Pałac Rothschildów znajduje się w miejscowości Šilheřovice (pol. Szylerzowice ) w Czechach, blisko granicy z Polską, 15 km od Ostrawy, 4 km od Chałupek – przy historycznej drodze prowadzącej kiedyś z Polski na Morawy. Sama miejscowość położona jest na terenie Wzgórza Hulczyńskiego, w jego wschodniej części, pierwsza zachowana pisemna wzmianka na temat gminy pochodzi z 1377 roku i dotyczy podziału majątku wojewody opawskiego Mikołaja II pomiędzy jego czterech synów. Po wojnach śląskich wieś znalazła się w granicach Prus. Od 1818 roku w nowym powiecie raciborskim. Po pierwszej wojnie światowej została przyłączona do Czechosłowacji.
Kartusz herbowy rodu von Rothschild
Głównym zabytkiem tej miejscowości jest pałac, jego historia ma swój początek pod koniec XVIII wieku, kiedy rodzina Eichendorffów zleciła postawienie rezydencji w miejsce wcześniejszego renesansowego zamku, wzmiankowanego w źródłach już w 1609 roku. Nowy Pałac został zbudowany w latach 1787-1815. Jest to raczej obszerny barokowy budynek, który w późniejszym okresie został ukończony w stylu pseudo-barokowym. Rezydencja w Šilheřovicach została przebudowana w stylu neobarokowym w latach 80-tych XIX wieku przez Alberta von Rothschilda – kolejnych właścicieli z wiedeńskiej gałęzi rodziny, którzy majątkiem w Szylerzowicach władali od 1844 do 1945 roku. Ta międzynarodowa rodzina niemieckich Żydów, związana z bankowością i finansami, z nadanymi przez rządy Austrii i Wielkiej Brytanii tytułami szlacheckimi, posiadająca silną pozycję w Europie, do dziś jest jedną z najbogatszych rodzin na świecie. W XIX wieku nazwisko Rothschildów było synonimem bogactwa (Więcej informacji na temat rodziny Rothschild można znaleźć na stronie: rothschild.silherovice.eu) . Budynek pałacu po odejściu ostatnich właścicieli, a konkretnie po 1945 roku był wykorzystywany jako placówka edukacyjno-dydaktyczna, mieścił się w nim dom młodzieży, szkoła górnicza, później centrum szkoleniowe. Do 2008 roku pałac był praktycznie niedostępny dla odwiedzających. Dziś obiekt jest odnowiony i służy do organizacji imprez towarzyskich, można go zwiedzać jedynie z zewnątrz. Na oficjalnej stronie internetowej pałacu można przeczytać, że pałac „częściowo” (cokolwiek to znaczy) jest udostępniony dla gości podczas imprez komercyjnych, bankietów, wesel, przyjęć, balów itp.
Popularne w tej chwili...
Układ zamku – Park Pałac Šilheřovice to trzy-skrzydłowy budynek w kształcie litery „E” murowany, z cegły otynkowany z dziedzińcem i nadbudową mansardową, gdzie każde skrzydło sąsiaduje z bogato zdobioną okrągłą wieżą z kopułą, górującą nad pałacem. Część środkowa (przy elewacji tylnej) jest zwieńczona trójkątnym ostrołukowym polem nad drzwiami wypełniona kartuszem herbowym rodu von Rothschild i poprzedzona balkonem na pierwszym piętrze, wspartym na czterech kolumnach. Również przy elewacji tylnej znajduje się taras, z którego schody prowadzą do parku. Sam park z rzadkimi okazami drzew z całego świata, powstał po 1820 roku w stylu angielskim, stopniowo rozbudowywano go do obecnej formy, czyli powierzchni 98 hektarów. Na terenie parku przetrwały ozdobne rzeźby, fontanny (np. fontanna Neptuna), oranżeria przy zbiorniku wodnym – obecnie klub golfowy, pałacyk myśliwski- dziś restauracja, ale główna atrakcja parku to 18-dołkowe pole golfowe, oddane do użytku w 1970 roku jedno z największych w tej części Europy.
Co jeszcze ciekawego w okolicy W tym miejscu warto również dodać, iż w ostatnich latach na terenie gminy zaczęła również intensywnie rozwijać się turystyka rowerowa. W związku z tym powstała ścieżka edukacyjna, dzięki której można zwiedzić Szylerzowice i okolicę. Ścieżka zaprowadzi nas m.in. do kościoła Wniebowzięcia Marii Panny, do lipowej alei, 1000-hektarowego lasu, w którym znajduje się rezerwat przyrody Czarny Las, zameczku myśliwskiego, jeziora Eveliny czy dworku Anny. Ścieżka ma długość około 9 km, 15 przystanków i dwa miejsca do wypoczynku. Niestety tablice z opisami są tylko w języku czeskim, ale mimo wszystko warto ją całą przejechać i nacieszyć oko.
Więcej informacji : oficjalna strona zamku www.zameksilherovice.cz, oficjalna strona zameczku myśliwskiego www.restauracezamecek.cz/
Ciekawostka… Pod koniec XIX wieku wśród możnych panowała mumiomania, a konkretnie wielka moda na Egipt. W pałacach całej Europy organizowano tzw. wieczorki mumiowe. Jedną z takich mumii przywiózł do pałacu w Szylerzowicach podróżujący ówcześnie po Egipcie baron Anzelm von Rothschild i tu podczas takiego wieczorku mumia została rozbandażowana. Prawdopodobnie (choć nie ma pewności) była prezentem barona dla jego ukochanej przyszłej małżonki; ta jednak prezentu nie przyjęła, więc arystokrata przekazał mumię miejscowemu Królewskiemu Gimnazjum Ewangelickiemu w Raciborzu . Dziś możemy ją oglądać w raciborskim muzeum. To jedyna mumia egipska na Górnym Śląsku i jedna z nielicznych w Polsce.
Zobacz pałac z lotu ptaka
VIDEO