Słowo wstępu
Kuba , to była dla Mnie podróż w czasie i chyba jedno z najbardziej wyjątkowych, interesujących i wymagających krajów, które miałem przyjemność odwiedzić. Odniosłem wrażenie, że cofnąłem się do końca lat 80-tych XX wieku. Na wstępie trzeba zaznaczyć (choć byłem przygotowany), że trochę był problem ze zrozumieniem podstawowych rzeczy, które u nas nie wstępują. Już po przylocie na lotnisku na walizkę trzeba było czekać ponad godzinę, dalej brak Internetu na mieście, brak nawigacji GPS Google Map, język (w większości hiszpański), ludzie którzy na wszystko mają czas i totalna bieda na każdym kroku, połączona z żebraniną, lista „tych ciekawostek ” jak to nazywa jest naprawdę długa i chyba nie warto o tym pisać. Praktycznie w dwa dni oddałem wszystkie prezenty, które przywiozłem z kraju. Mimo braku ograniczonego dostępu do Internetu, bariery językowej nie było problemów, aby zwiedzać Kubę w wolnym i spokojnym tempie, a swoje zwiedzanie rozpocząłem od stolicy – Hawany.
Położenie i etymologia nazwy stolicy Kuby
Na zwiedzanie stolicy trzeba przeznaczyć sobie najlepiej kilka dni, by zobaczyć naprawdę wszystko bez pośpiechu. Ja na zwiedzanie miałem pełne dwa dni i myślę, że aby zobaczyć to co najważniejsze, wystarczy. Jeśli szukamy niezapomnianych wrażeń i chcemy poznać prawdziwą Kubę, stolica jest właśnie tym miejscem, które warto odwiedzić na samym początku, aby mieć porównanie do innych miast Kuby. Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych, a zwiedzanie zależy od osobistych preferencji i oczywiście jak już w/w długości pobytu. Hawana jest stolicą, największym miastem na Kubie oraz jedno z największych miast na Karaibach. Leży na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Meksykańską. Dziś miasto znane jest głównie z klasycznych samochodów oraz historycznej kolonialnej architektury. Pochodzenie nazwy Hawana nie jest do końca jasne i istnieje kilka teorii na ten temat: Jedna z nich głosi, że nazwa pochodzi od indiańskiego słowa „Habaguanex” , które było imieniem wodza plemienia Taino zamieszkującego ten region przed przybyciem Hiszpanów. Inna sugeruje, że nazwa wywodzi się od słowa „savana” , które w języku Taino oznacza „równinę ”. Natomiast pochodzenie hiszpańskie mówi, że nazwa Hawana wywodzi się od hiszpańskiego słowa „la habana”, które oznacza „port ”. Warto zauważyć, że miasto oficjalnie nazywa się San Cristóbal de la Habana, co dodaje do nazwy patrona miasta, Świętego Krzysztofa. My kiedy mówimy o Hawanie, to mamy na myśli salsę, cygara, w/w klasyczne samochody i oczywiście Fidela Castro oraz „Che” Guevarę. A tak naprawdę stolica jest domem dla ludzi o różnorodnym pochodzeniu etnicznym. Można spotkać tu potomków hiszpańskich kolonizatorów, afrykańskich niewolników oraz imigrantów z innych części świata. Hawańczycy są znani ze swojej gościnności, otwartości i radości życia. Muzyka i taniec są nieodłączną częścią ich codzienności co zresztą można zobaczyć na każdym kroku w stolicy na ulicach, w barach i klubach. Poniżej przedstawiam kilka powodów, dla których warto rozważyć podróż do stolicy Kuby nawet wtedy, kiedy przyleciało się tylko po to aby poleżeć na plaży.
Popularne w tej chwili...
