Wyspy Kanaryjskie – Archipelag hiszpańskich wysp autonomicznych, leżących na Oceanie Atlantyckim około 100 km od wybrzeży południowego Maroka. Wyspy cechują się górzystym krajobrazem i suchym klimatem. Każda z wysp archipelagu jest inna. Każda oferuje turystom inne atrakcje, krajobrazy i smaki. Popularne „Kanary” to miejsce, gdzie odbywa się całe mnóstwo przeróżnych festiwali, fiest i jarmarków. Są to bardzo żywiołowe, hucznie i kolorowo obchodzone imprezy, będące wielką atrakcja dla turystów. Folklor kanaryjski to połączenie kultury hiszpańskiej, kultury rdzennych mieszkańców Guanczów oraz pogańskich wierzeń. Teneryfa – największa i najludniejsza wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wraz z sąsiednią wyspą Gran Canaria często nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na kilka typów krajobrazów i kilka stref klimatycznych na nich występujących. Na Teneryfie, oprócz wylegiwania się na piasku, trzeba wspiąć się na Teidę. To najwyższy na świecie wyspiarski wulkan o wysokości 3718 metrów n.p.m. Teneryfa charakteryzuje się skalistym nabrzeżem, w szczególności w północnej jej części. Posiada również piękne piaszczyste plaże w różnych kolorach. Temperatury na Teneryfie są umiarkowane w ciągu całego roku. Temperatura w okresie zimowym w dzień nie spada poniżej 21 – 22 st.
Ciekawostka: Teneryfa oraz sąsiednia wyspa Gran Canaria jest często nazywana kontynentem w miniaturze ze względu na kilka typów krajobrazu i kilka stref klimatycznych na nich występujących.
Park zoologiczno-botaniczny „Loro Park”
Co warto zobaczyć
Icod de Los Vinos – wieczne drzewo Drago
Santa Cruz de Tenerife jest stolicą wyspy, a wraz z Las Palmas na Gran Canarii, tworzą stolicę w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Miasto zaczęło się rozwijać po hiszpańskiej kolonizacji w XVI wieku. W XVII wieku został zbudowany duży port, z którego wysyłano niewolników i towar do Nowego Świata. Dziś Santa Cruz to ciekawe miejsce do odwiedzenia, z jego mieszanką architektury kolonialnej i nowoczesnej, do których zaliczyć można „Plaza de Espana ” plac który znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś stał słynny Castillo de San Cristobal (pierwsza fortyfikacja obronna na Teneryfie). Rozpoznawalny jest z daleka, przez jego duży krzyż przy którym są dwa ogromne posągi żołnierzy, plac jest popularnym miejscem spotkań o każdej porze dnia i nocy. Kilka kroków dalej, w innej dzielnicy znajduje się kolejny plac Plaza de la Candelaria . Budynki które go otaczają są bardzo piękne, zbudowane w stylu barokowym. W mieście jak i na całej wyspie nie brakuje architektury sakralnej. Znajduje się tu najstarszy kościół na wyspie Iglesia de la Concepcion z epoki kolonialnej wyspy z 1500 roku również w stylu barokowym. Aktualnie pełni on funkcje muzeum. Kolejna atrakcja to Muzeum Natury i Człowieka Museo de la Naturaleza y El Hombre mieści się w starej części miasta w budynku po byłym szpitalu, turyści zobaczyć mogą faunę i florę Wysp Kanaryjskich, a także wystawę poświęconą kulturze Guanczów pierwszych ludów zamieszkujących te tereny. Miłośnicy militariów w Santa Cruz też znajdą coś dla siebie, w mieście znajduje się Muzeum Wojska – Museo Militar de Canarias poświęcone jest historii wojskowej wysypy. Główną atrakcją muzeum jest słynna armata „El Tigre”, która według opowiadań czy raczej legend, oderwała rękę słynnego brytyjskiego admirała Lorda Nelsona w 1797 roku i pomogła pokonać Brytyjczyków w tej bitwie. W Santa Cruz de Tenerife nie brakuje parków i ogrodów. Parque municipal García Sanabria to Park Miejski bo tak go można nazwać, został zbudowany w 1926 roku, znajdują się w nim między innymi drzewa z wielu krajów świata, które bardzo dobrze przystosowały się do klimatu Wysp Kanaryjskich. Kolejny Parque Maritimo Cesar Manrique – inaczej Park Morski na terenie którego znajdują się kilka basenów z wodą morską, jacuzzi, plaża z piaskiem z Sachary, place zabaw dla dzieci. Miłośnicy zakupów też znajdą coś dla siebie, najlepsze sklepy najbardziej prestiżowych marek, znajdują się w Plaza de la Candelaria i przy deptaku Calle del Castillo.
