Międzygórze – alpejska wioska królowej Marianny
Międzygórze to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim u podnóża masywu górskiego Śnieżnik. Pomimo zawirowań historii Międzygórze do dzisiaj zachowało cechy zarówno szesnastowiecznej górskiej wioski, jak i dziewiętnastowiecznego kurortu. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że Międzygórze odżywa. Wille i pensjonaty, niegdyś umierające, przeszły do rąk prywatnych właścicieli. W okolicy powstało wiele dostępnych miejsc noclegowych, domów wczasowych wkomponowanych w fantastyczne, górskie krajobrazy.
W drodze na Śnieżnik
Jednak to co wyróżnia tę niewielką miejscowość, to przykłady zabudowy w stylu szwajcarskim oraz jeden z najsłynniejszych sudeckich wodospadów – Wodospad Wilczki. Dzięki tym licznym walorom zarówno przyrodniczym jak i małej architektury jest coraz częściej odwiedzane przez turystów krajowych i zagranicznych.
Wodospad Wilczki – położenie
Wodospad Wilczki, nazywany dawniej Wodogrzmotami Żeromskiego znajduje się na rzece Wilczka w Masywie Śnieżnika na wysokości ok. 570 m n.p.m. w miejscowości Międzygórze, około 25 km na południe od Kłodzka w województwie dolnośląskim. Wysokość wodospadu wynosi 22 metry. Jest to drugi co do wielkości wodospad w polskich Sudetach, zaraz po Wodospadzie Kamieńczyka. Watro w tym miejscu dodać, że przed wielką powodzią w 1997 roku jego wysokość wynosiła 27 metrów. Pod naporem dużej ilości wody powódź spowodowała osunięcie progu wodospadu w dół. Jak się później okazało, sztucznego progu, o którym wiedziano że jest, ale nikt nie przypuszczał, że jest aż tak wysoki. Wtedy to właśnie wodospad skrócił się o 5 metrów, przez co stał się jak już w/w drugim co do wielkości wodospadem Dolnego Śląska.
Popularne w tej chwili...
Wodospad Wilczki Potok Wilczka
Potok Wilczka, Wodospad Wilczki historycznie
Na początek koniecznie trzeba napisać parę zdań na temat samego potoku Wilczka. Jak powszechnie wiadomo, wiekszość rzek ma swoje źródło w górach. Tak jest też i w tym przypadku. Potok Wilczka, bierze swój początek od źródła na Hali pod Śnieżnikiem na południowo-zachodnim stoku Śnieżnika, na wysokości ok. 1155 m n.p.m., poniżej Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”. W stronę Międzygórza, powyżej wodospadu płynie stromą, głęboko wciętą doliną. Po drodze zbiera kilka mniejszych dopływów. Sam wodospad powstał na linii uskoku tektonicznego, gdzie rzeka spada z progu skalnego o szerokości ok. 3 m do niewielkiego jeziorka (inaczej kotła) i dalej płynie wąskim wąwozem zwanym kanionem amerykańskim, którego pionowe skały osiągają nawet 25 metrów. Historycznie Wodospad Wilczki znany był już w pierwszej połowie XVIII wieku, a w końcu XVIII wieku był już bardzo popularną atrakcją wycieczek z takich kurortów jak Lądek i Długopole Zdrój. Działali tu przewodnicy, którzy oprowadzali wycieczki z turystami do wodospadu. W XIX wieku wybudowano schody, poręcze i kładki z dojściami na punkty widokowe oraz na dno wąwozu, a za zwiedzanie wodospadu pobierano opłatę. Za czasów królewny Marianny Orańskiej powyżej wodospadu powstał mały park z fontanną, a otoczenie urządzono w stylu romantycznego ogrodu. Niestety po dawnym założeniu parkowym do dziś nie przetrwały żadne ślady.
Wodospad i okolica obecnie
Obecnie Wodospad i jego okolica również stanowi jedną z największych atrakcji Międzygórza, z tą różnicą, że zwiedzanie jest darmowe. Dla zwiedzających ponad wodospadem przerzucony jest stalowy mostek, wokół wyznaczono ścieżki oraz schodki prowadzące do tarasów widokowych, tak by można było oglądać wodospad i wąwóz z każdej strony, a wszystko zabezpieczone jest barierkami. U wejścia do rezerwatu, kilkadziesiąt metrów od wodospadu, znajduje się „Dom Nad Wodospadem” z częścią gastronomiczną, hotelową i parkingiem. Rejon wodospadu jest także dobrze zagospodarowany turystycznie. Od 1958 roku otoczenie wodospadu objęto ochroną, utworzono niewielki rezerwat przyrody. Stąd prowadzą szlaki turystyczne na Śnieżnik oraz w inne szczyty masywu. Na jego terenie znajdziemy dwie ścieżki przyrodnicze. Pierwsza zaczyna się przy samym wodospadzie i opisuje, napotykane na trasie prowadzącej częściowo czerwonym szlakiem turystycznym, obiekty przyrody ożywionej i nieożywionej. Druga ścieżka znajduje się na zejściu ze szlaku czerwonego w stronę zapory wodnej. Jak podają przewodniki warto zobaczyć wodospad zarówno latem jak i zimą, kiedy dookoła kaskady tworzą się efektowne lodospady.
Źródło: Sudecki Informator Turystyczny, REZERWATY PRZYRODY województwa dolnośląskiego 2017r. str. 140, Słownik geografii turystycznej Sudetów
Dom Nad Wodospadem
Informacje praktyczne
Wstęp na ścieżki wokół wodospadu są bezpłatne.
Wodospad Wilczki znajduje się przy drodze wjazdowej do Międzygórza Nawiguj Mapa Google
Pierwszy parking dla samochodów znajduje się zaraz przed wejściem do parku, przy „Domu Nad Wodospadem” około 200 metrów do wodospadu Nawiguj Mapy Google . Drugi płatny oddalony jest o 10 minut pieszo do wodospadu (700 metrów) Nawiguj Mapy Google
Wodospad nie jest dostępny dla osób z wózkami dziecięcymi czy wózkami inwalidzkimi ze względu na dużą liczbę schodów.