Co trzeba koniecznie zobaczyć w Hawanie
Starówka Hawany
Stara Hawana, znana również jako Habana Vieja , to najstarsza i najbardziej urokliwa dzielnica stolicy Kuby. To swego rodzaju historyczne serce stolicy. Pełne kolorów i osobowości, to mieszanka zabytkowych budynków, muzeów, galerii, kościołów i tętniących życiem placów. Jest to miejsce, gdzie historia miesza się z teraźniejszością, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Została założona w XVI wieku i przez cały ten czas była centrum kubańskiej polityki, handlu i kultury. Jej architektura odzwierciedla różne epoki, od kolonialnego baroku po neoklasycyzm. W 1982 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co podkreśla jej historyczne i kulturowe znaczenie. Jako miłośnik starej architektury, byłem zadowolony, że mogę po prostu spacerować ulicami Starej Hawany i podziwiać te budynki, które tak na marginesie w większości „na wczoraj” potrzebują remontu. Ale nawet w tych rozpadających się, podupadłych budynkach nadal można dostrzec autentyzm z minionej epoki i jeśli ma się choć trochę wyobraźni to można w myślach zobaczyć jak to wyglądało kiedyś, kiedy wszystko lśniło. Przeszliśmy z przewodnikiem przez wszystkie najbardziej znaczące miejsca, a było tego naprawdę sporo. Należy pamiętać o ostrożności i pilnowaniu swoich rzeczy, szczególnie w zatłoczonych miejscach. Ponieważ wszystkie miejsca Starej Hawany są oblegane przez turystów bądźcie przygotowani na to, że będą podchodzić aż do znudzenia ludzie oferujący wycieczki i przejażdżki bryczką. W pobliżu schodów katedry stoją kobiety w kolonialnych strojach, które będą chciały pozować do zdjęcia w zamian za napiwek. Do tego mnóstwo biednych ludzi proszących o pieniądze, tabletki przeciwbólowe, gadżety itp.
Place Starej Hawany i miejsca związane z Ernestem Hemingwayem
Place Starej Hawany to miejsca, które wiele osób wybiera jako pierwsze do odwiedzenia w Hawanie. Pierwszy na mojej liście był Plaza de la Catedral (Plac Katedralny ). Większość budynków otaczających plac, w tym Katedra, pochodzi z XVIII wieku. Co warto podkreślić na placu znajdował się pierwszy akwedukt Hawany – Zanja Real . Został zbudowany w celu odprowadzania wody z rzeki Alemendares, zapewniając wodę lokalnym mieszkańcom i statkom cumującym w porcie. Nieopodal, zaledwie kilka kroków od Katedry, na Calle Empedrado, znajduje się legendarny bar La Bodeguita del Medio . To małe miejsce jest pełne turystów podążających śladami pisarza Ernesta Hemingwaya , który przychodził tu, aby napić się mojito. Kolejny plac to – Plaza Vieja (Stary Plac ) kolorowy z odrestaurowanymi kamienicami i fontanną. Znany z żywej atmosfery i licznych kawiarni. Trzeci plac – Plaza de San Francisco de Asís (Plac św. Franciszka z Asyżu ) znajduje się naprzeciwko portu. Wydaje się bardziej komercyjny niż inne place, ponieważ znajdował się tu stary urząd celny, dawna giełda papierów wartościowych oraz Bazylika i klasztor św. Franciszka z Asyżu. Plac oferuje spokojną atmosferę i piękne widoki. I ostatni – Plaza de Armas (Plac Broni ) otoczony jest eleganckimi barokowymi budynkami. Został zbudowany w XVII wieku i był używany do ćwiczeń wojskowych do połowy XVIII wieku. Po przejściu transformacji stał się popularny wśród bogatych mieszkańców Hawany i przyciąga ludzi, którzy chcą wynająć tu bryczkę do zwiedzania okolicy.
