Park Djerba Explore jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Dżerbie. Obiekt ten, znajduje się w centrum turystycznej części miasta Midun. Został otwarty w 2003 roku i znany jest przede wszystkich z farmy krokodyli, ale podzielony jest na kilka stref. Na bezpłatnej, zaraz po wejściu na teren znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Kolejne strefy to obszar płatnej wizyty. Na pierwszej z nich zobaczymy muzeum sztuki islamskiej Lalla Hadria , gdzie w nowoczesnym budynku w 15 pokojach znajduje się duża kolekcja dzieł sztuki i antyków ponad 1000 artefaktów. Kolejny punkt na trasie to typowa dla Dżerby mała zrekonstruowana wioska z lokalnymi domami w tradycyjnym stylu z bielonymi budynkami, warsztatami ceramiki i wytłaczarnią oliwy. I na końcu największa atrakcja parku Djerba Explore, to w/w farma krokodyli . W otoczonych palmami lagunach żyje ok. 400 krokodyli, a oprócz nich jaszczurki i żółwie. Podsumowując odwiedzenie Parku Djerba Explore stanowi niezapomniane przeżycie zwłaszcza dla dzieci, dlatego jeśli już jesteście na tunezyjskiej wyspie Dżerba i macie wolne popołudnie polecam odwiedzić to miejsce.
Strefa bezpłatna
Muzeum sztuki islamskiej Lalla Hadria
W Muzeum Lalla Hadria znajduje się ponad 1000 eksponatów rozmieszczonych na powierzchni 3000 m2 w 15 salach tematycznych. Główne tematy koncentrują się przede wszystkim na lokalnej historii Dżerby i Tunezji, ale prezentowana jest również ogólna sztuka świata arabsko-muzułmańskiego, pokazuje ona wpływ sztuki islamu od basenu Morza Śródziemnego po granice Azji. Na wystawach zobaczymy przede wszystkim wyroby mosiężne, ceramika i stroje tunezyjskie, obrazy, broń, biżuteria; złota, srebrna, bursztynowa czy perłowa oraz kolekcja tkanych dywanów. Prezentowana jest także sztuka perska i osmańska oraz kaligrafia pisma arabskiego używana jako element dekoracyjny.
Popularne w tej chwili...
Tunezyjska wioska „Dziedzictwo”
Po zwiedzeniu muzeum kolejnym punktem na mapie jest wejście do wsi etnograficznej pt. „Dziedzictwo”. Wioska położona jest pod gołym niebem, stylizowana na istniejący niegdyś styl życia. Zobaczymy jak kiedyś żyło się na wyspie. Zwiedzimy dom mieszkalny, wyglądem przypomina małą fortecę, ma architekturę zamkniętą na zewnątrz. W tej konstrukcji, część mieszkalna zorganizowana jest wokół wewnętrznego dziedzińca. Idąc dalej dowiemy się, jak uzyskać oliwę z oliwek i czym tak naprawdę jest oliwa z pierwszego tłoczenia. Możemy zajrzeć do warsztatu garncarskiego, tu zobaczymy jak zwinne palce rzemieślnika formują glinę, możemy też zajrzeć do warsztatu tkackiego. Atrakcją jednak jest pokaz, jak kiedyś pompowano przy pomocy wielbłąda wodę ze studni.
Farma krokodyli
Farma krokodyli to pow. ok. 20 000 m2 i największy tego typu obiekt w całym basenie Morza Śródziemnego i nie ma co ukrywać największa atrakcja parku, która przyciąga większość turystów. W Parku, w małych stawach i basenach zamieszkuje ponad 400 krokodyli nilowych, sprowadzonych z Madagaskaru. Są one hodowane wyłącznie w celach pokazowych, badawczych i rozrodczych, a nie na mięso czy skórę. Cały Park jest pięknie zaprojektowany. Nad stawami zwisają kładki, dzięki którym możemy odkrywać środowisko i sposób życia krokodyli. Dodajmy ścieżki turystyczne i mosty są tak zbudowane, aby krokodyle było widać w całej okazałości i ze wszystkich stron. Stawy mają brzegi porośnięte palmami, papirusami i innymi egzotycznymi roślinami. Brzegi położone wzdłuż trasy zwiedzania są przez cały dzień okupowane przez mnóstwo krokodyli, które spokojnie śpią na słońcu. W kompleksie znajduje się również tropikalna szklarnia pozwala turystom na bliższy kontakt z krokodylami w mroźne zimowe dni. W niej obywa się także karmienie. Karmienie to wyjątkowa okazja i niezapomniany spektakl dla zwiedzających. To także moment rywalizacji miedzy krokodylami. Ale pomimo życia spędzonego w grupie, walki są bardzo rzadkie. W moim przekonaniu, co tu dużo mówić… jedzą leniwie, a nawet niechętnie. Niektóre nie reagują na jedzenie, inne zamrażają kawałek mięsa w paszczy, a niektóre kawałki mięsa z kośćmi pozostają nietknięte obok krokodyli. Warto również dodać, że krokodyle to nie jedyna atrakcja, inne gady również zamieszkują w Explorer Parku, zobaczymy m.in. żółwia, węża, czy jaszczurki.
Źródło: www.djerbaexplore.com, Wikipedia
Informacje praktyczne
Jeśli chcesz mieć kontakt z Polską zainstaluj kartę eSIM od Arialo
Park otwarty jest codziennie. Godziny otwarcia zależą od pory roku: Farmę krokodyli, Muzeum „Lella Hadria” można zwiedzać od czerwca do końca września w godzinach od 9:00 do 20:00, od października do końca maja, w godzinach od 9:00 do 18:00. Park „Djerba Explore” jest otwarty latem od 9:00 do 02:00, zimą od 9:00 do 20:00. Karmienie krokodyli o godzinie 17:00.
Pamiętajmy jednak, że godziny zwiedzania, opłaty za wstęp i czas karmienia krokodyli mogą ulec zmianie! Sprawdź przed wyjazdem! TUTAJ
Jest możliwość wynajęcia przewodnika, jednak lepiej zwiedzać na własną rękę, tak jest taniej i ciekawiej, a czas na spacer po Parku w tym wykonaniu nie jest ograniczony.
Opłata za wstęp: – Wstęp do pierwszej strefy czyli do sklepów z pamiątkami i kawiarni jest bezpłatny – Wstęp na farmę krokodyli, muzeum „Lella Hadria” wynosi 20 dinarów (TND), dzieci od 2 do 12 lat – 12 TND.
Mapka zwiedzania