Przez wieki w królewskim mieście Krakowie dwa miejsca pełniły szczególną rolę w życiu jego mieszkańców. Było to, oczywiście wzgórze wawelskie jako centrum życia dworskiego i wielkiej polityki oraz największy plac miejski- rynek główny, gdzie toczyło się życie kulturalne, gospodarcze i społeczne tutejszych mieszczan. Obecnie Krakowski rynek jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia zwiedzania Starego Miasta. Mówiąc prościej, żadna wycieczka do Krakowa nie byłaby kompletna bez wyprawy na ten kultowy plac. Historycznie Rynek Główny został wytyczony podczas lokacji miasta w 1257 roku. Początkowo był własnością władcy. W 1358 roku Kazimierz Wielki zrzekł się prawa do większości obiektów na nim na rzecz miasta. Ten główny plac był areną wielu doniosłych wydarzeń i uroczystości historycznych, które upamiętniają specjalne płyty m.in. hołd pruski w 1525 roku, insurekcja kościuszkowska w 1794 roku, czy choćby z naszych czasów – wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Warto również dodać, że jako część historycznego centrum miasta, w 1978 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co ciekawe, jest to największy średniowieczny plac w Europie i składa się z niesamowitych budynków. Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół Rynku to kilkusetletnie obiekty zabytkowe. Mieszczą się w nich m.in.: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum Kultury, sklepy z ekskluzywnymi towarami, banki, a także liczne restauracje, puby i kawiarnie. Najbardziej znane lokale, o których koniecznie trzeba wspomnieć to Wierzynek ,Hawełka, a także Klub pod Jaszczurami, czy Piwnica pod Baranami.
Popularne w tej chwili...
W centrum Rynku Głównego – Sukiennice
Jednym z najważniejszych symboli Starego Miasta i chyba najbardziej rozpoznawalna budowla na rynku to – Sukiennice . Budynek położony jest w samym środku Rynku Głównego. Swój rozkwit przeżywał w XV wieku, kiedy sprzedawano tu wszystko, od przypraw po jedwabie pochodzące z Dalekiego Wschodu. Dziś można tu nabyć pamiątki turystyczne, od magnesów na lodówkę, przez biżuterię, srebro, złoto i bursztyn, wyroby drewniane, tradycyjne stroje krakowskie czy pamiątki związane z miastem. Sukiennice historycznie ulegały przez wieki wielu przemianom i ich obecny kształt w niczym nie przypomina dawnych sukiennic. Pierwowzorem były drewniane kramy sukienne otoczone budami i straganami. W akcie lokacyjnym książę zobowiązał się do wystawienia sukiennic kamiennych. Stanowiły one podwójny rząd kramów z uliczką pośrodku, która na noc była zamykana z obydwu stron. Około roku 1300 pasaż z kramami zadaszono, co nadało im wygląd hali targowej. W takiej formie przetrwały do połowy XIV wieku. Nowe, gotyckie sukiennice wystawił król Kazimierz III Wielki przed 1358 rokiem. Przypominały one już kształtem obecne sukiennice. Budowla ta przetrwała jako gotycka do 1555 roku, kiedy spłonęła. W latach 1556–1559 przystąpiono do odnowienia spalonych sukiennic. Po renowacji budynek nabrał bardziej renesansowego wyglądu. Charakterystycznym elementem renesansowych Sukiennic z tego okresu jest attyka, czyli pionowa ścianka dachowa, zakrywająca dach właściwy. Miała ona nie tylko znaczenie dekoracyjne, ale jak najbardziej praktyczne – chodziło tu o zapobieganie przemieszczaniu się ognia w czasie pożaru pomiędzy dachami sąsiadujących budynków. Attykę Sukiennic zdobią charakterystyczne maszkarony, pokraczne twarze ni to ludzi, ni to dziwacznych stworów. Niektórzy uważają, że były to portrety członków rady miejskiej. W ramach porządkowania Rynku w latach 1875–1879 sukiennice przebudowano. Wyburzono wówczas przylegające do nich kramy i budynki. Współczesne Sukiennice to parter, piętro i podziemia. Parter, jak przed wiekami to oczywiście handel pamiątkami, a także można się napić kawy w kawiarni Noworolski. Na piętrze znajduje się oddział Muzeum Narodowego – Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, gdzie wyeksponowano zbiór obrazów polskich artystów.