Popularne w tej chwili...
Los Gigantes to nadmorskie miasteczko, którego nazwę po Polsku można by przetłumaczyć na „klify olbrzymów”. Znajduje się na północ od Puerto de Santiago, jeden z najbardziej spektakularnych i najgorętszych obszarów wyspy. W miejscowości znajdują się Klify Los Gigantes to imponujące pionowe ściany nad oceanem, mają wysokość od 300 metrów do 600 metrów wysokości. Położone są w miejscu spływania lawy z jednej z ostatnich erupcji, która wpływając do morza, osłoniła klify od osuwania się do oceanu. W miasteczku znajduje się port, z którego można wybrać się na wycieczkę statkiem w celu podziwiania z bliska klifów, a także obserwacji delfinów i wielorybów żyjących w okolicznych wodach. Historycznie klify Los Gigantes służyły starożytnym mieszkańcom – Guanczom za schronienie podczas hiszpańskiej inwazji. Były znane jako „Wall of hell” (ściana piekielna) z powodu niedostępności, można było dostać się tylko przez kilka małych plaż i wąwozów. Kurort posiada również małą plażę Los Guios o czarnym piasku a nadmorska promenada łączy Los Gigantes z miasteczkiem Puerto Santiago, z plażami La Arena i Playa de Santiago. W miejscowości znajduje się całe zaplecze turystyczne z hotelami, sklepami i barami oraz restauracjami.
Słynne klify Los Gigantes.
Villa de La Orotava , taka jest pełna nazwa tej jednej z najstarszych i najładniejszych miejscowości na Teneryfie. Znajduje się na północy wyspy w dolinie „La Orotava niedaleko miasta Puerto de La Cruz. Miasteczko ma charakter kolonialny. Założone na początku XVI wieku, po podboju hiszpańskim. Miasto podtrzymuje bogate dziedzictwo architektury, ogrodów i tradycji. Wspólnie z Los Realejos i Puerto de la Cruz jest bramą do Parku Narodowego Teide. Dumą Orotavy są doskonale zachowane XVII i XVIII-wieczne rezydencje o niezwykle klimatycznych patio oraz zabytki, miedzy innymi Kościół Niepokalanego Poczęcia Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion , zbudowany w XVIII wieku uważany za najpiękniejszy w całym archipelagu Wysp, w stylu barokowym z kopułą wzorowaną na katedrze we Florencji. W 1948 kościół wpisano na listę zabytków narodowych. Kolejnym miejscem jest dom La Casa de los Balcones , z pięknie rzeźbionymi balkonami wybudowany w 1632 roku. Dom posiada też piękny ogród obsadzony duża ilością roślin. Jeśli ktoś odwiedzi miasto w okresie Świąt Wielkanocnych lub Bożego Ciała będzie świadkiem na Plaza de la Constitucion (przed ratuszem) układanych dywanów z kolorowych świeżych płatków kwiatów, piasku, żwirku wulkanicznego, liści, drzew, itp. Każdy z mieszkańców może usypać swój dywan. Na dywanach są motywy religijne i dekoracyjne. W dniu procesji na głównym placu jest prezentacja największego dzieła – obrazu tworzonego przez kilka tygodni, którego autorami jest wielu artystów. Zwyczaj ten jest praktykowany od 1700 roku. Ponadto w mieście znajduje się wiele innych ciekawych i wartych odwiedzenia zabytków.
