Rozwijająca się w ostatnich latach miejscowość położona w przepięknej scenerii koralowego wybrzeża, w regionie o tej samej nazwie. To jedno z niewielu miejsc na świecie, które łączy przygodę, słońce, plażę i cudowny świat podwodny. Leży w południowej części wybrzeża Morza Czerwonego, jeden z nowoczesnych i jeszcze nie zatłoczonych ośrodków wypoczynkowych Egiptu. Wybierają je miłośnicy plażowania i nurkowania, którzy chcą unikać tłumów. Marsa Alam jest oddalone od najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Egipcie. Do Kairu jest stąd około 750 km od Kairu do Hurghady – około 250 km. Historia regionu od zawsze łączy się z rybołówstwem, a jego współczesny rozwój nawiązuje do tej tradycji. Tereny wokół hoteli są nadal dziewicze i dzikie.
Ciekawostka: Co drugi muzułmanin w Egipcie ma na imię Mohammed lub Ahmed. Aż 96% powierzchni kraju zajmują pustynie. W Egipcie dniem wolnym od pracy jest piątek.
Co wiem o Egipcie
Miasteczko – El Quseir
Egipt jest jedną z najstarszych kultur na świecie. Pierwsze ekspedycje archeologiczne przybyły tu w czasach średniowiecza. Jeśli prowadzono wtedy wykopaliska to jedynie po to aby znaleźć skarb. Dopiero czasy Napoleona stały się początkiem prawdziwej archeologii. Niestety wielką część znalezisk wywozili specjalnie wysyłani poszukiwacze z bogatych krajów, którym pomagali kairscy kupcy, oraz lokalni urzędnicy. Sto lat temu zbiory w krajach Europy Zachodniej rosły jak na drożdżach. Przywożono do nich całe skrzynie zabytków z Egiptu. W dzisiejszych czasach Egipcjanie żądają zwrotu zabytków, a ich żądania są coraz częstsze. W sporach racje mają obie strony. Nie tylko Egipt ma prawo do korzystania ze swej przeszłości. Wielkie muzea twierdzą że jest to dziedzictwo całej ludzkości i tym samym oddanie zabytków w rzeczywistości osłabia promowanie bogatej przeszłości kraju z którego pochodzą.
Popularne w tej chwili...
Polski akcent w archeologii jest dość mocny. Pierwsza Polska stacja powstała w 1937 r. założył ją Kazimierz Michałowski. Obecność polskich archeologów na terenie Egiptu na przełomie czasu uległa ogromnemu zwiększeniu, jest ich dziś kilkanaście. Stanowiska badane przez Polaków stały się symbolem znaczących odkryć dla archeologii Egiptu.
Historycznie najstarsze ślady obecności człowieka nad Nilem sięgają ok. 20 tysięcy lat p.n.e. W czasach historycznych następowały po sobie kolejne warianty państwowości w postaci jednolitych królestw. Państwo to leżało na obu stronach Nilu, dlatego życie wielu Egipcjan skupiało się właśnie nad tą rzeką. Władcy Egiptu nazywani byli faraonami, mieli władzę absolutną i stanowili prawo. Faraon był najwyższym bogiem i kapłanem. Do niego należało dowództwo nad armią. Przez swoich podwładnych był traktowany jak bóg. Faraonowie po śmierci byli mumifikowani i składani do specjalnych najczęściej wybranych przez siebie grobowców, piramid. Wraz ze zmarłymi faraonami składano również wiele bogactw, które zdaniem ludzi i kapłanów mogłyby przydać się w życiu pośmiertnym. Przy tworzeniu tych „stożkowatych” budowli ginęło wielu egipskich robotników, chłopów i rzemieślników. Prace nad piramidą trwały często ponad 20 lat.
