Gdzie znajduje się Abu Zabi i skąd wzięła się nazwa?
Abu Zabi (Abu Dhabi) jest drugim po Dubaju pod względem ludności miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Leży w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, wzdłuż wybrzeża Zatoki Perskiej. Większość miasta i emiratu znajduje się na stałym lądzie połączonym z resztą kraju mostami. Jest stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), a także emiratu o tej samej nazwie.Nazwa miasta wzięła się od słowa „Abu ”, co po arabsku oznacza ojca i drugiego członu „Dhabi ” to arabskie słowo oznaczające gazelę. Abu Dhabi oznacza „Ojciec gazeli”. Uważa się, że nazwa ta powstała ze względu na obfitość gazeli w tym rejonie i ludową opowieść o Szejku Shakhbut bin Dhiyab al Nahyan, który sprawował władzę w Abu Zabi w latach 1793–1816. Legenda głosi, że jego ojciec Dhiyab bin Isa wysłał w 1761 roku z Liwy (oazy w Abu Zabi) grupę myśliwych, którzy mieli tropić gazelę i dotrzeć do źródła wody na wyspie. W 1793 roku Dhiyab nakazał swemu synowi osiedlić się na wyspie. Syn tak uczynił i zbudował wioskę oraz fort w pobliżu źródła słodkiej wody. Fort stał się rezydencją rządzącego szejka, a następnie w kolejnych latach pałacem szejków. Obszar wokół pałacu rozrósł się do około 400 domów, stając się Abu Zabi.
Czy Abu Zabi Warto Odwiedzić?
Jeśli zastanawiacie się, czy stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) – Abu Zabi jest warta odwiedzenia i czy powinniśmy zaplanować podróż do tego miasta będąc w Dubaju odpowiedź brzmi, oczywiście. Chociaż Dubaj ma dziesiątki atrakcji turystycznych, Abu Zabi jest bardzo popularne wśród odwiedzających Dubaj, chętnie odwiedzane i tu również znajdziemy wyjątkowe miejsca i kilka kultowych zabytków, takich jak Wielki Meczet Szejka Zayeda , cud architektury islamskiej, Luwr w Abu Zabi , prawdziwa skarbnica kultury czy pełen przepychu pałac prezydencki Qasr Al Watan („Pałac Narodu”). Ponadto cudo architektury – Etihad Towers , słynący z ujęć do filmu „Szybcy i Wściekli”, tu znajduje się także taras widokowy, z którego podziwiać możemy panoramę stolicy ZEA usypaną na kilkudziesięciu wyspach. A jeśli wystarczy czasu oprócz miejskiego krajobrazu Abu Zabi można zobaczyć dziewicze plaże wzdłuż wybrzeża, rozległe wydmy pustynne, a także mnóstwo atrakcji, od parków rozrywki po przygody wodne.
Popularne w tej chwili...
Historia Abu Zabi – od małego miasteczka do globalnego miasta
Historia Abu Zabi sięga XVIII wieku, kiedy to było małą wioską rybacką zamieszkaną głównie przez plemię Bani Yas. Miasto znajdowało się na wyspie i można było się do niego dostać tylko łodziami. W tym czasie gospodarka miasta opierała się na łowieniu pereł, rybołówstwie i handlu. Na początku XIX wieku Abu Zabi stało się ważnym ośrodkiem połowu pereł. Przemysł ten rozwijał się przez wiele lat. Jednak w połowie XX wieku przemysł połowu pereł podupadł, a gospodarka Abu Zabi potrzebowała nowego źródła dochodu. W końcu latach 50-tych losy Abu Zabi zaczęły się zmieniać wraz z odkryciem ropy naftowej, która wkrótce stała się głównym źródłem dochodu miasta. To odkrycie przekształciło Abu Zabi z małej wioski rybackiej w bogate miasto gotowe na rozwój. Abu Zabi zaczęło inwestować w infrastrukturę i projekty rozwojowe. Zbudowano nowe drogi, szkoły, szpitale i inne obiekty publiczne. W latach 70-tych XX wieku Abu Zabi było już jednym z najbogatszych miast na świecie. Inną ważną inicjatywą był rozwój turystyki. Abu Zabi rozpoznało potencjał turystyki jako źródła dochodu i zaczęło inwestować w rozwój hoteli, kurortów i innych obiektów turystycznych. Obecnie zostało przekształcone w atrakcję turystyczną, jako nowoczesne miasto z wielkimi wieżowcami, rozległymi obiektami rozrywkowymi, pięknymi dużymi ogrodami i parkami, znane ze swojego bogactwa, kultury i nowoczesności.
