbudowana w 1934 r. na ruinach kaplicy z IV wieku. Wracamy inną drogą, bardziej stromą. Widoki przepięknę. Cała wycieczka połączona ze zwiedzaniem klasztoru Św. Katarzyny, którego odwiedzamy po zejściu z góry.
Wyspa Tiran Jest to wyspa leżąca na wschód od Sharm el Sheikh między południową częścią Półwyspu Synaj a Arabią Saudyjską. Łącząca Morze Czerwone z Zatoką Akaba. Formalnie wyspa należy do Arabii Saudyjskiej, oddana jednak jest w użytkowanie Egiptowi. Wstęp na Tiran jest zabroniony. W rejonie Wyspy Tiran znajdują się przepiękne rafy koralowe, to bardzo popularne miejsce na wycieczki do snurfowania lub nurkowania. Woda w okolicy Wyspy Tiran jest głęboka, można spotkać tu manty, rekiny i barakudy.
Seascop łódź ze szklanym dnem 1,5 godzinna wycieczka po Morzu Czerwonym, specjalnie przystosowaną łodzią, podczas której można podziwiać przepiękną faunę i florę Morza Czerwonego, bez bezpośredniego kontaktu z wodą. Fajna sprawa jak chcemy odpocząć od słońca i leżenia na plaży. Łódź wypływa na rafy koralowe w pobliżu Sharm el Sheikh.
Old Market Jeśli na zakupy to tylko tam. Biura podróży organizują tzw. „City Tour” wypady, ale lepiej jest jechać taksówką, jeśli ktoś ma hotel trochę dalej od centrum, jest się wtedy niezależnym. Można tam kupić dosłownie wszystko: ubrania, buty, zabawki, pamiątki, jedzenie, przyprawy, itp. Wyjazd lepiej zaplanować na późny wieczór ok 21.00. To co mi osobiście przeszkadza w robieniu zakupów w takich miejscach, jak Old Market to nachalność miejscowej ludności. To wręcz zniechęca do kupowania. Po „walce” i targowaniu bo tak wygląda tam kupowanie, jedna wielka walka, największą radość sprawiło mi wejście około godz. 1.00 w nocy do taksówki i kierunek HOTEL, a na miejscu dżin z tonikiem w miejscowej knajpie i przeglądanie „zdobyczy”.
Ciekawostka: Bogaci Egipcjanie chcieli mieć służbę także w zaświatach. Do grobów wkładano więc figurki służących, którzy po ożywieniu mieli pracować zamiast zmarłego.
Bogactwo Morza Czerwonego
Rozmowa z telefonów komórkowych nie należy do najtańszych. Można zakupić numer Egipski i doładować go w miarę potrzeb lub jeśli chcesz mieć kontakt z Polską zainstaluj kartę eSIM od Arialo
Lot do Sharm el Sheikh trwa ok. 4 godziny.
W Egipcie wymagana jest wiza, zakupimy ją po przylocie na lotnisku ok 25 USD.
Pamiętajmy z Egiptu nie wolno wywozić muszli czy rafy koralowej, grożą za to surowe kary.
Waluta Egiptu jest Funt Egipski, w obiegu są banknoty 1,5,10,20,50,100 EGP. Z Polski najlepiej jest wziąść dolary lub euro.
W ciągu 48 godzin po przylocie przysługuje nam prawo zakupu alkoholu w sklepie bezcłowym, poza barami i restauracjami. Zakup w sklepie bezcłowym odnotowany zostaje w paszporcie.
W Egipcie bardzo rozpowszechnione jest dawanie napiwków (tzw. bakszysz). Należy pamiętać że napiwki stanowią często jedyny zarobek wielu Egipcjan.
Co pić w Egipcie. Przede wszystkim woda mineralna (banalne ale widziałem ludzi pijących wodę z kranu). Przy zakupie wody zwracać uwagę czy jest oryginalnie zamknięta, zdarza się że sprzedają kranówkę.. Jeśli kupujemy soki z owoców robione na „mieście” to tylko te które są robione przy nas.
Zemsta Faraona czyli zatrucia pokarmowe, objawy, leczenie, zapobieganie szeroki artykuł można przeczytać (zobacz ) Ja ze swej strony mogę polecić lek o którym nie piszą w artykule, zakupimy go na miejscu w każdej aptece to ANTINAL. Pamiętajmy, że pracownicy aptek świetnie znają się na handlu i potrafią sprzedać lek po cenie dziesięciokrotnie wyższej, niż jego prawdziwa wartość, tym bardziej że widać, że nam na zakupie zależy. Ja kupowałem po około 3 USD za duże opakowanie (targowanie zaczynał od 10 USD), dla miejscowego cena to pół dolara.