Ujazd (opolski) to miasto i siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ujazd, na Górnym Śląsku, w powiecie strzeleckim w woj. opolskim, położone nad Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą. Miasto jest jednym z najstarszych miast na Śląsku, wzmiankowane w bulli papieskiej z 1155 roku, a 25 maja 1223 roku już jako osada targowa lokowana przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca. Nazwa miejscowości pochodzi ze sposobu w jaki wydzielano majątek ziemski w czasach średniowiecznych. Książę osobiście lub za pośrednikiem urzędników dokonywał wytyczania granicy danego obszaru, obchodząc lub objeżdżając wydzielony teren i wyznaczając granicę przez nacięcia na drzewach lub wystawianie kamieni granicznych. Taki sposób wytyczania granic nazywano „ujazdem”. Warto w tym miejscu dodać, że w Polsce aktualnie jest 23 miejscowości o tej nazwie i na pewno Ujazd w większości z nas kojarzy się z zamkiem Krzyżtopór , który co roku odwiedza ok. 120 tys. osób i jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Ja jednak w swym opisie skupię się na zamku biskupów wrocławskich w Ujeździe w woj. opolskim , który zapewne nie jest tak tłumnie odwiedzany jak warownia z woj. świętokrzyskiego, ale na pewno ma bogatszą i ciekawszą historię, choćby dlatego, że wybudowany został ok. 400 lat wcześniej.
Zamek Biskupów Wrocławskich Dokładnej daty powstania budowli nie można określić, niemniej jednak początki zamku łączyć można z XII wiekiem. Powstała wówczas czworoboczna wieża kamienna, która pełniła funkcję donżonu czyli baszty mieszkalnej. Budowla otoczona była przylegającymi murami obronnymi. Nowy czworobok murów utworzył niewielki dziedziniec. Wieża i mur obwodowy wykonany był z kamieni otoczaków. Od strony południowo-zachodniej istniała fosa, natomiast część północno-wschodnia obwarowana była wałem ziemnym z palisadą. Zachodnia ściana owej wieży stała się w późniejszym czasie odcinkiem muru obwodowego zamykającego przestrzeń na rzucie prostokątna, o zaokrąglonych narożach. Wjazd na dziedziniec jak i wejście do wieży znajdowało się po wschodniej stronie. Przez wieki swojego istnienia warownia była rozbudowywana i zmieniała właścicieli. W XIV wieku zamek przebudowano w stylu gotyckim. Wzniesiono, zbudowany z cegły, nowy reprezentacyjny Dom Biskupi. Również w tym stuleciu warownia stała się przyczyną konfliktu pomiędzy księciem Bolkiem III Opolskim a biskupem Przecławem z Pogorzeli. W 1370 roku spór został rozstrzygnięty przez Karola IV, cesarza i króla czeskiego, który nakazał rozebranie murów obronnych wokół miasta i zamku. Zostały one jednak w niedługim czasie ponownie odbudowane. Oznaczało to, że miasto i zamek w tym czasie było ufortyfikowane. Do drugiej połowy XVI wieku zamek z otoczeniem zapewne przechodził modernizację, lecz dokładnych informacji źródłowych nie ma. Te, do których się można odnieść, opierają się jedynie na badaniach archeologicznych.
Popularne w tej chwili...
Obrazek (1) Malarskie przedstawienie warownej baszty XII-XIII w. Obrazek (2) Najstarszy znany widok miasta z 1535 r. Namalowany został przez rysownika księcia Ottenkircha w trakcie podróży po Śląsku. Obraz odnaleziony w bibliotece w Wurzburgu.
We władaniu biskupstwa wrocławskiego Ujazd pozostał do 1428 roku, wtedy to został przejęty jako zastaw, przez księcia opolsko-strzelecko-niemodlińskiego Bernarda (1428–1443). Ujazdowski zamek stał się siedzibą starosty książęcego. W I połowie XV wieku Ujazd z zamkiem był kilkukrotnie zdobywany. W 1430 roku Ujazd zdobyły wojska husyckie, a w 1434 roku wojska polskie starosty sieradzkiego Krystyna z Koziegłów w pogoni za rycerzem rozbójnikiem Mikołajem Korniczem Siestrzeniec. W 1524 roku warownia opisana jest jako ruina i sprzedana Mikołajowi Dluhomilowi Bierawy, zostaje on pierwszym prywatnym właścicielem dóbr ujazdowskich. Kolejnym właścicielem Ujazdu w latach 1538-1554 był młodszy syn Mikołaja, również Mikołaj Dluhomil . W latach 1580-1585 następuje gruntowna przebudowa zamku dokonana przez Kaspara Dluhomila , właściwie powstaje nowy obiekt nawiązujący do stylu renesansowego. Zostaje zbudowany w całości z cegły, oprócz części przyziemia i murów zewnętrznych, jednopiętrowy budynek, który obejmuje mury dawnej warowni biskupiej. Baszta zostaje rozebrana, a w północno-zachodnim narożniku postawiono nową okrągłą basztę, w której umieszczono klatkę schodową. Przebudowa była kosztowna. W 1586 roku Kaspar Dluhomil popadł w długi i zastawił Ujazd wierzycielom.
