Na szczycie Czantorii
Beskid Śląski to najbardziej na zachód wysunięta część Beskidów w Polsce. Dzieli się na następujące pasma: Pasmo Czantorii i Stożka, Pasmo Baraniej Góry oraz Pasmo Klimczoka i Błatniej. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne 1257 m n.p.m. Góry te wyróżniają się najgęstszą siecią szlaków turystycznych w całych Beskidach, z czego kilka ciekawych przebiega w okolicy Ustronia i którymi warto odwiedzając to miejsce wybrać się na piesze wędrówki. Najbardziej popularne to szlaki prowadzące na Równicę i Czantorię . Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, lub nie chcemy pokonać tras o własnych siłach, dobra wiadomość jest taka, że na Równicę prowadzi droga asfaltowa i można wjechać samochodem. Natomiast na Czantorię prowadzi kolej linowa. Jazda kolejką trwa 6 minut, wysiadamy na polanie Stokłosica z skąd na szczyt Czantorii dojdziemy czerwonym szlakiem, spokojnym krokiem w czasie ok. 30 minut. W obu przypadkach czeka na nas moc atrakcji, wspaniała panorama Ustronia i okolic oraz piękne krajobrazy górskie.
Pieszo szlakiem turystycznym na Równicę – z Ustronia Polany (4,2 km – 1:40 h) [zobacz trasę ] – z Ustronia (przez miejsce nabożeństw ewangelików z czasów kontrreformacji ) (3,9 km – 1:40 h) [zobacz trasę ] – z Trzech Kopców Wiślanych (9,4 km – 3:00 h) [zobacz trasę ] – z Brennej (8,4 km – 3:10 h) [zobacz trasę ] – ze Skoczowa (12,8 km – 4:15 h) [zobacz trasę ]
Popularne w tej chwili...
Pieszo szlakiem turystycznym na Czantorię – z Goleszowa przez Tuł (12 km – 4:30 h) [zobacz trasę ] – z Ustronia przez Małą Czantorię (8,3 km – 3:17 h) [zobacz trasę ] – z Ustronia (6,8 km – 2:47 h) [zobacz trasę ] – z Ustronia Polany (dolna stacja kolejki trasa najłatwiejsza ) (3,2 km – 1:50 h) [zobacz trasę ]
Czy wiesz że… Nazwa Czantoria pochodzi od słowa „Czartoryja”, które oznacza miejsce odwiedzane przez czarty. Z górą związana jest również legenda o śpiących rycerzach w jaskini na górze Czantorii, czekających na hasło do boju ze złem oraz o wielkich skarbach ukrytych w górze Czantorii przez zbójnika Ondraszka, który przebywał w okolicy Ustronia.
Atrakcje na Równicy
Równica (884 m n.p.m.) jest jedną z najbardziej obleganych gór w Beskidzie Śląskim. Położona pomiędzy dolinami Wisły i Brennicy, jest górą od wielu lat owianą legendami, a starzy mieszkańcy Ustronia często nazywają ją Diablą Górą. Turystów o każdej porze roku przyciągają niezapomniane widoki i liczne atrakcje. Na pewno niezapomnianej dawki adrenaliny dostarczy nam Park Linowy , w którym pomiędzy drzewami, na różnych wysokościach zawieszone są przeszkody; mosty, latające kładki i belki. W parku utworzonych jest pięć tras o różnym stopniu trudności, niektóre przeznaczone są także dla dzieci. Obok znajduje się Extreme Park , jest to kompleks, w którym każdy znajdzie coś dla siebie m. in. ścianka wspinaczkowa, interaktywna strzelnica, „Horror Show”, „Pirat Show”, kino 4D, które łączy w sobie trójwymiarowe kino 3D z efektami mechanicznymi tj; ruszające się fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr itp. Ponadto warto również przejechać się z prędkością 40 km/h saneczkami po torze typu „Roller Coaster „. Spragnionym i zgłodniałym Równica proponuje kilka dość ciekawych knajp, gdzie serwowane są regionalne dania i napoje. Powyżej dawnego schroniska PTTK w odremontowanej 200-letniej góralskiej chacie znajduje się „Zbójnicka Chata ” [www.zbojnicka-chata.com.pl ]. Natomiast poniżej schroniska, jest druga – równie ciekawa regionalna restauracja „Koliba pod Czarcim Kopytem ” [www.czarciekopyto.pl ]. W jej wnętrzu kryją się trzy efektownie urządzone sale m.in. „Podziemna Grota „, „Pysk Diabła ” i „Sala Kominowa „.
