Wałbrzyska Palmiarnia powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę zbudował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis – West, zwanej Daisy , która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. Obiekt znajduje się w północno-wschodniej części miasta, nieopodal rodowej siedziby Hochbergów Zamku Książ, w ówczesnej wiosce Liebichau (dziś Lubiechów).
Lata 1920-1930 (zdj. Aukcje internetowe )
Jest to jeden z najstarszych obiektów tego typu w Polsce, wybudowany w latach 1911–1914 i tu dodajmy od początku swego istnienia był udostępniany zwiedzającym. Inwestycja ta była bardzo kosztowna, pochłonęła astronomiczną sumę 7 milionów marek w złocie. Na powierzchni 1900 metrów kwadratowych, oprócz palmiarni, wzniesiono również cieplarnie, ogrody utrzymane w stylu japońskim, rosarium, ogród owocowo-warzywny i obszar pod uprawę krzewów. Zaraz po zakończeniu prac budowlanych do Lubiechowa sprawdzono ok. 80 gatunków nowych roślin. Centralną częścią obiektu był 15-metrowy budynek, zbudowany z metalu i szkła, w którym zasadzono palmy daktylowe. Całość została otoczona jednokondygnacyjnymi oranżeriami. Na dachu palmiarni utworzono niewielką galeryjkę widokową. Można z niej było podziwiać panoramę okolicy. Najbardziej niezwykły był jednak budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni. Książę sprowadził z Sycylii siedem wagonów kolejowych, wypełnionych zastygłą lawą z wulkanu Etna. Duże kawały tufu wulkanicznego budowniczy rozbijali na mniejsze i tworzyli z nich groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Palmiarnia była źródłem sadzonek krzewów i roślin dla otaczających zamek tarasów i parku. Była ona także dostawcą świeżych warzyw i owoców dla książęcej kuchni. Oczkiem w głowie księżnej pozostawało jednak rosarium. Uprawiano w nim m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach, nazwane Daisy.
Popularne w tej chwili...
Inwestycje budowlane Hochbergów na początku XX wieku – m.in. rozbudowa zamku i budowa Palmiarni – doprowadziły rodzinę do olbrzymich długów i przyczyniły się w latach II Wojny Światowej do odebrania Hochbergom zamku Książ w tym i Palmiarni. Po wojnie obiekt popadł w kompletną ruinę. Dopiero w 2012 roku gmina Wałbrzych odkupiła palmiarnię za kwotę około 2 milionów złotych. Jak mówią włodarze miasta, to był ostatni dzwonek, żeby uratować ten obiekt. Na początek uruchomiono kotłownię, która nie działała. Później udało się pozyskać pieniądze zewnętrzne z polsko-czeskiego funduszu – projektu „ Od tropiku do tropiku” i odrestaurować jedną część Palmiarni. Oczywiście druga część czeka na swoje „5 minut” i swoją szansę rewitalizacji.
Kwiaty w zastygłej lawie z wulkanu Etna
Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, które reprezentują florę z różnych stref klimatycznych i różnych kontynentów. Szczególną uwagę zwracają tu olbrzymie palmy, bogata kolekcja kaktusów, bambusy, eukaliptusy, świerki i sosny z Australii czy rośliny cytrusowe z basenu Morza Śródziemnego. Dodatkowo w jednej z największych palmiarni znajduje się kawiarnia, a między szklarniami jest wewnętrzny ogród, gdzie możemy zobaczyć przeszklony wybieg dla lemurów (Olaf, Tytus i Juliano ) oraz zewnętrzną wystawę drzewek bonsai. Warto również dodać, że kiedyś w palmiarni dwa razy w roku: na wiosnę i wczesną jesienią odbywało się święto kwiatów, które jest organizowane do dzisiaj w Zamku Książ w każdy pierwszy weekend maja jako Festiwal Kwiatów i Sztuki.
Sukulenty
– Nawiguj do palmiarni Mapa Google – Strona www palmiarni – Facebook – Godziny otwarcia – Pn-Pt: 9:00 – 18:00 (kasa DO 17:30) Sob-Nd: 9:00 – 19:00 (Kasa DO 18:30). Godziny otwarcia kas biletowych mogą ulec zmianie podczas imprez organizowanych przez zamek. Warto odwiedzić stronę www i zapoznać się z bieżącymi informacjami.– Zakup biletu – w cenie biletu zakupionego w kasie biletowej w zamku na zwiedzanie komnat zamkowych zawarte jest zwiedzanie palmiarni. Bilet na zwiedzanie palmiarni bez przewodnika ważny jest 12 miesięcy od daty nabycia, więc nie trzeba zwiedzać palmiarni w dniu zwiedzania zamku. Bilet zakupiony na zwiedzanie zamku i palmiarni lub inny bilet łączony należy zachować i okazać w kasie palmiarni.– Bilet można zakupić również online – Palmiarnia znajduje się ok. 2 km od zamku (ok. 25 minut pieszo) na ul. Wrocławskiej 158. Do palmiarni z zamku prowadzi ładnie oznakowana droga, więc nie będzie problemów z trafieniem.– Przy palmiarni znajduje się płatny parking – Nawiguj Mapa Google – Wskazówki dojazdu 1. Wszyscy jadący drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy powinni dojechać do ronda znajdującego się na wjeździe do Wałbrzycha i skręcić w lewo (wejście do Palmiarni znajduje się za zielono-morską żelazną bramą widać ją z ronda). 2. Osoby przejeżdżające przez Wałbrzych w kierunku Wrocławia/Świdnicy/Świebodzic (np. z Kłodzka) powinny skręcić na rondzie przy wyjeździe z Wałbrzycha w prawo. 3. Aby dojechać do palmiarni z zamku należy wrócić na główną drogę (droga krajowa nr 35) i skręcić w prawo, następnie dojechać do ronda, na nim skręcić w lewo (trzeci zjazd).