Turcja – położenie, krótka historia, ustrój, gospodarka
Turcja, oficjalnie Republika Turcji, jest krajem transkontynentalnym położonym głównie na Półwyspie Anatolijskim w Azji Zachodniej, z mniejszą częścią na Półwyspie Bałkańskim w Europie Południowo-Wschodniej, w skrócie, jest krajem europejskim a zarazem azjatyckim. W jej granicach znajdują się cieśniny czarnomorskie, które stanowią jedyną drogę wodną z Morza Czarnego do Morza Śródziemnego i dalej na inne morskie szlaki komunikacyjne. Nazywana jest „pomostem” między Europą i Azją, albo korytarzem między Wschodem i Zachodem. Odegrała kluczową rolę w historii świata. Od czasów biblijnych miała swój udział w rozwoju cywilizacji. Pierwsze ślady przodka człowieka archeolodzy znaleźli w jaskini ok. 30 km od Stambułu liczące dziesiątki tysięcy lat, najstarsze znalezione dotychczas poza Afryką. Pierwsi ludzie po których zostały nie tylko szczątki, ale również malowidła naskalne, żyli ok. 10 tys. lat temu niedaleko Anatolii.
Terytorium dzisiejszej Turcji w czasach starożytnych to ślady współistnienia różnych kultur. W telegraficznym skrócie – pierwszą znaczącą jeszcze p.n.e. była epoka Greków i Rzymian, w tym czasie Turcja wkroczyła w tysiąclecie bogactwa i rozkwitu. Kolejna to Bizancjum, dzieje Cesarstwa bizantyjskiego to czas religijnych konfliktów, rozkwitu sztuki, intryg i barbarzyńskich najazdów, po których Cesarstwo skurczyło się do terenów nieznacznie wykraczających poza mury Konstantynopola. Zaludnienie stopniowo spadało, podbite narody upomniały się o niezależność. Wykorzystali to Osmanowie, wojowniczy klan Osmana zyskał duże znaczenie wśród zamieszkałych tamte tereny narodów, pokonał Bizantyjczyków nastała epoka Imperium Osmańskiego, która trwała 800 lat. Po złotych wiekach pod rządami Sulejmana Wspaniałego i jego następców, dla Osmanów nastały gorsze czasy. Od XVIII wieku siła imperium stopniowo ulegała coraz większemu osłabieniu, którego konsekwencją były częściowe rozbiory. Po I wojnie światowej na gruzach Imperium Osmańskiego powstaje Republika Turcji. Mustafa Kemal zwany Atatürk po czteroletniej wojnie w 1923 roku wypiera obce wojska, obala sułtanat i zostaje prezydentem. Turcja od tej pory konsekwentnie realizuje reformy i prowadzi politykę, która ma ją przybliżyć do państw europejskich, zabiega o przystąpienie do UE.
Dzisiejsza Turcja jest stawiana za wzór, jako państwo które bardzo dobrze funkcjonuje w ramach demokracji w kraju muzułmańskim. Posiada również czarne karty w swojej historii. Pierwszy z nich to nierozwiązany problem Cypru. W 1974 roku Turcja dokonała inwazji na Cypr i zajęła 37% jego powierzchni. Blisko 230 tys. Greków cypryjskich uciekło na południe Cypru, z kolei 40 tys. Turków przeniosło się na tereny północnego Cypru. Turcja proklamowała Republikę Tureckiego Cypru Północnego, nie uznawaną w świecie. Kolejny nierozwiązany do dziś problem, to konflikt kurdyjsko-turecki, w wyniku którego, od roku 1984 – 2012 roku zginęło ponad 43 tys. ludzi. Konflikt kurdyjski ma swoje źródła w braku kurdyjskiej państwowości. I trzeci – zdaniem historyków bardzo ważnym do dziś nierozwiązanym problemem, to masakra Ormian która miała miejsce podczas I Wojny Światowej, dokonana przez Rząd Turecki. Okrucieństwo to popełnione w czasie tej wojny nazywane jest dziś Ormiańskim Ludobójstwem. Zginęło ponad 1.500.000 obywateli Ormiańskich. Nierozwiązanie po dzień dzisiejszy kwestii kurdyjskiej, sprawy Cypru, oraz rzezi ormiańskiej jest jednym z argumentów, przeciwko akcesji Turcji do Unii Europejskiej.