Icod de los Vinos to niewielkie XVI wieczne miasteczko, które zawdzięcza swoją nazwę od uprawy winorośli i produkcji wina. Znajduje się w północno-wschodniej części wyspy, około 15 km od Puerto de la Cruz. Wśród okolicznych winnic rośnie słynna dracena „Drago Milenario ” nazywana również „Tysiącletnią Draceną” botaniczny pomnik przyrody oraz znak rozpoznawczy Teneryfy. Drzewo zostało uznane za narodowy zabytek w 1917 roku i pomimo odmiennych poglądów naukowców, nadano mu wiek około 800 lat. Chociaż miasto jest nie duże oferuje wiele atrakcji turystycznych. Starówka to labirynt brukowanych uliczek, w których można się pogubić, zobaczymy kościoły i budynki o dużej wartości architektonicznej. Ciekawostką jest to, że wszystkie te budynki znajduje się bardzo blisko siebie, a to zapewni nam, że podczas zwiedzania nic nie pominiemy. Do głównych placów miasta należą „Plaza de Andrés Lorenzo Cáceres ” ten plac znajduje się w zabytkowym centrum miasta, został zbudowany w XVI wieku wokół kościoła San Marcos, powiększany w następnych wiekach. Wraz z upływem czasu, plac stał się ważnym punktem dla miejscowej ludności. Kolejny plac do Plac Konstytucji, znany jako Plaza de la Pile , w przeszłości był otoczony pięknymi domami miejscowej szlachty z XVI i XVIII wieku. Dzisiaj nadal można podziwiać niektóre z tych budynków. W miasteczku znajduje się jak już wcześniej wspomniałem wiele starych kościołów i klasztorów, które warto odwiedzić. Najważniejsze budynki to: Iglesia de San Marcos kościół ten jest położony w historycznym centrum miasta, został zbudowany w stylu typowym dla wyspy, z bardzo ładnym złotym ołtarzem w głównej kaplicy. Kościół San Agustín Chiesa di San Agustín jest to kościół z XVI wieku, posiada jedną nawę i dwie boczne kaplice. Bardzo piękne są barokowe ołtarze. Kolejny zabytek sakralny Eremo di San Antonio został zbudowany w XVII wieku przez miejscową ludność jako ślubowanie do świętego za to, że wyzwolili miasto od zarazy. Klasztor San Francisco Ex convento di San Francisco zbudowany w XVII wieku, obecnie mieści się biblioteka miejska. Posiada bardzo ładne patio otoczone drewnianymi balkonami. W mieście istnieje również kilka interesujących muzeów, które można odwiedzić. Muzeum Sztuki Sakralnej Museo di arte sacra w muzeum zobaczymy obrazy i rzeźby religijne. Muzeum Lalek Museo de Munecas zobaczymy całą kolekcję lalek z porcelany, drewna i innych materiałów pochodzących z różnych części świata. Ogród motyli Mariposario del Drago . W tym 400-metrowym ogrodzie zobaczymy ponad 350 gatunków motyli.
Ciekawostka: Guanczowie przypisywali „Drzewom Smoczym” właściwości magiczne oraz lecznicze. Przecięcie warstw kory drzewa smoczego sprawia, że sączy się z niej żywica w kolorze ludzkiej krwi.
Cueva del Viento jaskinia lawowa ma około 17 km długości, powstała na skutek erupcji wulkanu Pico Viejo wulkanicznego stożka znajduje się obok wulkanu Teide. Jest trzecią co do długości jaskinią pochodzenia wulkanicznego na świecie. Ma trzy poziomy gdzie można podziwiać fantazyjne kształty lawy. Na jej strukturę składają się kaskady zbudowane z lawy, stalaktyty, tarasy i jeziora lawowe. Jest to miejsce zamieszkiwane przez ok. 190 gatunków zwierząt, z czego połowa to osobniki żyjące wyłącznie w jaskiniach.
Masyw Górski Anga znajduje się w północno-wschodniej części wyspy, między miastami Santa Cruz de Tenerife, La Laguna i Tegueste. Z geologicznego punktu widzenia, jest najstarszą częścią wyspy datowany na około 9 milionów lat temu. Wspaniała przygoda dla tych którzy lubią wędrówki, lub po prostu uwielbiają fotografować, to miejsce którego nie można opuścić. Dzikie góry, małe malownicze miasteczka z dala od cywilizacji, zielone doliny krajobrazy, prawdziwy raj na ziemi.
Garachico – miasteczko częściowo zalane przez lawę
Garachico miejscowość należąca do regionu Santa Cruz de Tenerife znajduje się na północnym zachodzie wyspy. Znana jest ze swoich skał wulkanicznych, z dużej ilości zabytków, starych domów i ładnych plaż. Miasteczko zostało założone w XV wieku przez genueńskiego bankiera po podbiciu Teneryfy w 1496 roku. Na przełomie XVI i XVII wieku Garachico przekształciło się w główny port wyspy. Na początku XVIII wybuch wulkanu zakończył dostatni okres w historii miasta. Spływająca lawa zniszczyła większą część miasta, a w szczególności port który był bramą wyspy. Obecnie Garachico uznane jest za miejsce o znaczeniu kulturalnym w którym można zobaczyć wiele cennych i dobrze zachowanych zabytków. Castillo de San Miguel mały fort, zbudowany w XVI wieku aby chronić największy port handlowy Teneryfy przed atakami piratów. El Caletón de Garachico baseny z wodą morską które powstały dzięki lawie z ostatniej erupcji wulkanu w 1700 roku. Lawa stworzyła fantazyjne kształty na wodzie. Świetna zabawa dla dzieci i miłośników spokoju, zaledwie kilka kroków od pełnego zabytkowego centrum miasta. Miasteczko ma też kila ładnych plaż. Mała plaża Playa el Muelle znajduje się w sąsiedztwie starego molo rybackiego. Plaża Playa de Caletón Garachico usytuowana jest przy naturalnych basenach z lawy, to chyba najładniejsza plaża w całym mieście, niektórzy twierdzą że na całej wyspie. Plaża Playa Las Aguas znajduje się obok nowej przystani. Plaża Playa San Roque linia brzegowa znajduje się w pobliżu centrum miasta, ze względu na duże fale, jest trochę niebezpieczna.
