Wieś Łupki to wieś leżąca w gminie Wleń , powstała z połączenia trzech osad: Łupki-Zamek (dawniej Wleński Gródek), położonej na Górze Zamkowej (360 m n.p.m.), Łupki I i Łupki II, położonych w dolinie potoku Jamnej, nadając im wspólną nazwę Łupki. Należy do województwa dolnośląskiego w powiecie lwóweckim. Najbogatszą historią cieszy się część wsi zwana obecnie Łupki-Zamek, a dawniej: Wleński Gródek, (inne nazwy; Lenno, Lehnhaus, Lähnhaus, Valan Castellum ). Osada już w X wieku była grodem obronnym, podniesionym do rangi kasztelanii przez Bolesława III Krzywoustego w 1108 roku wymienianym w bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku i stawianym na równi z największymi śląskimi grodami. Pod koniec XII wieku, za panowania Bolesława I Wysokiego, rozpoczęto tu budowę pierwszego na ziemiach polskich murowanego zamku .
Pałac lata 1920-1930
Tuż pod zamczyskiem znajduje się kompleks pałacowy Lenno. Nowa, barokowa rezydencja powstała na południowym stoku wzgórza, w odległości 150 m od w/w starego zamku. Budowę pałacu rozpoczęto po wojnie trzydziestoletniej, kiedy w 1646 roku wojska Szwedzkie ostatecznie się poddały, wojskom cesarskim dowodzonym przez generała Montecucoli, który, nakazał wysadzenie zamku, by już nigdy nie był bastionem oporu. Warto w tym miejscu dodać, że od tej pory zamek pozostaje w ruinie i nigdy nie podjęto próby jego odbudowy. W 1653 roku dobra zamkowe wraz z ruinami kupił płk. króla Francji Ludwika XIII Adam von Koulhas i na podzamczu rozpoczął budowę zespołu pałacowego. Po śmierci pułkownika posiadłość przejął jego syn, by w 1728 roku sprzedać całość rodzinie von Grunfeld. Kolejnymi właścicielami były rodziny von Temsky, a od 1842 roku do II wojny światowej – von Haugwitz. Przez lata dobra pałacowe zostały mocno rozbudowane, utworzono park i ogród. W okresie powojennym wiele cennych elementów wyposażenia zostało zrabowane przez stacjonujące tu wojska Armii Czerwonej. W latach 1947-1950 mieściło się dwuletnie Liceum Hodowlane. Potem pałac i przyległe zabudowania należały do MSW, które w 1960 roku przekazały całość na rzecz PGR Winogóra. W 1964 roku utworzono tu oddział szpitalny dla osób przewlekle chorych, Sanatorium PKP we Wleniu. Po PKP w 1987 roku kompleks przeszedł w ręce Poczty Polskiej, która przeprowadza niewielki remont, jednak pocztowcy w 1991 roku opuścili to miejsce i od tej pory pałac popadał w ruinę. Dopiero w 2000 roku pałac zyskał nowego właściciela – Belga Luka Vanhauwaerta od tej pory pałac powoli odzyskuje dawną świetność. Na jego posiadłość składają się: budynek pałacowy, oficyna, gołębnik, budynek zwany Belwederem, dwa gigantyczne budynki gospodarczo-mieszkalne, budynek z pokojami gościnnymi, dawny budynek kolonii dziecięcych z lat 70-tych XX wieku oraz ogród z parkiem. W pałacu mieści się stylowa kawiarenka, oraz jest możliwość wynajmu pokoi. W pałacu na uwagę zasługują freski z XVII wieku, kamienna klatka schodowa, a nad wejściem do obiektu herby rodowe właścicieli. Co roku organizowane są tu Europejskie Dni Dziedzictwa i Kultury. Wokół pałacu i ruin zamku utworzono rezerwat przyrody „Góra Zamkowa”.
Popularne w tej chwili...
Czy wiesz że… nieopodal pałacu stoi kościółek św. Jadwigi? Patronka Śląska, święta Jadwiga za życia bardzo lubiła to miejsce, często się tu modliła. Po raz pierwszy w dokumentach wymieniony jest już w roku 1346. Niestety pierwotna budowla nie przetrwała do naszych czasów, została zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. Na jej fundamentach wzniesiono nowy obiekt co miało miejsce w roku 1622. Obiekt został zmodernizowany i poddany renowacji w XVIII wieku. Po wyzwoleniu w roku 1945 opuszczony kościół popadł w ruinę i został zdewastowany. Wyremontowano go jeszcze dwukrotnie w roku 1978 i 1994. Przy kościele św. Jadwigi znajduje się mauzoleum rodu von Grunfeld.
Wejście do pałacu Zabudowania przy pałacu Wnętrze pałacu Wnętrze pałacu – renowacja fresków kościół p.w. św. Jadwigi Droga prowadząca na pałac i zamek
Informacje praktyczne
Strona www pałacu – www.pl.palaclenno.com
Ciekawy artykuł o właścicielu pałacu – zobacz
W pałacu mieści kawiarenka, oraz jest możliwość wynajmu pokoi
Samochód można zaparkować bezpłatnie na końcu drogi prowadzącej do zamku i pałacu Mapa Google