Zakynthos położenie i pochodzenie nazwy
Zakynthos (znana również pod nazwą Zante ) to wyspa położona na Morzu Jońskim, na zachód od Grecji kontynentalnej. Jest trzecia co do wielkości w archipelagu Wysp Jońskich. Odległość z Aten do Zakynthos w linii prostej wynosi około 240 kilometrów. Grecja posiada w sumie siedem większych wysp na morzu Jońskim, które rozciągający się wzdłuż jej zachodnich wybrzeży, a Zakynthos jest z nich najsłynniejszą, choć inne pobliskie wyspy, takie jak Kefalonia , Korfu czy Itaka, również są bardzo malownicze i warte odwiedzenia.Nazwa wyspy Zakynthos według mitologii i pism Homera została nadana na cześć Zakynthosa, wnuka Zeusa i Elektry oraz syna Dardanosa , założyciela Troi. Zakynthos urodził się we Frygii popłynął na Zakynthos w 1500 roku p.n.e., gdzie zajął wyspę i nadał jej swoje imię. To tylko mitologia ale większość historyków jest zgodna co do tego, że wyspa została po raz pierwszy zamieszkana w 1500 roku p.n.e. Mniej więcej w tym czasie na wyspie zbudowano akropol i powstały monety.
Historia wyspy w pigułce
Historia Zakynthos jest długa i złożona, więc nie ma sensu jej w całości opisywać. Większość historyków zgadza się, że wyspa została zamieszkana po raz pierwszy w 1500 roku p.n.e. Według Homera wchodziła w skład państwa Odyseusza. W średniowieczu była częścią Cesarstwa Bizantyjskiego. Od 1185 roku władzę nad wyspą sprawowało wchodzące w skład Królestwa Sycylii niewielkie Hrabstwo Kefalenii i rządzący nim od 1357 roku ród Tocco. W 1479 roku Zakintos zostało zdobyte przez Turcję, która w 1484 roku przekazała ją Republice Weneckiej. W 1797 roku po upadku Republiki Weneckiej, wyspa znalazła się pod kontrolą Republiki Francuskiej. Francuzi jednak wkrótce zostali wyparci przez siły Imperium Osmańskiego. W latach 1800–1807 wyspa była częścią greckiej Republiki Siedmiu Wysp pod protektoratem tureckim. Od 1807 roku przeszła ponownie pod władzę francuską na mocy traktatu tylżyckiego. 2 października 1809 roku flota brytyjska odniosła zwycięstwo nad Francuzami w bitwie pod Zakintos i opanowała wyspę. W latach 1815–1864 wchodziła w skład znajdującego się pod brytyjskim protektoratem państwa określanego jako Zjednoczone Kraje Wysp Jońskich. Państwo to, zostało zlikwidowane w 1864 roku na mocy porozumienia londyńskiego (brytyjsko-francusko-grecko-rosyjskiego), które przekazało władzę nad tym terytorium Grecji. W kwietniu 1941 roku wyspę zajęły wojska włoskie, a po kapitulacji rządu włoskiego wobec aliantów we wrześniu 1943 roku, jej okupację rozpoczęły Niemcy. Grecy odzyskali wyspę we wrześniu 1944 roku.
Popularne w tej chwili...
Miasto Zakynthos na ikonie autorstwa Nikolaosa Kalergisa 1732r.
W 1953 roku, bardzo długie, trwające dokładnie 58 sekund i silne trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera nawiedziło Zakynthos niszcząc je praktycznie w 95 procentach. Trudno sobie wyobrazić, że budynki które przetrwały ponad 2000 lat zabrało to jedno trzęsienie ziemi. Zostały tylko trzy zabytkowe budynki – Katedra św. Dionizosa, kościół pod wezwaniem św. Mikołaja i siedziba Narodowego Banku. Dziś miasto podniosło się po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi. Obecnie Wyspa Zakynthos stała się bardzo popularnym i nie boję się tego napisać zatłoczonym letnim celem turystycznych wakacji w Grecji, ale mimo wszystko nadal warto ją odwiedzić. Większość turystów odwiedzających tą grecką wyspę przybywa tam, po to aby odpocząć, cieszyć się słońcem i pięknymi błękitnymi wodami Morza Jońskiego. Choć przyznać trzeba, że wyspa ma do zaoferowania coś dla każdego rodzaju podróżnika, niezależnie od tego, czy szuka historii, relaksu, przygody czy tętniącego nocnego życia.
