Żabi Kraj
Gmina Strumień jest najbardziej na północ wysuniętą częścią powiatu cieszyńskiego. Ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych Gmina nazywana jest „Żabim Krajem „. W jej granicach administracyjnych leży sześć miejscowości: Strumień, Drogomyśl, Zabłocie, Pruchna, Bąków i Zbytków . Gmina posiada wiele historycznych ciekawych miejsc. Blisko stąd do znanych miejscowości np. Skoczowa (17 km), Ustronia (28 km), Brennej (33 km), Cieszyna (25 km) czy Wisły (37 km). Ponadto Strumień leży na szlaku atrakcyjnych i widokowych szlaków rowerowych.
Miasto Strumień należy do najstarszych miasteczek Ziemi Cieszyńskiej. Najwcześniejsza informacja źródłowa na temat miejscowości, zwanej także „Czarnym Potokiem” pochodzi z 1223 roku jako wieś książęca. Podanie ludowe jednak zaznacza, że już w 1060 roku na terenie Ziemi Strumieńskiej działał zakonnik (benedyktyn), który wielu mieszkańców nawrócił, a ok. 1100 roku wybudował kaplicę przy brodzie lewej strony Wisły (prawdopodobnie pod wezwaniem Św. Krzyża). Dziś Strumień jest jednym z najmniejszych miast na Śląsku leżącym nad rzeką Wisłą. Centralnym punktem jest rynek z barokowymi kamienicami mieszczańskimi i najstarszym w województwie śląskim ratuszem z 1628 roku. Oprócz starostwa mieści się w nim „Galeria Pod Ratuszem”, gdzie prezentowane są wystawy. Kilkadziesiąt metrów od rynku znajduje się zabytków sanktuarium Św. Barbary z 1790 roku. Fundatorem kościoła był Albert Kazimierz, książę sasko-cieszyński, zarazem królewicz Polski, wraz z małżonką arcyksiężną Marią Krystyną. Warto również odwiedzić Park Miejski, gdzie można odpocząć przy fontannie z solanką jodowo-bromową.
Popularne w tej chwili...
Czy wiesz że … Gmina Strumień nazywana jest Żabim Krajem? A to ze względu na obecność licznych stawów i akwenów wodnych
Pomnik w parku Barokowy Ratusz w Strumieniu Sanktuarium ś. Barbary w Strumieniu Pomnik św. Barbary przy kościele Park Miejski Rynek w Strumieniu pomnik Jezusa Chrystusa z 1886 r. Rynek z kamieniczkami z XVIII wieku Kamienice na rynku i Ratusz
Gmina jest bogata w zabytki nie tylko w mieście, ale również w sołectwach. W Drogomyślu , w miejscowości znanej już od 1467 roku warto zwrócić uwagę na Pałac Callischów – Zespół parkowo-dworski z początku XVIII wieku, w jego skład wchodzi dwór z dziedzińcem, budynek gospodarczy oraz park z cennym drzewostanem. Obecnie w pałacu mieszczą się Warsztaty Terapii Zajęciowej. Kilka kroków dalej znajduje się kościół ewangelicko-luterański zbudowany w 1788 roku przez Fryderyka Calischa w stylu późnego baroku i klasycyzmu. Nad wejściem do kościoła znajduje się tablica fundacyjna z herbem rodu Calischów.
Kościół w Drogomyślu Wnętrze kościoła Tablica fundacyjna z herbem rodu Calischów nad wejściem do kościoła Pałac Callischów Pałac Callischów Pałac Callischów
Około 5 km od Drogomyśla leży wieś Zabłocie , miejscowość jest położona na terenach podmokłych z torfowiskami i mokradłami stąd zapewne pochodzi nazwa wsi. Na jej terenie znajdują się złoża unikatowej solanki jodowo-bromowej wydobywanej od 1892 roku. Solanka z Zabłocia zawiera największą zawartość jodu na świecie dochodzącą do 140 mg/litr. I tu warto dodać, że Gmina Zabłocie-Solanka została włączona do strefy uzdrowiska Goczałkowice Zdrój. Dzięki czemu wody lecznicze z tej gminy są ponownie użyte do zabiegów w uzdrowiskach.
Solanka Zabłocka Zabłocie – Kapliczka z końca XIX wieku
Kolejną miejscowością leżącą w granicach gminy Strumień jest Pruchna (10 km od Strumienia) Pierwsze wzmianki o wsi pojawiły się na początku XIV wieku (1305 rok) w wykazie miejscowości Księstwa Cieszyńskiego. We wsi do zabytkowych obiektów zaliczyć można Zameczek Komory Cieszyńskiej wybudowany w 1870 roku, był siedzibą zarządcy dóbr książęcych. Według innych źródeł znany także jako Dwór Knaj , przypuszczam, że z powodu przepływającej w okolicy rzeki Knajki i ta nazwa bardziej do niego pasuje ponieważ z zameczkiem ma niewiele wspólnego. W okresie międzywojennym organizowano w nim przyjęcia z okazji odbywających się łowów. Po II wojnie światowej w budynku mieściła się dyrekcja Państwowej Stadniny Koni w Ochabach. Aktualnie dwór znajduje się w rekach prywatnego właściciela i niestety niszczeje. Warto również odwiedzić miejsce przy ulicy Katowickiej 58 znajduje się tam Krzyż Pokutny pochodzący z 1645 roku upamiętniający zabójstwo dokonane na synu obywatela Cieszyna Jana Czerwenki. W innych źródłach przeczytać można, że tzw. krzyż pokutny, o którym tutaj mowa to wersja nieprawdziwa i opiera się na nieuprawnionym założeniu, że wszystkie stare krzyże kamienne, są krzyżami pokutnymi. Krzyż dotyczy zabójstwa z roku 1654, czyli okresu gdy zabójstwa były przestępstwami i nie podlegały już prywatnym negocjacjom i umowom, a ich ściganie i karanie było w wyłącznej kompetencji władz. Nie wyklucza to wystawienia krzyża przez opisanych w inskrypcji zabójców (lekkomyślni towarzysze zabitego), jako wyrazu żalu za popełnienie niegodnego czynu. Nie ma też na to żadnych dowodów i najbardziej prawdopodobne jest, że jest to klasyczny krzyż upamiętniający tragiczne zdarzenie, postawiony przez rodzinę (ojca) zabitego. W Pruchnej wart również odwiedzić po wcześniejszym umówieniu się – Gminne Centrum Integracji Wsi , mieści się w nim Izba Regionalna im. Emilii Michalskiej . To miejsce dla tych którzy lubią poezję ludową. Zwiedzający Izbę mogą zapoznać się z życiem i twórczością pochodzącej z tych terenów poetki-malarki w/w Emilii Michalskiej. Ekspozycja składa się z pamiątek, obrazów olejnych i malowanych na szkle, tomików wierszy, wycinanek i wyklejanek oraz rzeczy osobistych pani Emilii.
Krzyż Pokutny Krzyż Pokutny Dwór Knaj Dwór Knaj