Co warto zobaczyć w Abu Zabi
Meczet Szejka Zayeda
Wielki Meczet Szejka Zayeda stanowi kluczowy element dziedzictwa architektonicznego miasta. Jego budowa trwała prawie dwanaście lat (1996-2007) i kosztowała ok. 205 milionów funtów, została zapoczątkowana pod rządami zmarłego prezydenta Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana, kluczowej postaci w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Został zbudowany z materiałów pochodzących z krajów z całego świata. W jego powstaniu wzięło udział ponad 3000 pracowników i 38 firm wykonawczych. Materiały wykorzystane w budowie są najwyższej klasy m.in. marmur, kamień, złoto, kamienie półszlachetne , kryształy i ceramika.
Budynek jest wystarczająco duży, aby bezpiecznie pomieścić maksymalnie około 41 000 osób. Całkowita powierzchnia konstrukcji wynosi ponad 22 000 m2. Jest największym w kraju i dziewiątym co do wielkości meczetem na świecie. Warto w tym miejscu podkreślić, że w jego wnętrzu zobaczyć możemy ważący 12 ton żyrandol oraz największy ręcznie tkany dywan na świecie ponad 5000 m2. Jednak dla mnie, jego głównym atutem jest jego piękno z zewnątrz, a konkretnie jego biała marmurowa fasada widoczna z daleka od drogi, wysokie kolumny wewnątrz, które są absolutnie przepiękne, artystycznie rzeźbione witraże szklane, wspaniałe wzory na podłodze, a także na ścianach i na końcu w/w kolosalne żyrandole zwisające z sufitu.
A jak się zachować w meczecie
Aby odwiedzić meczet trzeba przestrzegać pewnych zasad. Mężczyznom nie wolno nosić krótkich spodenek, nie wolno wystawiać na widok publiczny tatuaży i mieć przykryte ramiona. Kobiety muszą nosić koszulę z długim rękawem i długie spodnie lub długą, luźną spódnicę i chusty na głowę. Ubrania NIE MOGĄ być prześwitujące, zbyt obcisłe, mieć rozcięć ani być zbyt „seksowne”. Jeśli nie macie odpowiedniego ubioru, można go przed wejściem do meczetu kupić za nieduże pieniądze. Dla kobiet np. tradycyjną szatę tzw. abaye, a mężczyźni kadurę (kandora) czyli białą, zwiewną szatę do ziemi, przypominająca trochę naszą sutannę. Ponadto trzymanie się za ręce i całowanie jest niedozwolone wewnątrz meczetu. Mężczyznom i kobietom nie wolno także robić sobie razem zdjęć, w których są przytuleni.
Tradycyjny strój (Abaya) jaki jest akceptowany dla kobiet w meczecie. Można go kupić na miejscu w sklepie zaraz przy wejściu 14 $ (2024r.)
Meczet jest otwarty dla wszystkich zwiedzających od soboty do czwartku w godzinach 9:00-22:00. Ostatnie wejście odbywa się o godzinie 21:30. W piątki jest otwarty dla wszystkich zwiedzających od 9:00 do 12:00 (ostatnie wejście o 11:30), a następnie ponownie otwierany od 15:00 do 22:00 (ostatnie wejście o 21:30). A dlaczego jest zamknięty w piątki na kilka godzin? Ponieważ piątek jest dniem świętym w islamie, a piątkowe modlitwy odbywają się tuż po południu. Jest to bardzo ruchliwa część dnia z powodu odwiedzających wiernych, dlatego jest zamknięty dla turystów.
