Kilka słów o mieście Jaworzno
Miasto Jaworzno położone jest we wschodniej części województwa śląskiego. Leży na pograniczu dwóch krain geograficznych: Wyżyny Krakowskiej i Wyżyny Śląskiej. Lasy i tereny wolne od zabudowy zajmują ponad 60 % powierzchni miasta. Pod względem kulturowym, etnograficznym i historycznym Jaworzno wraz ze swoim regionem związane jest z małopolską i stanowi część ziemi krakowskiej . Dawniej jedno z głównych miast tzw. Zagłębia Krakowskiego. Obecnie jest głównym miastem Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Dlatego wielowiekowa działalność przemysłowa związana z występowaniem na terenie Jaworzna złóż węgla kamiennego, rud cynku i ołowiu, piasku, wapienia i dolomitu w znaczący sposób ukształtowała krajobraz miasta. Pojawiły się wyrobiska po eksploatacji surowców mineralnych, hałdy odpadów pogórniczych, zalewiska i zapadliska. Jednak czas leczy rany zadane środowisku. W wielu przypadkach ślady działalności przemysłu zostały całkowicie zatarte przez przyrodę tworząc niezwykle ciekawe i urozmaicone formy. Takim przykładem jest nieczynny kamieniołom Gródek, czyli dawna kopalnia odkrywkowa dolomitu, który wydobywany był tutaj w latach 1883-1997. Obecnie najsłynniejszy park na terenie Jaworzna.
Park Gródek – Jaworzno
Czy ktoś słyszał o „Polskich Malediwach ” albo „Śląskiej Chorwacji „? Tak potocznie nazwany jest Park Gródek w Jaworznie , gdzie w w latach 1883-1997 istniała kopalnia dolomitu. Dziś to miejsce przeszło niesamowitą metamorfozę i jest popularnym terenem rekreacyjnym dla mieszkańców Jaworzna i okolic, a coraz częściej także dla turystów z odleglejszych rejonów naszego kraju. Czas jaki powinniśmy sobie wygospodarować na spacer to około 2 godziny. Co warte podkreślenia wejście do parku jest bezpłatne o każdej porze dnia i nocy, nie ma też zakazu wejścia ze swoim pupilem. Jedyny zakaz jaki istnieje to nie wolno palić ognisk oraz kąpać się w zbiornikach.
Popularne w tej chwili...
Mapka Parku Gródek
Szczególnie wartym polecenia są dwa zbiorniki wodne: Orka i Wydra o charakterystycznej, turkusowej barwie. Zbiornik Orka ma głębokość około 18 metrów i służy jako popularne miejsce do nurkowania. Nad brzegiem akwenu funkcjonuje baza nurkowa Via Sport Diving Marina „Koparki”. W środowisku płetwonurków akwen został nazwany „Koparkami”. Nurkując, oprócz zatopionych koparek można tam zobaczyć domek i bunkier strzałowego, przepompownie, łyżki koparek, kosze pomp, budki trafo i wraki samochodów.
Zbiornik Orka
Natomiast przez zbiornik Wydra prowadzi charakterystyczna drewniana ścieżka, dzięki której można podziwiać okolicę oraz urwiste ściany kamieniołomu z perspektywy wody. Dodatkowo urządzono tu punkty widokowe, wybudowano wiaty piknikowe, a do zbiorników prowadzą utwardzone dróżki.
Zbiornik Wydra
Park Gródek trochę historii
Nieczynny kamieniołom Gródek to dawna kopalnia odkrywkowa dolomitu, który wydobywany był tutaj w latach 1883-1997. Zasoby całego złoża Gródek oceniono na ponad 23 000 000 ton. Jego całkowita powierzchnia liczyła 18,4 ha. Pozyskiwana skała trafiała do działającej niedaleko cementowni Szczakowa. Na przełomie XIX i XX zakład przeżywał okres dynamicznego rozwoju. Potężne środki inwestowali w niego Austriacy. Szacuje się, że jaworznicka cementownia była jednym z największych zakładów tego typu na świecie. W 1997 roku kopalnię postawiono w stan likwidacji ponieważ nie była w stanie płacić swych zobowiązań. Zakład energetyczny wstrzymał dostawy prądu. Zatrzymanie pracy pomp spowodowało, że w ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu zalała woda. Pod powierzchnią wody znalazły się dwie koparki i inny sprzęt używany w kamieniołomie. W ostatnich latach postanowiono zainwestować i stworzyć unikalne miejsce. Dziś z roku na rok teren pięknieje. Powstają nowe ścieżki, kładki i altany, a rośliny wypełniają dawną zdegradowaną przestrzeń. Park Gródek w Jaworznie to wspaniały pomysł na weekend i dlatego warto go odwiedzić.
Informacje praktyczne
Najświeższe informacje – Facebook
Dostęp darmowy – otwarte 24 h
Czas jaki jest potrzebny na spacer to około 2 godziny
Parkingi – Pierwszy parking przy ulicy Jana III Sobieskiego zaraz przy wejściu do parku, płatny od maja za dobę 15 zł (2024r.) za dzień Nawiguj Mapy Google – Drugi parking bezpłatny przy ulicy Jaworowej (niedaleko cmentarza). Samochody ustawiamy wzdłuż drogi Nawiguj Mapy Google
Obowiązuje zakaz kąpania się w zbiornikach Wydra i Orka
Na spacer po parku można zabrać psa, ale zwierzę musi być prowadzone na smyczy.