Pochodzenie nazwy i historia miejscowości Kocobędz
Kocobędz (z czeskiego Chotěbuz ) to wieś gminna położona w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Karwina w Czechach. Nazwa wsi Kocobędz albo Chociebądz jest nazwą utworzoną od staropolskiego imienia męskiego, złożoną z członów Chocie- („chcieć ”) i -bąd („być, istnieć, żyć ”). W polskiej wymowie gwarowej używano kocobync. Natomiast słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich podawał nazwę Chociebądź. W czasie, kiedy Księstwo Cieszyńskie znajdowało się bezpośrednio pod rządami Habsburgów, w języku niemieckim używano nazwy Kotzobendz. Historycznie to jedna z najstarszych osad na Śląsku Cieszyńskim . Po raz pierwszy wzmiankowana w 1229 roku, w bulli papieża Grzegorza IX jako własność klasztoru benedyktynów filialnych w Orłowej (klasztor macierzysty znajdował się w Tyńcu koło Krakowa ). Wieś politycznie znajdowała się początkowo w granicach piastowskiego (polskiego) księstwa opolsko-raciborskiego. W 1290 roku w wyniku trwającego od śmierci księcia Władysława opolskiego w 1281/1282 rozdrobnienia feudalnego tegoż księstwa powstało nowe księstwo cieszyńskie, w granicach którego znalazł się również Kocobędz. Od 1327 roku księstwo cieszyńskie stanowiło lenno Królestwa Czech . Z czasem wieś przeszła w ręce książąt cieszyńskich i tak w 1447 roku Kocobędz wszedł w skład wydzielonego majątku księcia Bolka II, a pod koniec średniowiecza była już wsią szlachecką. Od 1526 roku w wyniku objęcia tronu czeskiego przez Habsburgów Kocobędz był w posiadaniu monarchii Habsburgów. Po sekularyzacji zakonu W 1559 roku Chotěbuz nabył od księcia Wacława Cieszyńskiego jego kanclerz Wacław Rudzki z Rudz, który kazał wybudować we wsi parterowy budynek z małym dziedzińcem. Wieś w posiadaniu monarchii Habsburgów była, aż do 1918 roku. W 1920 roku dochodzi do podziału Śląska Cieszyńskiego wzdłuż Olzy, większa części gminy wraz z całym Kocobędzem znalazła się w granicach Czechosłowacji. W październiku 1938 Kocobędz został zaanektowany wraz z resztą tzw. Zaolzia przez Polskę, zaś podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Po wojnie z powrotem te ziemie przywrócono Czechosłowacji. Do 1960 roku wieś znajdowała się w powiecie Czeski Cieszyn, następnie w powiecie Karwina , a od 1 stycznia 1975 gmina Kocobędz została przyłączona do Czeskiego Cieszyna , od którego oddzieliła się 1 stycznia 1998 roku.
Popularne w tej chwili...
Herby dawnych właścicieli, Trachów z Brzezia w lewej części bramy wjazdowej i Beesu z prawej.
Zamek (Pałac) trochę historii
Przymuje się, że pierwszy murowany dwór wybudował kanclerz Wacław Rudzki . Budowla miała wówczas cztery skrzydła z dziedzińcem pośrodku oraz istniejącą do dziś dwunastometrową okrągła wieżę. Ta Śląska rodzina szlachecka pochodziła z miejscowości Rudze w księstwie oświęcimskim, później zatorskim. Pod koniec średniowiecza pojawili się w księstwie cieszyńskim, gdzie stali się jedną z najbardziej wpływowych rodzin szlacheckich w XVI wieku. Wybudowany przez nich zamek należał do nich, aż do końca XVII wieku, choć jeszcze na początku XVIII wieku rodzina ta posiadała inne liczne majątki w Księstwie Cieszyńskim. Wiek XVIII to częste zmianay właścicieli majątku m.in. Gurčts z Kornic, Marklovští z Perštejna, Lichnov z Vostic i Trach z Březí. W 1782 roku dokonano rekonstrukcji barokowej zamku – dobudowano piętro, zmieniono fasadę oraz wstawiono bramę z herbami rodzinnymi. Pojawiły się również dwie rzeźby – św. Jana Nepomucena i św. Antoniego.
