Archeopark Kocobędz (czes. Chotěbuz) to jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsze zapiski o miejscowości pochodzą z 1229 roku. Jest to wieś gminna i gmina w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Karwina w Czechach. W latach 1974-1997 znajdowała się w granicach administracyjnych Czeskiego Cieszyna. W tym właśnie miejscu w lasach niedaleko Czeskiego Cieszyna w roku 2006 oddano dla zwiedzających kopię słowiańskiego grodziska z VIII – XI wieku, dziś nazywane Archeopark. Archeologiczne grodzisko stoi na oryginalnym ufortyfikowanym wzniesieniu. Miejsce to w czasach obecnych, uważane jest za jedno z czołowych czeskich miejsc w których są prowadzone badania archeologiczne, uznawane jest za zabytek kultury. Mnóstwo odkryć i informacji, które siedlisko kocobędzkie wydało podczas wielu badań archeologicznych, pozwoliło odtworzyć dość szczegółowy obraz dotyczący miejscowej historii. Wśród najciekawszych znalezisk archeologicznych należą: wyposażenia bojowników, broń, siekiery, groty strzał, noże, unikatowe żelazne kajdany, wykorzystywane do handlu niewolnikami. Znaleziono w tym miejscu także kości psa, co potwierdza fakt, iż pies został udomowiony już w VIII wieku, i wiele innych cennych przedmiotów. Celem budowy repliki słowiańskiego grodziska było pokazanie odwiedzającym, jak żyli ludzie w okresie wczesnego średniowiecza, poznać ich domy, zwyczaje oraz sposób prowadzenia gospodarstwa domowego. Wszystko to powstało pod okiem doświadczonych historyków. W grudniu 2015 roku została pomyślnie zakończona budowa długo oczekiwanego wielofunkcyjnego budynku wejściowego Archeopark, który jest jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Cieszyńskiej. Wszystkie wcześniej wspomniane znaleziska możemy zobaczyć na ekspozycjach – 2 i 3 piętro nowo powstałego budynku. Warto również przed przyjazdem zerknąć na oficjalną stronę grodu [www.archeoparkchotebuz.cz] , bardzo często odbywają się w tym miejscu pokazy z życia mieszkańców z tamtych czasów między innymi: pokazy walk, strzelanie z łuku, mielenie zboża, tkania koronek przędzy, pisania na tablicach woskowych i wiele innych ciekawych atrakcji, a wszystko to w historycznych strojach.
Popularne w tej chwili...
Ciekawostka: Słowianie, co było rzadkością w średniowieczu, dbali o higienę. Każda wieś posiadała przynajmniej jedną łaźnię. W środku zimy całe wsie przenosiły się do lasu na obóz. Powód? Zimnem tępiono robactwo żyjące w chatach.
Trochę historii
Miejscowość Kocobędź-Podobora zasiedlana była dwukrotnie. Pierwszy raz na przełomie X i IX wieku p.n.e. przez lud z kultury łużyckiej u schyłku epoki brązu, który istniał również w późnej epoce brązu, a na niektórych terytoriach przetrwał nawet do wczesnej epoki żelaza, która nazywana jest także okresem halsztackim [wikipedia – okres halsztadzki ]. Pierwsze osadnictwo skoncentrowane było w przestrzeni na tzw. akropolu (wzgórze na którym odbywały się najważniejsze święta uroczystości i obrzędy). Na początku starszej epoki żelaza, pod koniec VIII wieku p.n.e. osada została zdobyta po raz pierwszy. Po tym punkcie przełomowym został dobudowany nowy wał obronny, później dodatkowo rozszerzony, i na ten okres datuje się prawdziwe grodzisko z przedgrodziami. Pod koniec okresu halsztackiego w V wieku p.n.e. grodzisko zostało spalone i do przybycia Słowian przez 1200 lat nie było zasiedlane. Drugim ludem jaki pojawił się na tych ziemiach byli pierwsi Słowianie pojawili się prawdopodobnie w drugiej połowie VI wieku n.e. a 100 lat później utworzyli Państwo Samona. Po śmierci Samona państwo rozpadło się, powstał kolejny organizm Państwo Wielkomorawskie (833-907). Słowianie jak mówią badania archeologiczne na tereny Kocobędź przybyli w połowie VIII wieku. Miejscowość ta w owym czasie należała do większej grupy grodzisk między innymi: Skoczów, Winie, Landek, Kielszowice, Hradec, Kamieniec, Mokrym, oraz Lubom gdzie znajdował się duży ośrodek główny. Badania wykazują że grodzisko Kocobędź było jednym z mniejszych i wraz z innymi mniejszymi grodziskami tworzyły pierścień twierdz chroniących grodzisko główne w Lubomi. Lud Słowian w grodzisku przebywał około 100 lat dopóki nie został zaatakowany przez potężne wojska wielkomorawskie. Wojska te, w latach 80-tych IX wieku prowadziły wyprawy przeciw plemionom Wiślan i przechodziły przez grodzisko w Kocobędziu. Wskazują na to odkrycia – groty strzał, spalone zboże, lub znaleziony szkielet konia. Zaatakowane i zniszczone zostały również inne grodziska na tym terenie. W pierwszej dekadzie X wieku w wyniku problemów wewnętrznych i najazdów Węgrów, doszło do rozpadu Wielkich Moraw z którym gród Kocobędź był ściśle związany, ale osadnictwo na grodzisku jeszcze przez jakiś czas nie zanika. Jednak coraz częściej mieszkańcy ze względu na bezpieczeństwo stopniowo przeprowadzają się do niedalekiej siedziby na Górze Zamkowej. W tym miejscu zbudowane zostaje grodzisko które dało początek powstania miasta Cieszyna [zobacz historia powstania miasta Cieszyna ]. Ostatecznie około połowy XI wieku ostatni mieszkańcy grodu Kocobędź opuszczają go, grodzisko przestaje istnieć.
Ciekawostka: Berlin, Drezno, Lipsk, Greifswald, Brema, Wolgast, i wiele innych miast niemieckich zostało założonych przez Słowian. Natomiast Chorwackie podanie ludowe mówią, że pochodzą z terenów Polski, a wyemigrowali ok. VIII wieku.
W obiekcie Muzealno-Edukacyjnym
Kontakt: Archeopark Chotěbuz, Karvinská 455 – 735 61 Chotěbuz
Strona internetowa: www.archeopark-chotebuz.cz lub www.archeoparkchotebuz.cz/pl
Godziny otwarcia: Otwarte sezonowo od maja do października od wtorku do piątku 9:00-15:00 w sobotę i niedzielę, 9:00-17:00 w lipcu i sierpniu wtorek-niedziela 9:00-17:00.
Zwiedzanie trwa około 1.5 godziny prowadzone jest z przewodnikiem w języku czeskim.
Wejście z psem nie jest możliwe.
Jeśli chodzi o parking samochodowy pierwszy (duży) jest około 200 m przed budynkiem Archeoparku, drugi przy samym budynku (mały). Parkingi są bezpłatne. Dla rowerów stojaki są przy samym budynku przy których można zapiąć rower na czas zwiedzania.
Ceny są zmienne i uzależnione od ilości osób, czasu, emeryt, rencista itp. Najlepiej sprawdzić na stronie internetowej. Jeśli chodzi o płatność nie trzeba posiadać koron, można płacić kartą płatniczą.