Karpacz to urokliwa miejscowość leżąca u stóp Karkonoszy i ich najwyższego szczytu – Śnieżki. Miasto składa się z pięciu części, które niegdyś stanowiły osobne organizmy – wsie, osady czy skupiska pasterskich bud, ostatecznie połączonych ze sobą w dzisiejszy kształt w 1959 roku. W okolicy przebiega blisko 100 kilometrów szlaków turystycznych, w większości objęte ochroną Karkonoskiego Parku Narodowego. Jednak nie tylko dla gór warto tu przyjechać. W Karpaczu Górnym, przy drodze na Śnieżkę znajduje się niezwykła budowla – Świątynia Wang . Warto w tym miejscu podkreślić, że Świątynia Wang jest kościołem, który dziś przede wszystkim służy miejscowej Parafii Ewangelicko – Augsburskiej do odprawiania nabożeństw, udzielania ślubów i chrztów oraz praktykowania życia religijnego w każdej formie. Do dzisiejszych czasów przetrwała zaledwie garstka takich świątyń, dlatego też uważana jest za unikalny zabytek w skali światowej w związku z tym Parafia udostępnia ją zwiedzającym.
Ten drewniany kościółek został wzniesiony pierwotnie w norweskiej miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjosen, skąd pochodzi jego nazwa. Po latach świątynia jednak okazała się zbyt mała dla Norwegów. Postanowiono ją rozebrać i sprzedać. Dowiedział się o tym norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie, który namówił króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 roku przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca , wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Po przywiezieniu jej odkryto, że dostarczono na miejsce tylko część fragmentów kościoła. Brakujące elementy dorabiano w trakcie budowy. W zrekonstruowanym kościele wybudowano krużganki oraz wieżę. 28 lipca 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła w obecności króla, jego małżonki oraz wielu innych znanych osobistości. Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość. Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami.
Popularne w tej chwili...
Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na bogate dekoracje na zewnątrz świątyni. We wnętrzu zachowały się jedynie nieliczne oryginalne elementy drewniane między innymi: 4 słupy narożne, 4 kolumny wewnętrzne, 2 kolumny w wejściu do chóru oraz portale. Są one bogato zdobione motywami roślinnymi i zwierzęcymi oraz pismem runicznym. Cennym elementem wyposażenia jest okazały XIX-wieczny krucyfiks z lipową figurą Chrystusa wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym. Po obu stronach ołtarza stoją na postumentach kandelabry przedstawiające łabędzia, jako symbol wierności oraz serce, jako symbol miłości. Świece na tych świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów. Budynek sakralny otoczony jest krużgankiem, który izoluje go przed zimnem. Na dziedzińcu kościoła znajduje się pamiątkowe epitafium poświęcone Fryderyce von Reden z jej podobizną w medalionie. Obok stoi rzeźba przedstawiająca wskrzeszenie Łazarza wykonana przez lokalnego artystę. Świątynię otacza zabytkowy cmentarz. Przy kościółku stoi 24 metrowa wieża, podobno chroni ona zabytek przed podmuchami wiatru, który wieje od strony Śnieżki. Została dobudowana znacznie później, ale ładnie uzupełnia sylwetkę świątyni. Przed wejściem znajduje się fontanna, do której turyści mogą wrzucić monetę, wierząc, że powrócą jeszcze do tego miejsca.
Kościół Wang można zwiedzać codziennie od godz. 9.00 do 18.00 – (15.04 – 31.10) od godz. 9.00 do 17.00 – (1.11 – 14.04). W niedziele i święta o godz. 10.00 odprawiane są nabożeństwa. Udział w nich gości spoza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest mile widziany. W soboty możliwe jest wyłączenie części kościoła ze zwiedzania z powodu udzielanych ślubów.