Zwiedzając dobczycki zamek królewski warto też obejrzeć pobliski skansen budownictwa ludowego, który jest częścią Muzeum Regionalnego PTTK w Dobczycach. Możemy go zwiedzić w ramach jednego biletu (zamek i skansen). Dobczycki skansen, choć niewielki, jest niezmiernie ciekawy. W kilku zabytkowych XIX-wiecznych drewnianych budynkach urządzono interesujące wystawy, obrazujące lokalne zwyczaje i tradycje. Początki skansenu sięgają 1967 roku. W ciągu kilkunastu kolejnych lat na wzgórze zamkowe przeniesiono kilka cennych obiektów architektury drewnianej z okolicznych miejscowości. Eksponaty, które można zobaczyć w skansenie, zostały zgromadzone dzięki ofiarności i zaangażowaniu wielu mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Obecnie skansen tworzą m.in. wozownia, piętrowy kurnik, kuźnia, karczma „Na Zbóju” z alkierzem, kuchnią i izbą cechów oraz dom kultu pochówkowego . W domu kultu pochówkowego znajdują się przedmioty związane ze zwyczajami pogrzebowymi: karawan, czarne szaty liturgiczne, świeczniki itp. W sąsiedniej wozowni można obejrzeć wozy i sanie używane do prac rolniczych, podróży bądź rozmaitych uroczystości. W kolejnych budynkach tzw. kurniku znajdują się zabytkowe narzędzia rolnicze. Możemy tu zobaczyć: brony z drzewa bukowego, ciężki pług żelazny ciągniony niegdyś przez woły, żarna pedałowe, noże, narzędzia pszczelarskie i wiele innych. Największym budynkiem skansenu jest karczma. Budynek karczmy jest z 1830 roku, został przeniesiony z Krzyszkowic (gmina Myślenice ). W karczmie można zobaczyć wystawy obrazujące życie codzienne mieszkańców Dobczyc i najbliższej okolicy, m.in. dawną sypialnię bogatych mieszczan, przedsionek, kuchnię z drewnianymi narzędziami codziennego użytku oraz izbę cechów. W izbie cechów znajdziemy przedmioty związane z rzemiosłem typowym dla tego regionu m.in. warsztaty dawnych garbarzy, stolarzy, kuśnierzy czy rymarzy. Tuż za karczmą stoi budynek kuźni. Kuźnia zaaranżowana jest w dawnym spichlerzu z 1863 roku przeniesionym z Zagórzan (gmina Gdów). Wyposażenie warsztatu pochodzi z kuźni w Kornatce, w której pracowało kilka pokoleń kowali z rodziny Czyrnków oraz kuźni Stanisława Nowaka z Sieprawia. Znajduje się w nim dawny piec z miechem oraz bogaty zbiór narzędzi i wyrobów kowalskich.
Popularne w tej chwili...
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
Po drodze do skansenu warto zwiedzić XIX-wieczny kościół pw. św. Jana Chrzciciela . Budowę świątyni w obecnej formie rozpoczęto w 1828 roku w stylu klasycystycznym, w miejscu renesansowej świątyni. Wewnątrz znajduje się 5 ołtarzy . Trzy z nich (główny i dwa boczne) zostały wykonane w 1851 roku. Na uwagę zasługują: epitafium dziecięce Sebastiana Lubomirskiego z XVI wieku, herbowy krzyż Jagiellonów na wieży, stacje Męki Pańskiej pochodzące z 1849 roku oraz organy z XVIII wieku. Msze święte w kościele odbywają się tylko w niedziele i święta o godzinie 13:00 od maja do października. Obok kościoła jest zabytkowa dzwonnica z kamienia ciosanego zbudowana w 1855 roku. W środkowej arkadzie wisi dzwon „Jan” z 1504 roku. Dzwony boczne: mniejszy św. Kazimierz i większy Matka Boska Częstochowska pochodzą z 1975 roku. Obok wejścia do kościoła rośnie lipa Marysieńka o obwodzie pnia ok. 5 m. Drzewo zasadzono w 1683 roku dla uczczenia zwycięstwa Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Do lipy wiodą z dolnej części miasta kamienne schody.
Kaplica Dzwonnica Lipa Marysieńka Kościół Kościół
Informacje praktyczne
Strona internetowa zamku i skansenu – www.zamek.dobczyce.pl
Strona Facebook – www.facebook.com/zamekdobczycki
Strona internetowa miasta Dobczyce – www.www.dobczyce.pl
Godziny otwarcia i cennik – www.zamek.dobczyce.pl/cennik
Czas zwiedzania zamku i skansenu ok. 70 min.
Parking – auto możemy zostawić w centrum Dobczyc, lub podjechać pod mury miejskie (ul. Przedbronie ). NAV: 49°52’36.8″N 20°05’25.1″E (link do mapy google ) Wjazd poza mury na Stare Miasto jest dozwolony tylko za specjalnym zezwoleniem wydanym w starostwie.