Kolejka Wąskotorowa w Rudach koło Raciborza jest jedną z największych atrakcji na Szklaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Znajduje się około 30 minut jazdy samochodem z Gliwic i 15 z Rybnika . Aż do lat 60-tych XX wieku był to główny środek transportu, kolejka była też ważną stacją przeładunkową, główną lokomotywownią i wagonownią na linii. Dziś stanowi świetną atrakcję turystyczną w regionie nie tylko dla pasjonatów kolei ale i dla tych, którzy chcą przyjemnie spędzić czas. Przejażdżka otwartymi wagonikami z „ciuchcią” dostarcza wspaniałych wrażeń niezależnie od wieku. Podczas przejazdu można podziwiać Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich . Przewóz zabytkowymi wagonikami kolejki po zebraniu minimum 10 dorosłych osób odbywa się na dwóch trasach. Pierwsza z nich pomiędzy stacjami Rudy – Stanica – Rudy trwa około 45 minut tam i powrót. Druga trasa Rudy – Rybnik Stodoły – Rudy tam i z powrotem trwa dziesięć minut krócej. Cennik biletów i godziny wyjazdów możemy znaleźć tutaj .
To nie wszystkie atrakcje jakie tu znajdziemy. Poza przejazdem wagonikami kolejki można skorzystać także z jazdy napędzaną ręcznie drezyną. Działa tu również park linowy dla dzieci, można zobaczyć stary tabor wąskotorowy, muzeum kolejowe i śląską izbę. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających są punkty gastronomiczne. A jeśli jeszcze mamy mało, to możemy odwiedzić położony około 1,5 km piechotą od Kolejki Wąskotorowej, Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy , położony w centrum Parku Krajobrazowego, dziś pięknie odbudowany, składający się z kościoła będącego trójnawową bazyliką, średniowiecznego klasztoru pocysterskiego oraz barokowej rezydencji pałacowej, w której mieści się obecnie ekspozycja muzealna i wystawiennicza. Dla spragnionych i głodnych polecam odwiedzić restaurację cysterską, która serwuje dania polskie, ale również przysmaki z różnych zakątków świata. W murach Opactwa można także odwiedzić sklepik, w którym zaopatrzymy się w lokalne specjały, lecznicze nalewki, zioła, słodycze, pieczywo, wyroby mięsne, kosmetyki czy publikacje.
Popularne w tej chwili...
Muzeum kolejowe i śląska izb a
Trochę historii
Kolej w Rudach Wielkich uruchomiono 25 marca 1899 roku. W latach 1899–1945 odcinek, na którym znajduje się ta stacja, był częścią kolei Gliwice Trynek – Rudy – Racibórz. Cała trasa z Gliwic do Raciborza przez Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanice, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice liczyła łącznie 51 km. Niemal dokładnie w środku tej trasy zlokalizowano stację w Rudach Wielkich. Dlatego tu znajdowało się zaplecze techniczne (m.in. lokomotywownia i wagonownia) tejże linii. Do połowy lat 60-tych XX wieku wąskotorówka była podstawowym środkiem transportu miejscowej ludności. W drugiej połowie XX wieku uruchomienie stałej komunikacji autobusowej doprowadziło do spadku popularności i stopniowej likwidacji kolejki wąskotorowej. Kolejka wykorzystywana była jedynie do przewozu węgla i artykułów rolnych. W 1991 roku likwidacji uległy wszystkie przewozy na trasie kolejki. W kolejnych latach kolejka uruchomiona została ponownie na krótko na trasie Nieborowice – Stanica. Na całe szczęście stacja w Rudach nie popadła w ruinę. Od 1993 roku cała linia kolejowa z Gliwic do Raciborza Markowic została wciągnięta do śląskiego rejestru zabytków. Od 2009 roku stacją zarządzał Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, a od połowy 2017 roku Gminny Ośrodek Turystyki i Promocji w Rudach. Zabytkowa Kolej Wąskotorowa w Rudach jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego.
Stary tabor Drezyna