Miasto Myślenice położone jest w zachodniej części województwa małopolskiego, 35 km na południe od Krakowa. Większość powiatu myślenickiego leży w malowniczej dolinie rzeki Raby okolonej górami Beskidu Średniego i Wyspowego. Warto zaznaczyć, że Ziemia Myślenicka miała od dawien dawna duże znaczenie jako węzeł komunikacyjny. Przebiegała tędy dawna droga królewska: Via Regia, która łączyła Kraków z Węgrami i trakt cesarsko-królewski biegnący z Lwowa przez Tarnów do Wadowic i dalej do Wiednia.
Powstanie miasta wiąże się z okresem panowania króla Kazimierza Wielkiego. Dokładna data lokacji nie jest znana, ale przypuszcza się, że nastąpiła przed 1354 rokiem. Najpewniej to właśnie z tą datą powiązane było powstanie tutejszego zamku, choć w świetle badań archeologicznych przyjmuje się, iż zamek w Myślenicach powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Istnienie warowni potwierdza dokument z 1342 roku wymieniający funkcjonującą tu komorę celną, pobierającą opłaty od kupców jadących szlakiem Kraków – Węgry. Warownię stanowiła wolno stojąca okrągła wieża, zbudowana z miejscowego kamienia. U podstawy miała średnicę 10,2 metrów, a jej mury miały grubość ponad 4 metrów. Wieży towarzyszył drewniany dwór z kamiennymi fundamentami oraz być może drewniane budynki gospodarcze. Obok wieży, od strony rzeki, znajdował się majdan o nieregularnym kształcie, o wymiarach około 11 metrów na 17 metrów. Zamek otoczony był wałem ziemnym oraz drewnianą palisadą.
Nieznany jest fundator zamku. Według różnych hipotez swój ostateczny kształt warownia miała otrzymać za panowania Przemysła II lub Władysława Łokietka. Myślenicki zamek, jako centrum administracyjne funkcjonował do XV wieku, kiedy to został zburzony, choć dokładna data tego wydarzenia nie jest znana. Część historyków wiąże ją z działalnością oddziałów husyckich, które w 1433 roku miały złupić i spalić miasto. Inni badacze idą śladami Jana Długosza, który wspomina o pożarze Myślenic w 1457 roku. Wtedy to buntownicze oddziały pod wodzą Kawki i braci Świeborowskich obwarowały się w mieście i zażądały wypłaty żołdu za wyprawę do Prus. Król Kazimierz Jagiellończyk wysłał przeciwko nim wojska, co doprowadziło do zniszczenia miasta. Nie wymienia się jednak wśród tego wydarzenia zniszczeń zamku.
Do dnia dzisiejszego niewiele pozostało, więc jeśli zechcemy odwiedzić to miejsce, to nie spodziewajmy się, że zobaczymy „jakieś” przynajmniej ruiny, są tam jedynie resztki wysadzonego w powietrze muru wieży, które porozrzucane są po gęsto porośniętym roślinnością terenie. Dodajmy, iż obecnie ruiny strażnicy i przyległy do nich leśny teren objęte są od 1962 roku ochroną, jako rezerwat krajobrazowy „Zamczysko nad Rabą”. Ruiny znajduję się w Myślenicach na Zarabiu. Aby tam dotrzeć, należy z końca ulicy Zamkowej udać się czerwonym szlakiem do góry, przez las około 300 m.
Popularne w tej chwili... Źródło: Wikipedia, muzeum.myslenice.pl