Najbardziej znanymi zabytkami starożytnego Egiptu o których na pewno każdy słyszał są: Piramida Cheopsa, znajduje się w Gizie. Zbudowana w okresie Starego Państwa ok. 2560 p.n.e. z przeznaczeniem na grobowiec faraona Cheopsa. Sfinks, który ma twarz faraona Chefrena, rządził on w okresie zwanym Starym Państwem prawdopodobnie między 2570 a 2540 rokiem p.n.e. Wykazano też, że Sfinks ma strzec skarbów ukrytych w piramidach. Wspaniała świątynia Hatszepsut w Luksorze. Świątynia położona jest u stóp gigantycznej skalnej ściany w Deir el Bahari, powstała w XV wieku p.n.e. Kolejne zabytki to kompleksy grobowe w Dolinie Królów , są miejscem spoczynku królów Egiptu w okresie od XVIII do XX w p.n.e. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca w dolinie, z dala od znanych nekropolii, był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Nie można zapomnieć o zapiskach na papirusie, czy hieroglifach które pozwalają współczesnym archeologom na odkrywanie dawnych czasów. Egipt to jeden z najstarszych ośrodków literackich na ziemi. Współcześnie różnego rodzaju papirusy pochodzące ze starożytnego Egiptu możemy podziwiać m.in. w muzeach we Wiedniu, Berlinie, Neapolu, Londynie, Oxfordzie i oczywiście w muzeum w Kairze.
Ciekawostka: W krainie faraonów piwo było walutą krajową. Pracownikom budującym egipskie piramidy płacono jednym galonem piwa (4 litry) dziennie. W starożytnym Egipcie zabicie kota, nawet przypadkowo groziło karą śmierci.
Egipt dziś
Egipt jest republiką, z głową państwa w osobie prezydenta. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament oraz Zgromadzenie Narodowe z 454 członkami. Ludność Egiptu jest niemal wyłącznie arabskojęzyczna. Około 90% populacji stanowią muzułmanie, głównie sunnici. Oprócz nich w Egipcie żyje ok. 8 mln (ok. 10%) chrześcijan, głównie Koptów, czyli wiernych wyznania dominującego w Egipcie przed podbojami arabskimi. Mimo posługiwania się obecnie językiem arabskim część z nich nie uważa się za Arabów. Na obszarze Pustyni Zachodniej występują plemiona Berberów, w dolinie górnego Nilu. Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i trzecim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki.
W wiosce Nubijskiej – Nil
Gospodarczo Egipt jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów Afryki. Najbardziej region delty Nilu, między trzema miastami – Kair, Aleksandria i Suez. Posiada bogate złoża surowców naturalnych, ropę naftową, gaz ziemny, rudy żelaza, cynku, ołowiu, mangan, fosforany. Dobrze rozwinięty jest przemysł chemiczny, szczególnie produkcja nawozów sztucznych, włókien syntetycznych, farmaceutyków, a także przemysł włókienniczy i odzieżowy.
Rolnictwo egipskie nie jest w stanie zaspokoić wewnętrznych potrzeb kraju W egipskim klimacie możliwe są nawet trzy zbiory plonów w ciągu roku. Najwięcej gruntów zajmuje uprawa bawełny, głównego produktu eksportowego. Z roślin spożywczych najważniejsze są: ryż, kukurydza, pszenica. Uprawia się również trzcinę cukrową, palmę daktylową, drzewa cytrusowe i warzywa. Hodowla zwierząt odgrywa w Egipcie drugorzędną rolę ze względu na brak pastwisk. W latach 70 XX w. wybudowano Wysoką Tamę Asuańską na Nilu. Powstało przez to jedno z największych sztucznych jezior świata – Jezioro Nasera. Jego utworzenie pozwoliło uregulować bieg Nilu, zapobiegać powodziom, rozwinąć żeglugę i rybołówstwo, produkcję energii elektrycznej, oraz zyskać pola uprawne na dawnych terenach pustynnych. W efekcie Nil przestał wylewać, więc rośliny można uprawiać tylko na terenach sztucznie nawadnianych.