Legendarny bar La Bodeguita del Medio
Place Hawany
Zatoka hawańska, Fort El Morro i zamek De La Punta
Forteca El Morro to idealna atrakcja dla każdego, kto lubi zagłębiać się w historię i zwiedzać stare zamki podczas podróży. Zabytek położony jest na cyplu naprzeciwko Starej Hawany, widać go z daleka, góruje nad wejściem do portu i strzeże wejścia do Zatoki Hawańskiej. Fort zbudowano w latach 1589–1630, a nazwę wziął od od imion trzech mędrców z Biblii. W El Morro mieściła się kiedyś szkoła dla latarników. Była tu też wieża strażnicza, dopóki Brytyjczycy nie wysadzili jej w powietrze podczas udanego oblężenia w 1762 roku. Latarnia morska Faro Castillo del Morro została dobudowana w 1846 roku. Armaty wokół fortu są teraz mocno zardzewiałe, ale ściany są dobrze zachowane. Fort ma centralne koszary o wysokości do czterech pięter. Wewnątrz twierdzy mieści się małe muzeum. Idealne miejsce dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii piratów w tym rejonie. I odkryć hiszpańską bitwę morską, która wydarzyła się w 1898 roku. Na uwagę zasługują również stare latryny i ich zsuw do morza, a także dwa zestawy drzwi i mechanizm mostu zwodzonego. Codziennie o godzinie 21:00 rozbrzmiewa wystrzał z armaty. To pozostałość po czasach kolonialnych, która oznacza zamknięcie bram miasta. Całe wydarzenie to wielkie widowisko, podczas którego aktorzy przebierają się w stroje z epoki. Warto wieczorem odwiedzić to miejsce ponownie, aby wziąć udział w tym pokazie. Zamek, którego pełna nazwa brzmi: Castillo de San Salvador de la Punta (w skrócie La Punta) wznosi się po przeciwnej stronie zatoki niż El Morro. Podobnie jak w/w twierdze został wybudowany, aby chronić miasto i port. Prace rozpoczęto w 1590 roku, ale wkrótce Hawanę nawiedził sztorm, który zburzył ściany warowni. Na przestrzeni kolejnych lat projekt był zmieniany kilkukrotnie. Od 1997 roku zamek przechodzi gruntowna renowację.
Pomnik Chrystusa Hawańskego
Kolejnym ciekawym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Pomnik Chrystusa Hawańskiego . Wznosi się na wzgórzu Loma de la Cabana , górując nad miastem i zatoką hawańską. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Hawany i popularną atrakcją turystyczną. Znajduje się około 1,5 km od fortu El Morro. Dotarcie do niego samochodem zajmuje niecałe 5 minut. Rzeźba ma około 20 metrów wysokości, a wraz z cokołem osiąga 38 metrów. Pomnik został wykonany z białego marmuru z Carrary, sprowadzonego z Włoch. Budowa trwała rok. Pomysł budowy pomnika narodził się w 1953 roku, z inicjatywy Marty Fernández Miranda de Batista, żony ówczesnego prezydenta Fulgencio Batisty. Jego pozycja i styl nawiązują do słynnego pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jednak Chrystus z Hawany ma bardziej nowoczesny i uproszczony wygląd.
Widok na Starą Hawanę ze wzgórza Loma de la Cabana
Spacer wzdłuż Maleconu
Co to jest ten Malecon? To słynna promenada w Hawanie, a konkretnie szeroki bulwar nadmorski, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej na długości około 8 kilometrów. Ciągnie się od fortecy La Punta w dzielnicy Hawana Vieja (Stara Hawana) aż do ujścia rzeki Almendares, przechodząc przez dzielnice Centro Habana i Vedado. Dodatkowo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Hawanie, symbolem miasta i ważnym elementem jego życia społecznego. Ponieważ jest miejsce spotkań mieszkańców Hawany oraz turystów, szczególnie wieczorami, kiedy ludzie przychodzą tu, aby posiedzieć, porozmawiać, posłuchać muzyki i podziwiać zachód słońca. Wzdłuż bulwaru znajdują się liczne zabytkowe budynki, choć wiele z nich jest w złym stanie technicznym. Jest to również droga o dużym natężeniu ruchu, łącząca centrum z zachodnimi dzielnicami miasta.
