Wyspy Kanaryjskie – położenie, pochodzenie nazwy, krótka historia
Wyspy Kanaryjskie leżą na Oceanie Atlantyckim. Są częścią terytorium Hiszpanii, pomimo bliskości kontynentu afrykańskiego, od którego oddalone są o około 100 km. Złożone są z archipelagu górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego, które tworzą dwie prowincje: Las Palmas de Gran Canaria, i Santa Cruz de Tenerife. W skład archipelagu wchodzi trzynaście wysp, spośród których te większe to: Teneryfa (największa z nich), Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera i El Hierro. Na Wyspach Kanaryjskich leżą cztery z czternastu hiszpańskich parków narodowych, przy czym dwa z nich: Park Narodowy Teide na Teneryfie i Park Narodowy Garajonay na wyspie La Gomera są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W starożytności Wyspy Kanaryjskie były znane jako Wyspy Szczęśliwe i jak się uważa, były odwiedzane przez Greków i Rzymian. Na początku XIV wieku zostały ponownie odkryte przez Europejczyków. W tym czasie miało miejsce wiele wypraw genueńskich, francuskich, kastylijskich i portugalskich o podłożu handlowym, eksploatacyjnym i ewangelizacyjnym. Były wówczas zamieszkane przez lud Guanczów, który został później prawie całkowicie wytępiony w wielu krwawych bataliach, a częściowo zasymilowany. Całkowity podbój wysp trwał prawie sto lat i zakończył się w 1496 roku. W 1982 roku został zaaprobowany Statut Autonomii Kanaryjskiej i na wyspach ustanowiono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Od tego czasu mają one lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby dzielone są pomiędzy miastami Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria.
Dziś wyspy Kanaryjskie kojarzone są głównie z wyjazdami wypoczynkowymi po „słońce i plażę”. Bez wątpienia region pod tym względem spełnia oczekiwania chyba wszystkich odwiedzających, o czym świadczy ruch turystycznych. Piękne plaże, wulkaniczne krajobrazy, różnorodność i doskonały sprzyjający całorocznemu wypoczynkowi klimat, oto czym Wyspy Kanaryjskie wabią turystów z
całego świata. W jednym zdaniu można powiedzieć, że wyspy to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych i nurkowania, wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych, dla miłośników nocnego życia i rozrywki oraz plażowania.
Skąd wzięła się nazwa Wyspy Kanaryjskie? Na pewno nie od kanarków, a od łacińskiego słowa canis (pies). Podobno Wyspy Kanaryjskie były kiedyś zamieszkiwane przez stada wielkich, dzikich i groźnych psów.
Która z Wysp Kanaryjskich jest najlepsza?
Chyba nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Biorąc pod uwagę całą tę różnorodność krajobrazów: pustynie, ośnieżone góry, zielone doliny, ogrody i wysokie klify. Do tego dochodzą, wydawałoby się, nieskończona ilość plaż zarówno z czarnym, jak i białym piaskiem. Można raczej powiedzieć, że nie chodzi o to, która wyspa jest najlepsza, a raczej o to, która jest najlepsza dla ciebie i co chcesz robić. Ja miałem możliwość odwiedzenia dwóch z nich, czyli dwa główne ośrodki turystyczne. Największą z wysp, a zarazem najbardziej zaludnioną – Teneryfę oraz Gran Canarię.
Na Teneryfie turystyka jest dobrze rozwinięta, co oznacza, że podczas podróży niczego wam nie zabraknie, znajdziecie raczej wszystko wymienione powyżej. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od stolicy wyspy – Santa Cruz miasta, które szczyci się salą koncertową inspirowaną Operą w Sydney. W lutym odbywa się tam jeden z największych na świecie festiwali karnawałowych (drugi po Rio de Janeiro). Główne zabytki wyspy można znaleźć w północnej części Teneryfy San Cristóbal de La Laguna. Jeśli chodzi o relaks, najlepiej udać się do Loro Parque na północnym wybrzeżu, do jednego z najlepszych parków na świecie. Zobaczymy tam m.in. pingwiny, pokazy lwów morskich, delfinów, orek, ponad 400 gatunków papug, długo by można było wymieniać. Tutaj zarezerwujcie sobie cały dzień. Następna atrakcja w kolejce to wycieczka w góry, oferująca zupełnie inny świat niż wymieniony wcześniej – Park Narodowy Teide. Tu można pieszo albo jak kto woli wyjechać kolejką linową na szczyt najwyższej góry Hiszpanii, wulkanu Teide (3718 m) i podziwiać piękną panoramę wyspy oraz krater wulkanu. To i jeszcze więcej znajdziesz w poniższym opisie…
Kolejną wyspa, którą odwiedziłem była Gran Canaria, znajduje się w sąsiedztwie Teneryfy. Oferuje podobnie jak Teneryfa wszystko, od pięknej zieleni, przez historię, po plaże oraz wydmy. Stolicą wyspy jest Las Palmas, pełna historycznych kolonialnych domów i ulic, obowiązkowo trzeba odwiedzić muzeum archeologiczne. Poświęcone jest przed kolonialnej historii Wysp Kanaryjskich. Kolejna pozycją na liście to piękne hiszpańskie miasteczka m.in. Teror, Cruz de Tejeda, Puerto de Mogan nazywane Małą Wenecja i wiele innych. Koniecznie trzeba odwiedzić wydmy w Maspalomas – prawdziwy skrawek Sahary. Nie można pominąć w odległości 7 km od stolicy wyspy, w miejscowości Barranco Guiniguada największego ogrodu w w Hiszpanii – ogrodu Jardín Canario. Bardzo ładnie położony w wąwozie z okazami kaktusów, palm i charakterystycznej roślinności dla wysp archipelagu. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowym opisem znajdziesz go poniżej.