Ołomuniec „Mała Praga” w środku Moraw
Ołomuniec to jedno z najpiękniejszych miast środkowoeuropejskich, perła Moraw i zarazem ich historyczna stolica. Z około stu tysiącami mieszkańców jest szóstym pod względem liczby ludności miastem w Republice Czeskiej . Leży w jego wschodniej części, u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy. W średniowieczu, Ołomuniec było trzecim co do wielkości miastem na ziemiach Korony Czeskiej, w XVIII wieku miasto zostało przebudowane na potężną twierdzę i stało się ważnym ośrodkiem obronnym oraz siedzibą silnego garnizonu wojskowego. Dziś jest dosłownie przesiąknięte zabytkami. Po Pradze jest drugim najważniejszym rezerwatem zabytków w Czechach, dlatego jego historyczna część objęta jest ochroną. Lista atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc Ołomuńca jest dość długa, dlatego jeden dzień to zdecydowanie za mało na wizytę, żeby zobaczyć je wszystkie. Zatem co można zobaczyć podczas jednego dnia? Poniżej znajdują się chyba te najważniejsze, te które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w mieście.
Mapę można kopiować rozpowszechniać instalować na innych stronach www
Popularne w tej chwili...
Katedra Świętego Wacława Katedra trzeba przyznać też robi wrażenie, jest najważniejszym kościołem w Ołomuńcu. Pierwotnie była częścią kompleksu zamkowego. Zbudowana została w 1141 roku jako bazylika romańska, na przestrzeni lat przeszła liczne przebudowy i renowacje, zwłaszcza po pożarze w 1265 roku, kiedy została całkowicie odbudowana i nabrała gotyckiego wyglądu i dziś góruje nad Ołomuńcem w neogotyckiej formie, którego nabrała pod koniec XIX wieku. Przednią część katedry tworzą dwie wieże kościelne, a trzecia z tyłu jest właściwie najwyższą wieżą kościelną na Morawach, drugą w całych Czechach. We wnętrzu katedry znajduje się grobowiec oraz rzeźba św. Jana Sarkandera . Do najcenniejszych zabytków należą również cztery XV-wieczne figury Ojców Kościoła umieszczone przy głównym ołtarzu. Do Katedry można swobodnie wejść.
Zamek Przemyślidów – Muzeum Archidiecezjalne Olomoucký hrad , czyli zamek Przemyślidów, w którym aktualnie mieści się Muzeum Archidiecezjalne znajduje się obok Katedry św. Wacława. Muzeum prezentujące eksponaty archeologiczne, najcenniejsze zabytki ze zbiorów ołomunieckiego kościoła oraz wystawy czasowe. Na wystawach znajdują się opisy w języku czeskim i angielskim. Ponadto można skorzystać z audio przewodnika, także w języku polskim. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. W budynku funkcjonuje także kawiarnia muzealna z winiarnią. Historycznie do dziś zachowały się jedynie fragmenty zamku, widoczne w większości ze strony północno-wschodniej. Pierwsza wzmianka o zamku ołomunieckim pochodzi z 1055 roku. Sam zamek, stanowi tylko część całego kompleksu, który znajduje się na Górze Wacława. Cały obszar wzgórza oprócz zamku obejmuje; Katedra Metropolitalna, Romański Pałac Biskupi, Dziekanat Kapituły i inne budynki . Dodajmy, w 1962 roku Pałac Romański został uznany za narodowy zabytek kultury, a w 1995 roku za narodowy zabytek kultury uznano także cały dawny zamek Przemyślidów. Co warte podkreślienia to właśnie tu na Górze Wacława, w 1306 roku zamordowany został Wacław III, ostatni przedstawiciel dynastii Przemyślidów. Zapoczątkowało to serię wojen o koronę czeską, w których zwycięzcą został Jan Luksemburski, który objął tron w 1310 roku.