Hotel Nacional de Cuba
Nie miałem okazji zobaczyć go od środka, a szkoda, jedynie z zewnątrz. Jak można wyczytać na oficjalnej stronie hotelu , że istnieje możliwość zwiedzania wnętrz nie będąc gościem. Hotel oferuje taką atrakcję z przewodnikiem ZA DARMO!!! codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 10:00 i trwa około godzinę. Zobaczymy lobby, restauracje i sale konferencyjne. Po wszystkim można również odwiedzić bar lub restaurację hotelową. Jednakże, ceny mogą być wyższe niż w innych miejscach w mieście. Hotel Nacional de Cuba to jeden z najbardziej znanych i prestiżowych hoteli w stolicy pamiętający jeszcze złote czasy Hawany. Znajduje się w dzielnicy Vedado, na wzgórzu z którego roztacza się widok na Malecón i morze. Został otwarty w 1930 roku. Gościł wiele znanych osobistości, w tym wielu sławnych takich; jak Frank Sinatra, John Wayne, Marlene Dietrich, Gary Cooper, Marlon Brando czy tak znany na Kubie Ernest Hemingway . Przepiękne wnętrza, jak mówią przewodniki przyciągały nie tylko gwiazdy i polityków, ale również znanych gangsterów największych rodzin mafijnych tamtych czasów. W 1946 roku odbył się w hotelu zjazd tych rodziny, który potem na ekran przeniósł Francis Ford Coppola w filmie Ojciec Chrzestny II. Kres świetności przyniosła Rewolucja Kubańska. Z hotelu wygnano amerykańskich turystów, a inwestorzy stracili wszystkie pieniądze. Fidel Castro zamknął nawet kasyno, które w owym czasie przynosiło większy dochód niż podobne w Las Vegas. Dziś jest uważany za symbol historii, kultury i tożsamości kubańskiej, posiada status pamięci narodowej UNESCO. Został odnowiony w 1992 roku i nadal zachowuje swoją klasyczną architekturę. Ma osiem pięter, sześć wind dla gości, cztery restauracje, cztery bary, kabaret i odkryty basen. Z taką historią stał się ponownie popularnym celem podróży dla znanych osobistości, celebrytów i turystów z grubszym portfelem z całego świata.
Pomnik ofiar USS „Maine”
Pomnik ofiar USS „Maine” znajduje się przy nadmorskim bulwarze Malecon. Upamiętnia 266 amerykańskich marynarzy, którzy zginęli w wyniku eksplozji okrętu USS „Maine” w porcie Hawany 15 lutego 1898 roku. Śmierć marynarzy była bezpośrednią przyczyną wybuchu wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Po rewolucji kubańskiej w 1959 roku, pomnik został zmieniony, orzeł, który się na nim znajdował został usunięty, a w jego miejsce umieszczono tablicę, która miała podkreślić, że marynarze byli ofiarami amerykańskiego imperializmu. Co warto podkreślić przyczyna eksplozji okrętu pozostaje przedmiotem kontrowersji i sporu historyków. Początkowo Stany Zjednoczone oskarżyły Hiszpanię o celowe wysadzenie okrętu, co stało się pretekstem jak już w/w do wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Późniejsze dochodzenia, w tym to z 1976 roku sugerowały, że eksplozja była prawdopodobnie spowodowana wewnętrznym wybuchem, najprawdopodobniej samozapłonem węgla w jednym z bunkrów węglowych, który znajdował się w pobliżu magazynów amunicji. Niektórzy historycy nadal uważają, że eksplozja mogła być wynikiem celowego sabotażu, być może przeprowadzonego przez hiszpańskich agentów lub kubańskich rebeliantów. Istnieje również teoria, że wybuch był celowo zorganizowany przez stronę amerykańską w celu podburzenia opinii publicznej do wojny z Hiszpanią.
