Wrocławski Pałac Królewski nazywany również Pałacem Spatgenów, od nazwiska jednego z pierwszych jego właścicieli lub zamkiem królów pruskich, usytuowany jest w południowej części historycznego Starego Miasta, przy ulicy Kazimierza Wielkiego, w obszarze zwanym dziś Dzielnicą Czterech Wyznań. Historia budynku sięga początku XVIII wieku, kiedy to niemiecki baron Heinrich Gottfried Spatgen urządził w tym miejscu swój pałac. Po śmierci arystokraty w 1750 roku rezydencję od rodziny zmarłego kupił król pruski z rodu Hohenzollernów – Fryderyk II , który przekształcił ją w jedną z siedzib królewskich, obok Berlina i Królewca. Pałac przeszedł wówczas gruntowną przebudowę. Ale największe przemiany przyniósł dopiero wiek XIX, kiedy to na rozkaz Fryderyka Wilhelma IV znacznie rozbudowano królewski pałac, dodając mu kolejne skrzydło w stylu florenckiego renesansu oraz zmieniając oblicze północnego dziedzińca.
Po I wojnie światowej i ogłoszeniu w Niemczech republiki przekształcono pałac w muzeum. Budynek został jednak dotkliwie doświadczy w czasie II wojny światowej. Całkowicie zniszczone skrzydła: południowe i południowo-zachodnie musiały zostać wyburzone, w latach 60-tych XX wieku. Pozostał jedynie budynek kuchni i zachodni pawilon arkadowy (używany następnie przez towarzystwo kulturalne wrocławskich Greków, potem była to tymczasowa siedziba muzeum etnograficznego). Pozostałe budynki pałacu odbudowano ze zniszczeń wojennych w czasie obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego ze składek na Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy i Kraju.
Popularne w tej chwili...
W ostatnich latach Pałac Królewski wraz ze zrekonstruowanym ogrodem barokowym, przeszedł gruntowną modernizację i został przekształcony w nowoczesne centrum wystawiennicze dla Muzeum Miejskiego i jest jednym z siedmiu jego oddziałów. Główna wystawa stała „1000 lat Wrocławia” , mieści się w korpusie głównym i skrzydle wschodnim pałacu, dokumentuje historię miasta od momentu założenia biskupstwa we Wrocławiu , aż po czasy współczesne. Natomiast skrzydło zachodnie zostało przeznaczone na Galerię Wrocławskiej Sztuki XIX-go i XX wieku, gdzie można podziwiać wybitne malarstwo pejzażowe śląskich artystów. Cała wystawa pałacu prezentuje ponad 3000 eksponatów i pochodzi ze zbiorów polskich i niemieckich kolekcjonerów, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, skarbca katedry św. Jana oraz Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Wśród wystawionych obiektów znajdują się ważne dla miasta dokumenty, narzędzia czy ozdoby, jakimi posługiwali się wrocławianie, a także w/w obrazy i rzeźby.
Na wystawie można podziwiać także wnętrza, które zostały wyposażone w oryginalne przedmioty z minionych epok nawiązujące do dawnych wydarzeń historycznych. Do najciekawszych pokazywanych tu obiektów należą zrekonstruowane komnaty rezydujących tu niegdyś władców. Na kompleks królewskich apartamentów rezydencjonalnych składa się sześć odrestaurowanych pokoi . Pierwszy z nich to zielony pokój rokokowy Fryderyka II Wielkiego . Kolejnym apartamentem tego monarchy jest salon czerwony . Trzeci – żółty pokój to pomieszczenie Fryderyka Wilhelma III , rozstrzygała się w 1813 roku m.in. historia Niemiec. W trakcie wojny przeciw Napoleonowi, król z powodów bezpieczeństwa mieszkał w Pałacu. W tym pokoju napisał słynną odezwę „Do mojego ludu ”. Prawdopodobnie gościł tu też cara Aleksandra I. Do tego pomieszczenia przylega niewielka, utrzymana w tej samej kolorystyce, sypialnia monarchy . Audiencyjny pokój niebieski , to kolejne zrekonstruowane pomieszczenie Fryderyka Wilhelma III i równie ważne dla historii Prus i Wrocławia pomieszczenie. Tu podczas wojny wyzwoleńczej król przyjmował wszystkich dostojników i najważniejszych przywódców wojskowych. Ale chyba jednym z cenniejszych pomieszczeń jest oryginalne barokowe wnętrze tzw. Pokój Beyersdorfów , który został przeniesiony z mieszczańskiej kamienicy Adriana Bögela. Jego wystrój wykonany został przez artystów wrocławskich ok. 1730 roku. Pokój znany jest z największej na Śląsku kolekcji ceramicznych kafli, odznaczających się niebieską kolorystyką. Wnętrze dopełnia wyjątkowa kolekcja porcelany ze słynnych światowych manufaktur.
Strona muzeum – www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl
Instagram – www.instagram.com/city_museum_wroclaw
Adres – Pałac Królewski we Wrocławiu – ul. Kazimierza Wielkiego 35
Godziny otwarcia i cennik – www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl/shop-search
W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny