Stare Tarnowice to dzielnica Tarnowskich Gór, od której pochodzi nazwa miasta. Pierwsza wzmianka o Tarnowicach pochodzi z 1251 roku. Kolejne pochodzą z początku XIV wieku, kiedy właścicielem osady był Adam de Tarnowice, występujący jako świadek w dokumentach między 1310 a 1351 rokiem i to właśnie on wystawił pierwszą siedzibę rycerską w Tarnowicach, która znajdowała się w okolicach kościoła parafialnego, na niewielkim wzniesieniu. Siedziba w postaci gródka rycerskiego funkcjonowała w XIV i XV wieku, gdzie zastąpił ją zbudowany w XVI wieku w nowym miejscu zamek w stylu renesansowym z dziedzińcem i krużgankami.
Herby właścicieli nad portalem wejściowym.
Z punktu widzenia historii Tarnowskich Gór, najbardziej interesującą postacią jest Piotr Wrochem, ponieważ to za jego sprawą w latach 1520–1570 został wybudowany nowy w/w zamek, który pozostał w rękach tego rodu do początku XVII wieku. W kolejnych wiekach zamek często zmieniał właścicieli, wśród których oprócz Wrochemów były tak znamienite rody jak; Ohm, Skronski, Loewencron, Gusnar, Welczek, Koschuetzki, Larisch, Neugebauer, Bittner czy Henckel von Donnersmarck. Wszyscy oni dokonywali oni licznych przebudów w mniejszym lub większym stopniu. Największa została przeprowadzonych w XIX wieku, gdy zamek był w posiadaniu Karola Łazarza Henkel von Donnersmarck z pobliskiego Świerklańca. Mimo to, jego renesansowy charakter nie został całkowicie utracony, wprawdzie zamurowano arkady na parterze oraz przestrzenie międzykolumnowe na I piętrze, jednakże zachował się ogólny układ budynku i część detali renesansowego wystroju. Dodatkowo wzniesiono zabudowania gospodarcze: spichlerz, obory, masztalnię. To oni doprowadzili do powstania w tym miejscu parku, gdzie istniała główna aleja parkowa oraz enklawa zieleni dziedzińca gospodarczego.
Po ucieczce Donnersmarcków przed Armią Czerwoną, a konkretnie po II wojnie światowej zamek i dobra tarnowickie zostały znacjonalizowane. Obiekt przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). W ciągu następnych dziesięcioleci zamek coraz bardziej niszczał. Po upadku PRL-u gmina Tarnowskie Góry, dysponująca zrujnowaną budowlą wraz z całym zespołem zabudowań gospodarczych, długo nie mogła znaleźć nabywcy, ponieważ obejście zamku odstraszało swoim wyglądem. Sytuacja uległa zmianie dopiero w 2000 roku, gdy nowymi właścicielami budynku zostali Państwo Krystyna i Rajner Smolorz. W okresie jedenastu lat wykonano wiele wysokonakładowych inwestycji, prac renowacyjnych i rewitalizacyjnych, zatrzymując proces postępującej degradacji obiektu oraz przywracając mu dawną świetność i blask. W pierwszej kolejności została wyremontowana zabytkowa masztarnia, która stała się stylową staropolską Gospodą „U Wrochema„, potem powstał elegancki hotel zaadoptowany ze starej obory. Kolejno odremontowano także Spichlerz oraz Stodołę. Warto dodać, iż w planach zarządzających zespołem zamkowym, jest zagospodarowanie wyremontowanych obiektów, m.in. stodoły, która w przyszłości ma pełnić funkcje wystawienniczo-ekspozycyjne oraz oranżerii, w niej natomiast znajdować się będzie basen, siłownia, fitness, sauna, gabinet masażu oraz kawiarenka. Ostatni wyremontowany został zamek. Oficjalne otwarcie wnętrz nastąpiło w 2011 roku i od tego momentu został udostępniony dla turystów.
Dziś Zespół zamkowy w Tarnowicach Starych jest jedną z największych atrakcji nie tylko Tarnowskich Gór, ale i całego województwa śląskiego. Dodajmy, zamek jest jednym z dwóch renesansowych zamków z krużgankami na Górnym Śląsku (drugi znajduje się w Raciborzu). Niektórzy określają go mianem śląskiego mini Wawelu, i nie należy uznawać tego za zbytnią przesadę.
Planując przyjazd do Centrum Sztuki i Rzemiosła Artystycznego w Tarnowicach Starych (taka jest oficjalna nazwa kompleksu zamkowego), warto zapoznać się ze stroną internetową – www.fundacjakomplekszamkowy.pl, ponieważ na zamku bardzo dużo się dzieje, szczególnie w sezonie letnim. Fundacja Kompleks Zamkowy oferuje imprezy kulturalne, atrakcje dla dzieci, warsztaty plastyczne, lekcje muzealne czy imprezy plenerowe. Oczywiście główną atrakcją jest zwiedzanie zamku, które odbywa się wyłącznie z przewodnikiem o każdej pełnej godzinie i jest płatne. Jeśli nie chcemy zwiedzać, mamy możliwość bez opłat zwiedzić dziedziniec zamkowy i przyzamkowy teren.
Popularne w tej chwili...