Plac Rewolucji
Plac Rewolucji (Plaza de la Revolución ) to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych placów w Hawanie i popularna atrakcja turystyczna. Znajduje się podobnie jak w/w hotel w dzielnicy Vedado, w centrum Hawany. Został zaprojektowany w latach 20-tych XX wieku, ale jego obecny kształt uzyskał po rewolucji kubańskiej w 1959 roku. Był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym wieców politycznych, podczas których Fidel Castro wygłaszał swoje przemówienia. Plac ma powierzchnię około 72 000 metrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych placów miejskich na świecie. W centrum placu znajduje się Pomnik José Martí, kubańskiego bohatera narodowego. Znajdują się tu również budynki rządowe, w tym siedziba Rady Państwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na budynkach rządowych widać słynne wizerunki Che Guevary i Camilo Cienfuegosa. Taką ciekawostką dla Polaków jest wydarzenie, które miało miejsce w dniach 21-26 stycznia 1998 roku. W tym czasie wyspę odwiedził Jan Paweł II. 25 stycznia Papież odprawił Mszę Świętą na Placu Rewolucji. Było to kulminacyjne wydarzenie jego wizyty w Hawanie i zgromadziło ogromne tłumy wiernych, szacowane na setki tysięcy, a niektóre przewodniki podają nawet ponad milion osób. Msza Święta na Placu Rewolucji, była wydarzeniem bezprecedensowym i miała ogromne znaczenie historyczne, religijne i polityczne w szczególności dla Kuby. Przemówienie było silnym apelem o większą wolność religijną i poszanowanie praw człowieka na Kubie. Jego słowa „Niech Kuba otworzy się ze wszystkimi swoimi wspaniałymi możliwościami na świat, a świat niech otworzy się na Kubę ” stały się bardzo znane i przypominane do dziś.
Muzeum Hawany w Pałacu gubernatorów
Pałac Kapitanów Generalnych (Palacio de los Capitanes Generales ), bo tak brzmi jego pełna nazwa to piękny budynek kolonialny. Został zbudowany na miejscu dawnej katedry hawańskiej. Jego budowę rozpoczęto w 1776 roku. Była to siedziba 65 hiszpańskich kapitanów generalnych, którzy rządzili Kubą , a także okręg administracyjny Stanów Zjednoczonych podczas jego rządów wojskowych w latach 1898–1902 i zgodnie z panującym wówczas zwyczajem, pełnił on również funkcję pałacu prezydenckiego w okresie Republiki do 1920 roku. Po zwycięstwie rewolucji kubańskiej Fidela Castro w 1959 roku zmienił siedzibę i przeniósł się do tzw. Izby Burmistrzów, a 11 grudnia 1967 roku w tym miejscu powstało Muzeum Miejskie, do którego przeniesiono liczne zbiory, dzieł sztuki o dużej wartości kulturalnej i historycznej. Muzeum prezentuje historię Hawany od czasów prakolumbijskich do współczesności. W zbiorach znajdują się m.in. meble, obrazy, rzeźby, dokumenty, artefakty związane z historią miasta, portrety kapitanów generalnych i eksponaty związane z rewolucją kubańską.
