Czeski zamek Valdštejn leży na zachodnim skraju skalnego miasta Hruboskalský 3 km od miasta Turnov. Uważany jest za najstarszy zamek w Czeskim Raju. Zbudowano go na trzech osobnych blokach piaskowca, połączonych mostami, dzięki temu zyskał swoją nazwę Waldenstein (Leśny Kamień), w skrócie Waldstein. Zamek był częścią systemu zamków skalnych budowanych na wzgórzach. Podzamczem prowadziła ścieżka rycerska. Na pierwszej najbardziej wysuniętej na północ skale stał przedni zamek, czyli swego rodzaju przedzamcze, do którego można było dostać się po moście nad głębokim rowem. Na drugiej skale znajdował się się środkowy zamek. Na ostatniej niżej położonej półce skalnej zbudowano dużą wieżę i palatium (główny budynek zamku gdzie na ogół znajdowały się sala reprezentacyjna, komnaty władcy). Z tych dawnych obiektów zamku do dnia dzisiejszego zachowały się tylko fragmenty m.in. murów, wyciosane w skale piwnice oraz wgłębienia po belkach dawnych drewnianych budynków. Do najlepiej zachowanych części tylnego zamku należą piwnice, dawny mur gotycki, a na wschodniej jego części pozostałość murów obronnych ze strzelnicami. Zwiedzanie zamku często łączy się z wycieczkami do skalnego miasta. Cały teren zamku, dziedzińce, podziemia z ekspozycją archeologiczną i wystawą “Ku czci piaskowca”, kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena oraz salę bilardową zwiedza się indywidualnie, bez przewodnika. Wnętrza klasycystycznego i romantycznego pałacu, w tylnej części zamku, można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Jak chcemy zwiedzać, wyboru dokonamy przy kasie.
Popularne w tej chwili...
Spacer po zamku rozpoczynamy od bramy wejściowej, do której prowadzi piękny kamienny most zdobiony barokowymi rzeźbami czeskich patronów. Są to kopie posągów, które zostały stworzone przez lokalnego rzeźbiarza. Oryginały znajdują się wewnątrz kaplicy św. Jana Nepomucena na drugim dziedzińcu. Za bramą wejściową znajduje się pierwszy dziedziniec zamkowy. Pod dziedzińcem mieszczą się podziemia, z kolekcją znalezisk archeologicznych z zamku i wystawą poświęconą skałom piaskowcowym jakie możemy spotkać spacerując po Czeskiego Raju. Na pierwszym dziedzińcu znajduje się również mała kaplica. Za drugim mostem, również zdobionym rzeźbami, stoi klasycystyczny budynek. Na pierwszym piętrze znajduje się sala reprezentacyjna i salonik z galerią portretów ostatnich właścicieli Lexów z Aehrenthalu. To jest opcja zwiedzania z przewodnikiem. Na drugim dziedzińcu znajduje się kaplica św. Jana Nepomucena, którą zbudowano w XVIII wieku i jest z daleka widocznym głównym elementem zamku. Wewnątrz kaplicy jak już w/w znalazły swoje miejsce oryginalne elementy rzeźbiarskiej dekoracji mostów. W zakrystii znajduje się wystawa, która przedstawia życie i działalność tutejszego pustelnika i kompozytora Václava Karla Holána Rovenského. Na uwagę zasługują również lochy, które przypadkowo odkryto podczas remontu obiektu. Z drugiego dziedzińca schodami przechodzimy na taras, do najstarszej części zamku. Pod tarasem znajduje się sala bilardowa, w której przygotowano wystawę modeli zamków i pałaców Czeskiego Raju. Schody do podziemia i zamurowana furtka prowadząca do trzeciego bloku skalnego są pozostałościami wejścia i systemu obronnego „zamku skalnego“ z XV wieku. Na trzecim bloku skalnym znajdują się średniowieczne pozostałości zamku. Sklepienia skalne, średniowieczna chłodnia zamkowa, ruiny otoczone nierównymi małymi dziedzińcami i bardzo starymi sosnami. Podczas prac budowlanych, w tylnej części zamku powstał punkt widokowy, z którego możemy zobaczyć ruiny zamku Trosky i niedalekie skalne miasto. Trzeba przyznać, że niezwykłe skały, na których powstał otoczony lasami zamek i wspaniałe widoki robią wrażenie, warto zatrzymać się tu na chwilę podczas wędrówki aby zobaczyć to miejsce.