Herb rodowy ostatniego z właścicieli pałacu Hohenlohe-Ohringen
W 1609 roku właścicielem został kolejny z wiekich panów – Mikołaj Kochcicki . W 1660 roku pałac ujazdowski został ponownie przebudowany. Najprawdopodobniej w tym czasie dobudowano drugie piętro, zbudowano klatkę schodową i zburzono basztę narożną z klatką schodową. W rękach rodu Kochcickich miasto oraz zamek pozostaje do 1676 roku. W 1676 roku zamek przejmuje rodzina Praschma , która rezyduje w nim do 1729 roku. Ostatnie przedstawicielki ujazdowskiej rodziny Praschma sprzedają dobra ujazdowskie hrabiemu Karolowi von Sobeck und Kornitz . W tym czasie dobudowano skrzydła boczne. Po stronie południowej dziedzińca powstał jednopiętrowy budynek, a po stronie wschodniej dziedzińca przebudowano budynek bramny i całą stronę wschodnią. Północną stronę zamknięto piętrowym budynkiem gospodarczo-mieszkalnym. Całość założenia nabrała wyglądu typowego dla barokowego pałacu. Ujazd pozostaje w rękach rodu von Sobeck do 1780 roku. Od 1780 roku do 1843 roku dobra ujazdowskie kilkakrotnie zmieniało właścicieli. W 1838 roku Ujazd kupił właściciel sąsiednich dóbr sławięcickich August Fürst zu Hohenlohe-Öhringen . Jeden z najzamożniejszych rodów magnackich był w posiadaniu pałacu w Ujeździe do stycznia 1945 roku. W czasach Hohenlohe, w połowie XIX wieku, pałac poddano renowacji i upiększeniu. Całość fasady i dach otrzymał renesansowy wystrój. W samym budynku pałacu, w zachodniej ścianie zrobiono wyjście do ogrodu i dobudowano tam schodki na taras. Zlikwidowano też resztki dawnego muru obronnego w pn.-zach. narożniku oraz zrobiono przejazd do folwarku. W takim kształcie pałac przetrwał do 1945 roku. 23 stycznia 1945 roku do Ujazdu wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. Zabudowania zamkowe i większa część miasta spłonęła podpalona przez wojska sowieckie.
Obrazek (1) Widok od strony frontowej rok 1930. Obrazek (2) Zachodnia ściana zamku z widocznym zejściem na teren ogrodu rok 1921. Po pałacu pozostała tylko ruina. Skrzydła boczne przestały istnieć. Po wojnie resztki pałacu popadały w coraz większą ruinę. W latach 70-tych XX wieku podjęto pierwsze próby ratowania tego co zostało, niestety nie zakończyły się sukcesem. Dopiero w 2016 roku wykonano gruntowny remont, który miał polegać na oczyszczeniu piwnic budowli, zabezpieczeniu ścian i elementów nośnych oraz wylaniu posadzek betonowych na parterze. Wykonano również na wysokości pierwszej kondygnacji taras widokowy, do którego prowadzą drewniany schody. Zabezpieczono teren dziedzińca i budowli przyległych od strony wschodniej i południowej. W roku 2019 gmina Ujazd zainwestowała kolejne pieniądze, tym razem w zagospodarowanie otoczenia budowli i utworzenie wokół niego ścieżki edukacyjnej opowiadającej historię miasta i zamku. Dzięki tym zabiegom zamek w Ujeździe, a w zasadzie budynek w formie trwałej ruiny jest udostępniony do zwiedzania, prezentuje się niezwykle interesująco i stanowi dość ciekawą atrakcję turystyczną.
Źródło: Wikipedia, www .ujazd.pl, tablice informacyjne przy zamku na ścieżce edukacyjnej
Zamek dziś
Adres: Zamek Biskupów Wrocławskich, ulica Matejki, 47-143 Ujazd. Zamek biskupów wrocławskich w Ujeździe Współrzędne GPS 50°23′28″N 18°20′56″E Parking dla samochodów – można zaparkować obok kościoła Św. Andrzeja lub na rynku w Ujeździe (do zamku 200 m) Ruiny zamku dostępne są do zwiedzania cały rok bezpłatnie