Kędzierzyn-Koźle to miasto, które jest jednym z najmłodszych miast Polski. Powstało stosunkowo niedawno, a dokładnie w 1975 roku z połączenia miast: Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica oraz Sławięcice . Położone jest w województwie opolskim na Górnym Śląsku, nad Odrą przy wylocie Kanału Gliwickiego i ujścia Kłodnicy. Dzieje miasta najbardziej związane są jednak z losami tego pierwszego, czyli Koźla . Pierwszy historyczny zapis o Koźlu znajdujemy w związku z wojną polsko-czeską w roku 1104. Nie była to z pewnością zwykła osada, lecz raczej gród, później zaś kasztelania. Wspominają o tym zapiski związane z pismem papieża Hadriana IV z 1155 roku, biorącym w opiekę biskupstwo wrocławskie. W dokumencie wymienione są kasztelanie należące do biskupstwa, pośród nich znajduje się właśnie kasztelania kozielska. Koźle prawa miejskie uzyskało prawdopodobnie w 1281 roku, kiedy weszło w skład niezależnego księstwa kozielsko-bytomskiego istniejącego w latach 1281-1335. W jego obrębie znajdowało się dawne miasto i zamek. Data powstania murowanego zamku jest kwestią niejednoznaczną. Przyjmuje się, że zbudowany został w okresie panowania książąt kozielskich z opolskiej linii Piastów na przełomie XIII i XIV wieku. Warto w tym miejscu podkreślić, że Koźle w tym czasie zostało stolicą w/w księstwa, dlatego też Książę potrzebował godnej siedziby, w związku z tym pełną parą ruszyły prace budowlane. Ze względu na otaczający go teren zalewowy warownia została usytuowana na sztucznym nasypie dochodzącym do 4 metrów wysokości. Zamek zbudowany był z cegły na kamiennych fundamentach, założony na planie czworoboku, którego trzy narożniki zostały zamknięte odcinkami murów sprawiających wrażenie zaokrąglonych naroży, ich spore fragmenty zachowały się niemal wokół całego usypanego wówczas wzgórza. Fortyfikacje zamku wzmocniono basztą w północno-wschodnim narożniku, wysuniętą poza mury w stronę miasta. Jej rekonstrukcję można podziwiać, przechadzając się po podzamczu. Obok wieży w murze wschodnim znajdowała się brama, przez którą prowadził wjazd do zamku od strony podzamcza. Późniejsza zabudowa dziedzińca uniemożliwiła ustalenie miejsca pierwotnego domu mieszkalnego będącego siedzibą książąt. Zamek posiadał także kaplicę, która prawdopodobnie znajdowała się w miejscu, gdzie dziś stoi kamienica.
Popularne w tej chwili...
Panorama miasta Koźla od strony Raciborza według rysunku Friedricha Bernharda Wernhera – lata 1750-1800
Był to najświetniejszy okres kozielskiego zamku. Przez blisko 200 lat rezydowali tu, rodzili się, wystawiali dokumenty i umierali piastowscy książęta. Kolejne dziesięciolecia to częste pożary i najazdy obcych wojsk, które zniszczyły go w znacznym stopniu. Dopiero w XVI wieku nastąpiła znacząca przebudowa, zamek przeszedł w ręce prywatne, a konkretnie otrzymał go w lenno od Habsburgów twórcą potęgi rodu Oppersdorffów – Jan I von Oppersdorff . W latach 1563-1584 Jan I rozebrał średniowieczną piastowską warownię i w jej miejscu wniósł trzyskrzydłową rezydencję, w czasie której powstały zabudowania południowego oraz zachodniego skrzydła, zamkowi nadano cechy renesansowe. Następne lata to kolejne przebudowy. W połowie XVIII wieku (1743 r.) na terenie Koźla dokonano przebudowy fortyfikacji miejskich, powstała wielka pruska forteca, w obrębie której znalazło się miasto oraz zamek. To spowodowało, że zamek uległ zniszczeniu został przekształcony w fortecę. Budynki straciły swój pierwotny wygląd i charakter. W 1807 roku przedzamcze zwane Nowym Zamkiem przebudowano na szpital garnizonowy. Potem budynek wykorzystywano na biura i magazyny. Działania wojenne I i II wojny światowej dokonały kolejnych częściowych zniszczeń zamku. Po wojnie przez długie lata zamek był zdewastowany, a następnie w stanie zabezpieczonej ruiny, gdzie jego wnętrza nie były dostępne. Dopiero w ostatnich latach wzgórze zamkowe doczekało się remontu. Samorząd miasta uzyskał niemal 5 milionów złotych (ogółem) na projekt renowacji, rewaloryzacji i przebudowy zabytkowego kompleksu zamkowego w Kędzierzynie-Koźlu. W ich efekcie m.in. przywrócony został historyczny wygląd zabytkowych piwnic zamkowych skrzydła południowego, wykonano częściowe odrestaurowanie murów obwodowych, a w miejscu dawnej wieży zamkowej wzniesiono stylizowaną wieżę. Wyremontowano również dziedziniec zamkowy, na którym wybudowano szklaną kopułę, która przykryła pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie), czyli wieży ostatecznej obrony, dodajmy przez szklaną kopułę można podziwiać znajdujący się relikt wieży. Podobno jest to najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Ponadto z tych funduszy dokonano konserwacji archiwaliów i starodruków.
Kędzierzyn Koźle – animacja projektu odbudowy zamku [0:31 sec.] zobacz
Obecnie pięknie odrestaurowany obiekt znajduje się południowo-zachodnią część osiedla Stare Miasto w Koźlu przy ul. Kraszewskiego. Oczywiście jest dostępny do zwiedzania. W muzeum gromadzone są pamiątki historyczne regionu kozielskiego. Organizowane są również wydarzenia promujące historię i kulturę tych terenów.
Źródło: Zamki w Polsce (Bohdan Guerquin, Historia Lokalna (kwartalnik miłośników historii – lipiec 2008 )
Zamek dziś
Strona www Kędzierzyna-Koźle – www.kedzierzynkozle.pl
Strona Muzeum Ziemi Kozielskiej – www.muzeumkozle.pl
Godziny otwarcia – www.muzeumkozle.pl/godziny-otwarcia/
Przy zamku znajduje się parking. Dodatkowo w pobliżu znajduje się strefa płatnego parkowania.