Kamień na Równicy Kamienny ołtarz położony jest na zachodnim stoku Równicy. Prowadzi do niego czerwony szlak z Ustronia na Równicę dojście około 1 godziny, lub jak kto woli z pod dawnego schroniska PTTK na Równicy w dół 15 min. Miejsce to powstało w czasach kontrreformacji w XVI wieku. Sytuacja wyznaniowa na niekorzyść ewangelików zmieniła się znacząco po wojnie trzydziestoletniej. W 1654 roku zabrano im wszystkie kościoły, zabroniono odprawiania nabożeństw oraz zmuszano do przejścia na katolicyzm. W związku z tym ewangelicy spotykali się na modlitwach w lasach, jaskiniach i grotach. Najbardziej znany dzisiaj i najwcześniej odkryty jest właśnie kamień na zboczu Równicy. Ci którzy pozostali wiernym swojemu wyznaniu, zbierali się potajemnie w tym miejscu na nabożeństwach. Dopiero w 1781 roku ewangelicy dostali zgodę na tworzenie parafii oraz mogli budować swoje kościoły. Od 1961 roku corocznie są tu odprawiane nabożeństwa w pierwszy czwartek po Święcie Trójcy Świętej (rzymsko-katolickie Święto Bożego Ciała).
Gościniec Równica – dawne schr. PTTK Gościniec Równica – wnętrze Knajpa – Izba Harnasia Park linowy Extreme Park Dwór Skibówki – położony przy szycie Równicy Dwór Skibówki – położony przy szycie Równicy Knajpa Koliba pod Czarcim Kopytem Knajpa Koliba pod Czarcim Kopytem – wnętrze Na szlaku – leśny ołtarz, kamień Ewangelików pod Równicą Na szlaku Galeria – Ustroń Równica
Atrakcje na Czantorii
Czantoria (995 m.n.p.m. ) to najwyższy szczyt Ustronia. Jest jednocześnie szczytem granicznym między Polską a Czechami oraz najwyższym szczytem czeskiej części Beskidu Śląskiego. Z położonej na wschodnim stoku polany Stokłosica (górna stacja kolejki) roztacza się piękna panorama na dolinę rzeki Wisły i Ustronia. Podobnie jak Równica, Czantoria jest jednym z najliczniej odwiedzanych beskidzkich szczytów z bardzo dużym nagromadzeniem atrakcji. Niewątpliwie największą atrakcją jest sam wyjazd kolejką na polanę Stokłosica. Przy górnej stacji kolejki, na w/w polanie znajduje się letni tor saneczkowy o długości zjazdu 700 m. Tor ma 9 zakrętów przy różnicy poziomów około 50 m. Prędkość zjazdu wynosi do 30 km/h. Powrót odbywa się za pomocą wyciągu o długości 230 metrów. Czynny jest w dobrą pogodę w godzinach pracy kolejki. Kolejną atrakcją Czantorii jest Sokolarnia . Po uiszczeniu opłaty możemy przyjrzeć się z bliska i poznać ptaki drapieżne. Za główną atrakcję uważany jest Orzeł Bielik, ale swój dom mają tu m.in.: Rarogi, Harrisy, Sokoły Wędrowne, Myszołowy, Pustułki, Sowy. Możliwe jest również robienie zdjęć oraz za dodatkową opłatą istnieje możliwość zrobienia sobie zdjęcia z ptakiem trzymanym na specjalnej rękawicy. Zdecydowanie warto wejść na sam szczyt Czantorii, z górnej stacji kolejki prowadzi czerwony szlak, a pokonanie zajmie nam około 30 minut. Nie wszyscy wiedzą, że biegnie tam granica polsko-czeska. Piękne widoki na pasmo Równicy, Baranią Górę, Beskid Morawsko-Śląski i Pogórze Śląskie, zapewnia nam wejście po czeskiej stronie na stalową wieżę widokową z platformą na wysokości 29 metrów (wstęp płatny, możliwość płacenia złotówkami). Na szczycie nie brakuje również punktów gastronomicznych. Po czeskiej stronie schronisko Ćantoryje , po polskiej mniejsze sezonowe oraz knajpka „Koliba na Czantorii ” [www.kolibanaczantorii.pl ].
