Zwiedzanie muzeów w Krakowie to chyba najlepszy sposób na poznanie czasów świetności i burzliwych dziejów miasta. Kraków zdecydowanie wygrywa w „muzealnej grze” jeśli byśmy taką stworzyli i raczej specjalnie nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę jego długą i bogatą historię. Oprócz sztandarowych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, mam na myśli Wawel , Katedra Wawelska czy Kościół Mariacki, na pewno warto zajrzeć do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego . Ogólnie Uniwersytet Jagielloński składa się z kilkunastu kampusów w całym Krakowie, ale centrum starego kampusu znajduje się zaledwie kilka minut od południowo-zachodniego narożnika rynku, na rogu ulicy św. Anny i Jagiellońskiej . W tej okolicy znajduje się Collegium Maius – najstarszy budynek uczelni, w którym mieści się w/w Muzeum Uniwersyteckie, sąsiadujący z nim Ogród Profesorski oraz gotyckie Collegium Novum, obok którego stoi pomnik Kopernika.
Dziedziniec Collegium Maius Collegium Novum
Ten najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego i jeden z najstarszych w Krakowie – Collegium Maius , został zbudowany jako główny kampus uniwersytetu pod koniec XIV wieku. W owym czasie Król Władysław Jagiełło przekazał Uniwersytetowi kamienicę zakupioną od ławnika krakowskiego Piotra Gerhardsdorfa (Gersdorfa). Jej ślady zachowały się w fundamentach i w narożniku budynku od strony ul. Jagiellońskiej i dziedzińca. Warto w tym miejscu dodać, że sam uniwersytet został założony wcześniej, przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku jako Akademia Krakowska i jest najstarszym uniwersytetem w Polsce, a drugim w tej części Europy zaraz po Uniwersytecie Karola w Pradze ( 1348 rok). Wśród licznych wybitnych absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego można wymienić; astronoma Mikołaja Kopernika, Karola Wojtyłę , późniejszego papieża Jana Pawła II, Jana Długosza, Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Jana III Sobieskiego czy noblistkę Wisławę Szymborską .
Popularne w tej chwili...
W ciągu całego XV wieku kolegium rozrastało się poprzez zakup sąsiednich domów i dobudowę kilku innych. Po pożarach w latach 1462 i 1492 połączono je w całość, tworząc równocześnie zachowany do dziś arkadowy dziedziniec otoczony krużgankami. Z dziedzińca prowadzą schody zwane „profesorskimi” dojdziemy nimi na ganek pierwszego piętra. Na parterze znajdowały się lektoria, czyli sale wykładowe. Na pierwszym piętrze znajdowała się; Biblioteka, Izba Wspólna profesorów, skarbiec oraz lektorium teologów (dzisiejsza Aula). Taki stan trwał aż do mniej więcej połowy XIX wieku. Dopiero przeprowadzona w latach 1840-1870 przebudowa Collegium Maius w stylu neogotyckim wraz z przeznaczeniem budynku na siedzibę Biblioteki Jagiellońskiej, całkowicie zmieniły jego wygląd.
Dramatycznym okresem w historii uniwersytetu była II wojna światowa. W 1939 roku naziści, pod pretekstem wykładu, zgromadzili profesorów w Collegium Novum, a następnie aresztowali i wysłali do obozu koncentracyjnego. Uczelnia została zamknięta, a jej wyposażenie zniszczono, zdemontowano lub wywieziono do Niemiec.
Opuszczenie Collegium Maius przez Bibliotekę Jagiellońską w 1940 roku umożliwiło przeprowadzenie w latach 1949–1964 kompleksowego odnowienia budynku i przywróceniem oryginalnego wyglądu sprzed 1840 roku. Wówczas też Collegium Maius zostało przeznaczone na siedzibę Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, do którego przekazano dawne zbiory uniwersyteckie. W Muzeum UJ na stałą część ekspozycji składają się zabytkowe wnętrza, takie jak Libraria (biblioteka), Stuba Communis (dawna jadalnia), skarbiec, pokoje profesorskie i Aula (zawierająca cenny zbiór malarstwa). Również interaktywna wystawa pt. Dawne i najnowsze nauki, jest dostępna przez cały czas.
Kolekcja instrumentów naukowych w Muzeum UJ liczy ponad 2000 pozycji. Najcenniejszym eksponatem jest globus jagielloński z około 1508 roku, na którym po raz pierwszy zaznaczono Amerykę. Zbiór malarstwa liczy ponad 1400 obrazów – najstarszy z nich pochodzi z końca XV wieku. Muzeum posiada bogatą kolekcję rzeźb, liczącą ok. 5000 rycin, akwareli i rysunków artystów polskich i zagranicznych od XV do XXI wieku. Wnętrza pełnią również funkcje reprezentacyjne; są tu organizowane konferencje naukowe posiedzenia senatu UJ, a także spotkania z wybitnymi gośćmi.
Jednak wyjątkową atrakcją gromadzącą tłumy ludzi na dziedzińcu jest zegar (patrz filmik poniżej ), z którego co dwie godziny między 09:00 a 17:00, przy dźwiękach muzyki, wokół zegara porusza się pochód osób związanych z dziejami Uniwersytetu Jagiellońskiego. W orszaku znajdują się figury przedstawiające: królową Jadwigę, króla Władysława Jagiełłę, Jana z Kęt, Hugona Kołłątaja oraz Stanisława ze Skalbmierza.
Źródło: Wikipedia.pl, Kraków „Przewodnik po symbolach, zabytkach i atrakcjach, maius.uj.edu.pl
VIDEO
Zegar na dziedzińcu muzeum
Informacje praktyczne