Budynek w którym w tej chwili mieści się Muzeum Militarnych Dziejów Śląska wzniesiony został na obrzeżach Parku Zamkowego w latach 1881-1883 jako „Domek przy Bramie” w stylu neobaroku francuskiego i służył w owych czasach za siedzibę straży parkowej. Oprócz tego mieściła się tutaj trzykabinowa łaźnia miejska z wannami. W latach 1902-1914 nazywany był łaźnią, a później, z racji zamieszkania w nim ogrodnika parkowego „Domkiem Ogrodnika”. W lutym 2014 roku po generalnym remoncie dzięki organizacja „Pro Memoria” stowarzyszeniu Bitwy pod Pszczyną 1939 roku, oraz staraniu burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola został przekazany na Muzeum Militarne Dziejów Śląska, możemy w nim podziwiać ponad 700 eksponatów zebranych przez członków stowarzyszenia oraz sympatyków historii. Znajdują się ekspozycje stałe oraz plenerowe: Dzieje militarne ziemi pszczyńskiej od neolitu do średniowiecza, okres nowożytny, wiek dziewiętnasty, czasy dwóch wojen światowych czy rozwój broni na przestrzeni wieków. W Muzeum ukazano historię Śląska taka jaka była. W śród eksponatów zachowały się pamiątki po dowódcach, żołnierzach, więźniach obozów koncentracyjnych, oraz powstańcach śląskich są to m. in. mundury, elementy uzbrojenia, amunicja, stare dokumenty, zdjęcia, mapy, obrazy, jest też replika działka przeciwpancernego z bitwy pszczyńskiej. Wszystkie eksponaty stanowią własność prywatną i nie sposób ich wszystkich wymienić. Dodatkowo na podwórzu budynku mieści się ekspozycja plenerowa, możemy tam zobaczyć repliki wozów i broni używanej w czasach średniowiecza – wóz wojowników czeskich z XV wieku tzw. „Wóz husytów”, „Pluteja” – tarcza o dużych rozmiarach używana podczas oblężeń, „Taran” – machina oblężnicza, służąca do rozbijania murów, lub bram zamków i umocnień, czy „Terbusz” – broń miotająca znana w starożytności i średniowieczu. Muzeum Militarnych Dziejów Śląska czynne jest od wtorku do piątku w godzinach 11.00-15.00 oraz w soboty i niedziele od 12.00-16.00, a co najważniejsze zwiedzanie jest bezpłatne.
Popularne w tej chwili...
Ciekawostka: W trakcie otwarcia muzeum zostały posadzone na jego terenie, trzy dęby, symboliczne „drzewa pamięci”, zasadzone przez weterana września 1939 roku, prezesa pszczyńskiego Oddziału Związku Sybiraków, oraz prorektora Uniwersytetu Jagielońskiego, nestora polskiej historii prawa.
Ekspozycje muzealne – stałe i plenerowa
Dzieje militarne ziemi pszczyńskiej od neolitu do średniowiecza – rola Bramy Morawskiej w okresie Wędrówki Ludów, zabytki militarne z czasów prehistorycznych, starożytność i wpływy rzymskie, plemiona śląskie, Śląsk w okresie największego znaczenia – monarchia Henryków śląskich, śląscy Krzyżacy – bitwa pod Legnica, rewindykacja Śląska za Kazimierza Wielkiego, wojny husyckie, system obrony miast śląskich, grody i gródki, kobiety a rzemiosło wojenne. Okres nowożytny – wielkie wydarzenia historyczne na ziemi pszczyńskiej – przyjazd królowej Bony Sforza, ucieczka Henryka Walezego, pobyt Jana II Kazimierza, wojna trzydziestoletnia, zagrożenie tureckie, przemarsz Jana Sobieskiego w drodze pod Wiedeń, wojny śląskie, konfederaci barscy na Śląsku, śląskie garnizony wojskowe, Ślązacy a upadek Polski.Burzliwy wiek dziewiętnasty – wojska napoleońskie na Śląsku, udział Ślązaków w powstaniach narodowych, pomiędzy Królem Pruskim a Cesarstwem Niemieckim, kawaleria w Pszczynie, światowe konflikty.Wiek dwóch wojen światowych – I wojna światowa na ziemi pszczyńskiej, powstania śląskie i plebiscyt, okres międzywojenny, ułani, bitwa pod Pszczyną 1939, noc okupacji, problem Volkslisty i dramat Górnoślązaków, Czerwone Maki na Monte Cassino, wolność ale jaka ? – problem marszu śmierci, „wyzwolenie” przez armię czerwoną, rozprawa z Podziałem niepodległościowym, pierwsze lata powojenne, wojska rakietowe w Czarkowie, udział jednostek śląskich w misjach pokojowych, nowe wyzwania wobec pokoju i wojen na świecie.Ekspozycja plenerowa – Rozwój broni na przestrzeni wieków – od trebusza do kochbunkra