Ciekawostka: Na terenie zamku Valdstejn nakręcono kilka czeskich filmów i czeskich baśni filmowych m.in. „Arabela” (1979). W Polsce ten serial znany jest, szczególnie starszej publiczności. Akcja rozgrywa się jednocześnie w krainie ludzi i krainie bajki, Czarodziej Rumburak próbuje zawładnąć krainą bajek i zdobyć rękę księżniczki Arabeli.
Historia zamku
Zamek zbudowany został w XIII wieku około 1260 roku przez Jaroslava z Hruštic z rodu Markvarticów, przodków panów z Waldštejna (von Wallenstein). Od nazwy zamku przyjęli oni oraz ich potomkowie przydomek panowie z Waldsteina. W rękach Waldštejnów pozostał do 1380 roku, a następnie jego właścicielami, aż do początku wojen husyckich, byli panowie z Wartenberka. Od XV wieku zamek często zmieniał swoich właścicieli. Na jego dzieje miały wpływ najpierw wojny husyckie, a w połowie XVI wieku spłonął i opustoszał. Wypalony i zrujnowany zamek odzyskał swoją dawną świetność ponownie dzięki rodzinie Valdštejn (von Wallenstein), którzy po śmierci Albrechta von Wallensteina pozostawali jego właścicielami przez następne 200 lat. W XVIII wieku wybudowano tu niecodzienne miejsce pielgrzymek z wyjątkową atmosferą w starych ruinach siedziby rodowej, w otoczeniu lasów i skał. Starania te w pierwszej połowie XIX wieku kontynuowali także nowi właściciele, Lexowie z Aehrenthalu. Stworzyli on dodatkowo sieć szlaków turystycznych, zbudowali punkty widokowe i uzdrowisko „Sedmihorky”. Udostępnili zamek jako jeden z pierwszych zabytków w kraju, który poprzez przebudowę w stylu romantycznym stał się ciekawostką z historyczną atmosferą. Obecnie zamek Valdštejn jest własnością Miasta Turnov.
Most – wejście do zamku Wejście do zamku Nowoczesny pałac Most na drugim dziedzińcu Wnętrze romantycznego pałacu Pierwszy dziedziniec z kaplicą na miejscu byłej pustelni Kościół św. Jana Nepomucena Wnętrze kościoła Wnętrze kościoła Romantyczna brama na trzecim dziedzińcu Na trzecim dziedzińcu Zejście do piwnic Piwnice dolny poziom Ruiny na trzeciej skale Pozostałość po fortyfikacji na trzeciej skale – najstarsza część
Strona internetowa – www.hrad-valdstejn.cz
Położenie zamku w środku Hruboskalskich skał w Skalnym mieście
Samochodem można dojechać do parkingu pod zamkiem w pobliżu wsi Pelesany około 1 km od zamku. Resztę drogi do zamku pokonujemy spacerkiem zielonym szlakiem. Parking jest czynny od kwietnia do września codziennie, w godzinach otwarcia zamku.
Godziny otwarcia – kwiecień soboty, niedziele, święta od 10.00 – 17.00, maj codziennie oprócz poniedziałków od 9.30 – 17.00, czerwiec-sierpień codziennie od 9.00 – 17.00, wrzesień codziennie od 9.30-17.00, październik soboty, niedziele, święta od 10.00 – 17.00
W kasie znajdują się teksty z opisem zamku i trasy zwiedzania, w kilku wersjach językowych, m.in. w języku polskim. Można również zamówić zwiedzanie z przewodnikiem w języku obcym.
W kasie płacimy tylko gotówką
Na terenie zamku znajduje się gospoda