Słowo wstępu
Kuba to nie tylko karaibskie rytmy, muzyka, kolorowe miasteczka i klasyczne samochody z lat 50-tych. To także wyspa o niezwykłym bogactwie przyrodniczym, pełna dziewiczych krajobrazów , endemicznych gatunków i zapierających dech w piersiach terenów zielonych. Jej różnorodność krajobrazowa sprawia, że można tu spotkać niemal wszystkie typy środowisk naturalnych:
Tropikalne lasy deszczowe – bujne, wilgotne i niemal dzikie. Suchorośla i sawanny – porośnięte roślinnością kserofityczną, taką jak kaktusy, agawy czy krzewy.Wybrzeża i namorzyny – siedliska ptaków wodnych i ryb, a także naturalna bariera chroniąca wyspę przed sztormami.Góry i jaskinie krasowe – z bogatą florą i fauną. I co ważne, dzięki tej różnorodności Kuba stała się domem dla ponad 6 tysięcy gatunków roślin, z czego około 50% to gatunki endemiczne, czyli występujące tylko tutaj!
W krajobraz przyrodniczy Kuby wpisują się także liczne ogrody botaniczne i rezerwaty przyrody, które pełnią funkcję zarówno edukacyjną, jak i ochronną. Dlatego jeśli naprawdę chcemy zanurzyć się w zielonym zakątku Kuby, koniecznie trzeba wybrać się do jednego z takich ogrodów. Na przykład Jardín Botánico de Cienfuegos . Został założony przez naukowców z Harvardu. Jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w regionie karaibskim. Znany głównie z największej kolekcji palm na świecie. Co ważne, to nie tylko jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Ameryce Łacińskiej, ale też prawdziwy raj dla miłośników przyrody i botaniki. Odwiedzając to miejsce odetchniemy od zgiełku miast i kurortów, a oprócz tego zobaczymy naturę w jej najczystszej formie.
Popularne w tej chwili...
Kolorowa Kuba – wakacje jak z pocztówki. Zdjęcia, które mówią więcej niż słowa
Ogród Botaniczny w Cienfuegos
Ogród Botaniczny w Cienfuegos (Jardín Botánico de Cienfuegos ) to jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc tego typu na Kubie i chyba w całej Ameryce Łacińskiej. Położony około 14 kilometrów od miasta Cienfuegos, w pobliżu miejscowości Soledad. Dojedziemy tam łatwo samochodem, taksówką lub wycieczką zorganizowaną. Ogród zajmuje imponującą powierzchnię blisko 100 hektarów. Powstał w 1901 roku z inicjatywy amerykańskiego botanika Johna Clarka oraz we współpracy z Uniwersytetem Harvarda, jako stacja eksperymentalna do badań nad tropikalnymi roślinami użytkowymi, zwłaszcza cukrem trzcinowym, w czasach, gdy Kuba była jednym z największych producentów cukru. Jego założenie miało służyć badaniom rolniczym oraz sprowadzaniu i testowaniu egzotycznych gatunków roślin. Z czasem miejsce to przekształciło się w jeden z najważniejszych ośrodków botanicznych w regionie. Ogród może poszczycić się imponującą kolekcją ponad 2000 gatunków roślin tropikalnych i subtropikalnych, z czego największą atrakcją jest zbiór palm, liczący ponad 280 gatunków z różnych zakątków świata. Znaleźć tu można również egzotyczne bambusy, drzewa owocowe, rośliny lecznicze oraz wiele rzadkich i endemicznych gatunków, zagrożonych wyginięciem. Jardín Botánico de Cienfuegos pełni nie tylko funkcję turystyczną, ale przede wszystkim naukową i edukacyjną. Jest miejscem badań, ochrony bioróżnorodności i współpracy międzynarodowej. Zwiedzający mogą spacerować malowniczymi alejkami, podziwiać bujną roślinność i dowiedzieć się więcej o znaczeniu flory tropikalnej w ekosystemie. To idealne miejsce dla miłośników przyrody, botaniki oraz tych, którzy szukają chwili wyciszenia wśród egzotycznej zieleni.
Zwiedzanie ogrodu
Zwiedzanie ogrodu trwa zazwyczaj od 1,5 do 2 godzin, ale spokojnie można spędzić tam nawet i pół dnia, jeśli mamy oczywiście tyle czasu. Na miejscu są przewodnicy (niektórzy mówią po angielsku), jeśli chcemy możemy skorzystać z ich usług świetnie opowiadają ciekawostki botaniczne, historie o roślinach, pochodzeniu i zastosowaniach. Wizytę rozpoczynamy od punktu informacyjnego, gdzie dostaniemy mapę ogrodu oraz informacje o dostępnych trasach i atrakcjach. Trasa jest dobrze oznakowana i wiedzie przez różne strefy tematyczne – od sekcji palm, przez tropikalne lasy, aż po strefy pustynne i lecznicze. Przejdziemy aleją palmową z różnych zakątków świata, w tym endemiczne i rzadkie odmiany. Dalej odwiedzimy kolekcję bambusów, obejmującą ponad 23 gatunki. To doskonałe miejsce na zdjęcia i chwilę relaksu w cieniu tych roślin. Zobaczymy także sekcje poświęconą roślinom ozdobnym i leczniczym, tutaj przewodnik przybliży Nam ich zastosowania w medycynie tradycyjnej i ogrodnictwie. Na koniec wizyty zatrzymamy się w strefie odpoczynku, gdzie można zakupić lokalne pamiątki, publikacje związane z ogrodem oraz skorzystać z oferty małego baru.
Garść informacji
W Ogrodzie Botanicznym Cienfuegos dostępne są podstawowe udogodnienia dla odwiedzających.
– Toalety znajdują się przy wyjściu i wejściu z ogrodu. Warto pamiętać, że są one dostępne tylko w tych miejscach, więc przed rozpoczęciem zwiedzania warto z nich skorzystać, ponieważ na trasie tego typu miejsc nie będzie. – W samym ogrodzie nie ma restauracji ani kawiarni, jest tylko przy wyjściu mały bar, gdzie zjemy jakieś ciastko, napijemy się kawy lub piwka. – Zalecam zabranie ze sobą wody i ewentualnych przekąsek, zwłaszcza podczas upalnych dni. – Warto również zaopatrzyć się w środki przeciwko owadom oraz nakrycie głowy dla ochrony przed słońcem.
Podsumowując ogród botaniczny Cienfuegos to doskonałe miejsce na relaksujący spacer wśród tropikalnej roślinności. Dlatego planując wizytę, warto pamiętać o powyższych informacjach, aby w pełni cieszyć się tym wyjątkowym miejscem.
Plan ogrodu oraz kwiaty w nim występujące (folder ogrodu)