Początkiem XIX wieku zamek trafił w ręce Komory Cieszyńskiej, co zaowocowało kolejną rozległą przebudową zamku. W 1840 roku przekształcono go w pałacyk myśliwski. Od 1871 roku w zamku mieściła się szkoła rolnicza. W latach 1875-1879 na potrzeby szkoły ten niezwykle cenny architektonicznie zamek, który miał barokowy charakter został gruntownie przebudowany do obecnej późnoklasycystycznej surowej formy. Innymi słowy, trudno mówić już wtedy o obecnej budowli jako o zamku. Szkoła rolnicza działała tu do 1923 roku.
Szkoła w latach 1918-1930 Pałac 1935 rok Zdjęcia archiwalne fotopolska.eu
W czasach pierwszej Republiki Czechosłowackiej na początku roku szkolnego 1922-1923 na pierwszym piętrze skrzydła wschodniego mieściła się nowo powstała jednoklasowa czeska państwowa szkoła ogólnokształcąca. W 1927 roku roku zarząd województwa rozważał tu także utworzenie poprawczaka. Od 1 stycznia 1928 roku utworzono czeskie przedszkole z mieszkaniami nauczycielskimi, które znajdowały się na parterze północnej części skrzydła wschodniego. Na początku roku szkolnego 1929-1930 szkoła powszechna została powiększona do dwóch klas. Od 1 września 1937 roku powstała średnia czeska szkoła z mieszkaniem dyrektora na pierwszym piętrze zamku. W 1947 roku nastąpiły dalsze większe modyfikacje konstrukcyjne. Po wojnie, do lat 70-tych XX wieku pałac służył jako budynek administracyjny i mieszkania dla PGR-u, wtedy też część budynku zamkowego spłonęła, a pozostała część zabudowań była wówczas użytkowana tylko częściowo, głównie jako magazyn materiałów technicznych, zwłaszcza narzędzi, części zamiennych, nasion i chemikaliów. W 1975 roku sporządzono opis do remontu, ale nie było zainteresowanych jego realizacją. Po tym okresie na zamku nie prowadzono żadnych prac konserwacyjnych ani podstawowych prac budowlanych, przez co popadał w kompletną ruinę ale mimo to nadal był w owym czasie cenny z punktu widzenia konserwatorów zabytkiem. Warto w tym miejscu dodać, że na początku XXI wieku poddano kompleksowej renowacji zabytkową wieżę oraz przeprowadzono remont bramy, która podobnie jak dzwonnica (wieża) jest własnością gminy.
Pałac lata 1900-1910 Pocztówka z lat 1900 Zdjęcia archiwalne fotopolska.eu
Czasy współczesne – smutna rzeczywistość
W 1992 roku pałac przeszedł na własność Muzeum w Czeskim Cieszynie. Niestety nie miał on środków na remont, dlatego w 2001 roku budynek został przekazany gminie Chotěbuz z oświadczeniem, że: „znalazł się odpowiedni inwestor, który miał kupić go od gminy.” Do transakcji nie doszło, inwestor wycofał się ze swoich planów i tym sposobem pałac pozostał w posiadaniu gminy, a budynek dalej popadał w ruinę. Jedynie W 2007 roku gmina otrzymała dwie dotacje z Urzędu Wojewódzkiego Województwa Morawsko-Śląskiego i Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej, które zostały przeznaczone na remont wieży i bramy wjazdowej. Dziś, pałac jest w bardzo zaawansowanym stadium rozkładu, jest właściwie ruiną z zawalonym dachem i stropami, zawaliły się również niektóre mury na wewnętrznym dziedzińcu, a ze ścian wyrastają drzewa, brakuje części okien i drzwi, po prostu strach wejść do środka. Jak można wyczytać w Czeskiej prasie pani Romana Rosová z Czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków sporządziła opis tego obiektu. Mówi on, że ze względu na swój obecny zły stan jest jednym z najbardziej zagrożonych zabytków w regionie morawsko-śląskim. Inne źródła podają, że gmina chce nawet zburzyć pałac lub będzie wnioskować o wykreślenie budynku z listy zabytków kultury, wtedy może szybciej go sprzeda. To smutne, ale taka jest rzeczywistość. Czas leci, a zamek wciąż czeka na lepsze czasy. Czy się doczeka? zobaczymy, czas pokaże.