Turystyka stała się jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki Egiptu, stanowiącą ok. 13 proc PKB podaje portal turystyka.wp.pl. Niestety początki XXI wieku przyniosły Krajowi Faraonów wyzwanie w postaci terroryzmu, który skutecznie i powoli zabija przemysł wakacyjny. Powtarzające się akty terroru w kurortach turystycznych, które były do tej pory wyjęte spod tych ataków, spowodowały, iż duża część turystów przestała jeździć do Egiptu, choć wiele biur i hoteli znacznie obniża ceny i za mniejsze pieniądze niż w poprzednich latach można odwiedzić Egipt.
Co warto zobaczyć
Wyspa File – zwiedzanie świątyni Izydy Na wyspę dostaliśmy się przepływając przez Nil małymi łódeczkami (feluką) mieliśmy szczęście, na wyspie była tylko nasza mała grupka osób . W czasach starożytnych na wyspie znajdował się ośrodek kultu Izydy. Wierzono wówczas, że pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu, była właśnie wyspa. Świątynia Izydy to największy obiekt znajdujący się na wyspie, do którego wchodzi się przez wielkie pylony ozdobione scenami bitewnymi triumfujących faraonów. Na zewnątrz kompleksu znajduje się świątynia Hathor, bogini muzyki, tańca i miłości przedstawianej z głową krowy. Jak wszędzie w Egipcie i tam nie zabrakło „samozwańczych” przewodników którzy chętnie oprowadzą nas po całej wyspie, oczywiście nie za darmo.
Wielka Tama Asuańska
Miasto Asuan i wielka Tama Asuańska Tereny dzisiejszego Asuanu były bardzo ważnym miejscem już w starożytności. Stanowiły granicę dzielącą państwo faraonów i tereny Nubii. Jest jednym z ważniejszych miast Egiptu. Znajduje się w południowej części kraju, na prawym brzegu Nilu. W okolicy Asuanu znajduje się starożytny kamieniołom sjenitu z czerwonego granitu, w którym znaleziono fragmenty rzeźb i obelisków. W samym mieście znajduje się promenada asuańska, słynny targ asuański, pozostałości świątyni Amona i Izydy. W dolinie Nilu znajduje się jezioro Nasera, jest ono jednym z największych na świecie zbiorników, stworzonych przez człowieka. Jezioro powstało wskutek przegrodzenia Nilu Wysoką Tamą Asuańską. Tamę Asuańską, zwaną obecnie Starą, skonstruowali Brytyjczycy. W obawie o zalanie wyspy File, zaporę dwukrotnie podwyższano. Dzisiaj wznosi się 36 metrów ponad oryginalny poziom wody w Nilu. Jej długość to 1 950 metrów, a szczytem poprowadzona jest droga, przez którą przejechaliśmy autobusem z przystankami na zdjęcia. Prawdę mówiąc spodziewałem się czegoś bardziej okazałego.
Wioska Nubijska Dziś prawdziwej Nubji już nie ma, leży pod wodami jeziora Nasera. Nubijczycy, po wysiedleniu ich z macierzystych ziem, żyją tutaj tylko z przyjezdnych. Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej spowodowała, że stracili ziemie zamieszkiwane przez tysiąclecia i prawie wszyscy zostali przesiedleni do Egiptu. W wiosce zatrzymaliśmy się w jednym z domów w którym zobaczyliśmy jak żyją Nubijczycy. Prawie każdy w swoim domu hoduje krokodyle. W wiosce znajduje się wiele malutkich sklepików w których sprzedaje się lokalne rękodzieło.
El Quseir Typowe egipskie miasteczko portowe. W odległości ok 80 km od Marsa Alam. W pobliżu głównej ulicy znajduje się fort z czasów osmańskich, udostępniony do zwiedzania. Miasteczko liczy sobie ok. 5000 lat. Z zabytków zachował się meczet z XII wieku i XIX-wieczny szpital dla pielgrzymów do Mekki. El Quseir był także ważnym punktem dla pielgrzymów podróżujących do Mekki. Na ścianach wielu domów możemy zobaczyć rysunki upamiętniające pielgrzymkę do Mekki. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak wygląda 70 % Egiptu – polecam.