Wenecka Wieża Strażnicza
Mała wenecka Wieża Strażnicza na plaży wioski Kypseli. Jedna z niewielu jakie pozostały na wybrzeżach Wysp Jońskich. Została zbudowana przez Wenecjan za rządów weneckiego gubernatora Claudio Gherardiniego, który piastował to stanowisko w latach 1768-1770. Wieże mają bardzo specyficzny kształt: małe wymiary, mocne kamienne ściany z dachem w kształcie kwadratowej piramidy. Nawiguj Mapy Google
Powody, dla których warto odwiedzić Zakynthos
Poniżej przedstawiam kilka najbardziej popularnych miejsc do odwiedzenia, które pozwolą nam poznać historię tej greckiej wyspy. Zwiedzanie najlepiej zacząć od miasta, które nazywa się tak jak cała wyspa – Zakynthos, to chyba obowiązkowy punkt zwiedzania. Miasto Zante, bo tak też jest nazywane Zakytnthos jest stolicą i centrum handlowym całej wyspy. Chociaż jest to najbardziej popularne miejsce dla turystów, nie jest to miejsce na plażowanie, ale raczej tętniące życiem miasto portowe. Znajdziemy tu mnóstwo hoteli, sklepików, wspaniałych restauracji z lokalną kuchnią czy kościołów, a także kilka otwartych placów i parków. Dodatkowo miasto Zakythos jest doskonałym węzłem komunikacyjnym do zwiedzania reszty wyspy np. wynajętym samochodem. Jeśli nie lubimy prowadzić samochodu, można skorzystać z greckiego transportu publicznego. Po wyspie kursują lokalne autobusy, można również wynająć lokalną firmę przewozową, która w swej ofercie ma gotowe pakiety wycieczek. Wycieczki te zazwyczaj obejmują bezpłatny odbiór i dowóz do hotelu z większości popularnych miejsc na Zakynthos. Sama stolica to jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania ta wyjątkowa wyspa Jońska. Zakynthos charakteryzuje się stromymi wapiennymi klifami, dlatego linia brzegowa wyspy jest pełna jaskiń morskich, pieknych plaż i innych ciekawych miejsc, które można zobaczyć i dostać się jedynie podczas rejsu łodzią, dlatego warto również wybrać rejsy statkiem lub łodzią. Jeśli będziemy mieć szczęście, podczas takiego rejsu można zobaczyć żółwie morskie Caretta caretta, dodajmy to wyjątkowe zwierzę morskie jest wizytówką Zakynthos. W tym wypadku również jest mnóstwo firm organizujących takie wypady. Tak więc niezależnie od tego, czy planujemy spędzić cały swój czas na zwiedzanie, czy szukamy spokojnego wypoczynku we dwoje, szalonych wakacji z przyjaciółmi, czy też odrobiny relaksu i dobrej zabawy, Zakynthos może nam to zaoferować i warto tu wpaść.
Co warto zobaczyć na wyspie Zakytnhos
Zakynthos — stolica wyspy Zakynthos
Port i promenada w Zakynthos Port w mieście Zakynthos jest głównym portem wyspy choć jest mnóstwo innych małych portów na wyspie. Można tu zobaczyć całą gamę łodzi, od promów pasażerskich z kontynentu greckiego, luksusowe jachty, aż po małe łodzie rybackie. Stąd odbywają się także rejsy do głównych atrakcji wyspy. Ze względu na swoje położenie w samym sercu stolicy, w pobliżu znajduje się mnóstwo obiektów takich jak restauracje, bary i hotele. Przy porcie znajduje się również promenada o długości 1,5 km, która biegnie wzdłuż portu od klasztoru Strofades do Kościoła św. Dionizosa w Molos. Warto odwiedzić to miejsce w południe lub wieczorem, aby zobaczyć światła miasta odbijające się w wodzie.
