Czechowice-Dziedzice miasto, w którym usytuowany jest „Pałac Kotulińskich” [Mapy Google] powstało w 1951 roku z połączenia dwóch wsi – Czechowic i Dziedzic. Pierwsze wzmianki o obszarach, na których rozciąga się dzisiejsze miasto pochodzą najprawdopodobniej z przełomu XIII i XIV wieku. Dziś leży w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie bielskim, na historycznym Śląsku Cieszyńskim.
Kartusz herbowy hrabiego Franciszka Karola Kotulińskiego i jego żony Marii Antoniny nad wejściem do kościoła
Na jego terenie znajduje się kilka zabytków architektonicznych. Niewątpliwie do najważniejszych zalicza się wspomniany wcześniej Zespół pałacowo-parkowy – Pałac Kotulińskich. Zespół znajduje się w południowej części Czechowic-Dziedzic, na obszarze Czechowic Górnych, u zbiegu obecnej ulicy Kotulińskiego, Zamkowej i Kopernika.
Pałac wzniesiono w pierwszej połowie XVIII wieku z inicjatywy rodziny Kotulińskich, która w XVII wieku weszła w posiadanie majątku Czechowice, w tym folwarku przy szesnastowiecznym dworze Wilczków. Kotulińscy, należący ówcześnie do najznamienitszych rodów śląskich, zarządzali majątkiem w latach 1675-1765. Dokładna data budowy pałacu nie jest znana, jednak przypuszcza się, że jego wznoszenie rozpoczęto po ukończeniu w 1729 roku budowy ufundowanego przez Kotulińskich kościoła parafialnego św. Katarzyny. Równolegle za budynkiem pałacu utworzono park pałacowy, a także zespół zabudowy dworskiej m.in. stajnie, stodoły, powozownia, i spichlerz.
W 1765 roku nowym właścicielem Czechowic i pałacu został hrabia Andrzej Renard. Rodzina Renardów upiększyła pałac, założyła ogród kwiatowy, sad owocowy i bażanciarnię. Pałac zyskał obecny wystrój zewnętrzny i wewnętrzny. Ponadto wzniesiono dwie oficyny boczne, połączone z pałacem za pomocą ozdobnych bramek od strony dziedzińca. W pałacu z tego okresu zachowała się rokokowa sztukateria i XVIII-wieczne drewniane portale, a w tympanonie fasady – herb hrabiów Renardów.
W 1856 roku nowym właścicielem rezydencji zostaje rodzina Zipserów, bielskich fabrykantów pochodzących ze Spisza. W tym okresie budynek przechodzi kolejne, większe przekształcenia w obrębie założenia wystroju zewnętrznego. Na początku XX wieku, w tyle pałacu dobudowano w parterze trójboczną oszkloną werandę, mieszczącą ogród zimowy.
Po II wojnie światowej, pałac jak wiele innych tego typu obiektów został upaństwowiony. Ulokowano w nim wówczas szkołę rolniczą. Ten okres (do 2006 roku) można zaliczyć do najgorszych w jego historii. W otoczeniu założenia dokonano szeregu niekorzystnych zmian, które wpłynęły ujemnie na całość historycznego układu przestrzennego zespołu i stan zachowania poszczególnych obiektów dworskich. Zniszczono m.in. aleję dojazdową do pałacu oraz znaczną część zabytkowej alei lipowej poprowadzonej w kierunku kościoła parafialnego, ponadto ze względu na zły stan techniczny dokonano rozbiórki części historycznej przypałacowej zabudowy. Od 1990 roku pałac wraz z otaczającymi go zabudowaniami był własnością gminy zarządzaną przez Administrację Zasobów Komunalnych. Mieścił się w nim m.in. ośrodek doskonalenia zawodowego oraz odbywały się imprezy kulturalne.
W 2001 roku pałac kupiła firma Pascal Polska z zamiarem utworzenia w nim luksusowego hotelu. Do realizacji jednak nie doszło z powodu kłopotów finansowych firmy. W październiku 2006 pałac kupiła firma Polplast, która przystąpiła do ochrony obiektu przed dalszą dewastacją. Rokokowy pałac został gruntownie odrestaurowany, wnętrzom oraz parkowi przywrócono dawną świetność. Obiekt został przekształcony w czterogwiazdkowy hotel. Remont zabytku został dofinansowany przez Wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.
W 2017 roku obiekt został kolejny raz wystawiony na sprzedaż, ze względu na upadłość firmy Polplast. Najwięcej za nieruchomość zaoferował czechowicki przedsiębiorca – Piotr Londzin, właściciel firmy LONTEX i to on został właścicielem Pałacu Kotulińskich w Czechowicach-Dziedzicach.
Popularne w tej chwili... Źródło: www.szlak.czechowice-dziedzice.pl, Wikipedia, www.czechowice-dziedzice.pl/, www.zabytek.pl/pl/obiekty/czechowice-dziedzice-zespol-palacowo-parkowy-kotulinskich