Zamek myśliwski Księcia Henryka położony jest w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim 9 km od miasta Jelenia Góra na gruntach wsi Staniszów, ale bliżej mu do wsi Marczyce i Sosnówka, na wzgórzu Grodna (506 m n.p.m.) najwyższego wzniesienia Wzgórz Łomnickich. Budowę rozpoczęto na polecenie hrabiego Heinricha XXXVIII von Reuss . Budowla nigdy nie pełniła i nie miała pełnić funkcji prawdziwego zamku. Forma zamku w owych czasach była niezwykle modna w kręgach arystokratycznych. Dlatego w momencie powstawania stylizowany był na neogotycką warownię. Prace budowlane trwały dość długo, w 1818 roku wzniesiona została mająca ponad 15 metrów wysokości wieża, na której szczyt wiodły liczące 77 stopni schody, a zakończona została w 1841 roku, zwieńczona dwuspadowym dachem, w którym mieściła się rycerska Sala Myśliwska. Wnętrza były wykończone sztukaterią, w sali głównej zamku znajdował się kominek, a dwa największe okna widokowe, znajdujące się na drugiej kondygnacji, dawały cudny widok przy dobrej pogodzie na Karkonosze – Śnieżne Kotły w Szklarskiej Porębie i Śnieżkę w Karpaczu. Na starych rycinach i grafikach widoczna jest także drewniana kapliczka stojąca obok wieży, nie wiadomo o niej jednak zbyt wiele.
Rok 1850 Litografia E. W. Knippel (reprodukcja z wystawy w pałacu w Łomnicy ) Lata 1910-1920
Okres międzywojenny przesądził losy zameczku. Już wówczas stał się ruiną, ale wciąż wykorzystywaną jako atrakcję turystyczną. Był obowiązkowym celem wycieczek kuracjuszy, przebywających w sąsiednich Cieplicach. Po II Wojnie Światowej Zamek księcia Henryka zaniedbany popadał całkowicie w ruinę zatracając swoje funkcje. Wzniesienie zarosło chaszczami, schody prowadzące na basztę zostały zerwane, a dach runął, w internecie można znaleźć zdjęcia, które to potwierdzają. W XXI wieku zamek został przekazany w ręce prywatne, w latach 2015-2016 zostały przeprowadzone prace remontowe. Wstawiono nową klatkę schodową na wieżę, a dawną salę rycerską nakryto dwuspadowym dachem. Dodatkowo, uporządkowano cały wierzchołek, jednocześnie tworząc przestrzeń do wypoczynku. Tym samym zamek odzyskał swoją pierwotną funkcję I pełni funkcję punktu widokowego i miejsca odpoczynku. Warto dodać, że na zamku utworzono także Fundację Zamku Księcia Henryka, która organizuje różne wydarzenia kulturalne i pełni opiekę nad budowlą. Dodatkowo, w 2018 roku, obiekt został Pomnikiem Historii. Kolejna ciekawostka to w pobliżu zamku, w skałce położonej na północ od ruin, znajdują się wykute gniazda na belki, które mogą sugerować, że znajdowała się tam kiedyś jakaś budowla lub osada, a w latach 80-tych archeolodzy znaleźli tu kilkanaście odłamków naczyń ceramicznych z XIII wieku. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Jego zwiedzanie możliwe jest od maja do października w godzinach 10.00-17.00.
Popularne w tej chwili...
W sali Rycerskiej W sali Rycerskiej Na wieży Widok z wieży Widok z wieży Pobliskie skałki
Strona www – www.zamekksieciahenryka.pl
Facebook (najnowsze informacje) – www.facebook.com/zamekksieciahenryka.henryka
Wstęp na wieżę jest płatny koszt to 5 zł – normalny, 3 zł – ulgowy. Środki ze sprzedaży biletów w całości przeznaczone są na remont budowli.
Godziny otwarcia – od maja do października w godz. 10:00-17:00; w pozostałych miesiącach konieczna wcześniejsza rezerwacja tel. kontaktowy 695 558 553
Parking – darmowy dla odwiedzających zamek. Już z samego parkingu świetne widoki na zbiornik i okolicę. Z pod parkingu dalej żółtym szlakiem do zamku.
Mapa Google – Nawiguj na parking do Sosnówki
Jak dojść do zamku szlakami turystycznymi – szlak żółty – ze Staniszowa (ok. 40 min – 2 km), – szlak żółty – z Sosnówki (ok. 30 min – 1 km) – najlepsza i najkrótsza opcja – szlak niebieski – z Marczyc (ok. 45 min – 1.9 km)