Wyspy Kanaryjskie – archipelag hiszpańskich wysp autonomicznych, leżących na Oceanie Atlantyckim około 100 km od wybrzeży południowego Maroka. Wyspy cechują się górzystym krajobrazem i suchym klimatem. Każda z wysp archipelagu jest inna. Każda oferuje turystom inne atrakcje, krajobrazy i smaki. Popularne „Kanary” to miejsce, gdzie odbywa się całe mnóstwo przeróżnych festiwali, fiest i jarmarków. Są to bardzo żywiołowe, hucznie i kolorowo obchodzone imprezy, będące wielką atrakcja dla turystów. Folklor kanaryjski to połączenie kultury hiszpańskiej, kultury rdzennych mieszkańców Guanczów oraz pogańskich wierzeń. Gran Canaria – wyspa zaliczana do Makronezji archipelagu Wysp Kanaryjskich tuż obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Terytorialnie przynależy do Hiszpanii. Razem z wyspami Lanzarote i Fuerteventura tworzy prowincje Las Palmas. Stolicą wyspy jest miasto Las Palmas de Gran Canaria. Wyspa zajmuje centralne miejsce w archipelagu kanaryjskim i jest usytuowana pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą. Panuje tu łagodny klimat podzwrotnikowy doskonale sprzyjający wypoczynkowi. Wyspa jest zielona przez wszystkie dni roku, średnia roczna temperatura powietrza wynosi 22ºC, a na niebie codziennie widać słońce. Ze względu na korzystny klimat i słoneczną pogodę sezon turystyczny na Gran Canarii trwa przez cały rok. Jest na niej tak wiele atrakcji, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Ciekawostka: Prawie połowa powierzchni Gran Canarii jest Rezerwatem Biosfery Unesco. Została do niego włączona, aby chronić niepowtarzalną faunę i florę wyspy, doceniono również osady, w których dba się o tradycje.
Krótka historia Gran Canarii
Wulkaniczna Gran Canaria to jedna z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich, a zarazem najciekawszy geologiczny rejon naszej planety. Zachodzące tutaj procesy wulkaniczne, które w ciągu milionów lat ukształtowały archipelag, trwają do dziś. Istnieje wiele mitów i legendy otaczających historię wysp, wielu wczesnych mieszkańców uważało je za zaginione miasto Atlantydy. Wiadomo również że Grecy i Rzymianie wiedzieli o ich istnieniu, choć nigdy się tam nie osiedlili.
Popularne w tej chwili...
Uważa się, że Gran Canaria została zasiedlona około 500 p.n.e. choć istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia jej wczesnych mieszkańców. Jedną z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych teorii jest to, że mieszkańcy wyspy Gran Canaria, powszechnie znani jako lud Guanczów a rzeczywiste i prawidłowe określenie historyczne to Canarios, pochodzi z Afryki Północnej i że byli potomkami ludu Berberów. Guanczowie mieszkali bardzo prymitywnie, narzędzia i broń znalezione na wyspie świadczą o tym że głównie żyli w jaskiniach, sztucznie drążonych w miękkich skałach wulkanicznych. Ich najbardziej cywilizowanym osiągnięciem była ceramika, wzorowane bez użycia koła garncarskiego.
Skrzynia z muzeum Krzysztofa Kolumba
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego, Europa zapomniała o Wyspach Kanaryjskich przez prawie 1000 lat, aż do odkrycia Wysp Kanaryjskich przez żeglarzy śródziemnomorskich w początku XIV wieku. Po odkryciu wysp przez kolejne lata, organizowano wyprawy tylko po niewolników, podbój wysp rozpoczął się na początku XV wieku z błogosławieństwem królów katolickich. W 1478 roku została wysłana zbrojna wyprawa. Guanczowie stawiali zaciekły opór hiszpańskiej inwazji która trwała 5 lat. W 1483 roku cała Gran Canaria była już hiszpańska. Wielu z Guanczów popełniło samobójstwo zamiast poddać się Hiszpanom, ci którzy przeżyli zostali zmuszeni do niewoli i do przejścia na chrześcijaństwo. Populację rodowitych mieszkańców przez lata dziesiątkowały choroby przywiezione przez Europejczyków. Asymilacja szybko postępowała – zanikł język Guanczów.