Ustrój polityczny Turcji opiera się na Konstytucji Republiki Turcji z 1982, która głosi, że państwo tureckie jest niepodzielną, laicką, demokratyczną oraz socjalną republiką. Obecna ustawa zasadnicza, narzucona przez wojsko zaraz po zamachu wojskowym w 1980 roku, zapewnia armii rolę strażnika świeckiej, republikańskiej Turcji i przyznaje jej prawo do bezpośredniej interwencji w przypadku zagrożenia. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na 7-letnią kadencję. (ustrój polityczny: źródło Wikipedia)
Gospodarka Turcji jest jedną z dwudziestu największych gospodarek świata. PKB na głowę mieszkańca wynosi około 9 tys. dolarów. Od czasów przejęcia rządów przez Partię Sprawiedliwości i Rozwoju i poradzenia sobie z kryzysem finansowym z roku 2001 Turcja znajduje się w fazie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego.
(gospodarka: źródło: Wikipedia)
Bezpieczeństwo w Turcji
Turcja jest ogólnie uważana za bezpieczny kraj dla podróżnych. Jednak zawsze powinniśmy sprawdzać najnowsze porady podróżne w swoim kraju oraz te wydane w Turcji. W krajach sąsiadujących z Turcją, zwłaszcza w Syrii, doszło do wielu niepokojów, odnotowano też przypadki przemocy, protestów i walk wzdłuż jej granic. Więc prawdopodobnie zobaczymy kilka porad dotyczących podróży, które odradzają podróżowanie do niektórych obszarów przygranicznych. Najważniejszą rzeczą jest to, że musimy być bardzo ostrożny przy przekazywaniu gotówki lub podczas wymiany pieniędzy.
Najlepsza pora roku na wizytę w Turcji
Trudno znaleźć drugi taki kraj jak Turcja. Ma on w sobie wszystko, czego można potrzebować, morza, góry, dzika roślinność, bezcenne zabytki, ponad osiem tysięcy kilometrów plaż. Sezon turystyczny trwa tu prawie cały rok. Więc jeśli uwielbiasz gorące letnie dni, zabytki, kawę i herbatę to kraj, który powinniście odwiedzić. Najważniejszymi rzeczami, na które musimy zwrócić uwagę to zaplanowaniem podróży. Co będziemy robić jak długo planujemy być i jak będziemy poruszać się po kraju. Turcja to całoroczny cel podróży. Ogólnie rzecz biorąc miesiące, które są uważane za najlepsze na zwiedzanie Turcji, to kwiecień, maj, wrzesień i październik na dworze wtedy jest ciepło, ale nie jest super gorąco. Miesiące letnie, od czerwca do sierpnia, są często bardzo gorące w większej części Turcji i mogą powodować dyskomfort podczas zwiedzania na świeżym powietrzu. Przygotujcie się więc na słońce i upały, jeśli odwiedzamy je latem. Te miesiące według Mnie zarezerwowane są na „plażing”. Jeśli nie lubicie tłumów i nie macie nic przeciwko chłodnej pogodzie to wybieramy najmniej ruchliwą porę roku – miesiące zimowe, między listopadem a marcem. Pamiętajmy tylko, że są to również miesiące najbardziej wietrzne i mokre, a także najzimniejsze. Również niektóre atrakcje w Turcji są poza sezonowe i mogą być zamknięte przez część tego okresu.
Ciekawostka: Stambuł to jedyne miasto na świecie położone na dwóch kontynentach. Było ono również stolicą trzech imperiów- rzymskiego, bizantyjskiego oraz ottomańskiego.
Co warto zobaczyć
Waluta w Turcji, zakupy
Waluta w Turcji
Walutą używaną w Turcji jest lira turecka (TRY). Karty kredytowe i debetowe są powszechnie akceptowane w Turcji, przy czym najczęściej wybierane są karty Mastercard i Visa. Jednak wiele małych firm, sprzedawców ulicznych, taksówkarzy nie przyjmuje kart kredytowych. Oni natomiast nie pogardzą Dolarami i Euro. Przelicznik jest różny, czasami zdarzało się, że jednego Dolara liczyli jak jedno Euro. Dlatego zawsze mądrze jest mieć przy sobie liry podczas podróży. Najlepszym sposobem na zdobycie lirów jest skorzystanie z lokalnego bankomatu po przyjeździe do Turcji. Ale można je również otrzymać w kantorze lub banku, można też zamienić w hotelowych recepcjach.
Zakupy
Robiąc zakupy w Turcji, nie zapomnijmy się targować. Ceny turystyczne są bardzo wysokie i jest DUŻO miejsca na negocjacje! Robiąc zakupy w obszarach turystycznych, takich jak bazary czy sklepiki, pamiętajmy, aby sprawdzić towar pod kątem wad, zanim wasz przedmiot zostanie spakowany, jak odejdziesz nie ma odwrotu.