Kapitol Narodowy w Hawanie
Kapitol Narodowy w Hawanie (El Capitolio ) to jeden z najbardziej imponujących budynków w stolicy Kuby. Jest inspirowany Kapitolem w Waszyngtonie, ale jest od niego nieco większy. Budynek reprezentuje styl neoklasycystyczny, z imponującą kopułą i kolumnadą. Znajduje się w centrum Hawany, w dzielnicy Centro Habana, przy Paseo del Prado. Został zbudowany w latach 1926-1929. Do 1959 roku służył jako siedziba kubańskiego parlamentu. Po rewolucji kubańskiej budynek pełnił różne funkcje, m.in. był siedzibą Akademii Nauk Kuby. W latach 2010-2019 przeszedł gruntowną renowację. Obecnie jest siedzibą Narodowego Zgromadzenia Władzy Ludowej. Co ważne można go zwiedzać, niestety Mi nie było to dane z powodu braku czasu. Ale jak można wyczytać w przewodnikach wnętrza są bogato zdobione, z marmurowymi posadzkami, rzeźbami i malowidłami. W centralnej sali znajduje się posąg La Estatua de la República co czyni go jednym z największych posągów halowych na świecie. Oprócz tego wewnątrz znajdują się muzea i galerie, w których można zobaczyć dzieła sztuki i przedmioty związane z historią Kuby. Warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia i dostępność zwiedzania przed wizytą, ponieważ mogą ulegać zmianom.
Muzeum Rumu Havana Club
Muzeum Rumu Havana Club (Museo del Ron ) mieści się obok placu Colonial Plaza de San Francisco de Asis, tuż przy porcie w Hawanie. To kolejna popularna atrakcja turystyczna w Hawanie, która oferuje wgląd w historię i proces produkcji słynnego kubańskiego rumu. Ekspozycje obejmują proces produkcji rumu, od uprawy trzciny cukrowej po destylację i starzenie. Wycieczka po muzeum kończy się degustacją różnych rodzajów rumu Havana Club. Oprócz tego na miejscu znajduje się sklep z pamiątkami oraz jest możliwość zakupu rumów Havana Club i innych pamiątek związanych tą marką.
Teatr w Hawanie
Gran Teatro de La Habana , znany również jako Gran Teatro de La Habana Alicia Alonso, to jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na Kubie. Znajduje się w samym sercu Hawany, przy Paseo del Prado, w pobliżu Parque Central i Kapitolu Narodowego. Budynek został pierwotnie zbudowany jako Pałac Centrum Galicyjskiego (Palacio del Centro Gallego) i otwarty w 1915 roku. W ciągu lat przechodził różne etapy i zmiany nazw, a od 2015 roku nosi imię słynnej kubańskiej primabaleriny Alicii Alonso. Wewnątrz znajduje się kilka sal teatralnych, z których największa to Sala García Lorca, mogąca pomieścić około 1500 widzów. Teatr można zwiedzać z przewodnikiem, choć dostępność może się różnić w zależności od aktualnych wydarzeń i przedstawień. Podczas zwiedzania można zobaczyć główne sale teatralne, w tym w/w słynną Salę García Lorca. Bilety można kupić na miejscu, zaleca się jednak sprawdzenie aktualnych godzin otwarcia i dostępności zwiedzania przed wizytą.
Odkrywanie uroku minionych dekad w starym amerykańskim aucie
Przejażdżka starymi amerykańskimi samochodami w Hawanie to jedna z najlepszych i niezapomnianych atrakcji, które oferuje stolica Kuby i obowiązkowy punkt programu dla każdego, kto odwiedza Hawanę. Te klasyczne pojazdy, zwane „almendrones”, są nie tylko środkiem transportu, ale także żywym muzeum na kołach. Ja miałem okazje jechać różowym krążownikiem z 1948 roku. Te amerykańskie samochody z lat 40-tych i 50-tych XX wieku stały się symbolem Hawany ze względu na embargo nałożone przez Stany Zjednoczone w latach 60-tych XX wieku. To ograniczyło import nowych pojazdów, co sprawiło, że Kubańczycy musieli utrzymać i naprawiać istniejące samochody. Dziś przejażdżki zazwyczaj są oferowane w otwartych kabrioletach co dodaje smaczku, ponieważ można przy okazji obserwować Hawanę. Trasy często obejmują najważniejsze zabytki Hawany, takie jak Malecón, Plac Rewolucji, Kapitol Narodowy, Stara Hawana, a w naszym przypadku jeszcze przejazd koło ambasady Polski. Przejażdżkę można zorganizować i na pewno podczas spaceru po Hawanie zostaniemy zaczepieni czy nie chcemy skorzystać. Najwięcej starych samochodów znajduje się w centrum stolicy, w pobliżu głównych atrakcji turystycznych. Cenę należy negocjować z kierowcą i najlepiej ustalić ją przed rozpoczęciem. Ceny mogą się różnić w zależności od długości trasy i rodzaju samochodu.
