Paszkówka to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim zaledwie 25 km od centrum Krakowa, około 40 km od Oświęcimia (45 minut jazdy), niedaleko drogi nr 44 Skawina-Zator. Pomimo swego położenia na granicy ziem historycznie przynależnych do Krakowa i Śląska Paszkówka zawsze była związana z królewskim miastem. Wieś w II połowie XIII wieku, należała do możnego rodu rycerskiego Radwanitów . Od wieku XVI, przez kolejne trzy stulecia była własnością zacnego rodu Paszkowskich herbu Zadora. W późniejszych wiekach, Paszkówka przechodziła w ręce: Żydowskich, Pruszczyńskich, Rottermundów . Od II połowy XIX wieku dobra paszkowskie należały do Leonarda Wężyka pochodzącego ze starej rodziny szlacheckiej, używającego herbu Wąż. Dziś Paszkówka znana jest przede wszystkim z ekskluzywnego zespołu hotelowo-parkowego tzw. „Pałacu w Paszkówce”. Zbudowano go w czasie, kiedy największym wydarzeniem w okolicy było otwarcie pierwszej linii kolejowej w Kotlinie Oświęcimskiej, a modny wówczas neogotyk zainspirował ostatniego właściciela do budowy pałacu. Nic jednak nie wiadomo, jak wyglądała pierwsza rezydencja w Paszkówce. Można przypuszczać, że w XV wieku, kiedy posiadłość stanowiła uposażenie kanonii przy katedrze wawelskiej w tym miejscu, co obecny pałac, stał niewielki dwór drewniany. Obok dworu znajdowała się dworska kaplica. Jednak brak informacji na temat wyglądu dworu. Wiadomym jest, że dwór, związany „od zawsze” był z miejscową familią Paszkowskich i nie był zapewne okazałą budowlą. Na planie katastralnym z 1845 roku pojawia się obok zabudowań dodatkowo ogród, którego kształty świadczą o wcześniejszym rozplanowaniu. Dopiero w II połowie XIX wieku, kiedy obszar dworski stał się własnością Rodziny Wężyków, w 1865 roku Leonard Wężyk wraz z żoną Ludwiką z Żelińskich rozpoczął trwającą pięć lat budowę neogotyckiego pałacu i to właśnie im pałac zawdzięcza obecny kształt architektoniczny. Majątek pozostał własnością rodziny Wężyków aż do końca II wojny światowej. Warto w tym miejscu dodać, że wybudowany pałac został zaprojektowany przez jednego ze znanych architektów krakowskich Feliksa Księżarskiego , który był autorem m.in budynku Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie .
Popularne w tej chwili...
Lata powojenne Pałac w Paszkówce na szczęście nie podzielił losu setek innych zabytków i przetrwał okres okupacji w stanie nienaruszonym. Po zakończeniu wojny majątek został odebrany właścicielom w ramach reformy rolnej, a ich dobra zostały rozparcelowane. W swojej historii powojennej przewinęło się przez niego wiele organizacji. Mieściła się m.in. szkoła podstawowa, w latach 1961–1966 ośrodek zdrowia i mieszkania nauczycieli. W 1971 roku budynek został wyremontowany i przeznaczony na Dom Wypoczynkowy Emerytów i Rencistów Spółdzielczości Pracy. Od 1977 roku obiekt był użytkowany przez Biuro Turystyczne „Turysta” jako ośrodek turystyczno-wypoczynkowy „Kasztelanka”. Na najniższej kondygnacji pałacu, przez pewien czas funkcjonowała nawet pieczarkarnia, której działalność wpłynęła nadwyrężając konstrukcję budynku. Z biegiem lat obiekt ulegał coraz większym zniszczeniom i dewastacji, „przechodząc” na własność gminy Brzeźnica. Dopiero w latach 90-tych XX wieku został zakupiony przez Jana i Annę Oleksych, którzy na wzór właścicieli podobnych obiektów zaadaptowali pałac do roli luksusowego hotelu, spełniającego zarówno wymagania ośrodka przeznaczonego dla celów konferencyjnych jak i wypoczynkowych. Taki stan trwa do dziś.
Aleja w parku Pałac w Paszkówce jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Wawelskiego Dzwonu Spiżowego
Architektura i wnętrza pałacowe Architektura obiektu według jednych historyków sztuki mówi, że pałac jest neogotycki, według innych nie mieści się w formalnych granicach tego stylu i z tego powodu określać go należy jako obiekt pseudogotycki. Bardziej wnikliwa analiza zabytku każe upatrywać w nim pewnych wzorców zaczerpniętych z gotyku angielskiego. Szczególny charakter nadają budynkowi wyraźnie zaznaczone ryzality oraz zwieńczona krenelażem ośmioboczna wieża mieszcząca klatkę schodową. Z zewnątrz ozdabiają budynek wieżyczki sterczynowe, gzymsy i fryz oraz dekoracyjny motyw głów pod oknami pierwszego piętra. Nad głównym wejściem znajduje się rzeźbiona tarcza z herbami właścicieli: wężem rodziny Wężyków i ciołkiem rodu Żeleńskich. Całość położona jest w pochodzącym z początku XIX wieku parku o cechach stylu angielskiego. Rosną w nim stare lipy, dęby i graby, niektóre starsze od pałacu. W głębi parku zachowała się dawna piwniczka na wino, wykorzystywana również obecnie. Niestety nie było Mi dane zobaczyć jak wygląda pałac w środku, ponieważ (stan na 06.2022 r.) zakwaterowani w nim byli uchodźcy z Ukrainy i wejście do środka było niemożliwe. Z opisów jakie można znaleźć w przewodnikach wynika, że pałacowe wnętrza prezentują się znakomicie. W holu głównym, zachowało się autentyczne sklepienie krzyżowo-żebrowe wsparte na kamiennych filarach, w którym szerokie, zdobione schody wiodą na piętro pałacu. Dawniej schodami tymi, udawano się do: pokoi właścicieli, biura handlowego, biblioteki, salonu i jadalni. Aktualnie, znajduje się tutaj reprezentacyjny, neorenesansowy, ośmioboczny salon z zachowaną oryginalną dekoracją stropu i ścian, noszący nazwę Sala Lustrzana. Na terenie posiadłości zbudowano też basen i siłownię. Jak opisują właściciele nieruchomości, w hotelu znajdują się m.in. komfortowe komnaty pałacowe wyposażone w oryginalne XIX-wieczne dębowe meble, łoża typu king size lub queen size.
Źródło: Wikipedia.pl, www.paszkowka.pl/historia, www.dnidziedzictwa.pl, „Dwory-Zamki-Pałace” Marta Dvorak 2015, Przewodnik „Dolina Karpia” 2008, Małopolska „Zabytek zadbany” 2008
Wnętrza pałacu panorama 360°