Kościół św. Dionizosa (Agios Dionisios Church) Kościół znajduje się kilka kroków od portu. Poświęcony jest św. Dionizosowi patronowi wyspy. Jest to największy kościół na wyspie i miejsce o wielkim znaczeniu kultowym dla mieszkańców. Pierwszą świątynię ku czci świętego zbudowano w XVIII wieku, jednak w 1893 roku świątynia została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Prace budowlane nad kościołem w obecnym kształcie rozpoczęły się w 1925 roku i trwały 23 lata. Pozostał nienaruszony podczas niszczycielskiego trzęsienia ziemi w 1953 roku dzięki swojej mocnej konstrukcji, a miejscowi uznali to za cud. Kościół jest trójnawową bazyliką, a jej dach podtrzymują kolumny korynckie. Na zewnątrz kościoła uwagę przykuwa 40-metrowa dzwonnica, będąca wizytówką portu. Eksperci budynek porównują do bazyliki św. Marka w Wenecji. Kościół jest częścią kompleksu budynków klasztoru Dionizosa wraz z celami i budynkiem, w którym mieści się muzeum kościelne. Wewnątrz kościoła można zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, m.in; ikony, malowidła ścienne przedstawiające sceny z życia świętego, imponujący ołtarz, witraże i złote żyrandole. Dodatkowo zmumifikowane relikwie świętego przechowywane są wewnątrz kościoła w posrebrzanym relikwiarzu.
Główna ulica Alexandra Romy Jeśli spacery po ulicach miasta i zwiedzanie niezliczonych sklepów to jedno z ulubionych naszych zajęć, to odwiedzenie ulicy Aleksandro Roma będzie dobrym wyborem. Aleksandro Roma to główna ulica handlowa. Odchodząca w lewo od placu św. Marka, biegnie równolegle do portu i jest w większości deptakiem, niedozwolonym dla ruchu samochodów. Oprócz mnóstwa sklepów z pamiątkami znajdziemy tu wiele różnych restauracji, kawiarni, budki z lodami i bary szybkiej obsługi z przekąskami. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Plac Dionizosa Solomosa (Solomos Square) To najważniejszy plac w mieście Zakynthos i zarazem ulubione miejsce wieczornych spotkań mieszkańców. Plac został utworzony przez stopniowe nasypy utworzone przez morze. Dziś odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych i festiwali. Jest otoczony przez jedne z najważniejszych budynków wyspy, w tym Muzeum Zakynthos, Ratusz, Narodowy Bank i kościół św. Mikołaja z Mola. Na placu Salomos znajdują się wiele pomników ważnych postaci związanych z wyspą w tym: pomnik Poety Narodowego Dionizosa Solomosa, popiersie kompozytora Paula Kamera i Statua Wolności.
Muzeum Bizantyjskie Neoklasycystyczny budynek muzeum znajduje się przy placu Dionizosa Solomosa. Pierwsze muzeum założono w 1908 roku, jednak podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku budowla zawaliła się i trzeba było ją odbudować. Budowę ukończono w 1959 roku, a oficjalne otwarcie muzeum odbyło się w 1960 roku. Zbiory muzeum eksponowane są w siedmiu salach, dwóch na parterze i pięciu na pierwszym piętrze, a liczne znaleziska archeologiczne przechowywane są w magazynach. Muzeum zawiera kolekcję ikon bizantyjskich, rzeźb w drewnie i serię fresków z XV, XVI i XVII wieku. Znajdziemy także obrazy, stroje kościelne oraz zdjęcia Zakynthos z przed trzęsienia ziemi.
Kościół św. Mikołaja z Molos (Church of Agios Nikolaos Molos) Kościół św. Mikołaja z Molos znajduje się po południowej stronie placu Solomos. Jest najstarszym weneckim budynkiem na placu i jedynym z kilku, który przetrwał silne trzęsienie ziemi w 1953 roku. Zbudowany został w drugiej połowie XVI wieku. Kościół jest jednonawową świątynią z piętrową dzwonnicą. Początkowo stał na niewielkiej wysepce, która z czasem została przyłączona do portowego nabrzeża. Wnętrze pokryte jest freskami z XVI wieku. W kościele przechowywane są szaty mnicha Dionizosa, który wykonywał malowidła, oprócz tego podziwiać można złotą ikonografię i wizerunki greckich prawosławnych świętych.