Pałac Arcybiskupi Pałac Arcybiskupi do kolejna budowla na Wzgórzu Wacława. Od swojego wzniesienia jest siedzibą biskupów i arcybiskupów ołomuńskich. Dwupiętrowy budynek z bogato zdobioną neobarokową fasadą i trzema barokowymi portalami rozmieszczony jest wokół dwóch zamkniętych dziedzińców. Wnętrze pałacu zawiera szereg zachowanych pomieszczeń z bogatą dekoracją artystyczną tworzoną stopniowo od drugiej połowy XVII wieku do początku XX wieku. Aktualnie jest jedyną siedzibą arcybiskupa w Europie Środkowej udostępnioną do zwiedzania. Dla odwiedzających udostępniona jest jedna trasa zwiedzania, która obejmuje sale reprezentacyjne znajdujące się na pierwszym piętrze. Pomieszczenia te związane są z najważniejszymi wydarzeniami, które miały miejsce w budynku. W jego murach został koronowany między innymi cesarz austriacki Franciszek Józef I. W pałacu tym gościła również cesarzowa Maria Teresa, a także Ludwig van Beethoven.
Miejskie mury obronne Wraz ze średniowiecznym zamkiem do dnia dzisiejszego w pierwotnym wyglądzie przetrwały także fragmenty murów po stronie północnej i dolna część cylindrycznej wieży, przekształconej w okresie nowożytnym na kaplicę św. Barbary. Najstarsza wzmianka o murach Ołomuńca pochodzi z 1321 roku. Miasto otoczone było wówczas podstawowym systemem murów. W XVIII wieku Ołomuniec uzyskał status twierdzy granicznej, mury trzeba było gruntownie przebudować na nowoczesną twierdzę bastionową, która stała się jedną z największych i najdoskonalszych twierdz bastionowych nie tylko w Czechach, ale także w obrębie całej monarchii habsburskiej.
Kościół św. Michała Barokowy kościół św. Michała jest jednym z ładniejszych kościołów w Ołomuńcu. Pierwotnie, w tym miejscu stał gotycki kościół przy Klasztorze Dominikanów. Liczne pożary oraz grabieżcza wojna trzydziestoletnia spowodowały znaczne zniszczenia świątyni. Wymusiło to konieczność przebudowy, która odbyła się w latach 1673-1699. Kościół został praktycznie całkowicie przebudowany. Z pierwotnej wczesnogotyckiej budowli zachowały się ściany zewnętrzne i sklepienie na końcu prezbiterium. Do kościoła przylega gotycka kaplica św. Aleksieja i gotycki krużganek ze sklepieniami krzyżowymi. Po pożarze w 1709 roku wnętrze odnowiono w stylu barokowym. W latach 1892-1898 kościół przeszedł kolejną tym razem neobarokową przebudowę.
Kaplica św. Jana Sarkandera Kaplicę wybudowano na miejscu dawnego więzienia, w którym w 1620 roku był przetrzymywany i torturowany Jan Sarkander. Jan Sarkander został oskarżony o zdradę stanu przez protestanckie państwa morawskie. Podejrzewano go o pertraktacje z królem polskim. Jednak według historyków jest to mało prawdopodobne i nie ma na to żadnych dowodów, że brał udział w negocjacjach w sprawie polskiej. Kaplica ma formę dwukondygnacyjnej budowli o założeniu centralnym, nakrytej kopułą z latarnią. Pośrodku posadzki nawy znajduje się okrągły otwór ukazujący podziemie byłego więzienia, w którym przedstawiono narzędzia tortur z epoki Sarkandera. Przed kaplicą znajduje się fontanna zwana „Zdrojem żywej wody św. Jana Sarkandera”. Przylegające do kaplicy schody zdobi posąg św. Jana Nepomucena, zaś w niszy na zewnątrz znajduje się rzeźba świętego.
