Sławików trochę informacji
Sławików to wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Rudnik. Prawdopodobnie jedna z najstarszych miejscowości na ziemi raciborskiej. Pierwszy raz wzmiankowana w łacińskim dokumencie z 1223 roku jako Slavicovo . Miejscowość wielokrotnie zmieniała właścicieli, jednak chyba najbardziej w historii zapisał się baron Ernst von Eickstedt , który kupił ją w 1831 roku od rodziny von Eichendorff władającej pobliskimi Łubowicami . Na przełomie 1844 i 1845 roku rozpoczął wznoszenie nowego kościoła. Niedługo potem zmarł, a budowę dokończył jego brat Adalbert von Eickstedt, z wykształcenia architekt. Na krótko przed swoją śmiercią, która nastąpiła 3 grudnia 1865 roku, Ernst polecił bratu sporządzić plany przebudowy pałacu.
Pałac w Sławikowie – historia
Pałac znajduje się centrum Sławikowa, niedaleko kościoła parafialnego pw. św. Jerzego. Data powstania pałacu tak naprawdę nie jest znana, bo nie zachowały się źródła pisane, ani nie były robione badania w tym kierunku. Przypuszcza się jednak, że został wybudowany w XVIII wieku przez Fryderyka Gregora von Lautensac. W czasach jego świetności pałac prezentował się wspaniale, o czym świadczą pozostałe po nim przedwojenne zdjęcia.
Zdjęcia początek XX wieku
Zbudowano go na rzucie wydłużonego prostokąta, otoczony był pięknym parkiem ze starodrzewiem. Przebudowany w stylu eklektycznym, przez w/w Barona Ernsta von Eickstedt, który nie dożył jej końca. Zmarł w grudniu 1865 roku, spoczął w rodzinnym mauzoleum, zbudowanym w parku przypałacowym, którego pozostałości jeszcze można zobaczyć.
Popularne w tej chwili...
Zdjęcia ruin Mauzoleum
Ruiny Mauzoleum w dawnym parku pałacowym
Rozbudowę dokończył jego syn Ernest Fryderyk junior. Dobudowano wówczas drugie piętro oraz cztery filary podtrzymujące balkon w elewacji frontowej, dobudowano także oranżerię. Ogólnie obiekt posiadał trzy kondygnacje i był częściowo podpiwniczony. Pokrywał go płaski dach, po którym obecnie nie ma już niestety śladu. Pałac należał do potomków Ernesta von Eikstedta do 1945 roku, kolejno spadkobiercami pałacu byli: w 1903 roku baron Guido von Eickstedt. Następnie, aż do 1945 roku był w rękach jego syna Rudolfa Karla Ferdinanda Ernsta Guido, kiedy to opuścił pałac wraz z rodziną uciekając przed frontem walk o przyczółek łubowiecki między Wehrmachtem i Armią Czerwoną. W czasie działań wojennych budowla doznała znacznych uszkodzeń. Po wojnie, za czasów Polski Ludowej rozkradziony pałac podobnie jak wiele majątków ziemskich, przeszedł na własność Skarbu Państwa i była zarządzana przez gospodarstwo rolne, które doprowadziło piękną budowlę do całkowitej ruiny. Po roku 2000 pałac kilkakrotnie wystawiono na sprzedaż, zresztą bezskutecznie. Warto dodać iż, zespół pałacowy w Sławikowie: pałac i park, został wpisany do rejestru zabytków sztuki 24.03.1964 roku, pod nr rej.: 746/64. Po 1989 roku zabytek przeszedł we władanie Agencji Nieruchomości Rolnych, która sprzedała go prywatnemu inwestorowi. W 2005 roku właściciel oddał pałac gminie Rudnik, ponieważ nie stać go było na jego utrzymanie. Jeszcze do 2019 roku pałac był w opłakanym stanie całość wzięła we władanie przyroda. Zarośnięty był jak afrykańska dżungla, w większości budynek porastał bluszcz, a do środka wchodziły drzewa o czym świadczą poniższe zdjęcia. W wielu miejscach widać było ślady „poszukiwaczy skarbów”.
Zdjęcia z 2019 roku
Do roku 2018 gmina próbowała sprzedać obiekt jednocześnie doraźnie zabezpieczając teren pałacu. Wobec braku chętnych postanowiła ratować obiekt sama. W celu ratowania zabytku powołano Fundację „Gniazdo”, która we współpracy z Gminą usunęła dziką i niszczącą ruiny zieleń. Z pałacu, oranżerii i kaplicy – mauzoleum uprzątnięto śmieci, z wnętrz wywieziono gruz. W okresie letnim, tylko w niedziele jest udostępniany dla zwiedzających, można zobaczyć w środku kilka pomieszczeń. Warto również dodać, że w otoczeniu ruin pałacu przetrwał również folwark i w dawnym parku resztki mauzoleum, które również można zobaczyć.
Zdjęcia z 2024 roku – zewnątrz
Zdjęcia z 2024 roku – wnętrza
Zdjęcia folwarku 2024 rok
Zdjęcia folwark 2024 rok