Przez kolejne 300 lat to wzloty i upadki wyspy, najazdy, próby zajęcia przez państwa Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Portugalii. Różne produkty rolne doświadczyły również swoich wzlotów i upadków na wyspach: trzcina cukrowa, winorośl, koszenili (owady pasożytujące na kaktusach) do produkcji farb, banany i w mniejszych ilościach, pomidory i ziemniaki. Jednocześnie następowały ważne zmiany polityczne. W 1821 roku Wyspy Kanaryjskie zostały uznane za hiszpańską prowincję. Santa Cruz de Tenerife został oficjalną stolicą. Oznaczało to, że mieszkańcy Gran Canarii wzywali do podziału archipelagu na dwie części. Większość ludzi po prostu chciała podział na dwie odrębne prowincje Las Palmas i Teneryfa , która ostatecznie powstała w 1927 roku.
W wieku XIX powstał port i utworzono specjalną strefę ekonomiczną (strefą wolnocłową), co zaowocowało rozwojem transportu morskiego i ożywieniem handlu. Spowodowało to również rozwój turystyki, która jest obecnie głównym źródłem finansowym wysp. W roku 1890 powstał pierwszy hotel na wyspie w Las Palmas, Hotel Santa Catalina, który w dalszym ciągu funkcjonuje i jest jednym z najbardziej prestiżowych hoteli miasta. W latach 30 XX wieku Gran Canaria staje się coraz bardziej popularna wśród Europejczyków, jako klimatyczny doskonały teren rekreacyjny i wypoczynkowy dla turystów. Rozwój turystyki został zachwiany przez następujące po sobie wydarzenia wojenne Pierwszą i Drugą Wojna Światowa, oraz hiszpańską Wojnę Domową, przez co aż do lat pięćdziesiątych sektor ten nie mógł zarejestrować większej liczby odwiedzających. Dopiero wybudowanie i oddanie do użytku w 1957 roku portu lotniczego, ożywiło ruch na wyspę, który jest obecnie główną bramą wjazdową wyspy.
Dziś Gran Canaria należy do autonomicznego regionu Wysp Kanaryjskich, wyspy te należą do Hiszpanii i wchodzą w skład Unii Europejskiej. Turystyka wytwarza 80 % dochodu regionu.
Ciekawostka: Karnawał na Wyspach Kanaryjskich zaczęto świętować zaraz po przybyciu na wyspy Hiszpanów w XVI wieku. Odbywa się co roku po święcie Trzech Króli. W Las Palmas oprócz wyborów królowej karnawału, ważną atrakcją jest też rywalizacja Drag Queens, czyli mężczyzn–parodystów, wcielających się na scenie w rolę kobiet.
Co wiem o Gran Canarii
Gran Canaria należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jest jedną z siedmiu głównych wysp, a trzecią pod względem wielkości, nazywana „Miniaturowym Kontynentem” . Krajobraz jest bardzo różnorodny. Środek wyspy to góry pochodzenia wulkanicznego – sosnowe lasy, urwiste wąwozy, w dolinach rozciągają się tereny uprawne plantacji bananów, pomarańczy, mango i innych owoców podzwrotnikowych. W góry Gran Canarii można jeździć przez cały rok, lepiej jednak zaplanować wyjazd w bezchmurny dzień. Częste zachmurzenia jakie napotkamy, są naturalną zaporą wilgotnego powietrza niesionego z nad Atlantyku. Nie da się wtedy swobodnie i szybko przemieszczać po wąskich i krętych górskich drogach.
Zabytkowe kanaryjskie budowle
Dla turystów najlepszą częścią najbardziej pogodną i suchą, jest południowa strona wyspy. Pogoda i bezchmurne niebo z temperaturą 24 – 28 stopni C mamy zapewnione przez cały rok. Opady deszczu zdarzają się bardzo rzadko od listopada do lutego. Południe ma najładniejsze plaże Playa del Ingles i Maspalomas . Oprócz pewnej pogody, wspaniałych plaż nie brakuje rozrywek. Praktycznie nie ruszając się z miejsca mamy do wyboru: kluby, bary, dyskoteki, wesołe miasteczka, centra handlowe. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Według mnie najładniejszą częścią południa wyspy jest miasteczko portowe Puerto de Mogan często nazywane „Małą Wenecją ” pięknie ukwiecone domy, kanały wodne, a w tle góry. Wszystko to robi niesamowity klimat. Atrakcją miejscowości jest żółta łódź podwodna „Yellow Submarine ” polecam wykupienie wycieczki, rejs trwa niecałą godzinę, przez okienka widzimy faunę i florę podwodnego świata, zatopione wraki, a w środku z głośników puszczane są efekty dźwiękowe jak w filmie „20 000 mil podmorskiej żeglugi ” z kapitanem Nemo. Kolejna atrakcja południa to ruchome wydmy ciągną się wzdłuż plaży Maspalomas zajmują ponad 300 ha miejscami mają 12 m wysokość. Od 1982 roku wydmy objęte są ochroną jako rezerwat przyrody. Wschodnia część wydm razem z plażą Maspalomas wydzielona jest dla nudystów. Czym głębiej się zapuścimy, tym więcej zobaczymy niespodzianek 🙂 .
