Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach to potoczna nazwa zbiorników wodnych będących pozostałością po prowadzonej kiedyś na tych terenach eksploatacji odkrywkowej surowców mineralnych (m.in. pirytu i miedzi). Położone są one w paśmie Rudaw Janowickich na zboczu Wielkiej Kopy, we wschodnich Sudetach, około 20 km od Jeleniej Góry. Kopalnie pirytu funkcjonowały tutaj w latach 1785-1925, a gdy złoża skończyły się teren po kopalniach przejęty został przez naturę. Obecnie niesamowite zabarwienie wody jeziorek stwarza niezwykły nastrój, choć niektórzy twierdzą, że to miejsce jest przereklamowane. Kolor wód związany jest z występowaniem różnych związków chemicznych dna i skał, na których są zlokalizowane. Co ciekawe, stawy inaczej wyglądają wczesną wiosną, kiedy to barwa jest łagodna, a zupełnie inaczej późną jesienią wtedy kolory są nasycone i głębokie. Pewnie stąd ta niezgodność poglądów w opiniach.
Wśród zbiorników na terenie Rudaw Janowickich zobaczymy jeziorko purpurowe, żółte, szmaragdowe i zielone. Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Żółte Jeziorko , okresowo wysychające, leży na wysokości ok. 555 m n.p.m., Purpurowe Jeziorko na wysokości ok. 560 m n.p.m., Błękitne Jeziorko (zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym) na 635 m n.p.m., a najwyżej położone Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) na ok. 730 m n.p.m., jest ono najmniejsze i również okresowo wysycha. Przez teren Kolorowych Jeziorek przebiega trasa dydaktyczna „Kolorowe Jeziorka”. Ścieżka wiedzie wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego od Wieściszowic, w kierunku Wielkiej Kopy, do Rędzin. Na trasie umieszczono siedem tablic informacyjnych, prezentujących największe atrakcje tego terenu. Można z nich się dowiedzieć, m.in o specyficznym ukształtowanie tutejszego terenu, historii górnictwa, sposobie w jaki powstały sztolnie i Kolorowe Jeziorka, możemy również przeczytać ciekawe informacje o ekosystemie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Warto w tym miejscu dodać, że w roku 2011 Kolorowe Jeziorka zajęły III miejsce w plebiscycie miesięcznika National Geographic Traveler – „7 nowych cudów Polski ” . Przejście ścieżki dydaktycznej zajmuje około dwie godziny. Jej długość wynosi 3 km, a różnica wzniesień do pokonania to tylko 200 m.
Popularne w tej chwili...
Żółte Jeziorko
Pierwsze jeziorko, na jakie trafimy idąc z parkingu, to dosyć mało interesujące Żółte Jeziorko , wygląda jak trochę większa kałuża, łatwo jest je przegapić. Pojawia się na wiosnę lub po intensywnych opadach deszczu. Jest to najmłodsze jeziorko powstałe pośród pokopalnianych hałd. Żółty kolor zawdzięcza obecności wapnia i siarki. Od Purpurowego Jeziorka oddziela je kilkunastometrowy pas skałek z jaskinią.
Żółte Jeziorko Jaskinia Skałki przy jeziorku
Purpurowe Jeziorko
Zaraz za skałkami, w wąwozie w odległości może 20 metrów znajduje się Purpurowe Jeziorko , tego jeziorka na pewno nie przegapimy. Jego kolor jest rdzawy, pochodzi od związków żelaza. Ściany i dno wyrobiska obfitują w związki miedzi i żelaza, przede wszystkim piryt (tzw. złoto głupców). Jeziorko powstało po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 roku, z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości. Woda w nim to w zasadzie wodny roztwór kwasu siarkowego. Akwen otaczają skały, drzewa, a także skarpy obsypane piachem. Całość robi naprawdę ciekawe wrażenie. Jest też coś dla mniej zainteresowanych tą formą rozrywki. Na wysokości Purpurowego Jeziorka działa punkt gastronomiczny z miejscami do siedzenia dla turystów. Można się napić piwka i coś zjeść.
Błękitne Jeziorko
Kolejne jeziorko i chyba najładniejsze według mnie to Błękitne Jeziorko zwane też Lazurowym. Oddalone jest o ok. 20 minut spaceru zielonym szlakiem w górę. Powstało na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu ale zawiera liczne związki miedzi. W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie, podobno czasem bywa nawet bezbarwna. Akwen jest długi na 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie. Lejowate wyrobisko ma ponad 20 m głębokości.
Zielone Jeziorko
Pozostało nam jeszcze najwyżej położone tzw. Zielone Jeziorko . Znajduje się w miejscu, gdzie w latach 1790-1902 była kopalnia Gustaw Grube. Wydobywano w nim piryt. Oddalone jest od Błękitnego Jeziorka o ok. 15 minut spacerkiem w górę zielonym szlakiem. Woda pojawia się już tylko okresowo. Można je zobaczyć po intensywnych opadach deszczu, lub wczesną wiosną po roztopach. Tak naprawdę stawik (bajorko) jest zarośnięte i przez większość roku jest suche i nie wygląda ciekawie, więc jeśli nie macie czasu i chęci nie warto iść.
Zielone Jeziorko Pozostałość po kopalni Na zielonym szlaku
Wstęp na teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny, odbywa się cały rok.
Strona www – www.kolorowejeziorka.pl (warto zajrzeć znajdziecie tam mnóstwo informacji).
Parkingów jest sporo, płatne i bezpłatne. Najbliższy płatny znajduje się dosłownie 10 metrów od bramy wejściowej do parku. Cena jest jednorazowa i niezależna od ilości godzin spędzonych na Kolorowych Jeziorkach. wszystko o parkingach: www.kolorowejeziorka.pl/centrum-parkingowe/
W pobliżu parkingu znajduje się miejsce do przygotowania pikniku oraz strefa grillowa.
Kąpiel w jeziorkach jest całkowicie zabroniona i niebezpieczna.
Na terenie Kolorowych Jeziorek znajdują się strome i niezabezpieczone sztolnie oraz urwiska i skarpy, szczególnie przy purpurowym jeziorku. Należy o tym pamiętać i zwrócić szczególną uwagę podróżując z małymi dziećmi.