Żywiec stolica regionu
Żywiec to miasto i główny ośrodek miejski regionu kulturowego zwany Żywiecczyzna , zaliczany jest do znanych ośrodków turystycznych. Miasto położone jest w województwie śląskim na południu Polski, w zachodniej części Beskidu Żywieckiego zwanego też Wysokim. W niewielkiej odległości od szczytów: Babiej Góry (1725 m. n.p.m.) Pilska (1557 m), Skrzycznego (1257 m), czy Wielkiej Raczy (1236 m). Oprócz pięknych górskich krajobrazów znajduje się tu; duży Rynek, XIII-wieczny zamek , kilka wspaniałych katedr, a także najsłynniejszy w Polsce browar, w którym możemy zwiedzić Muzeum Browaru Żywiec .
Miasto Żywiec kiedyś i dziś – trochę historii
Miasto na przestrzeni dziejów przechodziło z rąk do rąk, leżał w Małopolsce, w dawnej Ziemi Krakowskiej . W czasach przynależności do Księstwa Cieszyńskiego , a następnie księstwa oświęcimskiego Żywiec był przejściowo administracyjnie związany z księstwami śląskimi. Historycznie tereny, na których zlokalizowane jest obecnie miasto, były zasiedlane od bardzo dawna, co potwierdzają wykopaliska archeologiczne. Jednak pierwsza pisemna wzmianka związana jest z miejscową parafią katolicką i pochodzi z 1308 roku. Żywiec nie posiada aktu lokacyjnego, dlatego istnieje wiele domysłów, związanych z datą założenia miasta. Jego powstanie określane jest w przedziale lat 1290-1310. Inne źródła podają, także datę 1327 rok. Tak więc trudno doszukać się jakichkolwiek informacji o początkach Żywca.
Popularne w tej chwili...
Wieki XVI i pierwsza połowa XVII wieku są uważane za najlepszy okres w dziejach miasta. Wtedy właśnie Żywiec otrzymał przywileje handlowe. Niestety druga połowa XVII stulecia zakończyła „złoty wiek” Żywca. Podczas Potopu Szwedzkiego miasto zostało doszczętnie zniszczone i ograbione i dopiero w XIX wieku odzyskało swą dawną świetność, kiedy trafiło pod panowanie dynastii Habsburgów. Przedsiębiorczość cieszyńskich Habsburgów, którzy tworzyli wiele zakładów przemysłowych i rozwijali gospodarkę leśną, spowodowała, że państwo żywieckie, wraz z księstwem cieszyńskim należało do najbardziej dochodowych majątków szlacheckich w Galicji. Takim przykładem przedsiębiorczości, który nierozerwalnie wiąże się z Żywcem i Żywiecczyzną niech będzie Arcyksiążęcy Browar w Żywcu. Został założony przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga w 1856 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie do dziś, pomimo wojen, zmian politycznych i własnościowych.
Skąd pochodzi nazwa miasta?
Herb miasta Żywiec
Browar Żywiec – historia
Browar w Żywcu wybudował w 1856 roku arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg . Decyzja o jego założeniu wynikała m.in. z nieograniczonego dostępu do czystej górskiej wody, wypływającej spod masywu Skrzycznego. Pierwsze produkowane w nim piwo nosiło nazwę Piwo Żywieckie. Już dwanaście lat po założeniu, browar żywiecki wysunął się na pierwsze miejsce wśród 260 browarów działających w owym czasie w Galicji. Od początku istnienia Habsburgowie kładli duży nacisk na rozwój sieci sprzedaży, opartej na bliskiej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Oprócz sprzedaży piwa, browar oferował im fachową pomoc w urządzeniu lokalnych rozlewni, dostarczał wyposażenie barów i restauracji, aparaty do nalewania piwa, lodówki oraz materiały reklamowe. W czasie II wojny światowej w posiadanie browaru weszły hitlerowskie Niemcy. Zmienili nazwę browaru na „Beskidenbrauerei Saybusch ”. Po II wojnie światowej browar został znacjonalizowany przez władze komunistyczne, dzięki modernizacji zakładu produkcja zwiększyła się dwukrotnie. Co ciekawe, niezależnie od tego, kto przejął browar, pierwotna receptura nigdy nie została zmieniona i przetrwała do dziś. W 1955 roku Arcyksiążęcy Browar w Żywcu został połączony z browarami w Cieszynie i Bielsku . W 1956 roku, w rocznicę stulecia firmy, browar rozpoczął produkcję piwa eksportowego. Z tego okresu pochodzi słynne logo, które znajduje się na etykiecie piwa. Z jego powstaniem wiąże się pewna ciekawostka. Na etykiecie znajduje się bowiem para tańcząca krakowiaka, która przecież nie miała żadnego związku z żywieckim regionem. Piwo miało iść na eksport do USA. Zrobiono więc badania wśród amerykańskiej Polonii, z których wynikało, że to właśnie para krakowiaków kojarzy się najbardziej z Polską. Tak więc znalazła się ona na etykiecie tylko w celach marketingowych, wbrew historii i tradycji. Wizerunek jednak przyjął się dobrze i wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego. Po transformacji gospodarczej znacjonalizowany w czasach komunizmu browar został po długotrwałej batalii sądowej przejęty przez grupę Heineken i gruntownie zmodernizowany w latach 90-tych. Obecnie Arcyksiążęcy Browar w Żywcu to jeden z najnowocześniejszych europejskich zakładów branży piwowarskiej i jeden z liderów na polskim rynku piwnym.