Zwiedzanie Pałacu prezydenckiego Qasr al Watan
Qasr Al Watan to pałac prezydencki, jego budowa została ukończona w 2017 roku, a dla gości otwarto go w 2019 roku. Jego projekt został tak wykonany, aby oddać hołd arabskiemu dziedzictwu i sztuce. Pałac zajmuje powierzchnię 150 hektarów. Można poczuć podobieństwo między nim a Wielkim Meczetem Szejka Zayeda, ponieważ mają podobne style architektoniczne. Fasada Qasr Al Watan wykonana jest z białego granitu i wapienia, a bogate zdobienia sprawiają, że wygląda imponująco. W pałacu znajdują się oficjalne biura prezydenta, wiceprezydenta i następcy tronu Abu Zabi. W zasadzie jest czynnym pałacem prezydenckim, w którym odbywają się funkcje rządowe i goszczą zagraniczni dygnitarze. Oczywiście Pałac jest również otwarty dla turystów, którzy mogą go zwiedzać i poznawać bogatą kulturę i dziedzictwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to najbardziej imponująca i nie do przegapienia atrakcja miasta, która po meczecie musi zostać zwiedzona.
W środku Pałacu Prezydenckiego znajduje się wiele ważnych miejsc, które można zobaczyć m.in. biblioteka z bogatym zbiorem eksponatów, obejmująca takie tematy jak historia, geografia oraz rozwój społeczny, ekonomiczny i polityczny kraju. Biblioteka przechowuje również publikacje z instytucji kulturalnych, ośrodków badawczych, oficjalnych władz i domów wydawniczych z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Znajdują się tam książki na temat archeologii, dziedzictwa i pamiętniki. Kolejne sale przedstawiają kolekcję artefaktów, map historycznych czy rękopisów. W jednej z sal Pałacu prezentowane są prezenty, jakie otrzymał Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród nich można wyróżnić szablę sprezentowaną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Chyba jednak najbardziej intrygującym dziełem sztuki w budynku jest rzeźba Power of Words. Jest to pozłacana, jajowata konstrukcja. Wstęp do Pałacu Prezydenckiego jest płatny. Nie jest wymagany szczególny strój, ale kolana i ramiona powinny być zasłonięte.
Taras widokowy Etihad Towers
Taras widokowy w wieży 2 Etihad Towers należy do hotelu Conrad Abu Dhabi Etihad Towers znajduje się na 74 piętrze, 300 metrów nad poziomem morza, co czyni go najwyższym tarasem widokowym w Abu Zabi. Otwarty jest dla wszystkich gości hotelu, jak również dla turystów, którzy chcą tylko wyjechać do góry. Odwiedzający mogą cieszyć się pięknymi widokami na panoramę Abu Zabi, linię brzegową i zabytki. Opłata za wstęp wynosi około 25 $ na osobę. W cena biletu wliczony jest voucher, który można zrealizować w kawiarni na tarasie w dniu wizyty. Za cenę 13$ mamy do wyboru orzeźwiający koktajl bezalkoholowy, kawa, herbata i do tego kawałek ciasta.
