Arboretum Bramy Morawskiej
Arboretum Bramy Morawskiej powstało na terenie komunalnego lasu „Obora” 1 maja 2000 roku, dzięki współpracy Miasta Racibórz i Pracowni Zachowania Bioróżnorodności Górnego Śląska. Usytuowane jest we wschodniej części Raciborza, po prawej stronie rzeki Odry, w niewielkiej odległości od jego centrum. Ponadto kompleks leśny położony jest w południowo-zachodniej części Parku Krajobrazowego „Cysterski Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich „. Na początek należy wyjaśnić co znaczy słowo Arboretum . Z łacińskiego arbor czyli drzewo oznacza spescjalistyczny ogród botaniczny, w którym uprawiane są różne gatunki drzew i krzewów dla celów badawczo-naukowych, hodowlanych i edukacyjnych.A skąd się wzięła nazwa lasu „Obora”? W języku starosłowiańskim i później w staroczeskim, tak określano niewielkie kompleksy leśne izolowane użytkami rolnymi. W zamierzchłej przeszłości mieszkańcy doliny Odry w lesie „Obora” pozyskiwali drewno, polowali i chowali zmarłych.
Historia lasu „Obora”
Historycznie Las „Obora” w swej przeszłości posiadał niewielu właścicieli. I może dobrze, dlatego nigdy to miejsce nie było wylesione, a przyroda poddawała się tu naturalnym procesom biologicznym. Pierwszymi udokumentowanymi właścicielami byli Piastowscy książęta raciborsko-opolscy. Dobra te stały się następnie własnością Cystersów osiadłych w XIII wieku w pobliskich Rudach. Po 181O roku, czyli po kasacji zakonów w państwie pruskim, las ten stał się własnością księcia raciborskiego Augusta Wiktora von Ratibor. W 1928 roku teren ten przeszedł we władanie miasta Racibórz. Dziś Arboretum zajmuje 162 ha lasu „Obora” i jest bogate w cenne i wyjątkowe gatunki roślin. Całość można podzielić na dwa zasadnicze obszary. Pierwszy o powierzchni około 35 ha, na którym znajduje się zagospodarowany i ogrodzony ogród właściwy, gdzie umieszczono kolekcje roślin i ośrodki dydaktyczne. Drugi obszar to część przyrodniczo-krajobrazowa z fragmentami naturalnej przyrody, ta zajmuje pozostałą część powierzchni.
Popularne w tej chwili...
Dla odwiedzających
Na mieszkańców Raciborza i turystów odwiedzających Arboretum oprócz pięknych leśnych widoków, które zachęcają do spacerów po licznych ścieżkach i dróżkach czekają też inne atrakcje m.in; kolekcje roślinne, ścieżka zdrowia i dydaktyczna, plac zabaw dla dzieci, leśny kącik malucha, mini-ZOO, trzy ładnie zagospodarowane stawy – Żabi, Cienisty i Szuwarowy czy Potok liliowy z jeziorkiem , w którym zamontowane jest koło wodne. Jednak i to co chyba najpiękniejsze to tzw. „Zaczarowany Ogród ” (Nawiguj Mapy Google ). Mieści się on w północno-zachodniej części Arboretum i usytuowany jest na obszarze 1,1 ha, tworzy kolekcję kwiatów w środku lasu. Ogród został zaaranżowany tak, by rośliny układały się w ogromny kwiat o pięciu płatkach, kiedy patrzymy na nasadzenia z góry – z tarasu widokowego. Dodatkową atrakcją jest zielony labirynt z roślin iglastych, umożliwiający spacerowanie i podziwianie nasadzeń. Każda pora roku ma tu swój niepowtarzalny urok. Warto również dodać, że w Arboretum znajdziemy też coś dla zainteresowanych historią. W południowej części lasu archeolodzy z Instytutu Historii Kultury Materialnej w Krakowie przy współudziale Muzeum Miejskiego w Raciborzu przeprowadzili badania wykopaliskowe. Odkryto wczesnośredniowieczne kurhanowe cmentarzysko ciałopalne datowane na okres od VI do IX wieku naszej ery co może świadczyć, że las „Obora” zamieszkany był od najdawniejszych czasów. Do dnia dzisiejszego zinwentaryzowano 25 kurhanów.
Magiczny Ogród Platforma widokowa Żabi Staw Mini Zoo W kąciku Malucha Roślinność w Magicznym Ogrodzie Roślinność w Magicznym Ogrodzie Przy potoku Liliowym Przy potoku Liliowym Wystawa przy potoku Liliowym
Raciborski Gród Średniowieczny
Raciborski Gród Średniowieczny to kolejna atrakcja, która jest realizowana jako projekt budowy Grodu historycznego przy Arboretum. Prowadzi go grupa miłośników wczesnego średniowiecza działającą od ponad 15 lat jako stowarzyszenie Drengowie znad Górnej Odry . Raciborski Gród jest obiektem, który ma przybliżać wszystkim odwiedzającym historię i kulturę wczesnego średniowiecza. Inwestycja realizowana jest etapowo i cały czas się rozbudowuje. Teren obecnie ogrodzony jest palisadą i dostępny do zwiedzania. Wejście do grodu prowadzi bramą główną z basztą od strony parkingu. Na terenie powstała już chata główna, karczma, stanowiska do strzelania z łuku oraz rzutu oszczepem czy toporem. Organizowane sa turnieje walk, pokazy, oraz lekcji historii. W przyszłości jak zapowiadają jej „domownicy” zamieżają jeszcze postawić kuźnię, średniowieczny tor łuczniczy, chatę garncarza, chatę kaletnika i wikliniarza, tardycyjny piec chlebowy i inne obiekty, bez których prawdziwy średniowieczny gród nie mógłby istnieć.
Informacje praktyczne
Strona www arboretum -> zobacz
Facebook arboretum -> zobacz
Wejście do arboretum i grodu średniowiecznego jest bezpłatne
Strona www Grodu -> zobacz
Facebook Grodu -> zobacz
Mini ZOO czynne jest codziennie: w okresie letnim od 8.00 do 18.00, w okresie zimowym od 8.00 do 16.00
Raciborski Gród Średniowieczny czynny jest w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00
Parking znajduje się zaraz przed wejściem i jest bezpłatny -> Nawiguj Mapy Google