Niewiele jest takich miejsc w Polsce jak Góra św. Anny , gdzie walory religijne, kulturowe, architektoniczne, geograficzne i przyrodnicze splatają się w jedno. Od nazwy tego wzniesienia pochodzi nazwa niewielkiej miejscowości oraz nazwa samego parku krajobrazowego – obszaru poddanego ochronie. Administracyjnie Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” leży w środkowowschodniej części województwa opolskiego na terenie dwóch powiatów: strzeleckiego (gmina Leśnica, Strzelce Opolskie i Ujazd) i krapkowickiego (gmina Zdzieszowice i Gogolin). W ciągu wieków różnie nazywano to miejsce. Historycy wymieniają nazwę Góra św. Jakuba, a na najstarszej mapie Śląska z 1561 roku widnieje jako Góra św. Jerzego. W akcie fundacyjnym franciszkanów z 1657 roku wymienia się nazwę Góra Chełmska. Od początku XIX wieku do powszechnego użytku weszła nazwa Góra św. Anny. Góra św. Anny jest najwyższym punktem Grzbietu Chełma i ma wysokość 404 m n.p.m. Na jej szczycie widoczny już z daleka wznosi się piękny, zabytkowy franciszkański klasztor , wraz z niezwykle malowniczą kalwarią. Zwieńczeniem całego kompleksu klasztornego, który od stuleci stanowi miejsce pielgrzymek jest bazylika św. Anny , a w nim pochodząca z XV wieku figura św. Anny. Warto dodać, że rangę bazyliki mniejszej otrzymał kościół św. Anny staraniem biskupa opolskiego w roku 1980 z okazji jubileuszu 500-lecia istnienia sanktuarium. Liczni pielgrzymi i turyści odwiedzający to miejsce zwiedzają również powstałą w latach 1912-1914 Grotę Lurdzką jest to miejsce sprawowania większych ceremonii religijnych. Plac przed grotą, otoczony jest stacjami Drogi Krzyżowej, które są zbudowane z występujących w okolicy wapieni i dużych głazów narzutowych. Kolejne miejsca, których nie sposób ominąć podczas pobytu to zespół 35 kaplic kalwaryjskich wybudowanych w 1709 roku, ołtarz papieski upamiętniający spotkanie z Janem Pawłem II oraz muzeum misyjne przy klasztorze franciszkanów , oczywiście to tylko niektóre z miejsc godnych obejrzenia.
Popularne w tej chwili...
Czy wiesz że … Po raz pierwszy Karol Wojtyła przebywał na Górze św. Anny w roku 1955 roku. Wtedy, jako młody profesor był wykładowcą na kursie duszpasterskim dla księży Diecezji Opolskiej. Po raz drugi przybył na to miejsce już jako papież Jan Paweł II – 21 czerwca 1983 roku. Przewodniczył wtedy uroczystym nieszporom, w których wzięły udział rzesze pielgrzymów. Śladem pozostałym do dziś po tej wizycie jest Ołtarz Papieski.
Plac przed wejściem Plac przed wejściem Schody prowadzące na plac Grota Lurdzka Stacje Drogi Krzyżowej Stacje Drogi Krzyżowej Wnętrze Bazyliki Wnętrze Bazyliki Sklepienie Sklepienie Muzeum Makieta w muzeum Jedna 35 kaplic kalwaryjskich Jedna 35 kaplic kalwaryjskich Kościół św. Krzyża
W miejscowości Góra św. Anny oprócz religijnych zabytków jest jeszcze kilka ciekawych miejsc architektury świeckiej, które zasługują na uwagę, należą do nich m.in. Pomnik Czynu Powstańczego . Monumentalny obiekt powstał w latach 1934 – 1938, jest położony w miejscu gdzie przed II wojną światową Niemcy wybudowali mauzoleum nazistowskie ku czci Niemców poległych w czasie powstań śląskich. Składał się z: amfiteatru skalnego, mauzoleum, schroniska młodzieżowego oraz otaczającego te budowle założenia parkowego z licznymi ścieżkami spacerowymi. Po zakończeniu II wojny światowej niemieckie mauzoleum zburzono, a na jego miejsce wzniesiono Pomnik Czynu Powstańczego. Wnętrze ściany ozdobiono czterema rzeźbami przedstawiającymi górnika, hutnika, rolnika i Ślązaczkę z dzieckiem na ręku. Między pylonami znajduje się znicz ozdobiony reliefami przedstawiającymi Krzyż Grunwaldu i Śląski Krzyż Powstańczy. Do naszych czasów choć w nie najlepszym stanie zachował się również w/w amfiteatr skalny . W czasach swej świetności mógł pomieścić 7 tys. miejsc siedzących i 43 tys. stojących. Był jednym z największych w ówczesnym świecie.