Północny region wyspy jest chłodniejszy, bardziej wilgotny i zielony. Jest najgęściej zaludnioną częścią wyspy. Miłośnicy zwiedzania i historii znajdą tu najwięcej miejsc po dawnych Guanczach pierwszych ludach zamieszkujących te tereny. W północnej części wyspy znajduje się stolica Las Palmas miasto ma bogatą historię powstało w 1478 roku, jest drugim największym miastem na Wyspach Kanaryjskich. Razem z miastem Santa Cruz de Tenerife tworzą dwie stolice całych Wysp Kanaryjskich. Najbardziej znane zabytki miasta to Katedra de Santa Ana , na którą możemy wyjechać windą super widok na port i miasto. Przed katedrą znajduje się plac Plaza de Santa Ana z brązowymi posągami psów które są w herbie miasta. Po drugiej stronie placu znajduje się Ratusz. Niedaleko Katedry mieści się Muzeum Kanaryjskie chyba najciekawsze miejsce, w całości poświęcone pierwszym mieszkańcom wysp Guanczom. No i oczywiście atrakcja Las Palmas – dom Krzysztofa Kolumba, choć niektóre źródła podają, że na Gran Canarię nigdy nie zawitał. Jeśli zostanie nam trochę czasu warto wybrać się na zakupy, sklepy w Las Palmas mają ceny wolnocłowe. Kolejnym miejscem które warto odwiedzić jest miasto Teror niektórzy nazywają go religijną stolicą wyspy, a to za sprawą bazyliki która się w nim znajduje. Przechowuje się w niej figurkę Matki Boskiej Sosnowej która jest patronką Gran Canarii. W miasteczku mamy okazje zobaczyć oryginalne zabytkowe kanaryjskie budowle z pięknymi balkonami. Następnym miastem po północnej stronie wyspy, a trzecim co do wielkości wartym odwiedzenia jest miasto Arucas , zobaczymy w nim zbudowaną z błękitnego kamienia Katedrę, wszystko wykonali miejscowi rzemieślnicy. Jest też coś dla ciała, miasto zaprasza do zwiedzania najstarszej gorzelni rumu, połączonej z degustacją. Łatwo ja zauważyć bo uwagę przyciąga wysoki komin z napisem Arehucas. Myślę że nie można pominąć takiej atrakcji 🙂 . Na północ od Arucas wznosi się wygasły wulkan, też ciekawe miejsce do zobaczenia, uważany jest za miejsce śmierci ostatniego wodza Guanczów w 1481 roku. Ponadto przemieszczając się z południa na północ nie brakuje wspaniałych widoków, stromych wąwozów, historycznych wiosek oraz pięknych klifów wybrzeża Atlantyku. Po drodze można zatrzymać się na specjalnie przygotowanych tarasach widokowych, gdzie odpoczniemy i porobimy ładne zdjęcia.
Na wschodniej części wyspy w wyższych partiach utrzymują się chmury, w dolnych na ogół jest słonecznie. Turystycznie niewiele się dzieje. Choć kto lubi zwiedzać i ma dużo czasu to i tam znajdzie ładne miejsca do odwiedzenia. Wschód można powiedzieć odwiedza każdy kto przyleci na Gran Canarię, ponieważ w tej części wyspy znajduje się lotnisko międzynarodowe. Co można zobaczyć ? Wygasły wulkan Caldera de Bandama i jego krater o głębokości 200 m i średnicy kilometra. Można wjechać na szczyt góry Pico de Bandama , gdzie znajduje się punkt widokowy z którego rozciąga się piękny widok na Las Palmas i wybrzeże Atlantyku. Polecam również miasto Telde, drugie co do wielkości miasto Gran Canarii a w nim zabytkowy kościół z początku XVI wieku. No i chyba najlepsza atrakcja wschodniej część wyspy – ogród botaniczny (zdjęcia poniżej ) w którym zobaczymy drzewa i rośliny spotykane tylko na wyspach Kanaryjskich .