Park Narodowy Teide to największy park na Wyspach Kanaryjskich i obowiązkowy cel wycieczki dla wszystkich zwiedzających Teneryfę. Park utworzono w 1954 roku, a w 2007 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad jego powierzchnią liczącą 190 km2 wznosi się Teide o wysokości 3 718 m n.p.m. stanowiący najwyższy szczyt Hiszpanii. Park posiada liczne punkty widokowe, z których rozciąga się widok na pełną panoramę parku. Na terenie Parku Narodowego Teide można zwiedzić największe na świecie obserwatorium słońca – położone na wysokości 2.390 m n.p.m.
Picolo del Teide wulkan Teide to największy szczyt wulkaniczny Wysp Kanaryjskich a zarazem Hiszpanii. W Europie tylko Alpy są wyższe. Szczyt ten ma wysokość 3718 m n.p.m. a od dna morza około 7500 metrów.
Ciekawostka: Guanczowie pierwsi znani mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. Ludność o nieznanym pochodzeniu zamieszkiwali głównie jaskinie skalne i posługiwali się własnym językiem. Ich kultura zanikła pod koniec XV wieku.
Ptaki w Loro Park
Loro Park
Najciekawszy ogród zoologicznych w Europie i drugi najlepszy na świecie. Jest olbrzymim parkiem zoobotanicznym na północy wyspy w którym „mieszka” wiele zagrożonych wyginięciem gatunków. Zajmuje powierzchnię 33 hektarów. Do największych atrakcji parku należą pokazy delfinów, orek, papug i lwów morskich. Oprócz tego w Loro Parku można zobaczyć gigantyczne akwarium w kształcie tunelu z rybami. Wybiegi ze zwierzętami takimi jak: aligatory, flamingi, goryle, iguany, jaguary, leniwce, marmozety, mrówkojady, tygrysy, surykatki, szympansy, wydry, żółwie i żurawie. Zaraz po wejściu każdy otrzyma mapkę w której są godziny występów, delfinów, orek, lwów morskich, oraz pokazy filmowe. Na zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować minimum 5 godzin.
Czas lotu na Teneryfę trwa około 5 godzin.
Zegarki przestawiamy. Czas polski minus 1 godzina.
Teneryfa jak i pozostałe wyspy należą do Unii Europejskiej przekraczając granicę należy posiadać paszport lub dowód osobisty.
W styczniu 2002 r na wyspach wprowadzono Euro.
Karty kredytowe są akceptowane w większości sklepów, hoteli czy restauracji. Jeśli ktoś nie wymienił gotówki w Polsce bez problemów zrobi to na miejscu w bankomatach.
Telefon – koszt smsów i połączeń telefonicznych jest taki jak we wszystkich krajach Uni Europejskiej. Jeśli chcemy więcej dzwonić warto kupić miejscowy starter koszt rozmów jest dużo tańszy.
Kanaryjska woda z kranu nie jest zdatna do picia. Jest to odsalana woda oceaniczna dlatego picie jej w dużych ilościach jest niezdrowe.
Na Wyspach Kanaryjskich można tanio kupić perfumy, tytoń, alkohol, sprzęt elektroniczny, ubrania. Jeśli trafimy na promocję możemy naprawdę tanio kupić. Sklepów z perfumami jest bardzo dużo, kupując w nich uważajmy na podróbki.
Między wyspami jest bardzo dobra komunikacja kursują promy ( np: Fred Olsen zobacz ). Jeśli chcecie mieć przyjemność z rejsu, nie zapomnijcie zaopatrzyć się w tabletki na chorobę morską (choroba morska to rodzaj choroby lokomocyjnej) zwykły Aviomarin, czy Lokomotiv wystarczy . Ja nie wziąłem w jedną stronę i do dziś to pamiętam.