Czerwonym szlakiem na polanę Stokłosica Czerwonym szlakiem na polanę Stokłosica Polana Stokłosica – górna stacja kolejki Tor saneczkowy – na górnej stacji kolejki Wyciąg Poniwiec Wyciąg Poniwiec Na żółtym szlaku – kamienny ołtarz Ewangelików Na żółtym szlaku przez Małą Czantorię Na żółtym szlaku Knajpka po polskiej stronie na Czantorii Szlak z Czantorii na górną stację kolejki Czeskie schronisko na Czantorii Przy schronisku czeskim na Czantorii Wieża widokowa po Czeskiej stronie na Czantorii Na szczycie Czantorii Galeria – Ustroń Czantoria
Sokolarnia na górze Czantoria „Anatum”
Galeria – Sokolarnia na górze Czantoria
Czy wiesz że… W Ustroniu przy dworcu PKP rozpoczyna się Główny Szlak Beskidzki? Najdłuższy szlak w polskich górach. Jest oznakowany kolorem czerwonym, trasa ma długość 495,8 km i prowadzi aż do Wołosatego w Bieszczadach. Czytaj więcej…
Piesze szlaki spacerowe Ustronia Początek tras spacerowych swój początek mają w większości na rynku Ustronia. Oznaczone są kwadratem przeciętym przekątną dzielącą go na dwa trójkąty, gdzie górny zawsze jest biały, natomiast dolne mogą mieć kolor; zielony, niebieski, czarny, czerwony, itp. Długości oraz czas przejścia przedstawione poniżej to dane w przybliżeniu.
Trasa 1 – Szlak Miejski [Długość 3 km – czas przejścia 1: h ] Krótki szlak spacerowy, proponowany wg przewodników zalecany na pierwszy spacer po Ustroniu. Wędrując nim można zobaczyć wiele ciekawych miejsc m.in. Muzeum Ustrońskie, Staw Kajakowy, Park Kuracyjny i Amfiteatr.
Trasa 2 – Szlak Nadwiślany [Długość 7 km – czas przejścia 3:00 h ] Trasa prowadzi prawym brzegiem, wzdłuż rzeki Wisły.
Trasa 3 – Szlak Źródlany [Długość 8 km – czas przejścia 3:30 h ] Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych i widokowych szlaków spacerowych Ustronia. Wiele razy po drodze mijamy górskie potoki. Na trasie warte uwagi jest „Źródło Żelaziste”, odkryte w 1883 roku oraz „Źródło Karola”, które znajduje się w głębi lasu, na kocu szlaku źródlanego.
Trasa 4 – Szlak Sanatoryjny [Długość 4 km – czas przejścia 1:30 h ] Trasa prowadzi wyłącznie drogą utwardzoną, wśród sanatoriów i domów wczasowych w kształcie piramid, przez dzielnicę Ustroń Zawodzie. Szlak swój koniec ma przy Leśnym Parku Niespodzianek, gdzie podziwiać możemy jelenie, żubry, muflony, daniele, dziki, orły, sepy, sowy, i wiele innych gatunków zwierząt.Wspaniała atrakcja dla dzieci.
Trasa 5 – Szlak Leśny [Długość trasy 8 km – czas przejścia 3:30 h ] Początkowo szlak biegnie razem z żółtym szlakiem turystycznym, którym dojdziemy na Małą Czantorię. Żółty szlak spacerowy zatacza spore koło po lesie u stóp w/w Małej Czantorii. Jego trasa prowadzi w większości szeroką utwardzoną drogą, która nie wymaga od wędrujących większego wysiłku. Oferta dla lubiących ciszę i spokój.
Trasa 6 – Szlak Zabytkowy [Długość trasy 4 km – czas przejścia 2:00 h ] Szlak prowadzi w całości chodnikiem, a miejscami drogą asfaltową. Jak sama nazwa wskazuje na trasie będziemy mieli kilka ciekawych zabytków, choć zaznaczyć trzeba, że Ustroń nie posiada ich zbyt wiele. Zobaczymy m.in. Muzeum Stara Zagroda w zabytkowej góralskiej chacie (czynne tylko w sezonie), kościół Ewangelicko-Augsburski z 1856 roku, budynek pierwszej polskiej szkoły w Ustroniu, zbudowany w 1787 roku, a przebudowany w XIX wieku oraz kościół pod wezwaniem Św. Klemensa Papieża poświęcony w 1788 roku.
Trasa 7 – Ścieżka przyrodniczo-leśna „Skalica” [Długość 4 km – czas przejścia 2:00 h ] Początek trasy znajduje się przy Regionalnym Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu. Na trasie spotkamy liczne tablice poglądowe, opisujące miejscową faunę i florę. Warto dodać iż w Ośrodku Edukacji 'Leśnik” można zaopatrzyć się w folder prezentujący walory przyrodnicze Uroczyska „Skalnica”, ponieważ ścieżka nie posiada oznakowania przebiegu trasy.