Muzeum Rewolucji
Muzeum Rewolucji (Museo de la Revolución ) to budynek, w którym wcześniej mieścił się Pałac Prezydencki, gdzie urzędowali wszyscy kubańscy prezydenci od Mario Garcii Menocala do Batisty. Znajduje się w dzielnicy Stara Hawana (La Habana Vieja). Muzeum zostało otwarte w 1961 roku, po rewolucji kubańskiej, która obaliła dyktaturę Batisty. Muzeum prezentuje historię rewolucji kubańskiej, w tym walkę Fidela Castro i jego zwolenników przeciwko reżimowi Batisty. Zobaczymy m.in. broń, pojazdy, fotografie i dokumenty. Część muzeum poświęcona jest także historii Kuby sprzed rewolucji, w tym wojnie o niepodległość z Hiszpanią. Na budynku wciąż można zauważyć ślady kul po ataku rewolucjonistów z 13 marca 1957 roku. Na zewnątrz muzeum znajduje się m.in. czołg, który należał do sił Batisty, oraz jacht Granma, którym Fidel Castro i jego 80 towarzyszy przybyło na Kubę z Meksyku.
Obiekty muzealne przed budynkiem, miedzy innymi słynny Jacht Granma, który jest nierozerwalnie związany z historią rewolucji kubańskiej
Fusterlandia- dzielnica, która stała się arcydziełem mozaikowym
Fusterlandia to wyjątkowe miejsce w Hawanie, znajduje się na jego obrzeżach w dzielnicy Jaimanitas (ok. 15 km od Starej Hawany). Zdecydowanie warto odwiedzić jeśli tylko będziecie mieć trochę więcej czasu. Jest to dzieło kubańskiego artysty José Fustera, który przekształcił swoją okolicę w kolorową mozaikową krainę. Gdy Fuster rozpoczął swój projekt mozaiki w 1975 roku, dzielnica Jamainatas w Hawanie była podupadłą wioską rybacką. Czasy były ciężkie na Kubie po rewolucji, a za rządów Fidela Castro sztuka nie była priorytetem dla większości. Ale Fuster studiował w Hawanie w Art Instructor’s School w połowie lat 60-tych i kontynuował naukę podróżując po Europie, gdzie zobaczył arcydzieła Pabla Picassa, Constantina Brâncușiego i Antoniego Gaudiego. To doświadczenie rozbudziło w nim marzenia o stworzeniu własnej pracy. Po powrocie na Kubę Fuster kupił mały drewniany dom w Jamainatas i rozpoczął pracę swojego życia, wykorzystując mury i ulice swojego rodzinnego miasta jako płótno. Po ozdobieniu własnego domu Fuster przeszedł na ulice i okoliczne budynki. Obecnie jego prace rozciągają się na ponad 80 domach w okolicy, a także na dodatkowe konstrukcje. Warto zwrócić uwagę na detale, gdyż każda mozaika opowiada inną historie. Oprócz samego podziwiania mozaik, można odwiedzić pracownię artysty i zakupić pamiątki. Fusterlandia jest otwarta dla wszystkich, a wstęp jest bezpłatny.