Powstanie Muzeum Browaru w Żywcu
Muzeum Browaru powstało w 2006 roku w 150-tą rocznicę założenia Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. Od razu trzeba dodać, że nie jest to muzeum gdzie niczego nie wolno dotykać, a na samą myśl o wyciągnięciu aparatu obsługa wyprasza Cię z sali. Tutaj wszystko można dotykać i oczywiście robić zdjęcia. Muzeum jest jedną z największych i najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Zlokalizowane jest w osiemnastu salach dawnych piwnic, gdzie kiedyś leżakowało piwo. Układ poszczególnych sal nawiązuje do konkretnego etapu w historii Polski i samego Browaru Żywieckiego, pokazując jak zmieniały się czasy, ludzie i piwo, a wszystko po to, aby w jednym miejscu pokazać historię browarnictwa i sposoby warzenia piwa.
Zwiedzanie muzeum
Do muzeum wchodzimy przez dębowe wrota. Za nimi rozpoczyna się trasa turystyczna, która biegnie przez kilkanaście kolejnych pomieszczeń. Początek wyznacza Sala Trzech Żywiołów , gdzie prezentowane są surowce do produkcji piwa: kłosy, ziarno jęczmienia, szyszki chmielu oraz to co najważniejsze – górska woda przypominająca, że krystalicznie czysta, była i jest największym skarbem browaru.
Przechodząc dalej, wchodzimy do sali z makietą zabudowań Arcyksiążęcego Browaru z przełomu XIX/XX wieku. Większość z pokazanych na niej budynków wciąż istnieje.
Kolejne sale ekspozycyjne to dawną uliczka galicyjską z replikami m.in. pracowni architektów browaru czy też drukarni, w której drukowano etykiety żywieckiego piwa oraz sklep kolonialny. Największe wrażenie robi jednak rekonstrukcja XIX-wiecznej brukowanej uliczki, z gwiaździstym niebem oraz typowa dla tamtych czasów galicyjska karczma. Można przysiąść na moment aby poczuć atmosferę tamtych czasów.
Następne sale prezentują nowszą historię browaru. Zobaczymy eksponaty przedstawiające procesy produkcji piwa na przestrzeni dziesięcioleci. Przedstawiony jest też okres szczególnie aktywnych działań promocyjnych i reklamowych browaru. Jak funkcjonowały one w praktyce, pokazuje m.in. odtworzona w muzeum Restauracja Żywiecka z wystrojem w stylu art déco z kręgielnią. Można obejrzeć także archiwalne dokumenty i film z historii browaru oraz dzieje zakładu i ludzi pracujących w nim w latach PRL-u.
Zwiedzanie muzeum kończy się w salach interaktywnych . Nawet jeśli nie jesteśmy wielkimi fanami piwa to tutaj będziemy nieźle się bawić. Dodatkowo w wielkich podświetlanych tubach zobaczymy różne gatunki piw. W opisach można wyczytać jak mogą się od siebie różnić, nie tylko wyglądem ale także kolorem, aromatem, smakiem czy mętnością. Kierując się do wyjścia możemy zatrzymać się na wystawie, gdzie prezentowana jest wystawa kufli i szklanek. W cenę biletu muzeum, wliczona jest degustacja piwa Żywiec wprost z browaru lub w przypadku osób niepełnoletnich soku. Tą przyjemność mamy na końcu zwiedzania w specjalnie do tego przeznaczonej sali.
Sala interaktywna W sali interaktywnej Wystawa kufli Wystawa szklanek Sala z info. gdzie na świecie sprzedawane jest piwo Sala do konsumpcji
Informacje praktyczne
Oficjalna strona miasta Żywiec – www.zywiec.pl
Oficjalna strona Muzeum Browaru Żywiec – muzeumbrowaru.pl
Muzeum otwarte jest przez sześć dni w tygodniu od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. W poniedziałek jest nieczynne.
Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie (z audioprzewodnikiem lub z przewodnikiem papierowym).
Cennik i godziny otwarcia – www.muzeumbrowaru.pl/cennik
Czas zwiedzania to ok. 1.30 godziny
Robienie zdjęć dozwolone
Zwiedzanie wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji terminu, telefonicznie(numery tel. na stronie www) lub e-mailem rezerwacja@muzeumbrowaru.pl
Ostanie wejście do muzeum o godz. 16:00.
Parking znajduje się przed wejściem i jest darmowy dla zwiedzających, choć przy dużej ilości gości mogą być problemy z zaparkowaniem.
Na terenie obiektu znajduje się restauracja i piwiarnia. W połączeniu ze zwiedzaniem stanowi ona dodatkową atrakcję. Po zwiedzaniu jest możliwość odwiedzenia muzealnego sklepiku, gdzie można kupić piwo produkowane w Żywcu, lokalne wyroby spożywcze oraz pamiątki związane z browarnictwem.
Plan Wystawy
Plan Wystawy