Gran Canaria jest najbardziej znaną i odwiedzaną wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Rocznie odwiedza ją około 2 milionów turystów z całego świata. Wyspę tą można zaproponować osobom szukającym rozrywek, historii, szerokich piaszczystych plaż i aktywnych form spędzania wolnego czasu, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Co warto zobaczyć
Las Palmas de Gran Canaria To stolica wyspy oraz jedno z większych miast całego archipelagu. Polecam spacer po zabytkowej dzielnicy La Vegueta – sercu starego miasta Las Palmas, to oczywiście obowiązkowy punkt zwiedzania wyspy. Muzeum Krzysztofa Kolumba Casa de Colon , utrzymanym w urokliwym, kanaryjskim stylu w późniejszym czasie przerobiony na dom gubernatora. Plac Plaza de Santa Ana , który jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście, z aleją palm i posągami psów, nie brakuje przy nim kawiarenek czy restauracji w których można odpocząć. Trzeba wejść na wieżę Katedry Santa Ana, skąd można podziwiać widok na port i miasto, gratka dla fotografów, można zrobić ładne zdjęcia panoramy miasta, sfotografować najstarszą kapliczkę w całym mieście. Polecam również wizytę w dzielnicy Triana słynącej z ogromnej liczby sklepów. Większość z nich znajduje się przy Calle Mayor de Triana, z ciekawą architekturą kanaryjską. Najlepsza strefa handlowa w historycznym centrum w Las Palmas.
Miasto Arucas Położone w północnej części wyspy Gran Canarii, jest drugim co do wielkości miastem na Gran Canarii. Ma do zaoferowania zabytkową architekturę, piękne budowle, urocze uliczki, oraz wiele spokojnych, zielonych ogrodów. Słynie z trzciny cukrowej, z której wytwarzany jest kanaryjski rum o nazwie Arehucas. Fabryka lokalnego rumu jest uważana za jedno z najciekawszych miejsc w Arucas, udostępniona do zwiedzania, z możliwością degustacji prawie wszystkich rodzajów rumu. Odwiedzić trzeba również kościół pod wezwaniem San Juan Bautista to katolicka świątynia, znana jako katedra Arucas ze względu na potężne rozmiary. Obecnie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków na wyspie Gran Canarii. Został w całości ręcznie wyrzeźbiony przez okolicznych rzemieślników. Jako głównego elementu budowlanego użyto skały wulkanicznej.
Miasto Teror Jest miejscem pielgrzymowania wszystkich mieszkańców Gran Canarii, to właśnie w tym miejscu znajduje się Bazylika Matki Boskiej Sosnowej Patronki Diecezji Kanaryskiej. Plaza de Teror (plac przy którym znajduje się bazylika ) stanowi centrum aktywności miasta. Można przy tym placu podziwiać typowe kanaryjskie rzeźbione balkony, które ozdabiają wiele tutejszych kamienic. Teror jest jednym z najlepszych miejsc jeśli chodzi o zakupy typowych kanaryjskich pamiątek.
Ogród – Jardín Canario Znajduje się w miejscowości Barranco Guiniguada, w odległości 7 km od Las Palmas. Największy w Hiszpanii. Bardzo ładnie położony w wąwozie. Ogród botaniczny z okazami kaktusów, palm i charakterystycznej roślinności dla wyspy, dużo jaszczurek. Najładniejsze według mnie to drzewa smocze. Ogród sprawia wrażenie opustoszałego i trochę niezadbanego. Na pełne zwiedzanie trzeba wygospodarować około 4 godzin, my tyle nie mieliśmy. Pomimo że jest położony nieco na uboczu Las Palmas warto go odwiedzić.
więcej o ogrodzie tutaj
Ciekawostka: Wyspy Kanaryjskie uważane są za raj dla uprawy Aloe Vera. To stąd pochodzi najlepsza na świecie Aloe Vera. Praktycznie na każdym rogu można kupić kosmetyki na bazie kaktusa aloe vera. Im wyższa zawartość aloe vera w produkcie tym lepiej.
Krater – Caldera de Bandama Leżący ok. 10 km na południe od stolicy Gran Canarii. Ma ok. 1000 m średnicy i 200 m głębokości. Jest największym kraterem wulkanu, znajdującym się na wyspie. Na jego dnie mieściła się kiedyś osada, obecnie opuszczona. Nie ma możliwości zejścia na dół. Na szczycie wzniesienia Pico de Bandama (570 m. n.p.m.), leżącego obok krateru, znajduje się punkt widokowy, piękna panorama na krater, Las Palmas i okolicę, dojechać można asfaltową drogą.
Wąwóz – Fataga Colorado Wspaniałe fantastyczne widoki – strome, poszarpane skały. Droga prowadzi wzdłuż stromego urwiska, tu również zatrzymaliśmy się na jednym z tarasów widokowych. Niezapomniane wrażenie.
