Miasto Jastrzębie-Zdrój, położenie i krótka historia
Jastrzębie-Zdrój to miasto położone na Górnym Śląsku, w południowej części województwa śląskiego przy granicy polsko-czeskiej . Choć nie leży na terenie historycznego Śląska Cieszyńskiego, to od 1998 roku należy do Euroregionu „Śląsk Cieszyński ”. Jest największym pod względem liczby ludności miastem euroregionu. Pierwsza pisemna wzmianka dotycząca terenów, na których dziś położone jest miasto pochodzi z 1293 roku, gdy ziemie te należały do księstwa opolsko-raciborskiego. W dokumentach pojawia się Bzie jako Byze . W Liber fundationis pojawiła się również wzmianka o Boryni, Szerokiej oraz Ruptawie. Wymienione wsie, są miejscowościami które dziś w procesach urbanizacyjnych zostały wchłonięte przez miasto. Od przełomu XV i XVI wieku aż do początków XIX wieku, obszar na którym dziś położone jest Jastrzębie wchodził w skład Wodzisławskiego Państwa Stanowego. Rozwój miejscowości nastąpił po odkryciu solanki jodowo-bromowej podczas wierceń w 1859 roku prowadzonych w poszukiwaniu węgla. Wraz z odkryciem złóż węgla kamiennego rozpoczęto budowę kopalń i osiedli mieszkaniowych. Jastrzębie weszło w zupełnie nowy rozdział swojej historii. Pierwszą oddaną do użytku kopalnią, była uruchomiona w 1962 roku kopalnia „Jastrzębie”, a równolegle z nią wybudowano osiedla „Przyjaźń” i „Zdrój”. Już kilkanaście lat później w granicach miasta działało 5 kopalń: Jastrzębie, Moszczenica, Pniówek, Borynia i Zofiówka.
Nazwa miejscowości Jastrzębie-Zdrój
Nazwa miejscowości zmieniała się lub pisana była w różny sposób. Do XIV wieku brzmiała Hermannsdorf , następnie Jaskczambie, Giastrzabie w XV wieku, Jastrzembia, Jastrzembie w XVII wieku. W 1862 roku wprowadzono nazwę Bad Königsdorff-Jastrzemb . W czasie okupacji niemieckiej (1939–1945) funkcjonowała nazwa Bad Königsdorff . Polską nazwę Jastrzębie oraz niemiecką Königsdorff-Jastrzemb można znaleźć w książce o nazewnictwach miejscowych na Śląsku z 1896 roku.
Popularne w tej chwili...
Legendy i podania związane z Jastrzębiem
Według średniowiecznych podań i legend nazwa Jastrzębie wywodzi się od zbójnika napadającego niespodziewanie i po cichu na karawany kupieckie zmierzające szlakiem handlowym przez Bramę Morawską. Był nim były rycerz Ruchenstein , który oddelegowany przez króla w celu ochrony tych terenów przed zbójnikami sam zszedł na złą drogę. Ponieważ napadał znienacka jak jastrząb, tak właśnie był nazywany. Zła sława owego rycerza spowodowała, że tereny zdradzieckich jarów i wzgórz zaczęto nazywać Jastrzębie.
Pałac w sołectwie Boryni
Pewnie nie ma jastrzębianina, który nie słyszałby o pałacu w Boryni . Nic w tym dziwnego, bo to jedyny w swoim rodzaju budynek w Jastrzębiu-Zdroju i nieliczny zabytek tego miasta.Położony jest na obrzeżach Jastrzębia Zdroju w sołectwie Borynia. Został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku w stylu klasycystycznym z silnymi wpływami późnego baroku. Twórcą pałacu był prawdopodobnie Samuel Fryderyk Ilgner lub jego bliski współpracownik, albo też Wilhelm Pusch. Przed wojną w ramach parcelacji resztek dworu pałac kupiła Elżbieta Siódmiok (poprzednim właścicielem była pani Ledóchowska). W czasie okupacji hitlerowskiej istniało w nim przedszkole. W czasie działań wojennych w 1945 r. pałac mocno ucierpiał na zewnątrz, a wnętrze zostało zdewastowane. Po wyremontowaniu obiekt był dzierżawiony i mieściła się w nim szkoła podstawowa, która funkcjonowała w latach 1960-1985. Później mieściły się tu biura. Następnie pałac stał się własnością Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Roczne utrzymanie obiektu kosztowało ją około 113 tysięcy złotych, dlatego zdecydowano o jego sprzedaży. W 2010 roku pałac w sołectwie Boryni kupił prywatny inwestor za 2,1 mln złotych. W latach 2010-2013 pałac został poddany gruntownemu remontowi i przekształcony w hotel z zapleczem konferencyjnym i restauracją.
Pełny opis historii Pałacu (zobacz)
Galerie pałacu w Boryni
Pałac z zewnątrz
Pałac wewnątrz
Park przy pałacu