Ruiny zamku Trosky zlokalizowane są w Czechach, na terenie Czeskiego Raju, w pobliżu miasta Jičín. Zamek zbudowano pod koniec XIV wieku na dwóch stromych bazaltowych skałach co spowodowało, że gród był nie do zdobycia – nie udało się go zdobyć nawet husytom w czasie wojen husyckich. Zamkowe wzgórze kryje w sobie podobno rozległe podziemia oraz przejścia umożliwiające w razie oblężenia opuszczenie go i ukrycie się w podziemnych jaskiniach lub wśród okolicznych skał z piaskowca. Warownia składa się z dwóch części – niższej i szerszej oraz wyższej i węższej, nazywane ze względu na swój wygląd także Babą i Panną. Mniejsza wieża, zwana Babą, stoi na niższej skale, która wznosi się około 47 metrów nad otaczającym ją terenem, a dostęp do niej kiedyś był możliwy tylko z drewnianego pałacu po drewnianych schodach. Wieża Baba pokrywała zachodnią stronę zamku i głównie miała dostęp do drugiej bramy i dziedzińca. Druga wyższa zwana Panną, stoi na wyższej skale i ma wysokość ponad otaczającym terenem prawie 60 metrów. Do tej wieży można było wejść jedynie na wyższe piętro z głównego pałacu zamkowego. Wieża pokrywała wschodnią część zamku i jednocześnie była pałacem władcy. Gdyby napastnicy zamek zdobyli, wieża Panna stałaby się wówczas wieżą ostatniej obrony. Z niej można było pokonać nawet znacznie liczniejszego wroga, który zajmował już pozostały zamek. Dziś ruiny zamku są własnością państwa zarządzane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w Pradze. Zwiedzanie terenu zamku odbywa się samodzielnie, bez przewodnika. W trakcie indywidualnego zwiedzania, które trwa około 40 minut można podziwiać piękny krajobraz z punktów widokowych na wieżach, a w miesiącach letnich (lipiec i sierpień) dodatkową atrakcją są pokazy tresury ptaków drapieżnych odbywających się na terenie kompleksu zamkowego.
Popularne w tej chwili...
Historia Zamku Założenie zamku datuje się na późne średniowiecze, między 1380 a 1390 rokiem, kiedy właścicielem tych ziem był Čeněk z Vartemberk wykorzystał on do budowy warowni naturalne skały bazaltowe. Na grzbiecie między dwoma szczytami założył wewnętrzny zamek z rezydencyjnymi pałacami, a na szczycie obu skał ustawił obronne, ale także mieszkalne wieże. W okresie największej świetności warownia otoczona była dodatkowo trzema pierścieniami potężnych murów obronnych z kilkoma bramami. To wszystko sprawiło, że mimo licznych ataków i oblężeń twierdza nigdy nie została zdobyta. Po śmierci Čeněka forteca stała się własnością ówczesnego króla Czech – Wacława IV Luksemburskiego .
Tak zamek mógł wyglądać pod koniec XIV wieku
W roku 1398 z rąk króla zamek otrzymał Otto z Bergova , którego ród pochodził z Miśni. W 1399 roku zamek odziedziczył jego syn Otto Młodszy . W roku 1428 Trosky spłonął, a husyci walczący z Otto Młodszym starali się zająć zamek lecz ze względu na jego położenie nigdy im się to nie udało. Dziesięć lat później sposobem w nocnym ataku dokonał tego oddział rycerza rozbójnika Šofa z Heffenburku . Przeciwko rozbójnikom wysłane zostanie pospolite ruszenie, które przez trzy lata bezskutecznie oblegało zamek Trosky. Obrońcom pomogło wykorzystane przez Reynevana tajne przejścia i tunele rozciągające się pod zamkiem. Dopiero w 1444 roku oddziały zgorzeleckie i zitawskie odbiły zamek z rąk rozbójników. Nowy dziedzic Jan z Bergova sprzedał Trosky Janowi Zajicowi z Hazmburka, który był właścicielem zamku Kost i przyległych włości. W kolejnych latach zamek często zmieniał właścicieli. W 1497 roku majątek przeszedł w ręce rodziny Jana Šelmberka , w roku 1524 Bibrstejnów , a w roku 1554 Lobkowiców . W tych latach skończyła się rola zamku Trosky jako stałego szlacheckiego gniazda. W roku 1634 po śmierci ówczesnego właściciela zamku Albrechta z Valdstejnu , zamek wraz z ziemiami przejęli jego spadkobiercy. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) pozostająca na uboczu i pozbawiona już wtedy strategicznego znaczenia warownia została spalona przez armię cesarską, która wypędziła stąd Szwedów. Po tym wydarzeniu twierdza została opuszczona i zapomniana zaczęła powoli popadać w coraz większą ruinę. W roku 1820 Valdstejnovie sprzedali zamek Trosky hrabiemu Alpisovi Lexovi z Ahrentalu . W 1841 roku jego syn zbudował spiralne schody na szczyt Panny. Niestety, podczas budowy zmarł, pozostawiając prace niedokończone. W 1925 roku zamek przeszedł na własność państwa czeskiego (gdzie pozostaje do dziś). Pierwsze remonty wykonał w tym czasie Czeski Klub Turystyczny, ale profesjonalne i kompleksowe prace zabezpieczające odbyły się tylko w ciągu ostatnich kilku dekad, pod administracją Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Pardubicach. Częścią tych prac były oczywiście badanie archeologiczne, ujawniające ciągle nowe fakty z przeszłości tego miejsca. W latach 1999-2000 zbudowano schody na wieżę Baba, która zamknęła kolejny etap remontów i rekonstrukcji. Ruiny z pewnością warto odwiedzić są chyba najważniejszą atrakcją Czeskiego Raju.
Zobacz zamek i okolicę z lotu ptaka
VIDEO
Strona internetowa – www.hrad-trosky.eu
Facebook – www.facebook.com/SHTrosky
Wstęp do zamku jest płatny. Bilet kupujemy w kasie przy bramie wejściowej do zamku. Czas zwiedzania to około 40 minut.
Godziny otwarcia – Zamek jest otwarty od kwietnia do października. Kwiecień sobota – niedziela 9:00 – 16:00, Maj – Czerwiec wtorek – niedziela 9:00 – 17:30, Lipiec – Sierpień poniedziałek – niedziela 9:00 – 17:30, Wrzesień wtorek – niedziela 9:00 – 16:00, Październik sobota – niedziela 9:00 – 16:00
Parking znajduje się pod zamkiem jest płatny. Dojście do zamku od parkingu pod górkę około 10 min.
Poniżej parkingu około 250 metrów znajduje się Centrum Informacji Turystycznej , można w nim zakupić pamiątki, pocztówki, mapy o Czeskim Raju, itp.
Jak dojechać – zobacz