Miasteczko – Cruz de Tejeda To maleńka, ale niezwykle urocza miejscowość Gran Canarii. Miasteczko znajduje się na wysokości 1580 metrów n.p.m. Geograficzny środek wyspy, wyznacza go duży kamienny krzyż. Cruz de Tejeda ze względu na swoje położenie jest idealnym miejscem na punkty widokowe z klimatycznymi restauracjami i barami. Tutaj zatrzymaliśmy się na odpoczynek i obiad.
Wydmy Maspalomas
Wydmy w Maspalomas Prawdziwy skrawek Sahary – park krajobrazowy wydm z białego piasku tuż nad Atlantykiem. Rozciągają się na długości 6 km oraz szerokości do 2 km. Całość chroni 328 ha rezerwat przyrody Maspalomas. Wydmy powstały z naniesionego przez ocean wapiennego piasku, muszli i korali. Widok jest wyjątkowy nigdzie więcej na wyspach Kanaryjskich nie można znaleźć tak rozległego obszaru wydmowego. Jeśli ktoś ma ochotę poprzebywać na mini Saharze to polecam. Na spacer proponuje wybrać się popołudniu jest mniej ludzi i cudowne światło do robienia zdjęć. Można również wybrać się plażą wzdłuż wydm, od głównej plaży w Playa del Ingles aż do Maspalomas pod latarnię morską. To około 90 minut spaceru po plaży. Z jednej strony ocean a z drugiej wydmy.
Plaża Playa del Ingles i Maspalomas Plaża Maspalomas uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż Gran Canarii, która ładnie łączy się z wydmami. Można się tu opalać nago. Przemierzając teren od Faro de Maspalomas do Playa del Ingles trafia się na obszar przeznaczone dla nudystów. Plaża Playa del Ingles jedna z najbardziej znanych plaż turystycznych na Gran Canaria. Długą na 3 km łagodnie opadającą ku morzu. Jednocześnie jest to nowoczesne centrum urlopowe, ta plaża jest publiczna i nie dla nudystów. Na jej północnym krańcu mieszczą się oferty zakwaterowania, bary, restauracje, sklepiki z pamiątkami.
Yellow Submarine – żółtą łodzią podwodną na dno Atlantyku Wypływamy z przystani w Puerto de Mogan wzdłuż zachodniego wybrzeża Gran Canarii. Rejs trwa 45 minut. Fajna atrakcja szczególnie jeśli ktoś jest z dzieckiem, świetne efekty dźwiękowe podczas rejsu, możliwość zobaczenia wraku statku oczywiście pod wodą, oraz dużej ilości ryb które opływają łódź z każdej strony.
Puerto de Mogan – mała Wenecja W oczekiwaniu na rejs łodzią podwodną można zwiedzić Puerto de Mogan, miejscowość zwaną małą Wenecją Kanaryjską. Tuż przy przystani jachtowej jest piaszczysta plaża, gdzie piasek podobno sprowadzono aż z Sahary. Miasteczko otoczone jest z 3 stron górami posiada kamienne molo. Wyjątkowa architektura w połączeniu z pięknem przyrody, dały początek jednemu z najbardziej urokliwych kurortów na Gran Canarii.
Lot na Gran Canarię trwa około 5 godzin. Najlepiej wybrać samolot czarterowy, wykupując bilet w biurze podróży. Samoloty rejsowe to droższa opcja, nierzadko z przesiadką.
Na Gran Canarii zegarki cofamy o godzinę.
W styczniu 2002 r na wyspach wprowadzono Euro
Karty kredytowe są akceptowane w większości sklepów, hoteli, restauracji.
W hotelach, barach czy restauracjach można dodać napiwek 5-10 % do rachunku. Oczywiście nie jest to wymagane, jest to kwestia dobrej woli turysty.
Polscy obywatele korzystają z prawa swobodnego przepływy osób w ramach UE, więc jeśli nie mamy paszportu, to wystarczy nam dowód osobisty podczas przekraczania granicy.
Na Wyspach Kanaryjskich nie ma podatku VAT, można tanio kupić perfumy, tytoń, ceramika, elektronika. W hinduskich sklepach lub na bazarach można się targować ( chyba nawet trzeba ) ale jak wszędzie w takich miejscach jesteśmy narażeni na zakup podróbek.
Między wyspami jest bardzo dobra komunikacja kursują promy ( np: Fred Olsen zobacz ). Jeśli chcecie mieć przyjemność z rejsu, nie zapomnijcie zaopatrzyć się w tabletki na chorobę morską zwykły Aviomarin, czy Lokomotiv wystarczy.