Informacje praktyczne Nie trzeba kupować biletów by zobaczyć Sukiennice w Krakowie, oczywiście mowa tu o części handlowej (parter). Co innego znajdujące się na piętrze muzeum w Sukiennicach tutaj już trzeba kupić bilet wejściowy. Wyjątek stanowi wtorek, w ten dzień wstęp jest bezpłatny, natomiast w poniedziałek nieczynne. Bilety, wystawy, aktualności, zbiory, godziny otwarcia – na oficjalnej stronie www.mnk.pl
Podziemia Starego Rynku
To chyba najlepsza atrakcja na rynku, a raczej pod rynkiem. Tuż pod stopami, pod powierzchnią pomiędzy Sukiennicami a kościołem Mariackim, na głębokości kilku metrów kryje się prawdziwa historia przeszłości Krakowa. Pierwsze prace pod ziemią rozpoczęły się w połowie 2005 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 2010 roku. W podziemiach znajduje się zarówno stała, jak i czasowa ekspozycja. Ekspozycje przedstawiają historię Krakowa i związku tego miasta z innymi ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane są również zabytkowe monety z XIV wieku, ceramika, ozdoby czy średniowieczne narzędzia. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku przez kilkaset lat prezentują natomiast interesujące znaleziska archeologiczne. Ponadto życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Trasa zwiedzania prowadzi szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad zachowanymi średniowiecznymi traktami, z których najstarsze datuje się na XI wiek. W skład stałej ekspozycji wchodzą m.in; dawne wodociągi, makieta piętnastowiecznego miasta, średniowieczne bruki Sukiennic, rekonstrukcja dwunastowiecznych warsztatów złotnika i kowala, spaloną osadę, sale projekcyjne, sala kinowa oraz strefa dla dzieci (pokój zabaw z teatrzykiem Legenda o dawnym Krakowie oraz gry interaktywne. Zobaczenie tego wszystkiego zajmuje około godziny.
Informacje praktyczne – Podziemia Rynku Ceny biletów, zakup biletów online, godziny otwarcia, lokalizacja – www.muzeumkrakowa.pl We wtorek wstęp do podziemii jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja online z najwcześniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Istnieje również możliwość kupna biletów bezpośrednio w dniu zwiedzania w kasie, znajdującej się po drugiej stronie budynku Sukiennic, w pomieszczeniach dawnego Centrum Obsługi Zwiedzających, który obecnie znajduje się w Pałacu Krzysztofory Rynek Główny 35.
Wieża Ratuszowa
Wieża Ratuszowa znajduje się w zachodniej części Rynku Głównego jest pozostałością pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku ratusza, który stojąc równolegle do Sukiennic przylegał do niej od północnej strony. Obecna wieża została zbudowana na początku XV wieku z cegły i kamienia w stylu gotyckim. Nakryta XVIII-wiecznym hełmem ma 70 metrów wysokości i ponad 50 cm odchylenia od pionu, co przypisuje się silnemu wiatrowi z 1703 roku. Wejścia do Wieży Ratuszowej strzeże para kamiennych lwów wyrzeźbionych na początku XIX wieku. Sprowadzono je do Krakowa z klasycystycznego pałacu Morstinów w Pławowicach. Nad wejściem widnieje oryginalny gotycki portal z herbem miasta i godłem Polski. W podziemiach znajdowała się kiedyś izba tortur (narzędzia, które tam służyły, są obecnie wyeksponowane w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej). Dziś powody, dla których warto tam być, są o wiele bardziej atrakcyjne, ponieważ zamieniono je na kawiarnię i jeden z krakowskich teatrów. Wieża obecnie jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Po wykupieniu biletu można wspiąć się po kamiennych schodach. Klatka schodowa jest wąska, stroma i spiralna, jak w wielu takich wieżach. Po drodze, idąc do góry są pomieszczenia gdzie można podziwiać stare fotografie, średniowieczne stroje oraz poznać historię zegara wieży. Na szczycie znajduje się zamknięta (a szkoda) platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Starego Miasta, Planty i Wawel.
Informacje praktyczne Wieża Ratuszowa Ceny biletów, zakup biletów online, godziny otwarcia, lokalizacja – www.muzeumkrakowa.pl Istnieje również możliwość zakupu biletu w kasie bezpośrednio w wieży.