Pomnik Czynu Powstańczego Znicz wewnątrz pomnika Rzeźby na pomniku Tablica na skarpie przy placu gdzie stoi pomnik Tablica szlaków przy amfiteatrze Widok od strony amfiteatru Widok od strony amfiteatru Amfiteatr – widok z placu przed pomnikiem Piec do wypalania wapna obok amfiteatru
Czy wiesz że… W 2004 roku decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Górę Świętej Anny uznano za pomnik historii.
Kolejne ciekawe miejsca znajdujące się w okolicach Góry Świętej Anny to wiele nieczynnych kamieniołomów . W jednym z nich utworzono rezerwat geologiczny. Obejmuje on część nieczynnego kamieniołomu bazaltu i wapienia. Stanowi atrakcyjną ilustrację budowy geologicznej tych okolic. Przez kamieniołom prowadzi ścieżka dydaktyczna z tablicami opisującymi różnorodność geologiczną tego miejsca. Jest to jeden z najciekawszych tego typu rezerwatów w Polsce. Na dnie kamieniołomu zachował się również krater dawnego wulkanu, na którego krawędziach łatwo można zauważyć odsłonięte styki różnych skał, zarówno osadowych jak i wylewnych oraz słupy bazaltowe. Do kamieniołomu dojdziemy idąc około 700 metrów ścieżką spacerową od amfiteatru.
Trochę dalej bo około 1,5 km (20 min spacerkiem główną drogą) od Bazyliki, przy ulicy Leśnickiej znajduje się Muzeum Czynu Powstańczego utworzone zostało w 1964 roku przez Muzeum Śląska Opolskiego, jako jego oddział. Pierwotnie placówka mieściła się w budynku dawnej szkoły w Leśnicy, gdzie w czasie III Powstania Śląskiego stacjonował sztab powstańczy. W 1980 roku muzeum zostało przeniesiono w obecne miejsce. W budynku tym w latach 1936-1939 mieściła się siedziba I Dzielnicy Związków Polaków w Niemczech. W czasie II wojny światowej znajdował się tu jeden spośród 26 obozów pracy na Śląsku Opolskim. Jego zbiory Jego zbiory, liczące prawie 2,5 tys. eksponatów, dotyczą głównie powstań śląskich oraz plebiscytu na Górnym Śląsku. Zgromadzone są również pamiątki po uczestnikach powstań, dokumentujące drogi życiowe powstańców. Wartościowe zbiory to: sztandary bojowe i kombatanckie oraz pisemne rozkazy wydawane w czasie III Powstania Śląskiego. W budynku oprócz wystaw stałych opowiadających o powstaniach śląskich, na piętrze mieszczą się także bardzo ciekawe, przyrodnicze wystawy czasowe, prowadzone przez pracowników Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.
Wejście do muzeum Wejście Fragment ekspozycji plenerowej Przyrodnicze wystawy czasowe Przyrodnicze wystawy czasowe Przyrodnicze wystawy czasowe Przyrodnicze wystawy czasowe Przyrodnicze wystawy czasowe
Strona internetowa sanktuarium – www.swanna.com.pl
Strona internetowa Muzeum Czynu Powstańczego – www.muzeum.opole.pl/o-muzeum/muzeum-czynu-powstanczego/
Punkt Informacji Turystycznej Góra św. Anny – www.geopark-goraswanny.pl/15/informacja-turystyczna.html