Plac Świętego Marka (Markos Square) Plac Świętego Marka wraz z Placem Dionizosa Solomosa to dwa najważniejsze place na wyspie. To właśnie tutaj, na placu Świętego Marka, miały miejsce wydarzenia o wielkim znaczeniu historycznym. Dziś plac tętni życiem szczególnie wieczorem, a w sezonie turystycznym niemal cały zastawiony jest stolikami barów, kawiarni i restauracji.
Muzeum Salomosa (Museum of D. Solomos) Pierwsza koncepcja utworzenia Muzeum Solomosa została zaproponowana w 1903 roku, kiedy to rękopisy narodowego poety zostały przekazane na rzecz utworzenia muzeum dla uczczenia stulecia urodzin Solomosa. Muzeum Solomosa i wybitnych osobistości Zakynthos zostało jednak zbudowane po trzęsieniach ziemi w 1953 roku przy Placu Świętego Marka, na działce podarowanej przez Święty Kościół Metropolitalny Zakynthos, przy wsparciu finansowym państwa oraz różnych instytucji i osób prywatnych. Budynek muzeum funkcjonuje od 24 sierpnia 1966 roku. Na parterze znajduje się Mauzoleum, w którym od 1968 roku znajdują się szczątki dwóch poetów narodowych Dionizjosa Solomosa i Andreasa Kalvosa oraz żony Kalvosa. W pomieszczeniach eksponowane są ikony z XVII-XVIII wieku, portrety wybitnych osobistości Zakynthos, popiersia z brązu biskupów, meble z epoki, instrumenty muzyczne, ceramika, rzeźby w drewnie, monety, tradycyjne rękodzieło, biżuteria, ryciny, rysunki, fotografie i herby. Spośród całego bogactwa materiałów archiwalnych najważniejsze są rękopisy Dionysiosa Solomosa. Warto dodać, że Ateńska Akademia przyznała Muzeum nagrodę w 1978 roku za swoją działalność, a w 2000 roku muzeum zostało zgłoszone jako laureat Nagrody Europejskiego Muzeum Roku.
Prawosławny Kościół Metropolitalny św. Mikołaja Kościół znajduje się w centralnej części miasta Zakynthos, w pobliżu placu Świętego Marka. Chociaż architektonicznie nie cieszy się dużym zainteresowaniem odwiedzających, ani nie zajmuje tak eksponowanej pozycji, jak inne świątynie miasta, warto go odwiedzić. Z biegiem czasu odegrał kluczową rolę w kulcie prawosławnym chrześcijan wyspy. Nie wiadomo, kiedy świątynię zbudowano po raz pierwszy, ani od kiedy nosi imię świętego. Wiadomo natomiast, że w 1492 roku szlachcic Dimitrios Amiralis odnowił zamek i kościół, który do tej pory był w ruinie. Zatem przypuszcza się, że świątynia została przebudowana w końcu XV wieku, nie można jednak stwierdzić z całą pewnością, że od tamtego czasu świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego. Dzisiejszy kościół jaki widzimy został odbudowany dzięki darowiznom mieszkańców po trzęsieniu ziemi jakie miało miejsce w 1953 roku. Inauguracja odbyła się w sierpniu 1967 roku.
Panorama ze wzgórza Bochali (Bochali View Point) Wioska Bochali położona jest na wzgórzu ok 1 km na północny zachód od centrum miasta Zakynthos. Oferuje wspaniały panoramiczny widok na miasto Zakynthos i jego port. Oprócz pięknej panoramy miasta na placu można zwiedzić Dzwonnicę kościoła Panagia Chrysopigi. Wewnątrz zobaczymy złocony ikonostas z rzeźbionego drewna, ikona Madonny z Dzieciątkiem przywieziono tu ze Stambułu oraz różne ikony bizantyjskie. Na szczycie wzgórza znajduje się także twierdza, znana również jako Zamek Wenecki lub Zamek Bochali.
