Muzeum Historii Bieszczad
Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej Górnej jest prywatną placówką muzealną, wpisaną do rejestru muzeów prowadzonym przez Departament Dziedzictwa Kulturowego. Zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, zabezpieczaniem oraz udostępnianiem do zwiedzania eksponatów pochodzących z powiatu bieszczadzkiego i leskiego. Pełni również funkcję edukacyjną z zakresu historii i kultury Bieszczad. Zostało założone przez Rafała i LeAnn Dudka w 2013 roku. Mieści się w byłym budynku gospodarczym, obok ich domu. Początkowo składało się z jednego pomieszczenia, obecnie są już trzy. Większość eksponatów, a jest ich ponad dwa tysiące, pochodzą z okresu od XIX do początku XX wieku. Wszystkie są skatalogowane i ułożone tematycznie takie jak: ekspozycja sakralna, rzemiosło, kowalstwo, gospodarstwo domowe, I i II wojna światowa, odbudowa Bieszczad, gospodarka leśna jak również ekspozycja związana z przemysłem, który od lat związany jest z tym regionem. Najwięcej eksponatów pochodzi z gmin Lutowiska i Czarna. LeAnn i Rafał jak sami mówią o sobie, są małżeństwem, które jest zakochane w Bieszczadach i postanowiło stąd nie wyjeżdżać. Rafał to rodowity bieszczadnik uwielbiający tutejszą przyrodę, a przede wszystkim jest pasjonatem historii, umiejący ciekawie o niej opowiadać, a wiem to ponieważ miałem tą okazję go posłuchać i widziałem z jaką pasją opowiada. LeAnn to dziewczyna z miasta, która odnalazła swoje miejsce w Bieszczadach. Wszelkie prace wykonują tu sami. Począwszy od drobnych napraw w budynku, poprzez przygotowania eksponatów i ekspozycji, a kończąc na oprowadzaniu gości. Na pytanie – Skąd bierzesz te wszystkie przedmioty? W odpowiedzi słyszymy, że pomagają mu przyjaciele, dostaje od prywatnych darczyńców często niekompletne i mocno zniszczone, często sam odwiedza złomowiska, gdzie jak twierdzi, można znaleźć prawidziwe skarby. A jak funkcjonuje Muzeum? Skąd bierzesz fundusze? – Na te pytania odpowiedź znajdziemy w wywiadzie jakiego udzielił właściciel w Tygodniku Sanockim. […] Jako prywatna palcówka muzealna nie otrzymuję środków finansowych na swoją działalność. To założyciele są odpowiedzialni za utrzymanie tego typu instytucji. W tym roku (2017) udało się nam uzyskać dotację ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach, RPO WP na lata 2014-2020 oraz budżetu Państwa w ramach projektu: „Moja firma sukces Podkarpacia” – realizowanego przez Bieszczadzkie Forum Europejskie w Lesku. Dzięki tym środkom odremontowaliśmy muzeum, dzięki czemu jest ono bardziej atrakcyjne dla zwiedzających […] Będąc w okolicy, musicie koniecznie odwiedzić to miejsce, przyznam szczerze ja trafiłem tu przez przypadek, jadąc zwiedzać cerkiew w Bystrem, ale opłacało się zatrzymać. Osobiście gratuluje właścicielom i oby więcej takich miejsc w naszym kraju.
Popularne w tej chwili...
Bieszczady – odkryj ich skarby i tajemnice.
Obszerny artykuł poświęcony bieszczadzkiemu muzeum Rafała i LeAnn Dudkom . Papierowa wersja „Super Nowości 24” ( piątek-niedziela 15-17 lipca 2016 ) – zobacz
Muzeum czynne : Wtorek – Niedziela 9.00 – 17.00 (Poniedziałek zamknięte). Istnieje możliwość zwiedzania muzeum w innych godzinach, terminach po kontakcie telefonicznym.
Kontakt: Czarna Górna 6, 38-710 Czarna tel. 697542818 lub 503460189 www.facebook.com/muzeumhistoriibieszczad/
Jak dojechać: Jadąc z Ustrzyk Dolnych w kierunku na Ustrzyki Górne w miejscowości Czarna odbijamy w lewo na Czarna Górna. Zbliżając się do miejsca na skrzyżowaniach widoczne są tablice naprowadzające na muzeum.