Wieś Wilcza, krótki rys historyczny
Wieś Wilcza położona jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie gliwickim, w gminie Pilchowice – około 6 km od Knurowa i 14 km od Gliwic. Nazwa wywodzi się zapewne od licznych w tych okolicach stad wilków. W niemieckim spisie śląskich nazw miejscowych figuruje jako Wolfsdorf . Natomiast w słowniku geograficznym Królestwa Polskiego widnieje jako Wilcza Dolna oraz Wilcza Górna . Historycznie pierwsze udokumentowane zapiski o Wilczy pochodzą z 1486 roku, mimo iż zapisy dotyczące wsi sąsiadujących z Wilczą można znaleźć w księdze uposażeń biskupstwa wrocławskiego już pod koniec XIII wieku. Niektórzy historycy są zdania, że wieś Wilcza mogła funkcjonować w dokumentach kościelnych pod inną nazwą. Wspomniana data 1486 to rok, w którym książę raciborski Jan podpisał dokument potwierdzający czynsz zabezpieczony na wsi Wilcza dla parafii w Gliwicach. I tak od średniowiecza aż do połowy XX wieku, za wyjątkiem lat 1741–1818, miejscowość była związana z ziemią rybnicką . Później, po zdobyciu Śląska przez króla pruskiego Fryderyka II, dobra pilchowickie przypadły ziemi gliwicko-toszeckiej. Od 1977 roku znalazła się w granicach gminy Pilchowice, należącej do najstarszych na Górnym Śląsku.
Zabytki Wilczy Kościół św. Mikołaja w Wilczy Spośród zabytków Wilczy najcenniejszym zapewne jest drewniany kościół św. Mikołaja z 1755 roku. Nie jest to pierwsza świątynia w tej miejscowości. Pierwszy kościół we wsi był zbudowany prawdopodobnie około 1480 roku i był on filią parafii w Pilchowicach. Świątynia ta spłonęła podczas wojny trzydziestoletniej. Na potwierdzenie tej daty nie ma jednak żadnych historycznych dokumentów, istnienie jedynie przekaz ks. Józefa Wrany, który przy rozbiórce budynku kościelnego w 1755 roku miał znaleźć dokumenty potwierdzające istnienie kościoła w Wilczy właśnie w 1480 roku.
Popularne w tej chwili...
Zdjęcie Wikipedia
Neogotycki pałac w Wilczy Drugi zabytek, dużo młodszy to pałac. Zbudowany został na terenie dawnego dworu pruskiego w II połowie XIX wieku, w otoczeniu niewielkiego 2,5 hektarowego parku. W pobliżu znajdują się również zabudowania dawnego folwarku: spichlerz, obora i czworak. Sam budynek pałacu jest piętrową budowlą w stylu neogotyckim, posiadającą trójkondygnacyjną wieżę oraz trzy baszty. Dachy, baszty i wieża zwieńczone są dekoracyjnymi blankami. Elewację pałacu zdobią neogotyckie detale. Historycznie majątek przed I Wojną Światową był własnością państwa pruskiego, zarządzaną przez starostów powiatowych. Właściciele zmieniali się dość często, bowiem do 1897 roku było ich sześciu. W kolejnych latach, w 1898-1909 jako właściciel majątku wzmiankowany jest kapitan w stanie spoczynku H. Bellay z Nieborowic. Około 1912 roku dobra nabył porucznik Hermann Geitner . Przed 1917 rokiem włości przeszły na własność skarbu państwa. W latach 1917-1921 dzierżawcą był Georg Gasda . Po I wojnie światowej i powstaniach śląskich Wilcza znalazła się na terenie odrodzonej Polski – o czym warto wspomnieć. Przez Wilczę, do wybuchu II wojny światowej przebiegała polsko-niemiecka granica państwowa, przy czym obrzeża Wilczy pozostały w Niemczech, a zdecydowana większość terenu należała do Polski. Tutejsze dobra oddano w dzierżawę Józefowi Grzonce , powstańcowi śląskiemu zasłużonemu w walkach na tym terenie. Nabył on w 1926 roku część majątku. Pozostałą część gruntów rozparcelowano. Józef Grzonka w czasie II wojny zginął na terenie Małopolski. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany. W 1950 roku Bronisława Grzonka , wdowa po Józefie, musiała opuścić pałac. Budynek i zabudowania gospodarcze zostały przekazany Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Postęp”, a w części pomieszczeń pałacu umieszczono porodówkę oraz ośrodek zdrowia. Rezydencja podzieliła los jak wiele innych tego typu obiektów w Polsce, mocno zdewastowany stopniowo popadał w ruinę. Po 1989 roku rodzina Grzonków odzyskała swój majątek. Dziś to własność prywatna, pałac można zobaczyć jedynie z zewnątrz.
Źródło: Palaceslaska.pl, Pilchowice.pl, Ślaskie.travel, Obrzędowość narodzinowa na Górnym Śląsku 2016r.