Cmentarz Colón
Nekropolis de Cristobal Colon, znany także jako Cmentarz Colón znajduje się około 6 km od centrum Hawany i oprócz tego, że jest cmentarzem to również jest popularnym miejscem turystycznym. Został założony w 1876 roku i nazwany na cześć Krzysztofa Kolumba. Koniecznie trzeba zaznaczyć, jest jednym z najważniejszych cmentarzy na świecie i powszechnie uważany za jeden z najważniejszych w Ameryce Łacińskiej pod względem historycznym i architektonicznym. Można tu zobaczyć historię Kuby i dowiedzieć się więcej o jej ludziach i kulturze. Jest miejscem spoczynku wielu znanych osób, w tym prezydentów Kuby, bohaterów narodowych i artystów, choć sam Fidel Castro nie jest tu pochowany. Na uwagę zasługują piękne pomniki, grobowce i posągi wykonane przez artystów z XIX i XX wieku. Na cmentarzu mamy również akcent polski. Spoczywa tu Karol Roloff-Miałowski (znany na Kubie jako Carlos Roloff). Od 1868 roku był generałem wojsk walczących o wyzwolenie Kuby spod panowania hiszpańskiego. 22 marca 1901 roku został Skarbnikiem generalnym Republiki Kuby (ministrem skarbu) i pozostał na tym stanowisku do końca życia. 15 listopada 1902 roku przyznano mu obywatelstwo kubańskie. Choć w Polsce mało znany, przyznam szczerze dowiedziałem się o nim dopiero zwiedzając to miejsce. Na Kubie uczą się o nim w szkole. Zmarł w 1907 roku i został pochowany z honorami. Jego grób znajduje się w alejce G, między alejkami 4 i 6. Jest on patronem kubańskiego urzędu podatkowego, a jego imię nosi takżę kubańska Wyższa Szkoła Oficerska.
Grób naszego rodaka
Buena Vista Socjal Club
Buena Vista Social Club to najbardziej rozpoznawalna marka Kuby poza cygarami i rumem. Nazwa pochodzi od klubu muzycznego Buena Vista Social Club, który istniał w Hawanie od 1932 roku. Klub był popularnym miejscem spotkań muzyków od lat 30-tych do 50-tych XX wieku. Został zamknięty po rewolucji kubańskiej w latach 60-tych. W 1996 roku, dzięki inicjatywie Nicka Golda z World Circuit Records i amerykańskiego gitarzysty Ry Coodera, doszło do spotkania legendarnych kubańskich muzyków. Mimo że pierwotny skład Buena Vista Social Club nie występuje już jako grupa, ich muzyczne dziedzictwo pozostaje żywe dzięki licznym występom na żywo byłych członków i zespołów grających covery, które podtrzymują ich muzykę przy życiu. Tak więc fenomen „Buena Visty” trwa i jeśli jesteście w mieście, koniecznie trzeba odwiedzić Buena Vista Social Club i na jedną noc przenieść się do lat 40-tych XX wieku.
Kabaret Tropikana
Na zakończenie dwóch dni zwiedzania Hawany wybrałem się na Kabaret Tropicana, który jak mówią przewodniki jest obowiązkowym punktem programu dla turystów odwiedzających stolicę Kuby. Choć przyznać trzeba, że impreza do tanich nie należy (ceny 2025 r. od 105 Euro do 125 Euro) i aby dostać się na występ, należy dokonać wcześniejszej rezerwacji na ich stronie . Tropicana została założona w 1939 roku i jest jednym z najbardziej znanych kabaretów na świecie. Słynie z wystawnych, kolorowych przedstawień, które łączą taniec, muzykę i kostiumy. Spektakle odbywają się, na świeżym powietrzu, przy szklaneczce rumu w tropikalnych ogrodach Villa Mina, w dzielnicy Marianao. Występy to mieszanka kubańskich rytmów, tańców latynoamerykańskich i elementów cyrkowych. Przedstawienia odbywają się wieczorami i trwają kilka godzin. Po pokazie jest możliwość wzięcia udziału w tańcach na scenie w rytm kubańskiej muzyki wraz z animatorami, tancerzami i muzykami Kabaretu Tropikana.
VIDEO