Ruiny Zamku Weneckiego Ruiny Zamku Weneckiego to jedna z lepszych atrakcji miasta Zakynthos. Nie jest taki potężny jak zamek Assos na Kefalonii , ale i tak warto go odwiedzić, jeśli jesteśmy w pobliżu. Położony jest w sosnowym lesie na wysokim wzgórzu nad miastem i portem, niecałe 2 km od jego centrum. Spacerkiem to około 25 minut. Jeśli się tam wybierzemy pamiętajmy jednak, że będziemy wspinać się na wysokość około 125 metrów, więc należy zabrać ze sobą wodę. Najlepiej wybrać się wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, ponieważ latem na Zakynthos w środku dnia jest bardzo gorąco. Historycznie jak wykazały wykopaliska, zamek został zbudowany na miejscu starożytnego akropolu i dawnego zamku bizantyjskiego. Dokładna data jego budowy nie jest znana, wiadomym jest, że twierdza została zniszczona przez Turków w 1480 roku, a następnie odbudowana w 1515 roku. W tamtych czasach zamek był siedzibą i rezydencją weneckiego administratora wyspy i innych urzędników. Z biegiem lat, w wyniku wojen i trzęsiń ziemi zamek został uszkodzony. W 1812 roku Imperium Brytyjskie przejęło Wyspy Jońskie, zamek został ponownie odbudowany i wzniesiono nowe budynki, m.in. koszary, prochownie, bastiony i kościoły. Obecnie ponownie zamek jest ruiną spowodowaną trzęsieniami ziemi oraz działaniami wojennymi ale stanowi świadectwo dawnej świetności Zakynthos jako weneckiej twierdzy wojskowej.
Ciekawe miejsca poza stolicą Zakytnthos
Plaża Navaio – Zatoka Wraku
Plaża Navagio to zdecydowanie najpopularniejsze miejsce na Zakynthos. Znana jest ze swoich jasnych turkusowych wód i gigantycznych klifów otaczających tę wspaniałą zatokę. Jednak to co przyciąga turystów to znajdujący się na jego brzegu wrak statku towarowego „Panagiotis”, który osiadł na mieliźnie podczas sztormowej pogody w 1980 roku, dlatego też plaża nosi dziś nazwę „Navagio” (po grecku wrak statku). Legenda głosi, że statek przemycał kontrabandę, oficjalne źródła tego jednak nie potwierdziły. Na plażę można się dostać wyłącznie łodzią (zwykle z portu Agios Nikolaos) lub prywatnie wynajętą łodzią motorową. Jeśli chcemy zrobić piekne zdjęcie z góry, można wybrać się na szczyt klifu, dotrzemy tam samochodem. Należy jednak pamiętać, że kolejka do zrobienia zdjęcia na szczycie może być długa. Koniecznie trzeba dodać, że plaża w 2023 roku została zamknięta, dlatego że istnieje ryzyko osunięcia się ziemi w wyniku erozji na zboczach klifów na całym obwodzie. Nie jest to sytuacja bezprecedensowa, ponieważ plaża została tymczasowo zamknięta również w latach 2018r. i 2022r.
Pełna historia statku i w jaki sposób znalazł się na plaży
Błękitne (groty) Jaskinie
Błękitne Jaskinie to jedna z najpopularniejszych i reklamowanych atrakcji wyspy. Do niebieskich jaskiń można dotrzeć jedynie od strony morza, prywatną łodzią lub podczas jednej z wielu zorganizowanych wycieczek. Jaskinie zawdzięczają swoją nazwę błękitnej wodzie, która się w nich znajduje. Promienie słoneczne odbijają się przez błękitną wodę morską od białych kamieni z dna i ścian jaskiń, tworząc wizualne efekty świetlne.
Tajemnicze Jaskinie Keri
Jaskinie Keri to kolejna atrakcja, do której można dotrzeć jedynie od strony morza. Składają się z jaskiń morskich i łuków skalnych, które wyglądają niesamowicie. Znajdują się w południowej części półwyspu Keri w pobliżu wioski Marathia. Można je łatwo rozpoznać po wysokich białych klifach i pięknej błękitnej wodzie. Odwiedzając jaskinie, można zatrzymać się, aby popływać lub opalać się na jednej z wielu pobliskich małych plaż.
