Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu to skansen regionalny prezentujący architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. W żadnym innym muzeum w Polsce nie zobaczymy takiego bogactwa kultur, od Lachów Sądeckich , przez Górali Sądeckich, Podgórzan po Łemków Sądeckich, Niemców Galicyjskich, Żydów i Cyganów Karpackich . Historycznie wszystko jest zasługą XVIII i XIX-wiecznej polityki Habsburgów, pod których panowaniem znajdowały się wówczas te tereny (Galicja). Po początkowym okresie germanizacji, od drugiej połowy XIX wieku, Galicja jako Królestwo Galicji wchodzące w skład Monarchii Habsburgów, Cesarstwa Austriackiego i Austro-Węgier było autonomiczną prowincją z własnym sejmem krajowym i rządem, a rozciągało się od Oświęcimia aż za Lwów. Cesarz Franciszek Józef z rodu Habsburgów prowadził wówczas politykę, która nie tylko nie zwalczała etnicznej, narodowej i religijnej różnorodności, lecz przeciwnie – wspierała ich rozwój i niezależność.
Obecnie Sądecki Park Etnograficzny, którego początki sięgają połowy lat 60-tych XX wieku usytuowany jest na obszarze blisko 21 ha. Jest największym muzeum skansenowskim na wolnym powietrzu w Małopolsce. Zaprojektowany został tak, aby jak najwierniej przypominał krajobraz dawnej wsi sądeckiej. Niemal wszystkie zabudowania są oryginalne. Warto dodać, że budynki były rozbierane w macierzystych wsiach, przenoszone, zakonserwowane i na nowo zmontowane w skansenie.
Popularne w tej chwili...
Otoczenie każdej zagrody jest zgodne z miejscową tradycją. Są tu ogródki kwiatowe, zielarskie, warzywniki, uprawy polowe, sady, odpowiednio dobrana wysoka i niska zieleń przyzagrodowa, stoją studnie, poidła, ule. Podwórza i zagrody otoczono starodawnymi płotami, uzupełniono kapliczkami, krzyżami przydrożnymi. Projekt uwzględnia podział terenu ekspozycyjnego na sektory, prezentujące budownictwo poszczególnych grup etnograficznych. Na samym początku zwiedzania odtworzono zabudowę kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych, a na skraju lasu małe osiedle cygańskie. Niedaleko zabudowy niemieckiej jest także sektor przemysłu wiejskiego z młynem i dwoma tartakami napędzanymi siłą wody. W centralnym punkcie skansenu usytuowano siedemnastowieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, wraz z aleją dojazdową i parkiem dworskim oraz położonym w jego sąsiedztwie zespołem gospodarczym. Całość uzupełniają zagrody chłopskie, szkoła, oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki. Wiedzę o tradycji regionu wzbogacają tematyczne wystawy etnograficzne.
Dwór szlachecki
Informacje praktyczne
Oficjalna strona internetowa -> zobacz
Facebook najświeższe informacje -> zobacz
Wejście i parking znajduje się od ul. Lwowskiej 226 przez Miasteczko Galicyjskie. Bilet do skansenu należy nabyć w kasie Miasteczka. Tam też znajduje się duży bezpłatny parking dla samochodów. Nawiguj Mapy Google
Wstęp jest płatny. Dzień wolny od opłat za wstęp to wtorek.
Godziny otwarcia i ceny biletów -> zobacz
Możliwość pobrania audio przewodnika na urządzenia mobilne. Warto pobrać zwiedzanie jest zdecydowanie ciekawsze. -> zobacz
Mapa Sądeckiego Parku Etnograficznego z Miasteczkiem Galicyjskim. Dostaniemy ją kupujac bilet w kasie. -> zobacz