Sztuka uliczna W Ołomuńcu można spotkać mnóstwo sztuki ulicznej. Od dużych obrazów po wyjątkowo pięknie zdobione alejki i pasaże, często też można spotkać graffiti. A to za sprawą festiwalu sztuki ulicznej, który odbywa się co roku w Ołomuńcu podczas którego pojawia się zawsze kilka nowych prac. Jedna z nich znajduje się tuż obok muzeum na ulicy Denisowej, przedstawia Króla Edwarda VII ze smartfonem robiący sobie selfie. Obok niego Maria Skłodowska-Curie , trzymająca kolbę ze świecącym płynem (uranem).
Rzeźba złodzieja na budynku muzeum Rzeźba znajduje się na budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ulicy Denisowej, niedaleko Placu Republiki i kościoła Matki Bożej Śnieżnej. Wisząca figura w nieco większych niż naturalne rozmiarach przedstawia uciekającego z muzeum złodzieja, który ma w plecaku cenną rzeźbę. Posąg wygląda jak z brązu, ale ze względu na obciążenie półki został wykonany z patynowanego laminatu i waży zaledwie 23 kg. Dodatkowo ciekawą atrakcją jest to, iż złodziej porusza się po półce gzymsu dzięki dwom specjalnym silnikom, które napędzają jego ręce.
Górny i Dolny rynek Stare miasto w Ołomuńcu jest dosyć duże i posiada dwa rynki tzw. górny i dolny i właśnie w ich okolicy znajdują się najbardziej znaczące ołomunieckie zabytki. Oba sąsiadują ze sobą zatem przejście między jednym i drugim trwa dosłownie chwilę. Ważniejszy jest górny wokół niego znajdują się najważniejsze budowle. Powstał poprzez osuszenie pierwotnego bagna na początku XIII wieku. Pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1261 roku, kiedy to król Przemysł Otakar II wydał pozwolenie na budowę rynku, na miejscu którego później wybudowano ratusz. Natomiast początki dolnego rynku również sięgają XIII wieku. W tamtym czasie przez ten teren, przebiegała droga do Brna i Moraw Południowych. Z rozgałęzień tych dróg powstał później pełnoprawny plac. Od chwili powstania było ważnym ośrodkiem handlu i regularnie odbywały się tu targi.
Na Górnym Rynku Ratusz z zegarem astronomicznym Budynek ratusza znajduje się na górnym rynku, od sześciu wieków jest symbolem gospodarczego i politycznego znaczenia dawnej stolicy królewskiej. Ma cztery skrzydła, z wewnętrznym dziedzińcem pośrodku. Po wschodniej stronie budynku znajduje się dwuosiowa klatka schodowa z renesansową loggią. Obok wieży ratuszowej, w niszy elewacji północnej, znajduje się zegar astronomiczny. Dekorację zegara stanowią medaliony umieszczone po bokach wnęki i mają przedstawiać dzieła charakterystyczne dla poszczególnych miesięcy roku. U góry wnęki znajduje się motyw Królów, a u dołu postacie przedstawicieli klasy robotniczej. Zegar porusza się tylko raz dziennie o godzinie 12:00. We wnętrzu budynku znajdują się stałe wystawy poświęcone historii ratusza, zegara astronomicznego, jego twórców i zegarmistrzów oraz wystawa „Ołomuniec w przemianach wieków”. Wystawy można zwiedzać bezpłatnie w godzinach urzędowania urzędu gminy lub w ramach wycieczki z przewodnikiem po Ołomuńcu.
Zegar
Kolumna Trójcy Przenajświętszej Kolumna Trójcy Przenajświętszej to chyba największa atrakcja Rynku Górnego, gdy tylko wejdziemy od razu rzuca się w oczy. Zbudowano ją w latach 1716-1754. Głównym celem powstania było huczne świętowanie wiary, częściowo podyktowane poczuciem wdzięczności za ustanie zarazy, która nawiedziła Morawy w latach 1714-1716. Jest to największa barokowa rzeźba grupowa w Europie Środkowej. Kolumna jest wysoka na 32 metry, w jej dolnej części znajduje się udostępniana sezonowo kaplica. Dekoracja rzeźbiarska składa się z 18 posągów świętych, 12 figur niosących światło oraz 6 reliefów z apostołami. Grupa Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny umieszczona jest na środkowej części kolumny, a na wierzchu kolumny znajduje się grupa posągów Trójcy Przenajświętszej. Zabytek od 2000 roku jest wpisany na listę UNESCO.