Luwr Abu Zabi
Luwr to kolejna atrakcja, której nie można przegapić. Muzeum zostało otwarte 8 listopada 2017 roku przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich Mohammeda bin Rashida Al Maktouma wraz z następcą tronu Abu Zabi Mohammedem bin Zayedem Al Nahyanem. Muzeum jest częścią trzydziestoletniej umowy między miastem Abu Zabi a rządem francuskim. Luwr został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela i zbudowany pod dużą srebrzystą kopułą. Konstrukcja kopuły składa się z 7850 gwiazd o różnych rozmiarach i kątach, ośmiu warstw – cztery pokryte stalą nierdzewną i cztery z aluminium. Jest wykonana w taki sposób, aby wydawała się unosić nad resztą budynków – uzyskano to za pomocą czterech filarów, ukrytych w budynku muzeum. Projekt i styl kopuły są inspirowane cechą kopuły w architekturze arabskiej. Poniżej zaprojektowano kompleks budynków otoczonych morzem, gdzie kanał wodny przebiega przez muzeum, zamieniając całość w oazę. Przyznać trzeba, że wykonanie i projekt robi ogromne wrażenie. Muzeum posiada kolekcję ponad sześciuset arcydzieł z całego świata, prezentuje dzieła o znaczeniu historycznym i kulturowym od czasów starożytnych do współczesności. Luwr obejmuje 9200 m2 galerii, w tym Galerię Stałą i Galerię Tymczasową. Galerie muzealne Luwru opowiadają historię ludzkości w dwunastu inspirujących rozdziałach. Wystawione prace obejmują zarówno prehistoryczne artefakty, jak i współczesne dzieła sztuki, pochodzące z kolekcji muzeum najbardziej znanych na świecie, w tym Musee du Louvre.Bilety do Luwru są dostępne online, a ich zakup z wyprzedzeniem jest wysoce zalecany, ponieważ kolejki mogą trwać nawet do 2 godzin w godzinach szczytu. W Internecie dostępne są różne pakiety, które pozwalają połączyć wizytę w Luwrze z innymi popularnymi atrakcjami w Abu Zabi.
Informacje praktyczne
Abu Zabi jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie
Fotografując widoki w Abu Zabi, zwracaj uwagę na to, gdzie skierowany jest twój obiektyw. Nie rób zdjęć ludziom, zwłaszcza kobietom i dzieciom, bez pozwolenia.
Całowanie się, przytulanie i inne publiczne okazywanie uczuć są źle widziane i zakazane w miejscach kultu religijnego, takich jak Wielki Meczet Szejka Zayeda.
Abu Zabi jest kosmopolitycznym miastem, w którym akceptowane są niemal wszystkie formy ubioru i zwyczaje. Jedynie W historycznych dzielnicach miasta i miejscach kultu, jak w/w wspomniałem zaleca się bardziej tradycyjny ubiór np. w meczetach wymagane są ściśle określone stroje okrywające ramiona, ręce i nogi oraz chusty na głowę u kobiet.
W Abu Zabi alkohol jest dostępny w licencjonowanych restauracjach i barach, a spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach (takich jak publiczna plaża) jest nielegalne.
Obywatele z Polski nie potrzebują wizy, aby wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Legalnie można przebywać przez 90 dni w okresie półrocznym. Potrzebujemy jedynie paszport.
Czy w Abu Zabi potrzebuje osobnej wizy wjazdowej? Nie potrzeba żadnej wizy aby wjechać do Abu Zabi. ZEA to zjednoczony kraj, w którym obywatele mają wszelkie prawa do swobodnego przemieszczania się i podróżowania po nim bez żadnych ograniczeń, dopóki ich wiza turystyczna jest ważna.
Prąd w gniazdkach ZEA to 220 V ale potrzebny jest adapter (taki jak mamy Wielkiej Brytanii). Można go wypożyczyć w recepcji lub kupić w prawie każdym sklepie. Choć z tego co wyczytałem większość hoteli montuje już gniazdka zgodne z europejskimi.
Walutą Abu Zabi jest dirham o symbolu AED
Nie zapomnij wyłączyć dane komórkowe w telefonie. Nawet nie dzwoniąc nasze aplikacje będą się łączyć w tle co może nas kosztować majątek.
Po przyjeździe na lotnisku wyrywkowo przy odprawie otrzymujemy bezpłatną kartę SIM, lokalnego operatora telekomunikacyjnego. Na karcie będzie 1 GB. Kartę należy doładować w ciągu doby aby dalej była aktywa. Alternatywnym rozwiązaniem jest karta eSIM od Airalo. Szczegółowy opis i instrukcja dostępna jest tutaj .
Jeśli nie chcesz karty SIM lub eSIM, sieć Wi-Fi w Abu Zabi jest dostępna za darmo w większości miejsc publicznych, restauracji i hoteli, więc tam można korzystać bez ograniczeń.