Bitwa pod Austerlitz , znana również pod nazwą Bitwa Trzech Cesarzy , była jedną z najważniejszych i decydujących starć wojen napoleońskich. Inscenizacja tej bitwy odbywa się co roku w grudniu w Sławkowie koło Brna w Czechach , na terenach gdzie ponad 200 lat temu toczyła się prawdziwa wojna. Nie inaczej było również w 2023 roku, prawie 1200 entuzjastów z 15 krajów w mundurach z tamtych lat stawiło się pod Sławkowem. Dodatkowo w rekonstrukcji uczestniczyło ok. 60 koni oraz sprzęt z epoki, w tym 15 armat. Bitwa rozegrała się w pobliżu wsi Tvarožná, pod wzgórzem Santon , na północnym skraju historycznego pola. Warto dodać, że cała powierzchnią pola walk to około 10 x 12 km. Organizatorzy podkreślają, że coroczna impreza nie jest świętem wojny czy Napoleona, ale jedynie upamiętnieniem wydarzeń historycznych.
W obozie
W tym roku pogoda nie dopisała, ziemia była częściowo błotnista i nie do końca zmarznięta, a temperatura poniżej zera. Choć warto dodać, że 218 lat temu na polu bitwy leżała tylko odrobina śniegu i szronu, a temperatura była w granicach zera. Na inscenizację bitwy, która tak na marginesie była największą od 2015 roku, stawiło się jak informują organizatorzy około 10 500 widzów, co było miłym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej mroźną pogodę. Wokół można było słyszeć głosy, że impreza przyciągnęła znacznie więcej widzów niż zwykle ze względu na premierę najnowszego filmu Ridleya Scotta jaka miała miejsce w tym roku (2023r.), a którego bohaterem właśnie jest niesławny Napoleon Bonaparte i jedna z bitew stoczona właśnie na polach Austerlitz.
Popularne w tej chwili...
Napoleon Przemarsz wojsk z obozu na pole bitwy
Przebieg bitwy – inscenizacja
Sama inscenizacja trwała około półtorej godziny. W rolę Napoleona wcielił się Amerykanin Mark Schneider z Wirginii (Facebook ). W tej roli występuje od 2005 roku na różnych imprezach. Na początku rekonstrukcji zaobserwować można było wojska austriackie i rosyjskie jak maszerowały w kolumnach przeciwko niewielkiej części piechoty francuskiej rozmieszczonej w szeregu rozproszonych strzelców, zmuszając ich do pośpiesznego odwrotu swoim natarciem i znaczną przewagą. Jednak w chwili tego częściowego zwycięstwa na horyzoncie za nimi pojawili się żołnierze generała marszałka Nicolasa Jean de Dieu Soulta . Następnie można było zaobserwować stopniowy sukces Francuzów, którzy ostatecznie przy pomocy artylerii opanowali pole bitwy i zmusili wojska austriackie i rosyjskie do odwrotu. Bitwa pod Austerlitz stoczona między wojskami Francji oraz Austrii i Rosji zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Napoleona .
VIDEO
Przebieg bitwy według historyków
W rzeczywistości bitwa trwała około dziewięciu godzin, mniejsza 60-tysięczna armia Napoleona pokonała znacznie liczniejszą armię cara Rosji Aleksandra I i cesarza Austrii Franciszka. Jak podają historyczne źródła cesarz Napoleon dokonał rekonesansu pola na kilka dni przed bitwą i dobrze ocenił, gdzie jego wrogowie rozmieszczą swoje wojska; przepowiedział z wielką dokładnością ich plany. Historycy i znawcy sztuki wojennej zgodnie twierdzą, że sama bitwa rozegrana 2 grudnia 1805 roku jest szczytem profesjonalizmu wojskowego Napoleona. Wyraźnie pokazuje, jak genialnie prosty plan ofensywno-obronny, wykonany perfekcyjnie z odpowiednimi manewrami we właściwym momencie, może zapewnić zwycięstwo. Choć znajdował się w gorszej sytuacji liczebnej, zachęcał swoich wrogów do ataku, gdy on utrzymywał silną pozycję obronną, a następnie, gdy jego przeciwnicy popełnili poważny błąd, porzucając wzniesienie w centrum pola bitwy, Napoleon wykorzystał swoją szansę i kontratakował, dzieląc swoich wrogów na dwie części, zachowując jednocześnie odpowiednią liczbę rezerw, która w ostateczności dała wygrany wynik bitwy. Kiedy wszystko się skończyło, pole bitwy należy do Francuzów. Widok był przerażający 9000 zabitych i 7000 rannych Francuzów i Włochów oraz 15 000 zabitych lub rannych Rosjan i Austriaków. Dodatkowo zginęło ok. 5 tysięcy koni. 4 grudnia cesarz Franciszek Habsburg zwrócił się do Napoleona z prośbą o rozejm. 22 dni później, na mocy podpisanego 26 grudnia traktatu rozpadło się Święte Cesarstwo Rzymskie.
Szczegółowy opis bitwy
Zdjęcia z inscenizacji bitwy