Fontanny Ołomuńca Jak podają przewodniki fontanny w Ołomuńcu pierwotnie były budowane jako zbiorniki na wodę. Obecnie wciąż działają i cieszą oko, a w całym mieście znajduje się ich około 45. Siłą rzeczy nie sposób ich wszystkich opisać, ale warto wymienić choć kilka z nich – te najważniejsze. Fontanna Cezara (Nawiguj Mapy Google ) to najsłynniejsza ołomuniecka fontanna. Jej dekoracja rzeźbiarska przedstawia mitycznego założyciela miasta – cesarza Gajusza Juliusza Cezara . Pod jego nogami leżą dwie figury męskie z tarczami, a dalej pies, symbol wierności miasta władcy. Posąg Cezara jest umieszczony tak, że swoją twarz zwraca się w kierunku Wzgórza św. Michała, gdzie według legendy stacjonowały rzymskie legiony. Kolejna, Fontanna Merkurego (Nawiguj Mapy Google ) wykonana została w 1727 roku uważana jest za najcenniejszą artystycznie fontannę barokową. Posąg przedstawiający antycznego boga handlu i obrońcy podróżnych Merkurego. Merkury trzyma jeden ze swoich atrybutów – pozłacaną laskę herolda. Fontanna Herkulesa (Nawiguj Mapy Google ) tę fontannę zbudowano z kolei w 1687 roku. Zdobi ją posąg antycznego mitycznego herosa Herkulesa w nadnaturalnej wielkości z kijem w prawej ręce, a w lewej ręce orlicę w szachownicę symbol miasta, którą chroni przed siedmiogłową hydrą. Czas przedstawić nowoczesna Fontannę Ariona (Nawiguj Mapy Google ) została zbudowana w 2002 roku i uzupełnia zespół barokowych fontann o tematyce antycznej. Fontanna Neptuna (Nawiguj Mapy Google ) powstała w 1683 roku przedstawia rzymskiego boga mórz, który trzyma swój trójząb skierowany w dół, by uspokoić wodę i ochronić miasto. Fontanna Trytonów (Nawiguj Mapy Google ) wzniesiono ją po pożarze miasta w 1709 roku. Pierwotnie znajdowała się u zbiegu ulic Ztracená, Ostružnická i Denisova. Na obecne miejsce przesunięto ją w 1890 roku. Fontannę zdobi grupa posągów nadnaturalnej wielkości: dwaj mężczyźni Trytony niosące na swoich ramionach sadzawkę w kształcie muszli z małym chłopcem i psami wodnymi. Fontanna Jowisza (Nawiguj Mapy Google ) jej budowa została zakończona w 1735 roku jako ostatnia z zespołu ołomunieckich barokowych fontann. Posąg przedstawia antycznego władcę boga Jowisza z wiązką piorunów w prawicy i orłem pod jego nogami. Stoi na starszym trzonie przeznaczonym wcześniej dla posągu św. Floriana.
Fontanna Neptuna na Dolnym Rynku Fontanna Cezara na Górnym Rynku Fontanna Herkulesa na Górnym Rynku Fontanna Ariona na Górnym Rynku Fontanna w ścianie ratusza Fontanna Merkurego
Kolumna Mariacka na Dolnym Rynku Kolumna Mariacka jest najważniejszym zabytkiem na Dolnym Rynku. Podobnie jak wspomniana wyżej Kolumna Trójcy Przenajświętszej, także i ona została zbudowana po zarazie. Na górnym poziomie cokołu znajdują się posągi patronów zarazy. Na szczycie skręconej kolumny umieszczona jest figura Matki Boskiej Niepokalanej.