Błogocice dawniej wieś, a od 1923 roku południowa część miasta Cieszyna . Po raz pierwszy wieś wzmiankowana była w 1442 roku, zaś w roku 1447 roku wspomniany jest, będący własnością cieszyńskich książąt piastowskich folwark książęcy. W pierwszej połowie XVI wieku wieś trafiła w ręce rodziny Mitmayerów i to oni najprawdopodobniej wystawili położony na niewielkim wzniesieniu, nad korytem rzeczki Puńcówki, spory dwór z murowaną, mieszkalną wieżą, w której do dziś zachowały się renesansowe, architektoniczne relikty.
Zdjęcia z książki M. Makowskiego ” Szlacheckie siedziby na Śląsku Cieszyńskim”
W kolejnych latach i wiekach dwór zmieniał swoich właścicieli, przechodząc sukcesywnie z rąk do rąk właścicieli Błogocic, m.in. Sobków , Marklowskich, Lechnitich, Spensów , które w mniejszym lub większym stopniu dokonywały jego remontów i przebudowywały obiekt wg własnych upodobań. W końcu XVII wieku dwór z powrotem stał się własnością cieszyńskich książąt, tym razem z dynastii habsburskiej. W 1789 roku we dworze tymczasowo mieszkały nawet siostry elżbietanki, gdy ich klasztor przy cieszyńskim rynku spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w 1789 roku. W 1797 roku Błogocice weszły w skład dóbr Komory Cieszyńskiej, a trzy lata później w 1800 roku z inicjatywy jednego z najważniejszych przedsiębiorców w monarchii habsburskiej, barona Wilhelma von Mundy założono we dworze oraz pobliskim folwarku i młynie przędzalnię z wałkownią sukna. Na początku XX wieku (1906 roku) arcyksiążę Fryderyk zamienił tę posiadłość na inną z Pawłem Stonawskim , tym samym dwór w Błogocicach przestał należeć do Habsburgów. Stonawski przebudował obiekt na styl wiedeński i aż do lat 80-tych XX wieku posiadłość należała do tej rodziny. Dzisiejszy dwór po ostatniej przebudowie i swoim usytuowaniu na wzgórzu robi wrażenie niewielkiego, malowniczego zamku obronnego, stąd zapewne nazwa „Zameczek w Błogocicach „. Należy do osoby prywatnej i nie jest udostępniony do zwiedzania, można go podziwiać jedynie z zewnątrz , choć jeszcze kilkanaście lat temu, o czym warto wspomnieć mieścił stylową restaurację „Liberum Veto”, która jednak została zamknięta. Organizowane były w nim także wystawy obrazów i rzeźb.
Popularne w tej chwili...
Figura św. Jana Nepomucena z Błogocic
Koniecznie trzeba zamieścić parę zdań o stojącej od prawie 300 lat pod błogocickim „zameczkiem” figurze patrona Jezuitów, Pragi, spowiedników, dobrej sławy, tonących, a także mostów – Św. Jana Nepomucena. Późnobarokowa figura została ufundowana w 1729 roku przez Jana Antoniego de Lechniti von Friedenburg jednego z właścicieli posiadłości, choć nie wiadomo kto ją wykonał. Całą kompozycję rzeźbiarską zrealizowano z piaskowca, na jej cokole znajduje się inskrypcja z chronostychem (tłum. przeróżne sposoby zapisu dat), a powyżej tablica z herbem fundatora, zaś po bokach ozdobiona jest girlandami kwiatów i owoców. Sama postać, Jana Nepomucena jest w sutannie i komży, z kapłańskim biretem na głowie. Prawą ręką podtrzymuje spory krucyfiks, w lewej trzyma sporządzoną z blachy gałązkę palmy – symbol męczeństwa. Podobnie z blachy wykonana została aureola wokół głowy, z pięcioma gwiazdami atrybutami świętego nawiązującymi do legendy jego martyrologii. Takie wykonanie, według znawców stawia figurę św. Jana Nepomucena w rzędzie jednych z najlepszych przykładów późnobarokowej rzeźby kamiennej na Śląsku Cieszyńskim .
Źródło: Fragmenty z opisu książki Mariusza Makowskiego tytuł artykułu: „Figura św. Jana Nepomucena z Błogocic i jej fundator Jan Antoni Lechniti von Fridenburg” (str. 20-26)