Wyspy Qulaan Wyspy Qulaan to prawdziwy raj na ziemi. Nazywane są Malediwami Morza Czerwonego, na południu Parku Narodowego Wadi El Hamata. Idealnie czysty, drobny piasek, turkusowa woda. To archipelag kilkunastu wysp i małych wysepek, 150 km na południe od Marsa Alam, kilkanaście kilometrów w głąb morza. Rejs zaczynamy w porcie Hamata. Podczas wycieczki są 2 zejścia do snurkowania, obiad na statku. Polecam niespotykane widoki.
Rejs Marsa Imbarak Rejs łodzią z Portu Ghalib. Po ok. 30 min. dopłyniecie do miejsca zwanego Shuna, w których zobaczyć można piękne rafy koralowe, mnóstwo kolorowych ryb. Snurkowanie z przewodnikiem. Następnie rejs do Marsa Mubarak – miejsca gdzie bardzo często spotyka się ogromne żółwie, krowy morskiej – diugonia (niestety diugonia nie zobaczyliśmy). Przesiadka na ponton z silnikiem. Poszukiwanie żółwi i krów morskich. W miejscach, w których pojawiają się te zwierzęta snurkowanie z przewodnikiem. Żółwie spotyka się zawsze, a krowy morskie bardzo rzadko. Powrót na łódź, gdzie jest już przygotowany obiad w formie bufetu.
Ciekawostka: Ramadan, jest miesiącem bardzo szczególnym dla każdego Muzułmanina. Przypada on na miesiące letnie, zwykle pomiędzy czerwcem, a lipcem, co w kalendarzu Muzułmanina jest miesiącem dziewiątym.
Bogactwo Morza Czerwonego
Rozmowa z telefonów komórkowych nie należy do najtańszych. Można zakupić numer Egipski i doładować go w miarę potrzeb lub jeśli chcesz mieć kontakt z Polską zainstaluj kartę eSIM od Arialo
Lot do MarsaAlam trwa ok. 4,5 godziny.
W Egipcie wymagana jest wiza, zakupimy ją po przylocie na lotnisku ok 25 USD.
Pamiętajmy z Egiptu nie wolno wywozić muszli czy rafy koralowej, grożą za to surowe kary.
Waluta Egiptu jest Funt Egipski, w obiegu są banknoty 1,5,10,20,50,100 EGP. Z Polski najlepiej jest wziąść dolary lub euro.
W ciągu 48 godzin po przylocie przysługuje nam prawo zakupu alkoholu w sklepie bezcłowym, poza barami i restauracjami. Zakup w sklepie bezcłowym odnotowany zostaje w paszporcie.
W Egipcie bardzo rozpowszechnione jest dawanie napiwków (tzw. bakszysz). Należy pamiętać że napiwki stanowią często jedyny zarobek wielu Egipcjan.
Co pić w Egipcie. Przede wszystkim woda mineralna (banalne ale widziałem ludzi pijących wodę z kranu). Przy zakupie wody zwracać uwagę czy jest oryginalnie zamknięta, zdarza się że sprzedają kranówkę.. Jeśli kupujemy soki z owoców robione na „mieście” to tylko te które są robione przy nas.
Zemsta Faraona czyli zatrucia pokarmowe, objawy, leczenie, zapobieganie szeroki artykuł można przeczytać tutaj . Ja ze swej strony mogę polecić lek o którym nie piszą w artykule, zakupimy go na miejscu w każdej aptece to ANTINAL. Pamiętajmy, że pracownicy aptek świetnie znają się na handlu i potrafią sprzedać lek po cenie dziesięciokrotnie wyższej, niż jego prawdziwa wartość, tym bardziej że widać, że nam na zakupie zależy. Ja kupowałem po około 3 USD za duże opakowanie (targowanie zaczynał od 10 USD), dla miejscowego cena to pół dolara.