Plaża Xigia – naturalne uzdrowisko siarkowe
Plaża Xigia położona jest na wschodnim wybrzeżu północnej części wyspy. Można do niej dojechać samochodem lub od strony morza łodzią zakotwiczoną w zatoce i to jest najlepsza opcja ponieważ nie ma problemu z zaparkowaniem samochodu. Plaże w tej części wyspy są malutkie, w większości żwirowe. W wodzie w tym rejonie wyspy wydobywa się siarkę, dlatego woda zawiera jej duże ilości. Oczywiście woda jest czysta i przyjemna, choć dość zimna w porównaniu z innymi plażami wyspy. Kąpiele siarkowe są zdrowe dla skóry, sprawiają, że staje się ona cudownie gładka.
Rejs na wyspę Marathonisi tzw. Wyspę Żółwi
Marathonisi nazywana jest także „Wyspą Żółwi” i znajduje się w zatoce Laganas na południe od Zakynthos. Na wyspie żółwie karetta (Caretta caretta) nie tylko wychodzą na brzeg, aby złożyć jaja, ale kształt tej wyspy przypomina żółwia. Zarówno wyspa, jak i otaczające ją morze są chronionymi rezerwatami przyrody i są częścią Parku Morskiego wyspy Zakynthos. Na wyspę można dotrzeć: taksówką wodną, wycieczką lub wypożyczoną łodzią. Marathonisi ma piękną okrągłą piaszczystą plażę w kształcie cypla z jednej strony, jest dostępna do 3 metrów od linii brzegu, a linka wskazuje jej granicę. Wejście dalej jest niedozwolone ponieważ znajdują się gniazda żółwi. Istnieją też możliwości pływania łodzią ze szklanym dnem. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy żółwie pływające pod łodzią.
Wyspa Cameo – Wyspa Ślubów
To kolejna atrakcja, ta mаła prywatnа wysepka połоżοna jest obоk pοrtu Agiοs Sostis. Kiedyś, wieki temu, był częścią Zakynthos. Jednak po trzęsieniu ziemi w 1633 roku została odcięta od lądu. Obecnie jest połączona z Zakynthos niewielkim drewnianym mostem. Ponieważ jest to prywatna wyspa, obowiązują opłaty. Pо przejśсiu przеz mοst zobaczуmy bramę. Tο tutaj pobiera się оpłаtę za wstęp, za którą możnа zwiedzać wуsеpkę i jeј małą plаżę. Na wyspie oprócz plaży znajdują się dwa bary, przy plaży i na szczycie klifu. W barze można znaleźć zarówno napoje alkoholowe, jak i bezalkoholowe. A dlaczego nazywana jest Wyspą Ślubów? Ponieważ tę prywatną wyspę można zarezerwować na swój wyjątkowy dzień. Zdjęcia będą naprawdę niesamowite z niekończącymi się widokami na wodę i plaże.
Kolacja o zachodzie słońca i wieczór grecki na klifie Kampi
Zakynthos słynie ze wspaniałego klifowego wybrzeża. Dlatego jeśli szukamy prawdziwej lokalnej kuchni w Zakynthos, połączonej z greckim wieczorem najlepszą radą jest, udanie się na północny zachód, w stronę górzystego wybrzeża wyspy – na klif Kampi. To wyjątkowe miejsce oferuje romantyczną kolację przy dźwiękach tradycyjnej muzyki na żywo. Podczas gdy zespół gra tradycyjne greckie melodie, dostaniemy pyszną kolację z nieograniczoną ilością wina. Po posiłku można usiąść przy deserze lub dołączyć do greckiego tańca na zakończenie wieczoru. Oprócz wspaniałej kuchni miejsce świadczy niezapomniane widoki. Zobaczymy w/w strome klify, ciemnoniebieskie wody Morza Jońskiego i być może najpiękniejszy zachód słońca na wyspie.
W klifie Kampi do wyboru jest trzy tawerny, z których rozpościerają się piękne widoki. Tawerna Panorama Sunset Michali’s Taverna oraz Porto Schiza .Osobiście polecam tą ostatnią widoki na Zachód Słońca mega.